Facebook Twitter E-mail
22. července 2015

5+1 na téma Neamerické

Vítáme vás u pokračování naší rubriky, která se zaměřuje na opomíjené seriály. Pět redaktorů a autor článku vybrali šestici seriálů, které unikají pozornosti davů, ale přesto stojí za zhlédnutí.

Každý z redaktorů si zvolil jeden seriál a připravil pro vás doporučení, proč zrovna tenhle seriál stojí za sledování. V našem šestém článku jsme se zaměřili na seriály, které mají místo původu mimo Spojené státy americké. Připravte se tedy na seriály, z Velké Británie, ale tak z České republiky či Austrálie. Budou se řešit zločiny, budete se bavit, ale můžet zkusit i sci-fi. Vybrané seriály se vysílají v aktuální sezóně (sezóna 2014/15). Důležitým faktorem pro výběr byl počet hodnocení v naší databázi a hranice pro opomíjený seriál byla stanovena na 400 hodnocení.

Gabik.029

Wentworth
stanice
SOHO
hodnoceno
89×
Gabik.029

Wentworth je jedním z nejrealistič­tějších dramat (nejen) australské televize. Děj se odehrává v ženské věznici Wentworth, do které se divák poprvé dostává očima Bey Smithové. Bea byla odsouzena za pokus o vraždu svého násilnického manžela, kterého kvůli dceři na poslední chvíli zachránila. Na pozoru se však musí mít i ve vězení. Testována je hned od prvního momentu, kdy vkročí mezi své spoluvězeňkyně. Franky, která je jednou z nejmocnějších členek, ji přinutí, aby pro ni propašovala drogy. Bea nemá na vybranou a úkol splní, čímž si okamžitě zadělá na malér. Ředitelka jde Franky po krku a snaží se ji za každou cenu na něčem nachytat. Z tohoto důvodu předčasně propustí ze samotky její sokyni Jacs, která má s Franky nevyřízené účty. Jejich shledání skončí vzpourou, která se neobejde bez úmrtí.

Seriál je remakem dramatu Prisoner, který byl v Austrálii vysílán v 80. letech. Ten je však dávno zapomenutý a Wentworth nyní čelí srovnávání s populárnějším seriálem Orange Is the New Black. Nenechte se však zmást. Na první pohled naleznete spoustu prvků, které mají oba seriály společné, ale po hlubším prozkoumání zjistíte, že se v mnohém liší. Wentworth se potýká s mnohem drsnějším a realističtějším zobrazením vězeňského života, který rozhodně není přikrášlen americkými ideály. Nabízí divákům velmi propracované postavy, které nejsou černobílé. Žádná z nich není čistě záporná, nebo čistě kladná a několikrát se přistihnete, že jste na vážkách, zda jim fandit nebo ne. A nikdo z nich není v bezpečí. Tvůrci seriálu se nebojí šokovat a jsou připraveni zabít prakticky kohokoliv, což divákům dokážou hned několikrát už během první série. Pokud jste fanoušky seriálů, které se nedrží zpátky a zobrazují realitu v pravých barvách, pak je pro vás Wentworth jako stvořený.

Podobné seriály: Bad Girls, Orange Is the New Black

Honzajs000

Případy 1. oddělení
stanice
Česká televize
hodnoceno
310×
Honzajs000

Případy 1. oddělení jsou jednou z mnoha českých kriminálek. Na rozdíl od ostatních ale nejsou její příběhy vymyšlené. Veškeré případy, data a souvislosti, jakož i postavy znázorněné v jednotlivých epizodách vycházejí ze skutečných příběhů a těch se snaží držet, co jen to jde. Parta vyšetřovatelů a operativců z 1. oddělení má na starosti ty nejzávažnější zločiny, na které ostatní oddělení nestačí. Společnými silami se zde snaží předvést viníky spravedlnosti a případ vyřešit.

Na rozdíl od ostatních kriminálek jsou Případy 1. oddělení naprosto fantastickou podívanou. Kriminálka Anděl, Expozitura a jim podobné kriminálky mě nikdy nenadchly. Působí totiž hrozně upjatě a dialogy nepřirozeně. Prvotně jsme byl skeptický i k Případům. Ale hned první díl mě přesvědčil o opaku! Spousta akce, napětí, smysluplné dialogy a hlavně absence takové té snahy českého národa hrát si na něco víc, na co ale nemám prostředky. Vše působí reálně, divák se nechytá za hlavu u složitých laboratorních procedur jako v zahraničních kriminálkách á la CSI, ale naplno si může užít akci, emoce při výsleších, mnohdy i ne úplně standardní zacházení s vyšetřovanými a chod kriminálky. Docela mě až překvapuje, že má seriál tak málo hodnocení. Na to, jak výborná a ne úplně nezajímavě obsazená kriminálka to je, je 300 hodnocení chabý výkon. A pokud někdo dokázal strávit Anděla a Expozituru, tohle musí taky. Za mě doporučuji všemi deseti. Už aby tu byla druhá řada.

Podobné seriály: Kriminálka Anděl, Expozitura

Inekafe

Smrt v ráji (Death in Paradise)
stanice
BBC
hodnoceno
78×
Inekafe

Death in Paradise je kriminálny seriál odohrávajúci sa na fiktívnom ostrove Saint Marie v Karibiku. Hlavný detektív na tomto ostrove je zavraždený a preto sem vyšlú detektíva Richarda Poolea z Londýna. Pôvodne mal iba vyšetriť vraždu svojho kolegu, nakoniec však na ostrove zostáva a s pomocou seržantky Camille Bordeyovej a ďalších dvoch kolegov vyšetruje často na oko nevyriešiteľné vraždy. Po dvoch sériách je Richard Poole nahradený detektívom Humphreym Goodmanom a zvyšok osadenstva seriálu sa tiež postupne obmieňa.

A prečo tento seriál odporúčam? Pretože je veľmi vtipný a geniálny zároveň. Hlavné postavy (Poole, neskôr Goodman) mi svojimi eskapádami náramne pripomínajú pána Monka. Seržantka Bordeyová v podstate slúži sčasti aj ako „pestúnka“ našich detektívov, ktorí sú občas tak trochu nemožní. Na druhej strane práve oni si vždy všimnú nejakú spočiatku nepodstatnú vec, ktorá sa nezdá byť dôležitou, ale nakoniec sa ukáže, že práve táto vec spája celý prípad a dáva všetko dokopy. Epizódy majú zabehnutý štýl – pred znelkou vražda → nasleduje vyšetrovanie a vypočúvanie všetkých možných páchateľov → cca 10 minút pred koncom detektív príde na to, kto je vrahom → no a posledných 10 minút sa vždy nesie v takej podobe, že si detektív všetkých možných páchateľov zhromaždí na jedno miesto a postupne odhaľuje, ako sa celá vražda odohrala, kto mal aký motív, kto mal príležitosť na vraždu a eliminuje jednotlivých ľudí, až sa nakoniec dopátrame k vrahovi. Opäť sa mi to v tomto podobá práve na Monka a jeho rekapitulácie. Treba taktiež napísať, že postavy majú medzi sebou neuveriteľnú chémiu, najmä dvojka Poole a Bordeyová a neskôr Goodman a Bordeyová. Avšak nie romantickú chémiu, ako to býva bežne u amerických kriminálok. Medzi druhou spomínanou dvojicou to síce občas trochu viac zaiskrilo, ale tvorcovia ich nikdy nedali dokopy, čo veľmi oceňujem. Seriál sa odohráva v príjemnom, avšak tropickom prostredí a aj napriek tomu, že je to kriminálka, tak je veľmi odľahčený a ľahko stráviteľný. Kto hľadá seriál, pri ktorom si oddýchne a pobaví sa, a zároveň si bude môcť užiť prepracované vraždy a veľmi sympatické postavy, by mal Death in Paradise okamžite zaradiť do watchlistu. :)

Podobné seriály: Můj přítel Monk, Columbo

lukascoolarik

Count Arthur Strong
stanice
BBC One
hodnoceno
18×
lukascoolarik

Count Arthur Strong je britský sitcom z pera geniálního Grahama Linehana, který stojí za zrodem dnes už kultovních seriálů jako jsou IT Crowd či Black Books. Pojednává o bývalém komikovi, jenž si říká Arthur Strong, a stále pevně vnitřně věří, že je jakousi komediální legendou, byť je tomu přesně naopak. Skutečnou legendou byl Max Baker, jeho komediální partner, který nedávno zemřel. Jeho syn Michael dostává za úkol sepsat o něm knihu, jenže jeho otec mu příliš blízký nebyl, a tak vyhledá pomoc právě Arthura Stronga. Netuší ovšem, že ten jeho životem zatočí jako ještě nikdo předtím. Arthur je v podstatě šílený a pomatený stařík, ze kterého jsou všichni kolem něj na prášky.

Proč tento seriál sledovat, říkáte si? Jako první určitě vezměte v úvahu, že za seriálem stojí Graham Linehan, o němž fandové britcomů už jistě velmi dobře vědí. V hlavních rolích navíc excelují Steve Delaney a Rory Kinnear. Count Arthur Strong by šel popsat jako lehce neortodoxní a ne každému jeho styl sedne, ale za sebe můžu jedině doporučit, protože takhle výborně jsem se bavil jen u pramála sitcomů. Vydejte se tedy na cestu, při níž Arthur pozná kouzla internetu, zúčastní se nakonec tragické rádiové hry anebo si jej v nemocnici spletou s doktorem. Pokud vás dostali na kolena IT Crowd a Black Books, tak i Count Arthur Strong.

Podobné seriály: IT Crowd, Black Books

Thadreth

Humans
stanice
Channel 4 / AMC
hodnoceno
101×
Thadreth

Humans je nový britský seriál z produkce televizní stanice Channel 4. Vypráví příběh v paralelní přítomnosti, v níž každá domácnost je obohacena o nejmodernější doplněk – Syntha. Tento robot, kterého byste na první pohled nerozeznali od normálního člověka, je vysoce výkonný domácí pomocník a zvládne skoro všechny druhy práce, od mytí nádobí přes masáže až po řízení auta. A právě jednoho takového Syntha si pořídí zcela obyčejná rodina střední třídy domů. Brzy se však začnou kolem robota odehrávat podivné věci a členové rodiny začnou postupně nabírat dojem, že onen Synth, kterého si koupili, není jako ti ostatní. Tenhle totiž kromě své podoby se i chová a cítí jako člověk…

Jedná se o britský remake slavného švédského pořadu. Hlavní role zde ztvárňují herci: William Hurt, Katherine Parkinson, Tom Goodman-Hill, Gemma Chan, Colin Morgan, Rebecca Front a Neil Maskell. A proč to doporučuji? Protože v posledních měsících je právě Humans seriál, který se mi zalíbil ze všech nejvíce. Téma s roboty se řadí mezi mé nejoblíbenější (proto tak žeru film Já, robot), takže tento kousek rozhodně nemohl chybět v mém watchlistu. A to se vyplatilo, každý týden netrpělivě čekám na nejnovější epizodu :)

podobné seriály: Äkta människor (Skuteční lidé), Dollhouse (Dům loutek)

Pajky

Vicious
stanice
ITV
hodnoceno
119×
Pajky

Vicious je britská komedie, která vypráví příběh stárnoucího páru, Freddieho a Stuarta, kteří spolu žijí v malém londýnském bytě již skoro 50 let. Stuart kdysi býval manažer v restauraci a Freddie se věnoval herecké kariéře, jenže jejich kariéry už jsou dávno pryč. Nyní jsou převážně doma, kde se neustále popichují a starají se o svého psa. Na návštěvu k nim pravidelně chodí jejich kamarádka Violet, aktivní žena se špatným výběrem mužů. Život se této skupině obrátí vzhůru nohama v okamžiku, kdy se do bytu nad nimi přistěhuje mladý Ash.

O tom, že je Vicious kvalitní zábavou se vás několik posledních týdnů snažila přesvědčit Kahlan svými příspěvky v Hláškovinách. A věřte, že to je jen zlomek perel, které jsou v tomto seriálu vyprodukovány. Je to záležitost brilantně obsazená a neskutečně vtipná. V hlavních rolích exceluje čtveřice Ian McKellen, Derek Jacobi, Frances de la Tour a Iwan Rheon. Dočkáte se v ní klasického jízlivého a zlomyslného britského humoru, který vám prostě nutně musí zlepšit den. Navíc je seriál doplněn nakažlivou úvodní znělkou. Pokud se tedy chcete královsky pobavit, tak nezbývá než Vicious doporučit. Zatím má však pouze dvě série a celkem 13 epizod, tudíž necelých pět hodin zábavy. Těch pět hodin je však čas, kterého určitě nebudete litovat.

Podobné seriály: Grace and Frankie


Které z vybraných seriálů sledujete a které vás zaujaly a zařadíte je do svého watchlistu?

Další díly seriálu

5+1 na téma Komedie (15. 2. 2015)
5+1 na téma Krimi (22. 3. 2015)
5+1 na téma Sci-fi a mysteriózní (17. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

5+1 na téma Historické a dobové (24. 5. 2015)
5+1 na téma Drama (1. 7. 2015)
5+1 na téma Neamerické (právě čteš)
5+1 na téma Co se nevešlo (20. 8. 2015)
5+1 na téma Komedie (ukončené) (23. 9. 2015)
5+1 na téma Krimi (ukončené) (18. 10. 2015)
5+1 na téma Sci-fi (ukončené) (15. 11. 2015)
5+1 na téma Fantasy a mystery (ukončené) (13. 12. 2015)

5+1 na téma Drama (ukončené) (24. 1. 2016)
5+1 na téma Dobové (ukončené) (14. 2. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí I. (ukončené) (17. 3. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí II. (ukončené) (10. 4. 2016)
5+1 na téma Animované (14. 5. 2016)
5+1 na téma Co se nevešlo (9. 6. 2016)
5+1 naposledy a statisticky (12. 8. 2016)

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

alesanko
před 121 týdny
Humans sledujem už od začiatku a zatial je to fakt dobré. Osobne som dúfal, že...
kripolik
před 121 týdny
Tak jsem se nechala přemluvit článkem a komentáři a podívala jsem se na...
fandapcd
před 120 týdny
Wentworth bezpochyby!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY