Facebook Twitter E-mail
21. června 2015

Televizní tvůrci: Kevin Williamson

Vítáme vás zpět u rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Kevin Williamson je americký scenárista a producent, jehož práci můžete sledovat na televizních obrazovkách a také na filmových plátnech. V seriálovém světě se těší největší oblibě díky seriálům pro teenagery, ale poslední dobou inklinuje spíše k temnějším seriálům, které připomínají jeho filmy. Nicméně právě dnes nastal čas představit si jeho tvorbu.

Kevin Williamson se narodil 14. března 1965 v městečku New Bern, v Severní Karolíně, ve Spojených Státech. Jako syn rybáře strávil dětství v Aransas Pass v Texasu. Celá rodina se přestěhovala zpět do Severní Karolíny až v době, kdy začal navštěvovat střední školu. Po jejím absolvování se rozhodl pro studia na East Carolina University v Greenville, kde nastoupil na obor Divadelní umění. Po úspěšném zakončení školy se přestěhoval do New Yorku, kde původně usiloval o hereckou kariéru. Později se přestěhoval do Los Angeles, kde se přihlásil na UCLA a napsal svůj první scénář k filmu Teaching Mrs. Tingle, který v roce 1995 i sám natočil. Netrvalo dlouho a dostavil se první velký filmový úspěch. Právě z jeho pera totiž vzešel originální hororový kousek s názvem Scream (Vřískot). V roce 1998 se začala rýsovat jeho první práce pro televizní stanici. Paul Stupin, výkonný producent Columbia TriStar Television, si přečetl jeho scénář k Vřískotu a byl přesvědčen, že Williamson je ten správný člověk pro vytvoření nového televizního seriálu.

Dawson's Creek (Dawsonův svět) (1998–2003)

A tak vznikl Dawsonův svět, částečně autobiografický příběh, který se odehrává v malém městečku na východním pobřeží USA. Seriál vypráví o dobrodružstvích čtyř kamarádů ze střední školy. Ti právě procházejí obdobím, kdy rodina a přátelé mají stále ještě obrovský vliv na jejich budoucnost, ale oni se přitom už snaží hledat svou vlastní cestu. Stejně jako jejich vrstevníci kdekoli jinde na zeměkouli se zmítají v obavách, že by mohli udělat nějakou osudovou chybu, každý z nich se musí sám vypořádat s rodícím se vztahem k opačnému pohlaví a rozvážit, jestli už přišla ta vhodná doba, aby se vrhli do sexuálního života.

Seriál si rychle vydobyl skvělou reputaci mezi mladými a slavil každoročně obrovské úspěchy na cenách Teen Choice Awards. V seriálu se poprvé představili herci jako James Van Der Beek, Joshua Jackson, Katie Holmes, Michelle Williams, Kerr Smith nebo Meredith Monroe. Celkově se seriál dočkal 6 sérií a dohromady bylo odvysíláno 128 epizod. Williamson však u seriálu nepůsobil celou dobu, po první sérii ho opustil a vrhl se na další práce, vrátil se pak až v závěru šesté série.

Wasteland (1999), Glory Days (2002), Hidden Palms (2007)

Poté, co opustil Dawsonův svět, rozhodl se soustředit své úsilí na seriál Wasteland, který vytvářel pro stanici ABC. Ten měl premiéru v roce 1999, ale nepodařilo se mu přilákat dostatek diváků a tak se dočkal zrušení po jedné, třináctidílně řadě. Za zmínku však stojí, že v hlavních rolích se zde představili například Sasha Alexander, Rebecca Gayheart nebo Adam Scott.

Poté se na tři roky odmlčel a soustředil se na filmovou tvorbu. Vrátil se až v roce 2002 na stanici WB se seriálem Glory Days. Bohužel se však opakoval předchozí scénář a seriál se dočkal pouze 13 epizod. Tentokrát v hlavních rolích hráli Eddie Cahill, Emily VanCamp nebo Poppy Montgomery.

Další pokus o oživení televizní kariéry se konal v roce 2007, kdy pro stanici CW připravil seriál Hidden Palms. Ten byl však zrušen ještě v průběhu první série a na kontě má tak pouhých 8 epizod. V hlavních rolích se představili Michael Cassidy, Taylor Handley a Amber Heard.

Vampire Diaries (Upíří deníky) (2009-?)

Už to začínalo vypadat, že práce na televizních seriálech mu není souzena, když znovu spojil síly s Julií Plec a na motivy knih od L. J. Smith vytvořili obrovský hit. V roce 2009 totiž odstartovala na stanici CW upírská sága známá pod jménem Upíří deníky. Seriál sleduje život Eleny Gilbert, který se zamiluje do upíra Stefana Salvatore a brzy se ocitne v milostném trojúhelníku mezi Stefanem a jeho starším bratrem Damonem.

Seriál na podzim vstoupí již do své sedmé série a zatím má na kontě 133 epizod. Po své premiéře se ze seriálu stal obrovský hit nejen v Americe, ale po celém světě. Nominace a ceny se začaly hrnout, i když místo těch od kritiků se seriál těší hlavně z těch diváckých. Pravidelně boduje například na People's Choice Awards či Teen Choice Awards. V hlavních rolích se představila trojice Paul Wesley, Ian Somerhalder a Nina Dobrev, které doplňuje například Kat Graham, Candice Accola, Zach Roerig, Steven R. McQueen nebo Michael Trevino.

The Secret Circle (Tajemství kruhu) (2011–2012)

V roce 2011 si Williamson zřejmě řekl, když to vyšlo jednou, tak proč by nemohlo i podruhé a rozhodl se do televizního seriálu přeměnit další knihu od L. J. Smith. Tentokrát nesl název The Secret Circle a sledoval příběh mladé čarodějce, která se přistěhuje do nového města, kde jak zjišťuje, není čarodějkou pouze ona. Navíc jak se zdá, je součástí tajemného klanu a hlavní postavou ve staletí trvající bitvě dobra se zlem.

Čarodějky však stejný úspěch jako upíři slavit nemohly. Seriál byl po první sérii zrušen a dočkal se tak pouze 22 epizod. Přesto se dočkal nominace na People's Choice Awards v kategorii „Nové drama“. V hlavních rolích se představili Britt Robertson, Thomas Dekker, Phoebe Tonkin, Shelley Hennig nebo Jessica Parker Kennedy.

The Following (Stoupenci zla) (2013–2015)

V roce 2013 se rozhodl vyměnit teen seriál za něco temnějšího. Už v mládí ho inspirovala práce Allana Edgara Poea, což vyústilo v seriál The Following. Příběh sleduje šíleného, sadistického a zároveň geniálního sériového vraha Joea Carolla, který uprchne z vězení po odsouzení za vraždy čtrnácti mladých žen. Jeho útěk je ovšem pouhým začátkem zvráceného příběhu protkaného nespočtem vražd, který hodlá Caroll odvyprávět. K případu je povolán bývalý agent FBI Ryan Hardy, který se podílel na jeho případu už od samotného začátku. Ryan zná Carolla tak jako nikdo jiný a je tedy jedinou nadějí na jeho zastavení.

Seriál byl v letošním roce po třech sériích ukončen a celkem se dočkal 45 epizod. Největší úspěch u diváků slavila první série, po které se seriál dočkal i několika nominací na ceny. V hlavních rolích se představila dvojice Kevin Bacon a James Purefoy. Další důležité postavy si zahráli Shawn Ashmore, Sam Underwood, Jessica Stroup, Valorie Curry nebo Natalie Zea.

Stalker (2014–2015)

Zatím poslední přírůstek do seriálové tvorby Kevina Williamsona si svou premiéru užil na podzim roku 2014. Zřejmě úspěch první řady Following přiměl Williamsona vytvořit podobně temný thriller s názvem Stalker. Ten sleduje zvláštní policejní jednotku v Los Angeles, která se zabývá řešením případů, jež zahrnují stalking. Od mladíka, co se beznadějně zamiluje do dívky a začne ji pronásledovat… přes obtěžování a vyhrůžky přes internet… až po případy voyerství. Oddělení velí poručík Beth Davisová a k jejímu týmu se brzy přidává i nováček detektiv Jack Larsen přeřazený z newyorského oddělení vražd.

Bohužel stejný úspěch se podruhé nedostavil a seriál byl na jaře 2015 ukončen po pouhých 20 epizodách. Své diváky si přesto našel, o čemž svědčí nominace na People's Choice Awards v kategorii „Nové drama“. V hlavních rolích se představili Dylan McDermott a Maggie Q. V dalších rolích byl k vidění například Victor Rasuk, Mariana Klaveno nebo Elisabeth Rohm.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Než se pustil do tvůrčí práce chtěl být hercem, dokonce získal vedlejší roli v seriálu Another World.
  • Řekl o sobě, že věděl, že je gay „tak dlouho, co si jen pamatuje“ a svým přátelům a rodině to oznámil v roce 1992.
  • Scénář k filmu Vřískot založil na skutečném příběhu sériového vraha z Floridy, který lovil vysokoškoláky. Původně se film měl jmenovat Scary Movie, ale poté co ho koupilo studio Miramax a režie se ujal Wes Craven, tak byl film přejmenován na Scream. Premiéra proběhla 20. prosince 1996 a byl to velký kasovní trhák spojený s úspěchem u kritiků.
  • Za rok 1996 získal Saturn Award, ocenění pro nejlepší scénář, za práci na Vřískotu.
  • Dawsonův svět měl v roce 1995 původně vzniknout pro stanici Fox, ale nakonec to nedopadalo. Výkonný producent Paul Stupin se rozhodl zlanařit Williamsona a společně odešli na nově vznikající stanici WB. Premiéra seriálu proběhla 20. ledna 1998 a seriál se stal okamžitým hitem, který pomohl odstartoval nově vytvořenou televizní stanici.
  • Za jeho dvorní spolupracovnici se dá považovat Julie Plec. Společně nestojí jen za seriálem Upíří deníky, oba jsou podepsání i pod filmy Vřískot 2, Vřískot 3, Prokletí, ale také pod seriálem Wasteland.
  • Kromě Vřískotu se podílel také na hororech Tajemství loňského léta, Fakulta (scénář) nebo Halloween: H20 (výkonný producent)
  • V jeho filmech se pravidelně vyskytuje postava jménem Casey a také je pravidlem, že jedna z postav je fanouškem kinematografie. Což dokazuje i seriál Dawsonův svět.
  • Je podepsaný pod scénářem ke všem čtyřem dílům série Vřískot.
  • Je jedním z mála scenáristů, jejichž jméno je psáno na plakáty filmů.

Znáte Kevina Williamsona? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? Nebo máte raději jeho filmovou tvorbu?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (právě čteš)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)

Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Gabik.029
před 126 týdny
Já mám jeho filmovou i seriálovou tvorbu hodně ráda. Ze seriálů jsem teda...
Pajky
před 126 týdny
On totiž vždycky něco začne a pak to opustí, stejně jako Dawsona :) Myslím,...
ševča
před 123 týdny
Vřískoty a Dawson, to bylo moje dětství. Vždycky mě zajímalo, co si myslí...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY