Facebook Twitter E-mail
24. května 2015

5+1 na téma Historické a dobové

Vítáme vás u pokračování naší rubriky, která se zaměřuje na opomíjené seriály. Pět redaktorů a autor článku vybrali šestici seriálů, které unikají pozornosti davů, ale přesto stojí za zhlédnutí.

Každý z redaktorů si zvolil jeden seriál a připravil pro vás doporučení, proč zrovna tenhle seriál stojí za sledování. V našem čtvrtém článku jsme se zaměřili na historické a dobové seriály. Připravte se tedy na výběr ze seriálů, kde nebude chybět western, studená válka či počítačová revoluce. Vybrané seriály se aktuálně (sezóna 2014/15) vysílají na některé z amerických stanic. Důležitým faktorem pro výběr byl počet hodnocení v naší databázi a hranice pro opomíjený seriál byla stanovena na 450 hodnocení.

Dadulinka

Cizinka (Outlander)
stanice
Starz
hodnoceno
434×
dadulinka

O co jde: Romantické drama z osmnáctého století. Tečka? Ani náhodou. Tak jednoduché (a nudné) to rozhodně není. Claire Randall je zdravotní sestřička. Ona a její manžel Frank sloužili u britské armády v době, kdy svět čelil jednomu z nejkrvavějších konfliktů své historie – druhé světové válce. Aniž by měli šanci užít si svůj čerstvý svazek, vypukla válka a během ní si dokázali ukrást jen pár společných chvilek. Když tedy konečně přišel mír, rozhodli se zajet si na druhé líbánky, znovu se poznat a prohloubit svůj vztah. Frank je nadšený genealog a proto si zvolí skotské městečko Inverness, kde před dvěma sty lety sloužil jeho předek Jack Randall. Kdyby jen tušil… Noc po Samhainu (Halloweenu) se Claire dotkne tajemného menhiru. Ztratí vědomí a probere se do roku 1743. Rychle si uvědomí, že chce-li přežít, musí se rychle přizpůsobit skotské vysočině a drsným horalům. Ironií osudu se jejím nejhorším nepřítelem stane právě kapitán Black Jack Randall, prapředek jejího muže. Přízvisko „Black“ rozhodně nezískal, protože by to byl takový hodný a milý sympaťák. Claire se nedobrovolně stává léčitelkou na hradě Leoch a plánuje svůj útěk. Sní o tom, že se dostane zpět ke kamenu, zpět do své doby, zpět k Frankovi. Osud ale měl jiné plány a Claire je nucena se provdat za statného horala Jamieho Fraisera a sny o útěku se rozplývají. Stalo se něco, co Claire neplánovala. Zamilovala se do svého manžela.

Proč to sledovat: Pokládala jsem si stejnou otázku. Nemám ráda romantické seriály, knihy, filmy… Ve své podstatě mě dost nudí. Naposledy, když jsme dostali esej – dopsat závěr romantického příběhu – objevila se (v mé verzi) v záhonku růží hlavní hrdinky modrá policejní budka a zbytek byl mnohem záživnější než předešlé stránky. Ke sledování mě dovedly skvělé hlášky, které jsem schvalovala a tímto děkuji Ševče, že mě přivedla k tomuto skvostu. :) Tak tedy: Proč to sledovat? Úžasná skotská divočina, povětšinou pohlední Skoti v kiltech, hudební výprava a skvělá úvodní znělka, dramatické zvraty, poutavá gaelština, Claire a její prořízlá pusa, Jamie a jeho svaly, ultimátní hlášky a kdyby jeden nevěděl lépe, díky té krvi a spoustě sexu by si mohl myslet, že tohle je HBO. :)

Podobné seriály: Borgiové (The Borgias), Life on Mars

Furiant

Marco Polo
stanice
Netflix
hodnoceno
162×
Furiant

Co myslíte, o jaké historické postavě tento seriál od Netflixu asi bude? Nevíte? No, dobře, prozradím vám to… přece o Marcu Polovi! :-) Byl jednou jeden mladík, který neznal svého otce. Věděl o něm jen to, že je obchodník na Dálném východě. Když tedy mladý Marco svého otce objeví, rozhodne se s ním odcestovat z Benátek. Během dlouhé cesty se dostane až na Hedvábnou stezku v Mongolsku. Když však místní chán Kublaj zjistí, že je Marcův otec podvodník, musí Marco u chána nedobrovolně zůstat. Polo z toho rozhodně není nadšený, postupem času se mu ale i díky dobrému vztahu se samotným chánem začne v novém domově líbit. Spolu s ním tak poznáváme život kočovných Mongolů, trénujeme bojová umění, pozorujeme politické intriky, zamilováváme se do krásné princezny, radíme chánovi, který chce sjednotit celé Mongolsko i s Čínou, či válčíme. Jenže i v Číně sní o jednotné říši, a tak je k chánovi poslána špiónka s tajným úkolem…

Asi jsem vás tím popisem moc nenalákal, co? Nedivím se, ono to asi opravdu nezní nějak lákavě. Jenže i přes pomalejší rozjezd se podle mého názoru jedná o kvalitní seriál s velmi dobrými hereckými výkony. Líbí se mi na něm to realistické ztvárnění, to intrikaření, to neobvyklé prostředí. Bojové scény mají díky skvělé choreografii opravdu šťávu a říz (zejména vždy když je na scéně slepý taoistický mnich, který trénuje Marca). O východní kulturu jsem se nikdy moc nezajímal, ale i v tomhle ohledu mě seriál alespoň trochu obohatil. Musím však podotknout jednu věc – nečekejte seriál pouze o dobrodružstvích Marca Pola. Děj se totiž spíše zaměřuje na život chána Kublaje, jeho syna, rádců a protivníků. Myslím si, že milovník historie bude tedy rozhodně spokojen. Na závěr ještě dodám, že mně ke sledování stačilo už jen to, že to je seriál od Netflixu, který obecně produkuje kvalitní kousky. A rozhodně jsem nebyl zklamán. Snad nebudete ani vy. :-)

Podobné seriály: Da Vinciho démoni (Da Vinci's Demons), Vikings

Inekafe

Hell on Wheels
stanice
AMC
hodnoceno
217×
Inekafe

Hell on Wheels je seriál z dielne AMC, stanice, ktorá nás zásobuje jednou peckou za druhou. Bohužiaľ, zrovna tento spadá do tej druhej polovice seriálov, ktoré nie sú až tak notoricky známe a unikajú zrakom veľa divákov, čo je dosť veľká škoda. Príbeh sa začína po Americkej občianskej vojne v roku 1865, krátko po atentáte na prezidenta Abrahama Lincolna. Sledujeme osud bývalého vojaka Konfederácie, Cullena Bohannona, ktorému vojaci Únie počas vojny znásilnili a zabili manželku a malého syna. Preto sa rozhodne vypátrať týchto vojakov a pomstiť utrpenie svojich milovaných. Taktiež potrebuje nejakú prácu, preto sa pridáva k tímu Thomasa Duranta, ktorého cieľom je vybudovať transkontinentálnu železnicu.

A prečo je tento seriál taký skvelý? Ako tomu býva u drám na AMC, tiahne to najmä pútavý príbeh, skvelé herecké výkony a v neposlednom rade atmosféra. Celým seriálom sa tiahne ucelená hlavná dejová línia, avšak počas jednotlivých častí máme možnosť sledovať rôzne problémy a prekážky pri budovaní železnice. Stretneme sa tak napríklad s Indiánmi, ktorí nie sú zrovna dvakrát radi, že by ich územím mali prechádzať koľaje. Alebo s rodinou mormonov, ktorí majú svoj pozemok a dom priamo uprostred plánovej dráhy železnice. Tí sa nechcú svojho pozemku vzdať a sú ochotní ísť aj cez mŕtvoly. Avšak problémy má aj samotné „prenosné“ mestečko, ktoré sa sťahuje všade tam, kam ho železnica zavedie. Máme tu napríklad kostol, ktorého reverend si pod svoje krídla zobral Indiána z kmeňa Cheyenne, ktorý sa nechal pokrstiť a chce zmeniť svoj život, čo vadí miestnym a preto je terčom útokov. Je tu napríklad aj nevestinec, v ktorom zase muži po dlhej a náročnej práci radi „upustia paru“, avšak nie vždy sa udržia na uzde. Svojich démonov majú aj hlavné postavy, máme tu charizmatického Cullena s jeho typickým Griswoldom za opaskom, nekompromisného businessmana Thomasa Duranta, nedôverčivého bývalého otroka Elama Fergusona, ktorý má s Cullenom dosť komplikovaný vzťah a v neposlednom rade záporáka Thora Gundersena, ktorého všetci prezývajú Švéd, aj napriek tomu, že je v skutočnosti nórskej národnosti. Seriál sprevádza drsná, špinavá atmosféra Západu, nevyhneme sa prestrelkám, skalpom, barovým bitkám…

Podobné seriály: Deadwood, Into the West

lukascoolarik

PC Rebelové (Halt and Catch Fire)
stanice
AMC
hodnoceno
110×
lukascoolarik

Nacházíme se v 80. letech 20. století, konkrétně v roce 1983, kdy byl rozmach osobních počítačů v plném proudu. Velikánem je v tomto odvětví IBM a zdá se, že to tak i nadále zůstane. Velkou modrou má ale v plánu porazit jistý Joe MacMillan, záhadný člověk, který se nechává zaměstnat u malé firmičky Cardiff Electric. Hodlá postavit počítač, na který, dle jeho slov, nemá nikdo jiný koule. Jako první osloví Gordona Clarka, zaměstnance Cardiffu, jehož práce se obvykle týká sezení ve své malé kancelářské budce. Gordon už se kdysi pokoušel se svou ženou Donnou, starostlivou matkou dvou dětí, sestrojit vlastní počítač, jenže veřejnost ho příliš vřele nepřijala. Nyní spojují síly a díky reinženýringu IBM PC se jim podaří izolovat čip s BIOSem, bez něhož se dál hnout nemohou. Provádět reverzní inženýrství je ovšem nezákonné a když se o tom dozvídá vedení Cardiffu, není příliš nadšeno. Joe pomocí svého promyšleného plánu a manipulace přiměje tuto malou firmu, aby se podílela na tvorbě tohoto revolučního počítače. Třetím klíčovým hráčem je mladá Cameron Howeová, geniální rebelka, která má v úmyslu prosadit se v IT a zapsat se do její historie. Toto nadané trio se pouští do jakési pomyslné války s IBM a vyjma tvorby svého vysněného počítače se musí vypořádávat s osobními i pracovními neshodami.

Seriály ze světa informačních technologií bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky, tudíž jsem byl na Halt and Catch Fire natěšený jako malé dítě na Vánoce. A musím říct, že jsem si „PC Rebely“ zamiloval už po pilotní epizodě. Perfektně vykonstruované postavy, výborně nastíněný děj a samozřejmě i úžasné herecké výkony dělají z tohoto seriálů další z klenotů stanice AMC. Tvůrci dokázali uchopit báječný nápad a vytřískat z něj opravdu maximum, tedy alespoň co se mě týče. Docela mě ale mrzí, že si toto dílo nedokáže získat v našich luzích a hájích takovou pozornost, jakou si zaslouží; na druhou stranu, i kolegové z Ameriky tento seriál přivítali víceméně vlažně. Pokud vám tedy vyhovuje kabelovkový styl, nevadí vám lehce pomalé začátky a ať už jste či nejste znalci světa počítačů, tak vám mohu Halt and Catch Fire jedině doporučit. Už jen ta výborně zpracovaná znělka mluví za vše.

Podobné seriály: Silicon Valley, Betas

Thadreth

Black Sails
stanice
Starz
hodnoceno
331×
Thadreth

Příběh vypráví o posádce kapitána Flinta v době zlatého věku pirátství, kdy bojují za záchranu ostrova New Providence v souostroví Baham. Brzy se k posádce připojí i mladík se jménem John Silver, který zná cestovní plány jejich nové kořisti – španělské galéry, jež převáží zlato – Urca de Lima. Nové dobrodružství tedy začíná, ovšem hledání tohoto obrovského bohatství nebude snadné. V těchto vodách se totiž nachází několik dalších pirátských skupin, které ukrutně touží zlatu. Intriky a zrady čekají na každém rohu a kapitán Flint nebude mít komu věřit…

Black Sails není žádná romantika ani nic podobného ve stylu Pirátů z Karibiku. Jedná se o čistokrevné a brutální drama, kde si divák nemůže být jistý jak dlouho jeho oblíbená postava zůstane naživu. V seriálových vodách je téma pirátů příliš neokoukané, což samo o sobě naznačuje, že by to mělo zavítat do watchlistu každého seriálového fanouška, kterého už nudí ty nekonečné kriminálky, doktořiny, právničiny, upíři s vlkodlaky a podobně. V hlavní roli kapitána Flinta se představil britský herec Toby Stephens (film Die Another Day) a dále zde hrají například Hanna New (film Maleficent), Luke Arnold (seriál The Pacific), Jessica Parker Kennedy (film In Time) či Zach McGowan (seriál Shameless).

Podobné seriály: Crossbones, Vikings

Pajky

Tentokrát jsem se zaměřil na drama, které se odehrává za doby Studené války, a tak vám představím The Americans. Děj sleduje manželský pár, Elizabeth a Philipa, kteří na první pohled vypadají jako „Takoví normální Američané“. Jenže první pohled klame. Elizabeth a Philip jsou totiž ruští agenti žijící v Americe. Žijí na předměstí Washingtonu a jejich krytí je tak propracované, že ani jejich děti netuší, kdo ve skutečnosti jsou. Jejich vztah je pravidelně podrobován tvrdým zkouškám, těžké mise plní jako na běžícím páse a možnost odhalení a dopadení se neustále zvyšuje. To však samozřejmě není jediné nebezpečí, jeden z nich totiž začíná přemýšlet o správnosti jejich poslání a sympatizuje s americkým způsobem života. Vše se ještě více zkomplikuje, když zjistí, že jejich nový soused Stan je agentem FBI…

V době, kdy všichni obdivují Homeland se objevuje na stanici FX špionážní drama, které je minimálně na stejné úrovni. Ano, možná odvážné tvrzení, ale rozhodně ne vymyšlené. O tom se mohli fanoušci přesvědčit i v letošním roce, kdy seriálu ubyla sledovanost a přesto byl prodloužen, dokonce s dovětkem vedení stanice, že jde o „nejlepší drama současnosti“. Kritika za mořem seriál chválí a vysloužil si i 3 nominace na Emmy. Pořád vám to nestačí? Americans vám nabídne pohled na věc hlavně „ruskýma“ očima. Ústřední pár je skvělý. Baví mě sledovat způsoby komunikace agentů, jejich převleky, umísťování štěnic a získávání informací, jejich dvojité (i vícenásobné) životy. Baví mě oni dva, jejich vztah a jejich problémy. Jak Keri Russell tak i Matthew Rhys každým dílem dokazují jak skvělí herci to jsou. Seriál je jedním z mála, kde mi dokonce nevadí ani „zapojení dětí“, ba naopak, jsem vysloveně zvědav na to, co přinese. Americans se navíc nebojí občas naservírovat drsnější scénu. Třeba já nezapomenu na letošní „balení kufru“ či „domácí trhání zubu“. Pokud máte rádi špionážní drama a Americans neznáte, tak doporučuji vyzkoušet a věřím, že budete spokojeni stejně jako já.

Podobné seriály: Ve jménu vlasti (Homeland), Nikita, Allegiance


Které z vybraných seriálů sledujete a které vás zaujaly a zařadíte je do svého watchlistu?

Další díly seriálu

5+1 na téma Komedie (15. 2. 2015)
5+1 na téma Krimi (22. 3. 2015)
5+1 na téma Sci-fi a mysteriózní (17. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

5+1 na téma Historické a dobové (právě čteš)
5+1 na téma Drama (1. 7. 2015)
5+1 na téma Neamerické (22. 7. 2015)
5+1 na téma Co se nevešlo (20. 8. 2015)
5+1 na téma Komedie (ukončené) (23. 9. 2015)
5+1 na téma Krimi (ukončené) (18. 10. 2015)
5+1 na téma Sci-fi (ukončené) (15. 11. 2015)
5+1 na téma Fantasy a mystery (ukončené) (13. 12. 2015)

5+1 na téma Drama (ukončené) (24. 1. 2016)
5+1 na téma Dobové (ukončené) (14. 2. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí I. (ukončené) (17. 3. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí II. (ukončené) (10. 4. 2016)
5+1 na téma Animované (14. 5. 2016)
5+1 na téma Co se nevešlo (9. 6. 2016)
5+1 naposledy a statisticky (12. 8. 2016)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

anjoa
před 129 týdny
Z výše uvedených u mě taky jasně vede Hell on Wheels. Je to prostě správně...
ševča
před 122 týdny
Tak nevím, čekala jsem od tohohle článku asi víc. Neznám jen Hell on Wheels, a...
Drunk_Queen
před 91 týdny
Jediný historický seriál, který sleduju, je Murdoch... :D

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY