22. 9. 2015

Novinka pod lupou: The Muppets

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Jeden z nejodvážnějších, ne-li ten vůbec nejodvážnější, seriálový projekt letošní seriálové sezóny je tady. Řeč je samozřejmě o novince The Muppets.

Základní údaje

Název: The Muppets
Žánr: komedie / mockumentary
Stanice: ABC
Premiéra: 22. 9. 2015
Vysílání: úterý, 20:00
Předskokan: -
Konkurence: NCIS (CBS), The Flash (CW), Grandfathered (Fox), Best Time Ever with Neil Patrick Harris (NBC)
Tipovačka: Všechny týmy a 70 % lidu věří v prodloužení seriálu.

Kdo?

Tvůrci: Bill Prady, Bob Kushell
Herci: Steve Whitmire, Eric Jacobson, Dave Goelz, Bill Barretta, David Rudman, Matt Vogel, Peter Linz

O čem to je?

Už nyní víme, že celý seriál bude o tom, jak Miss Piggy dostala svoji velkou šanci na ABC a má vedle Jimmyho Kimmela svoji vlastní večerní talkshow. Můžeme se tedy těšit na různé hosty na rozhovory i na hudební vystoupení (už teď byli potvrzeni např. Imagine Dragons), ale to není ta nejdůležitější součást seriálu. Očividně hlavním bude pro tvůrce zachytit pozadí této fiktivní talkshow dnes tak populární mockumentary formou. Tedy natočit všechno tak, aby to vypadalo, že dění byla přítomna skrytá kamera. Jen občas se objeví prostřihy na předpřipravené rozhovory. Mimochodem se tvůrci na comicconovém panelu k Muppets zmiňovali, jak je tento typ natáčení s maňásky ještě daleko složitější, protože záběry se musí velmi složitě komponovat, aby se štáb i loutky do běžného prostředí vešly.

Uvidíme tedy scénky z pozadí tvorby seriálové show, kde se jednotliví Muppeti stávají členy jejího štábu. Tedy muppetí kapela Electric Mayhem ji bude hudebně doprovázet (pokud nebude vystřídána hudebním hostem), Piggy bude uvádět a jako vždy bude velkou prima donou, Kermit zase bude skleslý producent, další se stanou scenáristy atd. Ale jednak se nám tento fiktivní svět stýká se světem reálným (Piggy se po dlouhých letech rozešla s Kermitem po tom, co ji podvedl, a začala radit s populárním zpěvákem Joshem Grobanem!), kdy by mělo být více řešeno pozadí osudů jednotlivých Muppetů v našem světě, ale díky rozhovorům budou milované loutky moci snadno bořit pomyslnou čtvrtou zeď.

Prezentace, která byla pro ABC natočena, mnohé z toho prozrazuje. Možná ale než samotný formát, který si utahuje z toho, co je dnes natolik populární, je uvědomit si, jakou roli sehrává seriál v celkovém kontextu fenoménu Muppets.

V Čechách a na Slovensku nám tato skupinka maňásků není možná tak blízká. Za mořem je ale situace úplně jiná, o čemž svědčí i celovečerní film z roku 2011. Přestože byl natočen už pod taktovkou Disney, za což ho někteří z původních tvůrců odmítli, zůstává nádhernou poctou a hlavně nezapomíná na to nejdůležitější: Muppeti nejsou hlavně pro děti! Tedy ona to není úplně pravda, protože poprvé se Muppeti objevili v Sesame Street, která čistě pro děti je, ale jak vzali vlastní dráhu, tak už to byla jiná. A když by někdo vzpomínal na Muppety, tak určitě se bude především mluvit o původní Muppet Show ještě pod taktovkou legendárního Jima Hensona, která běžela mezi lety 1976 – 1981.

Původní Muppet Show vlastně dělala totéž, o co se nový seriál bude minimálně snažit: Utahovat si z toho, co bylo v té době tak populární. V současnosti to bude mockumentary styl, tehdy to byly tak často omílané estrády. A vlastně už tehdy nechybělo zobrazování pozadí vzniku show, ale rozhodně bylo natočeno mnohem tradičněji než v současném seriálu. V každém díle byl jeden host – od Stevea Martina přes Lizu Minneli až po např. Sylvestera Stallona, ale hlavní byla vždycky ta naše partička loutek. Na první pohled se vám to může zdát pro děti, a rozhodně se nedá říct, že by to bylo pro děti škodlivé, ale na druhou stranu je tam všude spousta vtípků od popkulturních odkazů po boření žánrových konvencí, které prostě děti nepochopí. Bohužel po skončení původního seriálu se dá mluvit o jistém úpadku a např. seriál Muppet Babies už je čistě pro malé děti, ale tam to pravé jádro fenoménu Muppets nikdy nebylo.

To bylo vždycky v chytlavých písničkách. V novém seriálu budou sice pouze covery, ale i ty Muppetům vždycky šly. Sice právě přizpůsobovaly mnohé hity dětskému publiku, ale přesto jim dokázaly dát nový vtip. To bylo vždycky v provázání s dobovou popkulturou, pro což je téma noční talkshow naprosto ideální. Vždycky bylo o tom, že není dobré žít jenom s konvencemi, ale umět nechat promluvit i své dětské já.

Podobné seriály

Sesame Street
Modern Family
BoJack Horseman

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Seraphine313

Není to dokonalé. Má to klady i zápory. Není to ale tak strašné, jak by spousta lidí předpokládala. ABC se vytáhla s něčím, co šíleností překonalo loňského Galavanta, a přitom si dokázalo udržet punc originality bez trapnosti. The Muppets jsou příkladem, kam může zajít komedie budoucnosti a kde hledat další zdroje zábavy a originality.

Teď ale k seriálu. Díky kratší stopáži se seriál nedostává do hluchých míst. Celý díl uteče bez náznaku jediného zádrhelu. Na druhou stranu ale samotný děj není nic světoborného. Postavy jsou jednoduché a typizované, ostatně nic víc se od loutek ani nečeká. Největší problém je ale v něčem jiném – postavy zvládají maximálně tři výrazy obličeje – se zavřenými ústy, polootevřenými ústy a otevřenými ústy. To je neskutečně sráží dolů. Na druhou stranu je potřeba říct, že si to tvůrci patrně uvědomují a zahrnují děj více vtipy a hláškami, než na kolik jste u běžné, i dobré komedie zvyklí.

V letošní sezóně jde zatím o nadprůměr, i když velká sledovanost prvního dílu je daná hlavně přehnanou zvědavostí diváků. Já se u pilotu pobavil a i když je to až zvráceně ujeté, můžu to, vzhledem k letošnímu výběru, doporučit.

+ hromada vtipů

- bezvýrazné tváře
- jednoduché postavy

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Zařadíte The Muppets do svého watchlistu? Bude patřit mezi vaše letošní guilty pleasure, nebo se jim vyhnete obloukem?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
PanDan

PanDan

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře11zobraz všech 11 příspěvků
Lill

Lill

Niekde som zaregistrovala, ze v Muppets sa maju objavit Imagine Dragons.. To bolo hned v pilote,...
před 259 týdny
lukascoolarik

lukascoolarik

Jo, hned v pilotu. K tomu se vážně jedna z nespočtu hlášek, které Muppets předvedli: - You...
před 259 týdny
Lill

Lill

:D Vďakaa, ešte dnes si to pozriem :)
před 259 týdny
Další články k tématu