Facebook Twitter E-mail
18. května 2015

Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015)

Přišel konec jedné éry.

Všechny dobré věci musí jednou skončit. V tomto případě to platí ale nejen o dobrých, ale i o perfektních věcech. Včera večer bylo odvysíláno finále retro seriálu Mad Men. Bez pochyb jde o jedno z nejlepších televizních dramat vůbec. Jedinečným pohledem skrze oči tohoto cenami ověnčeného seriálu od Matthewa Weinera jsme se dostali zpět do dekády, která už byla velmi bohatě zobrazena v mnoha jiných filmech a seriálech.

Mad Men byl prvním původním seriálem kabelové stanice AMC a nutno říct, že zanechal hluboký dojem. AMC se díky němu dostala do obecného podvědomí a mohla tak vyprodukovat spoustu nezapomenutelných kousků, mezi kterými nechybí Breaking Bad (Perníkový táta), The Killing a především nejúspěšnější seriál současnosti – The Walking Dead (Živí mrtví).

Draper a spol. se představují

Mad Men, slangový výraz využívaný zaměstnanci v reklamě na Madison Avenue v 50. letech, kterým tito lidé označovali sami sebe.


V dnešní době žijeme ve světě, ve kterém je reklama přítomna téměř ve všech oblastech společenského života. Nicméně reklama na různé produkty a společnosti nebyla vždy tolik přesvědčovací. Hlavní přelom a směřování k sofistikovaným značkovým kampaním přišel v 60. letech a můžeme ho jasně vidět právě v tomto seriálu. Příběh začíná na začátku 60. let, v době, kdy televize byla ve svých úplných začátcích, s čímž docházelo k posunování hranic reklamy; v dobách, kdy reklamní agentury zažívaly velký tlak a konkurenci, když se snažily rozšiřovat možnosti marketingového působení na konzumenty.

Příběh se odehrává ve světě Dona Drapera, jednoho z nejtalentova­nějších kreativců v reklamním byznysu. Don pracuje ve fiktivní agentuře Sterling Cooper, jeho dny ale více než práce vyplňuje nuda, kterou řeší většinou v posteli s krásnými ženami. Snaží se zůstat vždy krok před nejnovějšími trendy, které v 60. letech přicházejí v rychlém tempu. Seriál sleduje nejen pracovní náplň agentury, ale i osobní životy zaměstnanců, jejich přátel a rodinných příslušníků.

Do hlavní role byl obsazen charismatický elegán Jon Hamm, který v té době měl za sebou již několik výraznějších seriálových rolí v Providence (2000–2001), The Division (2002–2004) a What About Brian (2006–2007). Jakmile se z něj ale stal Don, bylo jasné, že se jedná o životní roli. Dokonalé obsazení doplňují Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, January Jones, Christina Hendricks, John Slattery a Jessica Paré.

Okamžitý miláček

AMC seriál nasadila na léto 2007. Seriál se představil v červenci, premiérovou epizodu s názvem Smoke Gets in Your Eyes si naladilo 1,65 milionu diváků. Během první série sledovanost klesla pod 900 tisíc lidí, ale všeobecné povědomí rostlo.

Za první sérii získal Mad Men šest nominací v hlavních kategoriích cen Emmy: nejlepší drama, herec v hlavní roli, herec ve vedlejší roli, hostující herec, scénář a režie. Z těch dokázal seriál proměnit ve vítězství dvě – scénář a především tu nejprestižnější: nejlepší drama. Stejně dobře si první série vedla také během předávání Zlatých glóbů, kdy se dramatu podařilo proměnit obě své nominace – nejlepší drama a herec v hlavní roli.

Takové úspěchy po první sérii dostaly seriál do čela „must see“ televizních pořadů. U premiéry druhé série se sledovanost přehoupla přes dva miliony diváků. Stoupající tendence pokračovala i nadále. 2,76 milionu (3. série), 2,92 milionu (4. série), 3,54 milionu (5. série). Až v roce 2013 se rekord nekonal, diváků se vrátilo 3,37 milionu, o rok později pak 2,27 a stejně tak letos 2,27 milionu lidí.

Neuvěřitelný úspěch na poli ocenění pokračoval od roku 2007 nepřetržitě. Seriál jako jediný v historii vyhrál u Emmy kategorii nejlepšího dramatu čtyřikrát po sobě, a to v letech 2008–2011. Nominace se navíc dočkal v každém roce, tedy i 2012–2014. Podobný úspěch na Emmy zažívali i herci v čele s Hammem, který byl nominován také každý rok, celkem tedy sedmkrát. Bohužel hercům se ale nominace ve vítězství neproměnily.

Zlatý glóbus za nejlepší drama vyhrál Mad Men celkem třikrát (2007–2009). Zde byl seriál naposled rozpoznán v roce 2012, od té doby se již žádné nominace pro seriál ani herce nedočkal.

Umělecké zpracování

Weiner v jednom z rozhovorů uvedl Alfreda Hitchcocka jako nejvýraznější inspiraci při vytváření vizuálního stylu seriálu. Jde především o Hitchcockův film North by Northwest (Na sever severozápadní linkou), odkud Weiner čerpá inspiraci v hudbě, mizanscéně i střihu. Ze seriálových inspirací uvedl tvůrce The West Wing – Mad Men je přiostřená, lehce ztelenovelizovaná verze tohoto seriálu.

Režisér Tim Hunter prozradil postup pracovního procesu: „Ještě před začátkem natáčení probíhá spousta schůzek. Hned, jak dostaneme nový scénář, se sejdeme na první čtení, kde nám Matt začne říkat svou vizi. O několik dní později následuje upřesňovací schůzka, kde nám Matt opět říká, jak si to představuje. A pak je poslední schůzka celého štábu, kde nám Matt zase říká, jak si to představuje…“

Scenáristé včetně Weinera vynaložili velké množství času k detailnímu výzkumu doby, ve které se seriál odehrává. Jejich cílem bylo přinést ve všech aspektech včetně detailních rekvizit a kostýmů historicky co nejpřesnější obraz. Výsledkem je jedinečný vizuální styl, za který je seriál velmi oceňován. Každá epizoda pracovala s více než dvoumilionovým rozpočtem. Weiner se rozhodl spolupracovat s filmařem Philem Abrahamem a designéry Robertem Shawem a Danem Bishopem, kteří společně vytvořili vizuální styl blížící se spíše velkorozpočtovým filmům než televizním dílům. K celkové atmosféře přispěla také režie pod taktovkou Alana Taylora (The Sopranos). Využíval časté podhledy (tzv. kamera je umístěna pod úrovní očí postav), čímž podtrhával nejen tajemnou atmosféru, podtrhující mysterióznost Dona Drapera, ale také grafiku a architekturu doby.

Skoky v čase

Seriál se nikdy nebál skoků v čase, fanoušci nikdy nevěděli, co přijde za rok v nové sezóně, jestli se vůbec dozvíme, jak dopadl mnohdy velký cliffhanger v posledních epizodách řady. Někdy šlo o pár týdnů, jindy i o dva roky.

Příběh se začíná odehrávat na počátku 60. let. První série sleduje období března až listopadu roku 1960. Druhá řada poskočí do února 1962 a vyvrcholí v říjnu téhož roku. Následuje další několikaměsíční skok do třetí série (duben-prosinec 1963). Čtvrtá série pojímá časově celý rok, konkrétně od listopadu 1964 do října 1965. Pátá řada je pak květen 1966 až jaro 1967. Předposlední série sleduje postavy uprostřed bouřlivé doby od prosince 1967 do listopadu 1968. První polovina sedmé série začíná v lednu 1969, tedy několik týdnů po událostech z Díkůvzdání 1968. Druhá polovina řady začíná v dubnu 1970.

Společnost v 60. letech

Jak už jsem zmínila výše, Mad Men je seriál, který je charakteristický maximální věrností zobrazované doby. Kromě znaků, které tento fakt potvrzují v oblasti rekvizit a kostýmů, je to patrno i v příběhové stránce. Postavy se kromě osobních životů a pracovních příležitostí a problémů musí vypořádávat také s vyvíjející se společností. Objevují se zde témata hledání vlastní identity, genderu, sexismu, alkoholismu, rasismu, kouření a rozvíjejícího se undergroundu.

Hledání vlastní identity seriál zprostředkovává skrze Donův osobnostní podvod, kdy na sebe vzal tehdy mladý Dick identitu svého kamaráda Dona, kterého potkal ve válce v Koreji. Don je muž, který žil dlouhou dobu ve lži. Je to samotář. Během prvních tří sérií byl nucen nést toto břímě sám, a neulehčil mu to ani nový pohádkový život, který si sám vybudoval. Na problematiku genderu v 60. letech upozorňuje seriál neustále. Příběh je zasazen do světa, kterému vládnou muži. Ti, ač jsou často zasnoubení či ženatí, bez váhání vstupují do sexuálních vztahů s jinými ženami. Často je dost těžké takto s odstupem času sledovat, jak se muži a ženy vypořádávali sami se sebou a také s mocí.

Cigarety byly v 60. letech mnohem více rozšířené než nyní, a v seriálu je to hodně poznat. Většina postav kouří během epizody hned několikrát. Hned v pilotu se musí reklamní agentura vypořádávat s prestižním, leč náročným klientem, cigaretovou značkou Lucky Strike. Ti čelí ostré mediální kritice, kdy noviny tvrdí, že kouření vede k různým nemocem včetně rakoviny plic. Herci během natáčení kouří bylinkové cigarety, ne tabákové. Weiner v jednom rozhovoru uvedl, že to však není kvůli obavám o jejich zdraví: „Nechcete, aby herci kouřili skutečné cigarety. Kdyby to tak bylo, hned by byli podráždění a nervózní. Už jsem byl na natáčení, kde lidi i zvraceli, když vykouřili mnoho cigaret v krátkém čase.“

V seriálu se ale neobjevují pouze autentické motivy, ale do příběhu jsou zasazeny také skutečné události, které v té době hýbaly společností. Mezi takové patří např. volební souboj Nixona proti Kennedymu (1960), smrt Marilyn Monroe (1962), atentát na JFK (1963), fenomén Beatles (1964), boxovací turnaj Muhammada Aliho proti Sonnymu Listonovi (1965), smrt Martina Luthera Kinga (1968), přistání na Měsíci (1969) a mnoho dalších.

Don a jeho ženy

Don Draper má všechno. Je pohledný, vždy upravený a bohatý. Pro ženy je to tedy dokonalý úlovek. Don si to moc dobře uvědomuje a každou chvíli toho využívá. V konečném důsledku ale později trpí nejen jeho manželky, ale i on sám.

Na začátku seriálu je Don ženatý s Betty Draper. Betty byla poslušná a nikdy nezpochybňovala, když Don „musel pracovat přes noc“. Když už se jedna z jeho aférek provalila, Betty byla nucena čelit tvrdé realitě, o které nikdy nechtěla přemýšlet, a Dona vykopla z domu. Až její těhotenství zapříčinilo, že hrdina dostal novou šanci. Don je ale Don a tak bylo jasné, že moc dlouho dobrotu čekat nebude.

Betty došla trpělivost a s podporou nového nápadníka se s Donem rozvedla. Ten byl pak chvíli svobodný a užíval si s ženami bez výčitek, pak se ale bleskově zamiloval do své sekretářky Megan, která se stala další paní Draperovou. Z počátku to vypadalo, že se záletník napravil, ale nakonec Don stejně spadl zpátky do starých kolejí.

Megan k této oblasti jeho života přistupovala podobně jako Betty, nechtěla moc zjišťovat, co se jí děje pod nosem (doslova, Don spal s jejich sousedkou ze spodního patra, se kterou ho načapala jeho dospívající dcera Sally). Jejich manželství přestalo fungovat, když se Megan přestěhovala do Los Angeles, kam ji původně nalákal právě Don, pak se ale rozhodl, že z New Yorku neodejde.

Zajímavosti

Ještě před rekapitulací poslední epizody přinášíme několik zajímavostí, které by vás teoreticky mohli pobavit nebo nalákat na seriál, pokud jste ho dosud neviděli :-)

  • Don Draper v seriálu kouří průměrně jednu cigaretu každých 8,5 minuty.
  • Pete Campbell a Harry Crane jsou jediné dvě postavy, které nekouří.
  • Herečka Christina Hendricks se díky seriálu stala tak populární, že se stala příčinou desetiprocentního nárůstu kosmetických operací na zvětšení prsou v roce 2010 ve Velké Británii.
  • Harry Crane měl být ve druhé sérii zabit. Seriál na tento fakt odkazuje v premiéře 4. série, kdy Harry říká: „Přál bych si, abychom měli druhé patro, abych z něho mohl skočit.“
  • Seriál byl původně nabízen stanici HBO. Ta ho ale odmítla.
  • Herečka Kiernan Shipka (Sally Draper) nikdy seriál nesledovala.
  • Za prvních pět sezón se Don Draper vyspal celkem s 15 ženami.
  • Americký prezident Obama je velkým fanouškem seriálu. Osobně poslal dopis tvůrci Matthewovi Weinerovi, kde mu sdělil, jak moc si sledování užívá. Tento dopis si Weiner zarámoval ve své kanceláři.
  • V seriálu bylo celkem vypito asi 167 litrů alkoholu. Jen v první sérii bylo zkonzumováno 179 drinků.
  • Herečka January Jones (Betty Draper) se původně ucházela o roli Peggy Olson.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste finále ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

Person to Person

#TheEndOfAnEra, #MadMenFinale. Hastagy, které v noci zaplnily sociální sítě. Sesterské stanice AMC – BBC America, WE TV, IFC a Sundance Channel – se vzdaly svého vysílacího plánu a vysílaly neskrytou reklamu: Je tu konec jedné éry. My všichni na BBC America (a dalších) sledujeme finále seriálu Mad Men na AMC. Pojďte se k nám přidat!

Mad Men byl fascinující seriál v mnoha ohledech. Jedním z nich je i to, že bylo nemožné předvídat, co se stane dál. Matthew Weiner nikdy nebyl fanouškem spoilerů, proto se jich za těch osm let ven příliš nedostalo. To samé platilo i u series finale, kdy se až do odvysílání nevědělo, jak celý seriál skončí. Nepřišly žádné velké zvraty, žádné šokující momenty. Seriál se rozloučil ve stejném stylu, ve kterém se nacházel celou dobu. V tichosti a s úctou.

Fanoušci se dočkali mnoha šťastných konců – Roger se oženil s Marie a vypadal šťastně. Pete se usmířil s Trudy a spolu se svou dcerou vyrazili směrem k lepším zítřkům v soukromém letadle. Joan si založila vlastní produkční společnost, kde původně chtěla Peggy za partnerku (Harris-Olsen), ale po odmítnutí ze strany Peggy vznikla společnost Holloway-Harris, tedy jména Joan za svobodna a po bývalém manželovi.

Don se dozvěděl o tom, že Betty umírá. Seriál ale zůstal věrný postavám a jejich charakteristice, z Dona se nestal rytíř na bílém koni, který spěchá domů zachránit situaci a postarat se o děti. Jeho poslední rozhovor s Betty byl srdceryvný. Ať už byla jeho bývalá manželka místy jakkoliv nesnesitelná, na konec ji musím vzdát hold, když se rozloučila s úctou a u kuchyňského stolu v klidu kouřila cigaretu, i když právě cigarety jí způsobily rakovinu plic.

Don se dostal do spirituální terapeutické skupiny, kde si konečně uvědomil závažnost všeho, co se v jeho životě děje. Posledním telefonátem se rozloučil s Peggy („Volám jen proto, že jsem si uvědomil, že jsem se s tebou nikdy nerozloučil.“) a meditací očistil svého ducha. Po jeho „Ohmmmm“ následuje detailní záběr na Donovu tvář a hrdina se šibalsky pousměje nad slovy vedoucího meditace: „Nový den, nové nápady, nový vy.“ Následuje slavná skutečná reklama na Coca Colu „I Want to Buy the World a Coke“, kterou v roce 1971 produkovala opravdu existující firma McCann Erickson.

Znamená to, že se Don nakonec přece jen vrátil do práce a k vytoužené kampani na Coca Colu? To si každý z nás může jen domýšlet. Za mě říkám, že určitě ano :-)

Pokud seriál zatím neznáte a článek vás možná i nalákal, nebo jestli znáte a s těžkým srdcem se po osmi letech loučíte, podívejte se na trailer, který to v roce 2007 všechno odstartoval:


Sbohem, pane Drapere. Budete nám chybět!

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (právě čteš)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

stalker0
před 225 týdny
Skončil jeden z najlepších seriálov a žiaden príspevok v diskusii?...
ragelly
před 225 týdny
Tyto informace jsem brala z jedné infografiky, je možné, že jsou špatně...
Nycklick
před 225 týdny
Já jsem Mad Men sledoval velice rád, nejen z toho hlediska, že marketing a...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY