28. 6. 2016

Televizní tvůrci: Joss Whedon

Televizní tvůrci: Joss Whedon

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

V dnešním článku představíme ostříleného televizního tvůrce, který svou momentální kariéru buduje hlavně pod hlavičkou komiksového giganta Marvel a tím pádem spíše na velkém plátně než na televizní obrazovce. Působí jako scenárista, producent či showrunner, ale vyzkoušel si i skládání hudby. Nejde o nikoho jiného než o Josse Whedona, na jehož televizní tvorbu se dnes podíváme podrobně.

Joseph Hill Whedon se narodil 23. června 1964 v americkém New Yorku. Jeho matka Ann Lee Stearns pochází z Kentucky a původně byla učitelkou na Riverdale Country School, ale také nadějnou novelistkou. Oba jeho rodiče společně vystupovali ve hře v Harvard Radcliffe Dramatic Clubu. Navštěvoval školu v Riverdale, kde jeho matka učila dějiny, ale strávil také tři roky ve Velké Británii na Winchester College. tam se setkal se všudypřítomným šikanováním a došel k závěru, že „pokud chce přežít, tak musí převzít aktivní roli“. V roce 1987 absolvoval na Wesleyan University.

První práce na televizních scénářích přišla v letech 1989 až 1990, tehdy se jako jeden z mnoha připojil k seriálům Roseanne (4 epizody) a Parenthood (3 epizody). Po této zkušenosti se však začal více věnoval filmovým scénářům, kde většinou působil jako „script doctor“, tedy člověk, který má víceméně na starosti hlavně takové uhlazení a vyladění scénářů. Postupně se dostal k práci na filmech jako Toy Story (1995) nebo Alien: Resurrection (1997). Rok 1997 je čas, kdy už se vrátil k práci pro televizi.

Buffy, The Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů) (1997–2003)

V roce 1997 totiž dostal možnost vytvořit svůj první seriál založený na filmu, který se mu tolik nelíbil. Na svět tak přišla dnes již legendární Buffy.

Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu, aby přeprala a zlikvidovala všechny démony, potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe.

Tentokrát si to Whedon pohlídal z pozice výkonného producenta a také showrunnera a vytvořil seriál milovaný diváky, ale zároveň oceňovaný kritiky. Celkem 7 sérií nabídlo 145 epizod a posbíralo mnoho ocenění, z nichž to nejvýznamnější získala Sarah Michelle Gellar v roce 2001, kdy si odnesla nominaci na Zlatý Glóbus. I samotný Whedon si díky seriálu odnesl například nominaci na Emmy. V hlavních rolích se kromě Sarah Michelle Gellar představili například Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, James Marsters, Emma Caulfield, Michelle Trachtenberg nebo David Boreanaz.

Angel (1999–2004)

Úspěch Buffy byl tak velký, že Whedonovi umožnil rozšířit univerzum seriálu. Vzal několik postav a přesunul je do spin-offu nazvaného Angel.

Angel, upír s duší, po odchodu ze Sunnydale zamíří do L.A., kde chce pomáhat bezmocným a nadále pokračovat v boji proti zlu, aby tak aspoň částečně odčinil staré hříchy. Kromě jiného mu však život komplikuje i démonická právnická agentura Wolfram & Hart, která je přesvědčená o jeho důležitosti v blížící se apokalypse. Hridnu tak čekají v tomto nikdy nekončícím boji krušné chvíle…

Faktem je, že Angel nedosahoval takové slávy jako jeho předchůdce, ale podporu diváků a kritiků také našel. Jinak by se jen těžko dočkal 5 sérií a celkem 111 epizod nebo nominace na Emmy v roce 2000 v kategorii make-upů. Hlavní role patřila Davidu Boreanazovi a společnost mu dělal například Alexis Denisof, Charisma Carpenter, J. August Richards, Andy Hallett či Amy Acker.

Firefly (2002)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal. Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu.

Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona. Příběh je vytvořen v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytku, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.

Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne; mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě; luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů; pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je; nejistý, ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.

Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který děj seriálu uzavírá.

O Firefly a ostudném zrušení bylo napsáno již mnohé, proto se nebudu opakovat. Pouze připomenu, že seriál, který se nachází v srdci leckterého seriálové fanouška, se dočkal pouhých 14 epizod. V hlavních rolí se představili Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau a Ron Glass.

Doctor Horrible's Sing-Along Blog (2008)

U Whedonovy tvorby nesmíme zapomenout na rok 2008 a stávku scenáristů. Během té totiž vytvořil také něco nezapomenutelného. Za pomocí přátel vydal Doctor Horrible's Sing-Along Blog.

V trojdílném muzikálu, který je primárně určen pro vysílání prostřednictví internetu, se objevuje Dr. Hrůzný, který komentuje své činy na blogu a touží se dostat do vysněného Zlého Spolku Zla, který vede Zlý kůň. Mimo jiné je zamilován do dívky z prádelny Penny, kterou není schopen skrz svou nesmělost oslovit. Jeho hlavní nepřítel kapitán Kladivo mu však stojí v cestě za splněním obou jeho cílů…

V hlavních rolích se představila čtveřice Neil Patrick Harris, Nathan Fillion, Felicia Day a Simon Helberg. Jednalo se o obrovský úspěch, v roce 2009 dokonce získal projekt Emmy a nejen to. Byl nominován i na několik dalších cen a většinu získal, namátkou Hugo Award nebo People's Choi­ce Award.

Dollhouse (Dům loutek) (2009–2010)

V Dollhouse hraje Eliza Dushku mladou ženu jménem Echo, členku skupiny lidí známých jako „Actives“ či „Dolls“ (loutky), kteří se dobrovolně přihlásili k práci pro „Dollhouse“. Všichni obětují 5 let svého života, za což dostanou velkou sumu peněz a nebudou si pamatovat nic z toho, co během té doby pro Dollhouse dělali. „Loutkám“ je vymazána jejich osobnost, aby do nich mohl být vložen libovolný počet nových osobností včetně paměti, schopností a dovedností pro splnění různých úkolů. Po takové úpravě jsou najímáni boháči a mocnými lidmi na různé práce, provádění zločinů, prostě všeho, co si zákazník přeje. Během mise jsou loutky vzdáleně monitorovány „manipulanty“. Tyto loutky mohou být skvělými společníky, milenkami a milenci, nebo třeba vynikajícími špiony. Po akci si navíc vůbec nic nepamatují. S Echo je ale něco špatně. Přestává být prázdnou schránkou a začne si částečně vzpomínat na to, co dělala během akce. Začíná ji zajímat, kdo vlastně je.

Dollhouse znamenal pro Whedona návrat na Fox, návrat ke sci-fi, ale také návrat k tomu, že se seriál dočkal rychlého zrušení. Dožil se pouze 2 sérií, které mají dohromady 27 epizod. Tentokrát se nekonala ani žádná přehlídka cen. V hlavních rolích se představili Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Amy Acker nebo Reed Diamond.

Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.) (2013-?)

Po letech, kdy se věnoval spíše filmové tvorbě a masivní spolupráci s Marvelem, se právě díky komiksovému gigantu vrátil i k televizní tvorbě. V roce 2013 totiž odstartoval seriál Agents of S.H.I.E.L.D.

Seriál, který se stane pevnou součástí Marvel Cinematic Universe (MCU), nás zavede mezi agenty mezinárodní protizločinecké organizace S.H.I.E.L.D. (Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division). Ta má za úkol chránit planetu Zemi před největším zlem, domácím i mimozemským. S.H.I.E.L.D. je organizace, která dala dohromady iniciativu Avengers, čítající několik jedinců obrovské síly a nadpřirozených schopností.

Seriál za sebou má zatím 66 epizod rozdělených do tří sérií a na podzim se fanoušci dočkají řady čtvrté. Díky speciálním efektům byl dvakrát (2014–15) nominován na Emmy. V hlavních rolích září Clark Gregg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet, Iain De Caestecker, Elizabeth Henstridge, Brett Dalton, Henry Simmons, Nick Blood, Adrianne Palicki nebo Luke Mitchell.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Je třetí generací scenáristů. Jeho otec Tom Whedon se podílel například na seriálech Alice nebo The Golden Girls a dědeček John Whedon pracoval na The Donna Reed Show a The Dick Van Dyke Show.
 • Už v útlém věku projevoval zájem o televizi, podle všeho se mu líbila hlavně britská díla jako Masterpiece nebo Monty Python.
 • Má dva starší sourozence (Samuela a Matthewa) a dva mladší sourozence (Jeda a Zacka), oba jeho mladší sourozenci jsou také scenáristy.
 • V roce 1987 absolvoval Wesleyan University a v roce 2013 mu tam byl udělen čestný titul Doctor of Letters.
 • Po ukončení studia na Wesleyan přišel s první nápadem na Buffy. Tenkrát ještě pod názvem Rhonda, the Immortal Waitress (Rhonda, nesmrtelná servírka).
 • Není sice uveden v titulcích, ale jako tzv. script doctor působil například u filmů The Getaway, Speed, Waterworld, Twister nebo X-Men. Například X-Men údajně obsahoval pouze dva dialogy, kterými přispěl.
 • V roce 1992 napsal scénář k filmu Buffy, the Vampire Slayer (Buffy, zabíječka upírů). Jenže byl velmi nespokojený s tím, že byl jeho scénář přepsán (vcelku výrazně) a celkově vyznění bylo změněno.
 • V roce 1996 byl nominován na Oscara za scénář k filmu Toy Story (Příběh hraček).
 • Whedon si přál udělat muzikálovou epizodu Buffy hned od první série, ale stanice mu to nepovolila. Podařilo se mu to prosadit až po změně stanice v páté sérii, kdy vznikla epizoda Once More, with Feeling.
 • Přiznal, že inspirací pro postavu Buffy mu byly hororové filmy, konkrétně ty, ve kterých blondýna umře jako první. Měl pocit, že s tím musí něco udělat.
 • Magazín Entertainment Weekly zvolil Buffy v roce 2010 na třetí místo mezi nejvýraznějšími postavami. Před ni to dotáhli pouze Harry Potter a Homer Simpson.
 • Joss Whedon měl v úmyslu Buffy ukončit po sedmé sérii. Přesto stanice UPN měla v plánu seriál obnovit, jenže Whedon ani Sarah neměli zájem pokračovat.
 • Celkem 18 postav ze seriálu Buffy se představilo i v Angelovi. Dva herci (Kal Penn a Andy Hallett) se navíc objevili v obou seriálech, ale jako jiné postavy. Mimochodem, žádná z postav, která vznikla pro Angela, se neobjevila v Buffy.
 • Joss Whedon původně plánoval Firefly na 7 sérií. Přestože ratingy byly nízké, hlavním důvodem zrušení bylo, že se Foxu zdála show „moc temná“. Whedon, stejně jako zbytek obsazení, odmítl změnit příběh, a tak po pouhých 11 epizod přišlo oznámení o rušení.
 • Fox ostatně vážně nevěděl, co chce. Například nechtěli, aby Wash a Zoe byli manželé, protože by to vylučovalo možnost romance mezi Zoe a Malem. Neustále také žádali, aby show byla méně temná, ale chtěli, aby Mal zastřelil víc lidí.
 • Nápad na Firefly dost možná pochází z jeho předchozí práce na Toy Story. Přeci jen hlavními postavami byli kovboj a kosmonaut, co touží letět zpátky do vesmíru.
 • V roce 2009 potvrdil, že Wash a Zoe jsou jedinými párem v jeho seriálech, který by nikdy nenechal rozejít (ani kdyby se seriál dočkal delšího pokračování).
 • Firefly se v roce 2005 dočkal zakončení, když byl natočen film Serenity, který uzavírá osud posádky.
 • Doctor Horrible's Sing-Along Blog stojí za ziskem jeho první Emmy.
 • Původně měl pro Dollhouse pětiletý plán, což lze vidět ve druhé sérii, kam se snažil vtěsnat všechen zbývající děj a vývoj.
 • Od roku 2013 je ženatý s Kai Cole, mají spolu dvě děti, Arden a Squire a žijí v Los Angeles.
 • V roce 2013 prohlásil, že trpí workoholismem a potřebuje neustále na něčem pracovat, což je údajně hodně otravné.
 • Několikrát přiznal, že ho lákal nový spin-off pro Buffy, ale nikdo to neuskutečnil. Stejně tak jsou na tom fanoušci Doctor Horrible's Sing-Along Blog, kde se pokračování již několikrát odložilo.
 • Co patří mezi znaky jeho tvorby? Často využívá silnou ženskou hrdinku a nebrání se zabití svých oblíbených postav, aby udržel publikum v napětí. Často také používá dvojčata či dvojníky.

Znáte Josse Whedona? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? A co říkáte na jeho filmy?

Další díly seriálu
Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře38zobraz všech 38 příspěvků
Makronka

Makronka

Tak to je roztomilé. Bruce jako Tedova hlídačka, to se mi na Ashe bude jinak dívat, když tam Ted...
před 176 týdny
andromache

andromache

Já bych řekla, že to je podlá a zákeřná reference zmiňovaného dua přesně na tohle :D.
před 176 týdny
andromache

andromache

Jo a to jsem v tom výčtu zapomněla ještě i na Seekera, ve kterém mají taky prsty oba :D.
před 176 týdny
Další články k tématu