21. 9. 2015

Televizní tvůrci: Jenji Kohan

Televizní tvůrci: Jenji Kohan

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Jenji Kohan je americká scénáristka a producentka. Jenji má zatím velmi slušný ohlas na své seriály a patří mezi momentálně nejdiskutovanější televizní tvůrce. Dnes však nečekejte příliš pestrý a dlouhý výpis. Za to však čekejte velmi oceňovanou tvorbu a to nejen fanoušky, ale i kritiky. Pojďme si tedy přiblížit její seriálovou tvorbu.

Jenji Leslie Kohan se narodila 5. července 1969 v americké městě Los Angeles. K umělecké dráze byla doslova předurčena. Její matka Rhea Kohan (za svobodna Arnold) je spisovatelka a její otec Alan W. „Buz“ Kohan se živil jako spisovatel, producent a skladatel. Jenji má dva starší bratry, dvojčata Jona a Davida. O tom, že pochází z talentované rodiny svědčí i fakt, že její otec vyhrál za svou tvorbu ceny Emmy a i bratr David byl oceněn Emmy za produkci. Jenji vyrůstala v Beverly Hills a studovat začala na Brandeis University, ale ve druhém ročníku přestoupila na Columbia Unirsity, kde získala v roce 1991 titul v oboru anglického jazyka a literatury.

Svou první práci pro televizní seriál získala v roce 1994, kdy napsala scénář k epizodě seriálu Fresh Prince a sama to komentovala jako „drsný vstup do branže“.

Mad About You (Jsem do tebe blázen) (1992–1999)

V roce 1996 naskočila na pozici producentky k úspěšnému seriálu Jsem do tebe blázen. Celkem zde však vydržela pouze dvě sezóny (1996–97) a podílela se na 24 epizodách. Ve stejnou pracovala také na show Tracey Takes On…, kde působila jako scénáristka i producentka. Díky této show poprvé okusila jaké to je, nejen být nominovaná na cenu Emmy, ale dokonce ji i získat. Působila zde nepravidelně v letech 1996–99.

Další práce pro televizní seriál přišla v roce 2000 a bylo to producentské místo u seriálu Gilmorova děvčata. Tam však vydržela jen 12 epizod během první sérii seriálu. Potom pracovala na filmech a spolupracovala s bratrem na projektu The Stones, ale úspěch se nedostavoval. Přišel až v roce 2005.

Weeds (Tráva) (2005–2012)

První seriál, který se dá opravdu označit za její je Tráva. A to je vskutku pozoruhodný komediální seriál z produkce stanice Showtime, který poodhaluje ne vždy zcela legální tajemství ukrytá za dveřmi a hlavně na zahrádkách nenápadných sousedů. Přesně takových, které zná každý z nás, umístěných tentokráte do smyšleného maloměsta Agrestic v Kalifornii. Jeho hlavní hrdinkou je Nancy Botwinová, žena z předměstí, která zůstane po záhadné smrti manžela sama se dvěma syny, bez stálého příjmu a mužské pomocné ruky. Znamená to, že musí být v domácnosti, a přitom vydělávat nemalé peníze. Rozhodne se tedy pustit se do hodně riskantního podnikání: prodeje marihuany. Její nejlepší přítelkyně Celia je naneštěstí také prezidentka rodičovského sdružení, tedy člověk, který by se o nových aktivitách rodiny Botwinových raději neměl dozvědět. Třetím do party je pak Doug Wilson, městský radní, a kupodivu i jeden z Nancyiných nejlepších zákazníků. Ostatně je to právě on, kdo najde pro Nancy spolehlivého dodavatele…

Seriál Tráva byl pro stanici Showtime obrovský úspěchem. Vysílalo se celkem 8 sérií a finálová epizoda měla pořadové číslo 102. V hlavní roli se představila Mary-Louise Parker a do její povedené rodinky patřil také Justin Kirk, Alexander Gould a Hunter Parrish. Další významné role si zahráli například Kevin Nealon, Elizabeth Perkins nebo Romany Malco. O úspěchu seriálu svědčí také množství nominací a cen, které obdržel. Celkem 10× byl nominován na Zlatý glóbus (4× Mary-Louise Parker, 3× samotný seriál, 2× Elizabeth Perkins a 1× Justin Kirk). Ve vítězství proměnila nominace pouze Mary-Louise Parker v roce 2006. Ve výčtu je pak také 19 nominací (1 výhra) na ceny Emmy.

Orange Is the New Black (Orange Is the New Black) (2013-?)

Po tomto úspěchu se zdálo opravdu těžké navazovat nebo usilovat o překonání. Jenže hned následující seriál tyto obavy rozmetal na kousky. V roce 2013 se totiž na Netflixu představil hit Orange Is the New Black. Ten vypráví příběh Piper Chapmanové, který je odsouzena ke strávení 15 měsíců v ženské věznici za praní peněz pro svou přítelkyni a dealerku Alex. Musí tak vyměnit svůj pohodlný život se snoubencem v New Yorku za nepohodlnou oranžovou kombinézu ve federální věznici. A bude čelit nelehkému úkolu, a to v klidu si odsedět svůj trest, což, jak brzy zjistí, je prakticky nemožné.

Aktuálně jsou odvysílané 3 série a celkem 39 epizod, ale příští rok se dočkáme sérii čtvrté a pokud by pokračovat v nastolené kvalitě, tak určitě ne poslední. V hlavních rolí se představily Taylor Schilling a Laura Prepon. Další významné role obsadili Kate Mulgrew, Michael Harney, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne Taryn Manning nebo Yael Stone. Úspěch lze opět doložit dlouhým výčtem cen a nominací. 4 nominace na Zlatý Glóbus (2× Taylor Schilling, 1× Uzo Aduba, 1× seriál) nebo 14 nominací na ceny Emmy a jsem si jistý, že tím výčet nominací neskončil.

The Devil You Know (The Devil You Know) (2015-?)

Po dvou obrovských úspěších jsou pochopitelně očekávání pro nadcházející seriál neskutečně vysoká. Ještě v roce 2015 bychom se měli na stanici HBO dočkat nového seriálu, který vznikal pod dohledem Jenji Kohan. Nese název The Devil You Know (i když se dříve jmenoval i New World) a má se zabývat jednou z nejzajímavějších kapitol v americké historii, čarodějnickými procesy ve městě Salem v 17. století, kdy nesnášenlivost a represe poštvala souseda proti sousedovi a vedla až k davové hysterii.

Natáčet se začalo v průběhu března 2015 v americkém státě Massachussetts. V hlavních rolích se představí Eddie Izzard, Ever Carradine, Nadia Alexander, Damien Molony, Julian Rhind-Tutt, Matthew James Thomas, Nigel Lindsay, Ewen Bremner nebo Karen Gillan.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Na začátku kariéry jí její bývalý přítel řekl, že má „větší šanci být zvolena do kongresu než prorazit ve světě televizních show“.
  • Než začala tvořit vlastní seriály, tak se jako scenáristka podílela například na seriálech Fresh Prince of Bel Air, Will & Grace, Gilmore Girls nebo Sex and the City.
  • Společně se svým bratrem pracovala na seriálu The Stones, který se dá označit za největší neúspěch její kariéry.
  • Seriál Tráva údajně prodala stanici Showtime jen pěti slovy „Suburban. Widowed. Pot. Dealing. Mom.“ tedy „Předměstí. Vdova. Tráva. Dealování. Máma.“
  • V roce 2014 byla zvolena časopise Time mezi 100 nejvlivnějších lidí (V roce 2014 OITNB posbíral 12 nominací na Emmy).
  • Vlastní historické divadlo Hayworth Theatre v Los Angeles.
  • Je provdaná za spisovatele a novináře na volné noze Christophera Noxona. Mají tři děti, syny Charlieho a Oscara a dceru Elizu.
  • Žije v oblasti Los Felix (část Los Angeles).
  • Stejně jako zbytek její rodiny i Jenji je židovského vyznání.
  • Často a ráda mění barvu svých vlasů a rozhodně nepoužívá jen standardní barvy.

Znáte Jenji Kohan? Sledovali jste či sledujete její seriály? A který je váš nejoblíbenější? Vyčkáváte její novinku?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
Fruiko

Fruiko

Weeds je boží minimálně tři první série. Pak už to kolísá.
před 235 týdny
Pajky

Pajky

Jestli tě baví OITNB, tak by tě to určitě bavilo :)
před 235 týdny
Gabik.029

Gabik.029

Tak jo, tak jste mě přesvědčili, já na to kouknu až budu mít někdy čas :)
před 235 týdny
Další články k tématu