22. 10. 2015

Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur

Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Dnes vám netradičně představíme hned dva tvůrce. Oba by si jistě zasloužili vlastní prostor, ale vzhledem k tomu, že jejich nejznámější televizní práce je společná, tak si jejich tvorbu představíme současně.

Ostřílenější z nich je americký scénárista a producent Greg Daniels. Celým jménem Gregory Martin Daniels se narodil 13. června 1963 v Brooklynu, New Yorku. Jeho matka Judy pracovala v knihovně a jeho otec Aaron byl prezidentem rádiové stanice. Studoval na Phillips Exeter Academy a později na Harvardu. V roce 1984 dokončil studia a získal svou první práci u televize. Jednalo se o seriál Not Necessarily the News, který byl však rychle ukončen.

Tím mladším z dvojice je americký scénárista, producent a příležitostně i herec, Michael Schur. Celým jménem Michael Herbert Schur se narodil 29. října 1975 ve West Hartfordu v Connecticutu. Také chodil na Harvardovu univerzitu, kterou dokončil v roce 1997 a stejně jako Daniels byl členem skupiny Harvard Lampoon.

Nyní však konečně k jejich tvorbě a začneme se show, ve které oba začínali, ale nepůsobili tam ve stejnou dobu.

Saturday Night Live (Daniels 1987–90, Schur 1997–2004)

Greg Daniels si cestu do Saturday Night Live našel v roce 1987 a vydržel zde do roku 1990. Během této doby se aktivně podílel na 53 epizodách a v roce 1989 za tuto práci také získal svou první Emmy.

Saturday Night Live je jedna z nejoblíbenějších a nejdéle vysílaných talk show ve světě. Vysílá se od roku 1975 a letos tak oslavila 40. výročí, což byla velká událost. Každý týden uvádí Saturday Night Live jiná celebrita, která se také podílí na natáčení vtipných scének či parodií, které celým pořadem provázejí.

To Michael Schur se k Saturday Night Live připojil až v roce 1997 a zdržel se do roku 2004. V té době měl na kontě úctyhodných 139 epizod.

The Simpsons (Simpsonovi) (Daniels 1994–98)

Greg Daniels po odchodu ze Saturday Night Live našel cestu k dalšímu velikánovi televizní zábavy a připojil se k dnes již legendární žluté rodince ze Springfieldu. V různých postech (od scénáristy po producenta) zde působil u 82 epizod. Připojil se na začátku páté série a naposledy se podílel na 19. epizodě 9. řady.

Simpsonovi snad vážně není nutné představovat. Kdo by neznal rodinku z tohoto nejdéle vysílaného animovaného seriálu? Letos se začala vysílat již 27. řada a vše je pořád tak, jak má být. Homer stále nadevše miluje vychlazené pivo samozřejmě stejně jako svou ženu Marge, která se kromě domácnosti musí starat i o svůj extravagantní účes. Rošťák Bart se ještě nepoučil a tak za trest neustále musí psát na tabuli. To jeho mladší sestra Lisa našla zálibu v poučování dospělých a nejmladší Maggie stále ještě neřekla první slova. Ale ona se dočká, Simpsonovi totiž ještě neřekli svá „poslední slova“.

King of the Hill (Tatík Hill a spol.) (Daniels 1997–2010)

Daniels zřejmě u Simpsonových okoukal pár triků a tak se rozhodl vyrukovat s vlastním animovaným seriálem. Tedy vlastním, spolupracoval na něm s Mikem Judgem. Jedná se o seriál King of the Hill, u nás známý (nebo spíše neznámý) pod názvem Tatík Hill a spol.

Je až s podivem, že u nás není seriál známější. Nejen, že se v zámoří dočkal 13 sérií(!), ale hlavně byl oceňován i kritiky. Za dobu svého vysílání získal dvě hlavní ceny Emmy a připsal si dalších 62 nominací na televizní ceny, ze kterých 9 proměnil ve vítězství. Celkově se odvysílalo 258 epizod a mezi hlavní dabéry patřil Mike Judge, Kathy Najimy, Pamela Adlon, Stephen Root nebo Brittany Murphy.

The Office (Kancl) (2005–2013)

Zatím to vypadalo, že náš přehled bude jen o Gregu Danielsovi, ale konečně se dostáváme k seriálu, který spojil jeho cesty s Michaelem Schurem. The Office je americký sitcom, odehrávající se v jedné obyčejné kanceláři ve Scrantonu, v Pennsylvánii. Začal se vysílat na americké stanici NBC v roce 2005 a jde o převzatý seriál The Office z Velké Británie, kde byl vysílán v letech 2001 – 2003. Převzato je však pouze prostředí sitcomu, takže na tento britský sitcom nijak nenavazuje.

Všichni zde pracují v prodejní pobočce papírenské firmy Dunder-Mifflin. V prostředí známém velkému množství pracujících se pak zlobí na bláznivého šéfa, chystají vtípky na otravné kolegy a prožívají strasti každodenního života kancelářských myší. V hlavních rolích se představili Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer nebo Ed Helms. Nominace a ceny se opět valily. Za devět sérií a celkem 187 dílů jich seriál posbíral nespočet. Nejcennější však bylo vítězství Steva Carella v roce 2006 na Zlatých Glóbech.

Parks & Recreation (2009–2015)

Leslie Knope je vládní zaměstnankyní na úřadě parků a rekreace v městečku Pawnee. Možná je naivní a nepochopitelně zapálená pro svou práci, ale není pochyb, že udělá všechno proto, aby ve městě postavila svůj vysněný park. Parks bylo původně plánováno jako spin-off The Office, ale nakonec se tvůrci rozhodli, že budou mít volnější ruce, když pouze použijí jen stejnou metodu natáčení. Tedy mockumentary styl a další úspěch byl na světě.

I když Parks bude mít nejspíš navždy přívěšek nejlepšího seriálu, který nikdy nezískal Emmy (The Wire mi to jistě odpustí). Přesto se nominace a televizní ceny jen hrnuly, Amy Poehler za svou roli dokonce získala i Zlatý Glóbus, ale Emmy se jí i přes řadu nominací prostě vyhýbala. Stejně jako u Office i zde se sešlo skvělé obsazení, kromě Amy Poehler se zde představila Rashida Jones, Aziz Ansari, Nick Offerman, Audrey Plaza a Chris Pratt.

Brooklyn Nine-Nine (Schur 2013-?)

Na samém okraji New Yorku je policejní okrsek, kde vládne téměř učebnicový šéf. Jenže když se mu dostane do týmu naprosto bezstarostný detektiv, tak má co dělat, aby ho převychoval a ukázal mu, jak si dobrý policista musí svého odznaku vážit.

Nejnovější klenot od Michaela Schura. Tentokrát sice nespolupracuje s Danielsem, ale přizval si Daniela J. Goora, tedy tvůrce, který měl prsty i ve scénářích Parks & Recreation. A společně vytvořili skvělou zábavu, která se opět líbí i kritikům, důkazem budiž jsou dva získané zlaté Glóby (za dvě série). V hlavních rolích září Andy Samberg, Andre Braugher, Melissa Fumero, Joe Lo Truglio, Stephanie Beatriz nebo Terry Crews.

Pár zajímavostí na závěr –

Greg Daniels:

 • jako svůj úvod do světa komedie uvádí sledování Monty Python's Flying Circus a také čtení knih od humoristy S. J. Perelman (v 11 letech).
 • Během studií na Harvardu měl spolužáka, který si také vybudoval skvělé jméno u televize. Jde o Conana O'Briena.
 • Má na kontě 22 nominací na Emmy (1× Saturday Night Live, 3× Simpsonovi, 6× Tatík Hill a spol., 10× The Office, 2× Parks & Recreation) a 5 vítězství (1× Saturday Night Live, 1× Simpsonovi, 1× Tatík Hill a spol. a 2× The Office).
 • Našel si čas i na sepsání jedné epizody k seriálu Seinfeld.
 • Hned 4 ze seriálů, na kterých pracoval, si našly místo do žebříčku časopisu Time na téma „Nejlepší seriály všech dob“. Konkrétně jde o Saturday Night Live, The Simpsons, King of the Hill a The Office.
 • Když nastupoval k Simpsonovým, tak věřil, že seriál má to nejlepší za sebou a už mu ujel vlak.
 • Získal nominaci na Emmy za píseň Who Needs The Kwik-E-Mart? z epizody Homer a Apu.
 • Jeho práce na Simpsonových sklidila uznání kritiků i fanoušků. Dvě z jeho epizod (Bart prodává duši a 22 krátkých filmů o Springfieldu) byly v roce 2003 zařazeny mezi 5 nejlepších epizod seriálu. Matt GroeningJames L. Brooks je označují za své oblíbené.
 • Simpsonovy opustil, aby mohl pracovat s Mikem Judgem na seriálu Tatík Hill a spol., přetvořil původní pilot a přidal několik postav, které v něm nebyly (včetně Luanne a Cotton). Judge byl z jeho změn tak nadšený, že z něho udělal spolutvůrce.
 • King of the Hill se také dočkal uznání, seriál byl zařazen na 27. místo v žebříčku o nejlepší animovaný seriál a byl chválen hlavně za svůj specifický humor. Letos byl zároveň odsunut na čtvrté místo mezi nejdéle vysílané animované seriály (Simpsonovi, South Park, Family Guy).
 • Seriál The Office byl původně přijat velmi vlažně, ale podařilo se jim přízeň diváků získat a ze seriálu se stal fenomén. Hlavní změnu prodělala postava Michaela, která byla po první sérii „přívětivější“.
 • Vzal si sestru Paula Liebersteina, který hrál Tobyho v seriálu The Office a který nahradil Danielse na pozici showrunnera pro závěr seriálu.

Michael Schur:

 • Působil jako scénárista také u dvou epizod seriálu The Comeback (Návrat na výsluní).
 • V seriálu The Office si i zahrál a to hned v několika epizodách. Byl totiž představitel postavy Mose, podivného bratrance Dwighta.
 • Přispíval také na sportovní blog Fire Joe Morgan pod pseudonymem Ken Tremendous. Pod stejným jménem ho najdete i na Twitteru.
 • Jeho manželkou je Jennifer Philbin, scénáristka, která přispěla k tvorbě seriálů The O.C., Heroes nebo New Girl. Díky tomu se mimochodem Schur v jedné epizodě O.C. objevil.
 • Jeho tchánem je Regis Philbin (známý moderátor) a tchyní Joy Philbin.
 • Momentálně připravuje seriál Master of None, kde se znovushledá s Azizem Ansarim.

Znáte dvojici Daniels & Schur? Sledovali jste či sledujete jejich seriály? Nebo máte radši pouze jednoho z nich, a kterého? A který ze seriálů je vaším favoritem? Vyčkáváte jejich novinky?

Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
Engeneer

Engeneer

Díky za článek:-) Mě mockumentary vůbec nesedí. Zkoušel jsem rozjet The Office, Parks nebo třeba...
před 231 týdny
Locke

Locke

Brooklyn Nine-Nine je hodně velká pecka. Po Modern Family asi momentálně můj nejoblíbenější sitcom. Před...
před 231 týdny
stonefire

stonefire

Pěkný článek, díky za něj!
před 231 týdny
Další články k tématu