Facebook Twitter E-mail
19. května 2008

Rozhovor s tvůrcem Scrubs o osmé řadě

Bill Lawrence mluví o tom, co ho vedlo k uzavření smlouvy na osmou řadu se stanicí ABC. Navíc jsem připravil shrnutí událostí, které tomu předcházely.

Pro vás, kdo seriál Scrubs neznáte. Jedná se o populární americký sitcom o příhodách novopečených doktorů v jedné nemocnici. Právě byla dovysílána sedmá řada, která měla být poslední. Stávka scénáristů však se vším zamíchala, a tak se momentálně pracuje na sezóně osmé. Krátce se vám teď pokusím nastínit, jak se události kolem osmé řady vyvíjely, neboť Bill Lawrence (tvůrce Scrubs) se na ně v rozhovoru odvolává.

Říjen 2007 – na stanici NBC se začíná vysílat už sedmá řada, má být poslední Listopad 2007 – začíná stávka scénáristů, Bill Lawrence oznamuje, že mají hotové scénáře pro 12 epizod, které můžou natočit i během stávky Prosinec 2007 – odvysíláno je šest epizod, nastává menší plánovaná pauza, další epizody mají mít premiéru v lednu Leden 2008 – NBC otálí s odvysíláním dalších epizod, které jsou už nějakou dobu hotové Únor 2008 – stávka scénáristů končí, NBC avizuje další epizody na duben, ale nejeví zájem o natočení zbylých dílů sedmé sezóny Březen 2008 – šušká se, že by mohla vzniknout osmá řada pod křídly stanice ABC, která dosud Scrubs jen produkovala Duben 2008 – je oficiálně oznámeno, že osmá řada bude mít premiéru na ABC. NBC s tím však nesouhlasí a pohádkovou epizodu 7×11 vydává za poslední díl seriálu

Jak vidíte, vývoj byl velice zmatený a plný zvratů. Nyní přejdeme k samotnému rozhovoru s tvůrcem Scrubs, Billem Lawrencem:

Proč tak dlouho trvalo, než došlo k oficiálnímu potvrzení přechodu k ABC? Z právního hlediska bylo velice důležité, abych nic neříkal, dokud NBC Scrubs nedovysílalo.

Co vedlo k odchodu od NBC? Když skončila stávka, řekli jsme NBC, že máme naplánováno sedm dalších epizod, ale že můžeme děj smrsknout do tří, když bude třeba. Jenže oni nejevili žádný zájem. Seriál, který jim za sedm let vydělal milony dolarů, jim byl úplně u prdele. Byl bych teď ještě naštvanější, kdyby to nakonec všechno nedopadlo tak dobře.

Nechtěli seriál vůbec nijak zakončit? Nejen, že ho nechtěli zakončit, vzali taky epizodu z prostředku sezóny (pohádková My Princess) a vydávali jí za finále seriálu, což je kravina. Myslím, že kvůli tomu byla přijata docela nevlídně. Byla to běžná epizoda, nikoli finále, a kdyby to lidi věděli, tak by jí podle mě přijali vřeleji.

Měl jsem za to, že NBC byla ochotná vám umožnit natočit jednu závěrečnou epizodu. Nebo ne? Věc se má takhle. Po skončení stávky lidi z NBC řekli: „Můžete natočit závěrečný dvojdíl, ale zaplatíme jenom půlku nákladů.“ Chtěli po ABC Studios, aby zaplatili všechny další náklady, což pro ně bylo nepřijatelné. Producentům dalších seriálů NBC, jako 30 Rock nebo My Name is Earl, bylo řečeno, ať po stávce natočí co nejvíc nových epizod. Oba seriály zbožňuju, ale mrzí mě to, protože Scrubs má větší sledovanost. Po sedmi letech spolupráce řeknu lidem z NBC, že potřebuju tři epizody na uzavření seriálu a oni na to: „To nasere.“

Jak ses od tří epizod u NBC dostal k osmnácti u ABC? Sám pořádně nevím, člověče. Uvažoval jsem o tom, že zbylých šest epizod natočíme pro DVD, a seriál tak hrdě ukončíme. Jenže ředitel ABC Studios, Mark Pedowitz, řekl: „Bille, jestli dokážeš snížit náklady, mohl bych možná zařídit celou sezónu u ABC.“ Nekývnul jsem mu na to hned. Nejdřív jsem zavolal hercům a scénáristům a řekl: „Poslyšte, jestli do toho půjdeme, musíme to pojmout tak, aby to pro nás byla tvůrčí výzva.“ Přijde mi totiž, že poslední sezóna je komediálně trochu omšelá. Tak jim říkám: „Tohle znamená, že budete muset pracovat tvrději. Chci návrat k emotivním začátkům a odklon od těch šaškáren, které je tak jednoduché psát.“ A všichni řekli, že do toho půjdou.

A bude ten seriál pořád komedie? Pořád to bude komedie. Když jsme se seriálem začínali, bylo to drama s prvky komedie a spoustou hloupých zvukových efektů. Ale některé z těch nejsilnějších epizod z druhé a třetí sezóny měly silné a zároveň komické postavy. Můžete zabít Brendana Frasera a nechat umřít tu paní, co měla ráda muzikály a na konci zazpívat písničku. Postupně se z nás však stali druzí Simpsonovi – neuvěřitelně rozmáchlý seriál s řadou nerealistických momentů a představ, které byly v realitě jen jednou nohou. Když píšete seriál sedmým rokem, je snadné využít opakující se motivy a psát podobné fóry. JD miluje Turka, JD chce Coxovo uznání, Elliot je ufňukaná a neurotická. Ale osmá řada bude fakt kurevsky dobrá. Naši věrní fandové budou nové epizody zbožňovat.

Bude Ken Jenkins (Kelso) stále jednou z hlavních postav? Ano, bude. Jeho role v příběhu bude v souvislosti s Dr. Coxem, z kterého je nový primář. Když už teď Kelso není nemocniční byrokrat, je vlastně fajn člověk. Navíc se sblíží s Dr. Coxem, protože on je jediný, s kým si může Cox povídat o tom, jak je ta práce hrozná.

Slyšel jsem, že primářem má být někdo jiný. To je jen takový dočasný dějový vývoj v rozsahu tří epizod.

Mluvil jsi o škrtech v rozpočtu. Bude to poznat? Ne. Máme méně scénáristů a točíme jen čtyři a půl dne v týdnu místo dřívějších pěti. A navíc máme tolik herců, že si každý na dvě epizody odpočine.

Dokonce i Zach (JD)? Zach taky. Každý rok děláme jednu dvě epizody, ve kterých je JD třeba jen v úvodu a díl komentuje jiná postava. Člověk si to třeba ani neuvědomí, ale přitom je to osvěžující z tvůrčího hlediska.

Původní rozhovor pro TVGuide v angličtině najdete na blogu Zacha Braffa.

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
scr00chy
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY