Facebook Twitter E-mail
6. června 2015

Jonathan Strange & Mr Norrell: Mistrovský manipulátor

Britský fantasy seriál Jonathan Strange & Mr Norrell je natočený dle knižní předlohy od Susan Clark a vypráví o snaze dvou mágů navrátit magii do Anglie raného 19. století. Seriál měl premiéru před dvěma týdny a dočkal se velmi dobrých reakcí ze strany televizního publika. Dnes vám přinášíme rozhovor s Enzem Cilentim, který v seriálu ztvárňuje postavu Childermasse, Norrellova služebníka pro všechno; postavu divácky vděčnější, než se původně čekalo.

Věděl jste, že máte na plátně neodolatelný magnetismus, dokonce i ve scénách, ve kterých máte jen pár vět?
Ne, to jsem nevěděl. A je to Childermass, který to má, ne já.

Je to něco, co jste si připravoval jako součást vaší postavy?
No, z čistě pragmatického hlediska abyste udělali něco zajímavého, musíte něco dělat. Tak trochu podvádíte: díváte se očima do jiného směru, ujišťujete se, že jsou v záběru. Nejlepší na tom ale bylo, že jsem měl po ruce knihu. Byla to moje Bible. Takže myslím, že víc než co jiného jsem prostě věděl, co mojí postavě běží hlavou a co bude jejím dalším krokem. Childermass je geniální právě protože pořád plánuje a něco zamýšlí – nereaguje. Je vždy pár kroků napřed. Je velmi, velmi aktivní. Opírá se o zeď, ale nezahálí, stále přemýšlí, jak se budou věci vyvíjet a je v tom obvykle dost úspěšný. A vždy je na místě, aby dění trochu popohnal a přiložil ruku tam, kde je potřeba, aby se věci vyvíjely tak, jak mají.

Diváci Childermassovu příčinlivou ruku viděli, ale v prvních třech epizodách je taková nenápadná. Co můžete divákům prozradit o tom, proč je Childermassovi hodný jejich pozornosti?
No moc o něm nevíme. Neustále se odkazuje Král Havran a my vlastně nevíme, kdo to je nebo jestli jsme jej vlastně už viděli nebo ne. (I když pokud jste četli knihu, tak to víte.) Možná to je Childermass. Pokud si Krále Havrana představíte jako nějaké božstvo, pak mu je Childermass blíže než kdokoliv jiný kromě Vincula a to je důvod, proč si ho všímat.

Kdo byla vaše oblíbená postava, když jste četl scénář?
Byl to Childermass. A měl jsem plán B pro případ, že bych tu roli nedostal: Vincula. Je úžasný. I když bych ho nepojal tak dobře, jako Paul Keye, který se pro něj perfektně hodí. Vinculus je cool! Zejména s tím jak je neuctivý.

Jak byste popsal vztah mezi Childermassem a Norrellem? Odpovídá Childermassovo chování jeho pozici Norrellova pomocníka?
Ne, to určitě neodpovídá, ale je tu spousta věcí, které na panu Norrellovi nejsou líbivé. Eddie Marsan mu dal skutečně lidské prokreslení, což jsem vzhledem ke knižní předloze úplně neočekával. Čím více času trávím s Eddiem na scéně a hraji s ním, tím více vnímám ten pocit ochranitelství vůči Norrellovi. Childermass je tak trochu pokřivený, má svůj smysl pro humor a nemůže si pomoci od sarkasmu. Chápete, Childermass je Norrellův uklízeč. Zařizuje a napravuje pro Norrella úplně vše, takže se vcelku právoplatně domnívá, že si zaslouží mít trochu své vlastní zábavy. A Childermass není někdo, kdo by uznával autoritu jen pro autoritu samotnou.

Svým způsobem to je příběh o celebritách.
To určitě je. Samozřejmě, je to pan Segundus, který napsal ten článek do novin o tom, jak Norrell kouzly přivedl k životu sochy v katedrále v Yorku. Ale Childermass mu neřekl, aby to udělal, on mu to jen navrhl. Childermass mu neřekl aby cokoliv udělal, to on dělá velmi vzácně. Myslím, že se Segunda zeptal, jestli si myslí, že místní události budou zajímat Londýnské noviny, na což mu Segundus odpověděl, že ano. Zeptal se, zda by o to měly zájem a Segundus řekne ano a Childermass k tomu už nic nedodá, jen se na něj kouká. A pak Segundus ustoupí a řekne – no, možná bych mohl napsat dopis… A to je pocta autorce Susanně Clarkové, že se hned z kraje příběhu ukáže způsob, kterým Childermass dělá svou práci a vliv, který má na lidi okolo. Síla a sebevědomí, které má. I když mu je Segundus teoreticky nadřazený, on ho prostě přezírá.

Seriál pokračuje novou epizodou již tuto neděli od 21 hodin na BBC One. Každý díl je dostupný v BBC iPlayer po dalších 30 dní od odvysílání.

Miluješ seriály a SerialZone? Chceš být součástí rozrůstajícího se týmu redaktorů, kteří přispívají ke každodennímu chodu webu? Máš zájem o psaní článků? Nebo by tě bavilo doplňovat obsahy epizod? Láká tě třeba kontrola, korekce a schvalování seriálových zajímavostí a zajímavostí k osobnostem? Pokud umíš výborně česky (u psaní článků nutná také pokročilejší znalost angličtiny) a máš zájem o kredity navíc, napiš na redakce@serialzone.cz a řekni nám, pod jakou přezdívkou na SZ vystupuješ a na čem se chceš podílet!

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
sirien
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY