Facebook Twitter E-mail
24. března 2016

Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Dnes se s naším článkovým seriálem vracíme opět do amerických vod. Představíme si jednoho opravdového velikána televizních seriálů, jehož jméno by měli znát hlavně příznivci kriminálek. Dnes je na řadě Donald P. Bellisario. Ten si sice momentálně užívá zaslouženého důchodu, ale to mu ze zásluh nesmaže jednu z nejznámějších televizních značek posledních let. Nepatří sice mezi největší sběratele televizních cen, ale jeho seriály sledovaly miliony diváků. V dnešním článku se na jeho tvorbu podíváme zblízka.

Donald Paul Bellisario se narodil 8. srpna 1935 v americké Pennsylvánii a vyrůstal v městečku jménem Cokeburg. Jeho otec Albert Jethro Bellisario pocházel z Itálie a jeho matka Dana Lapčevič byla původně ze Srbska. Předtím než se dostal k televizi, tak sloužil v armádě a dotáhl to na hodnost seržanta. V roce 1961 získal na Pennsylvania State University bakalářský diplom v oboru žurnalistiky. V roce 1965 se stal tvůrce v reklamní agentuře ve městě Lancaster, o tři roky později se přesunul do agentury Bloom v Dallasu. Trvalo mu osm let než dosáhl postu viceprezidenta společnosti a poté se přesunul do Hollywoodu, aby se půstil do scénářů. Jeho první práce pro televizi se datuje k roku 1977, kdy napsal scénáře pro seriály Kojak a Big Hawaii.

Battlestar Galactica (1978–1979)

Jeho první práce pro televizi se datuje k roku 1977, kdy napsal scénáře pro seriály Kojak a Big Hawaii. Už o rok později však byl u vzniku seriálu Battlestar Galactica. Děj seriálu je umístěn do doby tisícileté války lidí s Cylony. Poté, co jsou představitelé lidstva vlákáni do pasti a jejich domovská planeta zničena, vydává se kolona kosmických lodí se zbytkem lidstva na dlouhou cestu. Pod vedením bitevního křižníku Galactica a za neustálých útoků cylonských lodí hledají planetu Zemi, odkud prý pocházejí.

Seriál se však nedočkal dlouhého života a po jedné sérii, která čítala pouze 21 epizod byl ukončen. I přesto, že má na kontě dvě nominace na Zlatý Glóbus. Hlavní role si zahráli Richard Hatch, Dirk Benedict, Lorne Greene, Herbert Jefferson Jr., John Colicos, Maren Jensen, Noah Hathaway či Laurette Spang.

Magnum P.I. (Magnum) (1980–1988)

První opravdu dlouhotrvající seriál vytvořil v roce 1980 společně s Glenem A. Larsonem, se kterým spolupracoval již na Battlestar Galactica. Tentokrát představil příběh Toma Magnuma. Magnum je soukromé očko žijící na Oahu, na krásné a slunné Hawai. Jeho životní styl je bezesporu snem mnoha mužů. Dělá si co chce, pracuje, jen když chce, jezdí si autem Ferrari 308 GTS. Potkává spoustu krásných žen, pije pivo a užívá si dobrodružství se svými dvěma kamarády, se kterými sloužil u námořnictva.

Čísla tentokrát hovoří naprosto jasně. Seriál se dočkal 8 sérií a celkem 158 epizod, takže o úspěchu nikdo nemůže ani na chvíli zapochybovat. Navrch seriál přidal 13 nominací na Zlatý glóbus (7× Tom Selleck, 5× John Hillerman a 1× samotný seriál) ze kterých 2 úspěšně proměnil (1982 John Hillerman, 1985 Tom Selleck). Samotný Bellisario byl za seriál třikrát nominován na Emmy. V hlavní roli se představil Tom Selleck a společnost mu dělali John Hillerman, Roger E. Mosley a Larry Manetti.

Tales of Gold Monkey (1982–1983)

Povzbuzem úspěchem kníratého detektiva se pustil do tvoření nového seriálu. Ten nesl název Tales of Gold Monkey a v televizi se poprvé představil v roce 1982. Vyprávěl dobrodružství pilota a jeho společníků na pacifických ostrovech ve třicátých letech 20. století.

V hlavních rolích se představili Stephen Collins, Jeff MacKay, Marta DuBois, John Calvin, John Fujioka nebo Caitlin O'Hearney. Seriál sice vyhrál jednu z vedlejších cen Emmy, ale ani to jeho osud nezachránil a po pouhých 22 epizod navždy zmizel z televizních obrazovek.

Airwolf (1984–1987)

To však Bellisaria od nové tvorby neodradilo, ba naopak. Hned v roce 1984 připravil seriál s názvem Airwolf. Ten je o speciální stealth nadzvukové helikoptéře, která se jmenuje AIRWOLF a její posádce. Hlavní hrdina je bývalý testovací pilot Stringfellow Hawke a má pro armádu tuto helikoptéru otestovat. To sice udělá, ale místo aby ji vrátil, skryje ji se svým přítelem ve vyhaslé sopce. Pro tajné oddělení CIA pak plní rozličné úkoly a zároveň se snaží najít svého bratra, který je pohřešován od války ve Vietnamu.

V hlavních rolích se představili Jan-Michael Vincent, Alex Cord, Ernest Borgnine a Jean Bruce Scott. Seriál se dočkal celkem tří sérií, které obsahovaly 55 epizod. I tentokrát se seriál dočkal alespoň jedné výhry ve vedlejších cenách Emmy, oceněn byl make-up.

Quantum Leap (1989–1993)

Magnum skončil v roce 1988 a bylo třeba najít nový hit. Bellisario tak pro stanici NBC připravil seriál Quantum Leap a úspěch se opět dostavil. Příběh představuje Sama Becketta. Ten jednoho dne vstoupí do kvantového akcelerátoru a prostě zmizí, aby se záhy objevil v jiném čase na jiném místě a v těle někoho jiného. Jeho tělo nemůže opustit, dokud dotyčnému nepomůže vyřešit jeho problémy…

Tentokrát se diváci dočkali 97 epizod, které byly rozděleny do 5 sérií. V hlavních rolích se představila dvojice Scott Bakula a Dean Stockwell. Bellisario byl za seriál třikrát nominován na cenu Emmy. Seriál si také připsal 7 nominací na Zlatý Glóbus (4× Dean Stockwell, 3× Scott Bakula) a dvě proměnil ve vítězství (1990 Stockwell, 1992 Bakula). Na kontě má také mnoho dalších nominací na televizní ceny včetně nominací na Emmy.

JAG (1995–2005)

V roce 1992 se zrodil pokus s názvem Tequila a Bonneti v Římě, ale byl hned po dvanácti epizod zrušen. Hledání nového hitu tak bylo opět v plném proudu a tak se v roce 1995 zrodila legenda jménem JAG. Judge Advocate General – Úřad vojenské prokuratury.

Harmon Rabb byl původně vojenským pilotem, stejně jako jeho otec, sestřelený za války ve Vietnamu. Poté, co Harm jen o vlásek přežil havárii svého F-14 Tomcatu při nočním přistání na bouří zmítané letadlové lodí, u něj byla diagnostikována šeroslepost. Stal se tedy právníkem a byl převelen do úřadu vojenské prokuratury, spadajícího pod Navy. Harm a jeho kolegové z vojenské prokuratury vyšetřují případy na palubách lodí, vojenských ponorek i letadel. Žalují a obhajují ty, kteří jsou v armádě obviněni ze zločinů, vražd, velezrady a terorismu. Při své práci se elitní právníci setkávají s nejrůznějšími zločiny, týkajícími se zaměstnanců vojenských námořních sil. Řeší případy z války v Perském zálivu, operace Pouštní bouře, Bosny i Kosova, ale i závažná témata diskriminace žen či homosexuálů v armádě.

Seriál se dočkal krásných kulatých deseti sérií a ty celkem obsahovaly 227 epizod. V hlavních rolích se představili David James Elliott, Patrick Labyorteaux, Catherine Bell, John M. Jackson nebo Karri Turner.

NCIS (Námořní vyšetřovací služba) (2003-?)

Na závěr kariéry si Bellisario schoval pravděpodobně ten největší úspěch. Píše se rok 2003 a JAG pracuje na své osmé sérii a ještě než se to stalo módou, tak se zrodil spin-off. Ten nese název NCIS a nejspíš ho není třeba nějak výrazně představovat.

Seriál vypráví o každodenní práci týmu speciálních agentů pod vedením zkušeného vyšetřovatele Leroye Jethro Gibbse, který musí vyřešit jakýkoliv zločin týkající se zaměstnanců vojenských námořních sil.

Momentálně má na kontě 13 sérií, které obsahují 301 epizod. Ani jedno z těchto čísel však není konečné, protože bylo oznámeno prodloužení pro minimálně další dva roky. V hlavních rolích se představili Mark Harmon, Michael Weatherly, Pauley Perrette, David McCallum, Sean Murray, Brian Dietzen, Rocky Caroll nebo Cote de Pablo.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Během své služby pro americké námořnictvo měl jednoho velmi známého spolubojovníka, Lee Harvey Oswalda.
 • Díky své vojenské minulosti často ve svých seriálech používal postavu s minulostí ve vojenských složkách.
 • Například Tom Magnum byl veterán z Vietnamu a to v době, kdy v USA bylo téma stále kontroverzních. Obecně jsou tak Magnum a jeho parta vnímáni jako první pozitivní ztvárnění vietnamských veteránů v televizi.
 • Několik jeho hlavních postav také sdílí stejné narozeniny a to 8. srpna jako samotný Bellisario.
 • V seriálu Quantum Leap „dovolil“ svému hrdinovi vklouznout jednou i k událostem okolo Lee Harvey Oswalda. Plánoval také, že by se Sam vklouzl do těla Toma Magnuma, ale nikdy se to neuskutečnilo a nikdo neví proč.
 • Seriál JAG původně patřil stanici NBC, ale ta ho pro nízkou sledovanost zamítla a tak se ho ujala CBS a brzy se zrodil nový hit.
 • Svou produkční společnost pojmenoval „Belisarius Productions“, po římském generálovi jménem Beliarius, což je mimochodem italská verze příjmení Bellisario.
 • Pestrý má i manželský život. V roce 1956 se oženil s Margaret Schaffrarn a rozvedli se po 18 letech v roce 1974. Mají čtyři děti, Joy Bellisario-Jenkins, Leslie Bellisario-Ingham, David Bellisario (producent NCIS: Los Angeles) a Julie Bellisario Watson (producentka NCIS)
 • V roce 1979 se oženil podruhé s Lynn Halpern a rozvedli se o pět let později, tedy v roce 1984. Mají společně syna, Michaela Bellisaria, který se objevil v roli Michaela Robertse v seriálu JAG a také jako Charles „Chip“ Sterling v NCIS.
 • Do třetice i za manželku vzal Deborah Pratt v roce 1984 a jejich manželství vydrželo do roku 1991. Mají dvě děti. Dceru Troian a syna Nicholase. Troian si zahrála Sarah McGee v NCIS, Teresu v Quantum Leap, Erin v JAG, ale fanoušci seriálů ji znají hlavně jako Spencer Hastings z Pretty Little Liars.
 • V roce 1998 se ženil počtvrté a vzal si svou současnou manželku Vivienne. A z tohoto manželství vyženil dva syny. Chada a Seana Murraye, který později ztvárnil Timothy McGeeho v NCIS.
 • Byl šestkrát nominován na cenu Emmy. 3× za seriál Magnum (1982, 1983, 1984) a třikrát za Quantum Leap (1990, 1991, 1992) a ani jednou nezvítězil.
 • V roce 2001 byl oceněn „Distinguished Alumnus“, což je nejvyšší pocta, kterou můžu absolvent Penn State získat.
 • V roce 2004 se dočkal své vlastní hvězdy na hollywoodském chodníku slávy.
 • V roce 2006 Bellisario věnoval milion dolarů na „Výchovné stipendium“ pro Penn State College Communications. A sám poznamenal, že Penn State vděčí za mnohé, když se vrátil z armády, tak si dobře pamatuje, jak musel zápasit s tím, aby to s omezenými finančním prostředky zvládl. Proto chce, aby muži a ženy, kteří sloužili své zemi, měli možnost dosáhnout svých akademických cílů.
 • V roce 2007 odešel do televizního důchodu poté, co se na nože rozhádal s hlavní hvězdou NCIS, Markem Harmonem. I přesto je u seriálu stále uváděn jako výkonný producent.
 • Později Bellisario zažaloval stanici CBS kvůli seriálu NCIS: Los Angeles, protože podle smlouvy se stanicí měl právo vytvořit spin-off pouze on a stejně tak chtěl podíl ze zisku nového seriálu. Nakonec bylo vše vyřešeno mimosoudně v roce 2011 a částka odškodnění nebyla zveřejněna.
 • Ze svých seriálů má nejraději Quantum Leap.

Znáte Donalda Bellisaria? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (právě čteš)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)

Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)

Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Caroline115
před 82 týdny
A já si říkala, že mi to příjmení něco řiká....ano,říká,ale kvůli...
Hurvi
před 82 týdny
Presne tak :D Inak ako scifi fanúšik by som si rád pozrel QL, ale som...
kacka.irena
před 73 týdny
Mám to stejně. Magnum jsem nasledovala a NCIS mě nijak zvlášť nechytilo. A to...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY