Facebook Twitter E-mail
21. září 2015

Televizní tvůrci: Jenji Kohan

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Jenji Kohan je americká scénáristka a producentka. Jenji má zatím velmi slušný ohlas na své seriály a patří mezi momentálně nejdiskutovanější televizní tvůrce. Dnes však nečekejte příliš pestrý a dlouhý výpis. Za to však čekejte velmi oceňovanou tvorbu a to nejen fanoušky, ale i kritiky. Pojďme si tedy přiblížit její seriálovou tvorbu.

Jenji Leslie Kohan se narodila 5. července 1969 v americké městě Los Angeles. K umělecké dráze byla doslova předurčena. Její matka Rhea Kohan (za svobodna Arnold) je spisovatelka a její otec Alan W. „Buz“ Kohan se živil jako spisovatel, producent a skladatel. Jenji má dva starší bratry, dvojčata Jona a Davida. O tom, že pochází z talentované rodiny svědčí i fakt, že její otec vyhrál za svou tvorbu ceny Emmy a i bratr David byl oceněn Emmy za produkci. Jenji vyrůstala v Beverly Hills a studovat začala na Brandeis University, ale ve druhém ročníku přestoupila na Columbia Unirsity, kde získala v roce 1991 titul v oboru anglického jazyka a literatury.

Svou první práci pro televizní seriál získala v roce 1994, kdy napsala scénář k epizodě seriálu Fresh Prince a sama to komentovala jako „drsný vstup do branže“.

Mad About You (Jsem do tebe blázen) (1992–1999)

V roce 1996 naskočila na pozici producentky k úspěšnému seriálu Jsem do tebe blázen. Celkem zde však vydržela pouze dvě sezóny (1996–97) a podílela se na 24 epizodách. Ve stejnou pracovala také na show Tracey Takes On…, kde působila jako scénáristka i producentka. Díky této show poprvé okusila jaké to je, nejen být nominovaná na cenu Emmy, ale dokonce ji i získat. Působila zde nepravidelně v letech 1996–99.

Další práce pro televizní seriál přišla v roce 2000 a bylo to producentské místo u seriálu Gilmorova děvčata. Tam však vydržela jen 12 epizod během první sérii seriálu. Potom pracovala na filmech a spolupracovala s bratrem na projektu The Stones, ale úspěch se nedostavoval. Přišel až v roce 2005.

Weeds (Tráva) (2005–2012)

První seriál, který se dá opravdu označit za její je Tráva. A to je vskutku pozoruhodný komediální seriál z produkce stanice Showtime, který poodhaluje ne vždy zcela legální tajemství ukrytá za dveřmi a hlavně na zahrádkách nenápadných sousedů. Přesně takových, které zná každý z nás, umístěných tentokráte do smyšleného maloměsta Agrestic v Kalifornii. Jeho hlavní hrdinkou je Nancy Botwinová, žena z předměstí, která zůstane po záhadné smrti manžela sama se dvěma syny, bez stálého příjmu a mužské pomocné ruky. Znamená to, že musí být v domácnosti, a přitom vydělávat nemalé peníze. Rozhodne se tedy pustit se do hodně riskantního podnikání: prodeje marihuany. Její nejlepší přítelkyně Celia je naneštěstí také prezidentka rodičovského sdružení, tedy člověk, který by se o nových aktivitách rodiny Botwinových raději neměl dozvědět. Třetím do party je pak Doug Wilson, městský radní, a kupodivu i jeden z Nancyiných nejlepších zákazníků. Ostatně je to právě on, kdo najde pro Nancy spolehlivého dodavatele…

Seriál Tráva byl pro stanici Showtime obrovský úspěchem. Vysílalo se celkem 8 sérií a finálová epizoda měla pořadové číslo 102. V hlavní roli se představila Mary-Louise Parker a do její povedené rodinky patřil také Justin Kirk, Alexander Gould a Hunter Parrish. Další významné role si zahráli například Kevin Nealon, Elizabeth Perkins nebo Romany Malco. O úspěchu seriálu svědčí také množství nominací a cen, které obdržel. Celkem 10× byl nominován na Zlatý glóbus (4× Mary-Louise Parker, 3× samotný seriál, 2× Elizabeth Perkins a 1× Justin Kirk). Ve vítězství proměnila nominace pouze Mary-Louise Parker v roce 2006. Ve výčtu je pak také 19 nominací (1 výhra) na ceny Emmy.

Orange Is the New Black (Orange Is the New Black) (2013-?)

Po tomto úspěchu se zdálo opravdu těžké navazovat nebo usilovat o překonání. Jenže hned následující seriál tyto obavy rozmetal na kousky. V roce 2013 se totiž na Netflixu představil hit Orange Is the New Black. Ten vypráví příběh Piper Chapmanové, který je odsouzena ke strávení 15 měsíců v ženské věznici za praní peněz pro svou přítelkyni a dealerku Alex. Musí tak vyměnit svůj pohodlný život se snoubencem v New Yorku za nepohodlnou oranžovou kombinézu ve federální věznici. A bude čelit nelehkému úkolu, a to v klidu si odsedět svůj trest, což, jak brzy zjistí, je prakticky nemožné.

Aktuálně jsou odvysílané 3 série a celkem 39 epizod, ale příští rok se dočkáme sérii čtvrté a pokud by pokračovat v nastolené kvalitě, tak určitě ne poslední. V hlavních rolí se představily Taylor Schilling a Laura Prepon. Další významné role obsadili Kate Mulgrew, Michael Harney, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne Taryn Manning nebo Yael Stone. Úspěch lze opět doložit dlouhým výčtem cen a nominací. 4 nominace na Zlatý Glóbus (2× Taylor Schilling, 1× Uzo Aduba, 1× seriál) nebo 14 nominací na ceny Emmy a jsem si jistý, že tím výčet nominací neskončil.

The Devil You Know (The Devil You Know) (2015-?)

Po dvou obrovských úspěších jsou pochopitelně očekávání pro nadcházející seriál neskutečně vysoká. Ještě v roce 2015 bychom se měli na stanici HBO dočkat nového seriálu, který vznikal pod dohledem Jenji Kohan. Nese název The Devil You Know (i když se dříve jmenoval i New World) a má se zabývat jednou z nejzajímavějších kapitol v americké historii, čarodějnickými procesy ve městě Salem v 17. století, kdy nesnášenlivost a represe poštvala souseda proti sousedovi a vedla až k davové hysterii.

Natáčet se začalo v průběhu března 2015 v americkém státě Massachussetts. V hlavních rolích se představí Eddie Izzard, Ever Carradine, Nadia Alexander, Damien Molony, Julian Rhind-Tutt, Matthew James Thomas, Nigel Lindsay, Ewen Bremner nebo Karen Gillan.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Na začátku kariéry jí její bývalý přítel řekl, že má „větší šanci být zvolena do kongresu než prorazit ve světě televizních show“.
  • Než začala tvořit vlastní seriály, tak se jako scenáristka podílela například na seriálech Fresh Prince of Bel Air, Will & Grace, Gilmore Girls nebo Sex and the City.
  • Společně se svým bratrem pracovala na seriálu The Stones, který se dá označit za největší neúspěch její kariéry.
  • Seriál Tráva údajně prodala stanici Showtime jen pěti slovy „Suburban. Widowed. Pot. Dealing. Mom.“ tedy „Předměstí. Vdova. Tráva. Dealování. Máma.“
  • V roce 2014 byla zvolena časopise Time mezi 100 nejvlivnějších lidí (V roce 2014 OITNB posbíral 12 nominací na Emmy).
  • Vlastní historické divadlo Hayworth Theatre v Los Angeles.
  • Je provdaná za spisovatele a novináře na volné noze Christophera Noxona. Mají tři děti, syny Charlieho a Oscara a dceru Elizu.
  • Žije v oblasti Los Felix (část Los Angeles).
  • Stejně jako zbytek její rodiny i Jenji je židovského vyznání.
  • Často a ráda mění barvu svých vlasů a rozhodně nepoužívá jen standardní barvy.

Znáte Jenji Kohan? Sledovali jste či sledujete její seriály? A který je váš nejoblíbenější? Vyčkáváte její novinku?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (právě čteš)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)

Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Fruiko
před 113 týdny
Weeds je boží minimálně tři první série. Pak už to kolísá.
Pajky
před 113 týdny
Jestli tě baví OITNB, tak by tě to určitě bavilo :)
Gabik.029
před 113 týdny
Tak jo, tak jste mě přesvědčili, já na to kouknu až budu mít někdy čas :)

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY