Facebook Twitter E-mail
29. června 2015

Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015)

Sedm let, osmdesát epizod zábavy, která se ale rozhodně nedá označovat komedií. Včera večer, 28. června, se s fanoušky rozloučil seriál Nurse Jackie (Sestřička Jackie). Lékařská černá satirická dramedy se na kabelové stanici Showtime poprvé představila v červnu 2009. Herečka Edie Falco se zhostila hlavní role zdravotní sestry Jackie Peyton, která pracuje na pohotovostním oddělení nemocnice All Saints v New Yorku.

Za seriálem stojí tvůrčí trojice Liz Brixius, Evan Dunsky a Linda Wallem. Nikdo z nich před Jackie žádný seriál nevytvořil, pouze pracovali jako scenáristé u CSI: Crime Scene Investigation a That '70s Show.

Milionová Edie

Obsazení herečky Edie Falco do hlavní role bylo prvním velkým plusem, u kterého začali seriáloví fanoušci věnovat novince pozornost. Herečka získala svou první hlavní roli u konkurenční HBO, když byla v roce 1997 ve svých 34 letech obsazena do seriálu z vězeňského prostředí – Oz. Pravá sláva ji však potkala až o dva roky později, když z Oze odešla, nicméně stanici HBO věrná zůstala. Z The Sopranos se stal největší hit stanice, který se těšil celosvětové popularitě od fanoušků i od televizních kritiků.

Edie se za roli Carmely Soprano dočkala celkem sedmi nominací na Zlatý glóbus (nedostala ji pouze jediný rok!) a ve vítězství proměnila dvě z nich. Stejná role jí vynesla šest nominací a tři vítězství ceny Emmy.

The Sopranos odvysílal finále v roce 2007. Herečka si dala rok pauzu, během které stihla hostování v sitcomu 30 Rock. Mimochodem, i tyto čtyři epizody jí stačily k tomu, aby si vysloužila další nominaci na Emmy! V roce 2009 se pak poprvé převtělila v Jackie, role jí padla jako ulitá.

Jackie vs. House

Hned první epizoda seriálu nabídne divákům jasný obrázek toho, co od seriálu můžou očekávat. Jackie je zdravotní sestřička na pohotovosti, v nejrušnějším místě celé nemocnice. Úkolem zdejších zaměstnanců je nepřehlédnout žádnou maličkost, která by se ve zlomku vteřiny mohla stát osudnou. Musíte vytěsnit veškeré problémy, které aktuálně řešíte, a soustředit se jen na práci.

Jak se ukáže hned v první vteřině, Jackie má své malé pomocníky, kteří jí pomáhají udržet se na nohou (nejen) při dvojitých směnách. Hrdinka si kdysi dávno v práci zranila záda, začala brát Vicodin proti bolesti, který jí vydržel až do současnosti. Ne že by ale byla vybíravá; vezme za vděk jakýmkoliv práškem, který se jí dostane pod ruku.

V tomto ohledu se Jackie nesmírně hodí, že to v nemocnici táhne se zdejším lékárníkem, který má na starost sklad s léky a jejich distribuci po nemocnici. Na konci první epizody pak přichází první velký šok – Jackie jde po směně domů, kde na ni čeká manžel a dvě děti. Celou scénu doprovází hrdinčin vnitřní monolog, ve kterém medituje ohledně toho, jak jsou hranice mezi bytím dobrým nebo zlým člověkem vlastně stíratelné.

Hrdinčina od počátku silná a postupně stále rostoucí závislost na pilulkách, které požívá všemi možnými způsoby (nejčastěji klasické polykání nebo drcení a šňupání), ji na první pohled připodobňuje k doktorovi Gregorymu Houseovi z populárního lékařského dramatu House M.D.. Přesto však mezi oběma seriály jsou velké rozdíly. Ten hlavní není ani to, že Jackie je označována za komedii, zatímco House je pravé drama. Výrazněji jde jejich odlišnost vidět v příběhu. House se soustředí především na pacienty, jednotlivé případy jsou upřednostněny před osobními dramaty hlavních hrdinů.

U Jackie je to právě naopak. Nemocniční prostředí je zde velmi důležité, je to vlastně téměř celý hrdinčin život. Nicméně její osobní vnitřní i veřejný boj, vztah s dětmi a spolupracovníky, to vše je v Nurse Jackie stavěno do popředí. Příběh je serializovaný, jednotlivé série se vyvíjejí a gradují.

Vizuální symfonie

Především první série vyniká velmi výraznou vizuální stránkou. Jednotlivé scény jsou propojeny grafickými záběry. Jde o velké detaily, záběry na část obličeje, na zvětšeniny pilulek. Zpomalený pohyb sypajících se léků, létajícího prášku, když se pilulky rozdrtí, nebo třeba jen jejich sypání do kávy místo cukru… Diváci tak mají šanci naplno si vychutnat atmosféru seriálu.

Nicméně ačkoliv si to divák možná ani neuvědomí, postupem času tyto z počátku časté meziscény řídnou, až se úplně vytratí. Je zbytečné spekulovat, zda tvůrci hráli vyloženě na uměleckou notu, nebo zda tyto scény sloužily pouze jako výplň příběhu.

Tyto zpomalené obrazy doplňuje vnitřní monolog hlavní hrdinky. Jackie se ale nesnaží znít chytře. Jakkoliv se obecně monology snaží předat důležité poselství směrem k divákovi, zde vám bude připadat, že Jackie mluví lidsky, že jde o ženu, se kterou se může mnoho z nás ztotožnit, i když třeba nerozumíme jejímu životnímu stylu a těžké závislosti.

Okamžitý úspěch

Červnová premiéra v roce 2009 se pro Showtime stala nejúspěšnějším začátkem seriálu vůbec. Pilotní díl si živě v televizi pustilo přes milion diváků, dalších 350 tisíc se přidalo během noci. Stanice ihned po první epizodě oznámila, že se seriál dočká druhé řady.

Od té doby sledovanost postupně upadala. Od třetí série se Jackie držela někde kolem půl milionu diváků, v šesté řadě dokonce číslo kleslo k pouhým 200 tisícům. Aktuální sedmá série však opět zaznamenala nárůst, poslední díly se přehouply přes 700 tisíc diváků.

Seriál se dočkal celkem čtyř nominací na Zlatý glóbus, nominací na Emmy sklidil 22 a vyhrál pět. Edie Falco se stala první ženou, která se dočkala výhry jak v komediální, tak v dramatické kategorii (komedie Nurse Jackie a drama The Sopranos).

Posouvání hranic extrému

Jackie se dočkala sedmi sérií. Za tak dlouhou dobu samozřejmě přichází nutnost posouvat hranice stále dál a dál, aby se diváci nikdy nezačali nudit. Seriál v tomto ohledu sázel na hlavní hrdinku a její závislost. Neustále jsme se motali v kruhu – Jackie na drogách – Jackie na odvykačce – střízlivá Jackie a zase znovu.

Byli jsme svědky sondy do hlubin duše drogově závislého člověka. Nezáleží na tom, jak vznešená osobnost jste, jak důležité zaměstnání vykonáváte. Pokud jste závislí, jste ochotni se snížit na nejhorší možnou morální úroveň, jen abyste dosáhli svého.

Lži, které zněly přirozeněji než samotná pravda, byly pro Jackie na denním pořádku již od začátku. Postupem času jí ovšem přestal hrát do karet osud, její budoucnost se dostala do ohrožení, a hrdinka musela začít improvizovat. Byli jsme svědky toho, jak se její dokonalý svět pomalu ale jistě rozpadá jako domeček z karet.

Nejhlubšího dna se Jackie dotkla v šesté sérii. Dopustila se kriminálního zločinu, když ukradla jedné z doktorek osobní číslo a využila ho k objednávce drog na smyšlené jméno pacientky. Když začaly stopy vést k ní, padělala jedné pacientce na smrtelné posteli občanský průkaz, na který jí dala právě ono jméno, aby se na ni nepřišlo. Když její sponzorka jasně zpozorovala, že Jackie opět bere drogy, a chtěla jí pomoct, Jackie razantně odmítla. Situace se vyhrotila až do té míry, kdy Jackie přesvědčila deset let čistou sponzorku, aby si s ní užila alkoholem a drogami nasáklou noc s tím, že se obě ráno přihlásí na odvykačku. Již předem ale pro ženu domluvila jedno lůžko. Když obě přišly na odvykačku, Jackie (která nepila, jen se nadopovala prášky, což ovšem nejde lehce poznat) vyplnila opilé Antoinette přihlašovací formulář a nechala ji tam samotnou.

Jackie bývala od počátku antihrdinka. Nešlo o žádnou dobračku v pravém slova smyslu, ale její upřímná starost o pacienty zapříčinila, že jste jí museli fandit. Jak se ale postupně ponořovala hlouběji a hlouběji do spárů své nemoci, aniž by měla sebemenší úmysl pokusit se napravit, začala se divákům oddalovat, až se stala jednou z nejnesnesitel­nějších seriálových postav vůbec.

Tento status jí vydržel i v sedmé sérii. Nejen že se bez sebemenších výčitek vrhla na profesi drogového dealera, ale v momentě, kdy dostala svolení vrátit se na plný úvazek do práce, což sebou neslo konec každodenních povinných testů moči, se naládovala pilulkami a procházela se po chodbách nemocnice s vítězoslavným úsměvem na tváři…

I Say a Little Prayer

Jackie a celý nemocniční personál čeká poslední den v práci. Nemocnice se nadobro zavírá. Hrdinku překvapí její nejlepší kamarádka, doktorka Eleanor O'Hara, která odjela na začátku čtvrté řady do Londýna, aby se naplno věnovala své rodině. Jackie v práci oznámila dobrou zprávu – získala práci v jiné nemocnici. Zároveň chce po Zoey, aby se k ní připojila. Ta se ale k nabídce staví rozpačitě a vyhýbá se finální odpovědi.

Eddie zažívá krušné chvilky. Protidrogová policie mu šlape na paty, ví, že zneužívá svou práci farmaceuta, aby nelegálně prodával drogy. O'Hara konfrontuje Jackie o tom, že je aktuálně sjetá. Odmítá to, že se Jackie charakterizuje pouze jako zdravotní sestra, protože to není její jediná vlastnost.

V nemocnici se objeví zraněný nestabilní pacient, který vytáhne na pohotovosti zbraň. Doktor Bernard Prince, který už kvůli své pokročilé rakovině neúřaduje, situaci zachrání, nikomu se nic nestane. Eddie přijde za Jackie do práce a řekne jí, že se ke všemu přiznal. Čeká ho rok ve vězení s minimální ostrahou.

Poslední pacient byl transportován z All Saints. Zoey řekne Jackie, že se chce posunout dál a že ji Jackie musí nechat jít. Obě se rozbrečí a Jackie mladé sestřičce řekne, že je pro ni jako dcera. Zoey se rozhodne dobrovolničit u lékařů bez hranic.

Po uzavření nemocnice probíhá rozlučková párty. Jackie má stále v ruce osobní věci pacienta, který si je odmítl vzít do jiné nemocnice. Najde v nich heroin, který si na záchodě šňupne. Nechá v nemocnici stetoskop, odznak a hodinky a vydá se na ulici, prochází se a usmívá se. Prostřih do nemocnice, kde Jackie leží v bezvědomí na podlaze. Zoey k ní běží a říká jí, ať vydrží, že bude v pořádku. Jackie se trošku probere a mírně se usměje.

Stejně jako různá jiná finále, i Nurse Jackie se vracel narážkami ke své minulosti. Epizoda začíná Jackie v kapli, kde se modlí, aby jí Bůh udělal lepším člověkem. Na konci modlitby do sebe ale hodí pilulku. Stejná slova („God, make me good.“) pronesla i v pilotní epizodě, kde k nim ale dodala „but not yet“ – „ale ne hned teď“. V závěrečné scéně jí pak Zoey říká „Don't worry, you're good.“

Jestli Jackie zemřela, nebo přežila, to už je na každém divákovi, aby se rozhodl. „Vedli jsme dlouhý rozhovor se stanicí a shodli jsme se, že chceme, aby se o seriálu mluvilo i po jeho konci. Přece jen jde o seriál o důsledcích těžké nemoci – drogové závislosti – u jinak zdravé osoby,“ uvedl po skončení seriálu showrunner Clyde Phillips. „Diváci měli s Jackie intimní vztah. Nyní mají tu možnost sami rozhodnout o tom, co se stalo. Můžou si myslet, že dostala přesně to, co si zasloužila. Nebo si můžou myslet ‚Díky bohu, zvládla to.‘ Zvláštním způsobem jde o interaktivní televizní zážitek.“


Sbohem, Jackie! Bylo skvělé tě poznat!

Miluješ seriály a SerialZone? Chceš být součástí rozrůstajícího se týmu redaktorů, kteří přispívají ke každodennímu chodu webu? Máš zájem o psaní článků? Nebo by tě bavilo doplňovat obsahy epizod? Láká tě třeba kontrola, korekce a schvalování seriálových zajímavostí a zajímavostí k osobnostem? Pokud umíš výborně česky (u psaní článků nutná také pokročilejší znalost angličtiny) a máš zájem o kredity navíc, napiš na redakce@serialzone.cz a řekni nám, pod jakou přezdívkou na SZ vystupuješ a na čem se chceš podílet!

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (právě čteš)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

ragelly
před 216 týdny
K Jackie jsem přistupovala s rezervou, nějak extra jsem se na seriál...
taipan
před 216 týdny
Mně se Jackie moc líbil(a) - seriál a celkem i Edie Falco. Škoda, že už je...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY