Facebook Twitter E-mail
13. března 2015

Odešel Sam Simon, jeden z tria stvořitelů Simpsonových

Spolutvůrce seriálu Simpsonovi, Sam Simon, v neděli 8. března ve věku 59 let podlehl zhoubné střevní rakovině. Ta mu byla diagnostikována už v roce 2012 s tím, že mu zbývá nejvýše půl roku života.

Sam Simon se narodil 6. června 1955 v Los Angeles. Byl to americký televizní producent a scenárista, společně s Mattem Groeningem a Jamesem L. Brooksem tvůrce animovaného seriálu Simpsonovi. Sam vyrůstal v Beverly Hills a Malibu, při studiu psychologie na Stanfordu dělal příležitostně kreslíře školního periodika. Poté se uchytil v San Francisco Chronicle a San Francisco Examiner.

Po ukončení studia v roce 1977 nastoupil do studia Filmation, kde se podílel mimo jiné na pořadech Fat Albert and the Cosby Kids a The New Adventures of Mighty Mouse and Heckle and Jeckle. V polovině 80. let už měl za sebou scénář k epizodě seriálu Barney Miller a práci na seriálech Taxi či Na zdraví (Cheers). Napsal také scénář ke třem dílům It's Garry Shandling's Show a stal se výkonným producentem pořadu Show Tracey Ullmanové.

V Simpsonových působil jako dramaturg, tvůrce postav, kreativní konzultant a supervizor i scenárista. Asi nejvíce je však známý díky vytvoření řady postav tohoto seriálu, včetně Jacqueline Bouvierové. V roce 1993 z produkce seriálu odešel, ale ponechal si titul výkonného producenta. Sam Simon získal celkem 9 ocenění Emmy, z toho 7 za Simpsonovy a 2 za Show Tracey Ullmanové. Koncem roku 2013 obdržel Cenu Valentina Davise od Writers Guild of America.

Poté, co Simpsonovy opustil, se začal věnovat charitě. Založil nadaci, která trénuje psy pro hendikepované. V Los Angeles také zřídil potravinovou banku a několik útulků. Krátce před svou smrtí odkázal svůj majetek v hodnotě přes 2 miliardy korun humanitárním a dobročinným organizacím, zejména organizaci PETA.


RIP, Same!

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Kastor Pollux
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY