20. 1. 2021

Televizní tvůrci: Jenji Kohan

Televizní tvůrci: Jenji Kohan

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se tato rubrika zaměřuje.

Jsme rádi, že jste si rubriku oblíbili, a doufáme, že máte chuť na další článek. Dnes je na řadě updatovaný článek k tvůrkyni, která stojí za hity jako jsou Weeds či Orange Is The New Black. Podíváme se podrobněji na kariéru Jenji Kohan.

Jenji Kohan je americká scénáristka a producentka. Momentálně patří mezi nejdiskutovanější televizní tvůrce, protože se jí podařilo vytvořit několik seriálů, které oceňují nejen fanoušci, ale i kritika. Pojďme si tedy přiblížit její seriálovou tvorbu.

Jenji Leslie Kohan se narodila 5. července 1969 v americké městě Los Angeles. K umělecké dráze byla doslova předurčena. Její matka Rhea Kohan (za svobodna Arnold) je spisovatelka a její otec Alan W. „Buz“ Kohan se živil jako spisovatel, producent a skladatel. Jenji má dva starší bratry, dvojčata Jona a Davida. O tom, že pochází z talentované rodiny svědčí i fakt, že její otec vyhrál za svou tvorbu ceny Emmy a i bratr David byl oceněn Emmy za produkci. Jenji vyrůstala v Beverly Hills a studovat začala na Brandeis University, ale ve druhém ročníku přestoupila na Columbia University, kde získala v roce 1991 titul v oboru anglického jazyka a literatury.

Svou první práci pro televizní seriál získala v roce 1994, kdy napsala scénář k epizodě seriálu Fresh Prince a sama to komentovala jako „drsný vstup do branže“.

Mad About You (Jsem do tebe blázen)

Stanice Spectrum
Vysíláno 1996–1997
Hodnocení na SerialZone.cz

Paul (Paul Reiser) a Jamie (Helen Huntová) jsou krásný mladý pár, půl roku po svatbě. V novém americkém seriálu s poněkud nadsazeným názvem Jsem do tebe blázen se pustili se do dobrodružství, které zná důvěrně téměř každý dospělý člověk na této planetě. Do soužití dvou tak odlišných bytostí jako jsou muž a žena. Na začátku vypadalo všechno snadně – milovali se přece a milují se dál, ale naučit se spolu žít v jednom bytě, mít společné věci a nemít už prostě ani chvilku jenom pro sebe, to není tak jednoduché. Paul je režisér dokumentárních filmů, tvořivý a roztomilý, někdy ale nesnesitelně pedantický. Jamie, zaměstnaná v reklamní společnosti, je mnohem uvolněnější, milá a občas úplně stejně nesnesitelná. Každý z nich má svou práci, spolu mají byt na Manhattanu a psa, kterému říkají Mary. Pak mají ještě společné přátele Fran a Marka (Fran je Jamiina bývalá šéfová), z mládeneckého života zbyl Paulovi kamarád Selby, který je chodí navštěvovat v nejnemožnější denní i noční dobu. A nakonec je tu ještě lehkomyslná starší sestra Lisa – Jamiin velký problém. Kdoví proč si Jamie všechny Lisiny karamboly, nezaměstnanost a milostná zklamání tak bere. Pochopitelně, že Lisa o její péči nestojí.

V roce 1996 naskočila na pozici producentky k úspěšnému seriálu Jsem do tebe blázen. Celkem zde však vydržela pouze dvě sezóny (1996–97) a podílela se na 24 epizodách. Průběžně pracovala také na show Tracey Takes On…, kde působila jako scénáristka i producentka a působila zde nepravidelně v letech 1996–99. Díky těmto zkušenostem okusila jaké to je, nejen být nominovaná na cenu Emmy, ale dokonce ji i získat.

Další práce pro televizní seriál přišla v roce 2000 a bylo to producentské místo u seriálu Gilmorova děvčata. Tam však vydržela jen 12 epizod během první série seriálu. Následně pracovala na filmech a spolupracovala s bratrem na projektu The Stones, ale úspěch se nedostavoval. Ten přišel až v roce 2005.

Weeds (Tráva)

Stanice Showtime
Vysíláno 2005–2012
Hodnocení na SerialZone.cz

První seriál, který se dá opravdu označit za její je Tráva. A to je vskutku pozoruhodný komediální seriál z produkce stanice Showtime, který poodhaluje ne vždy zcela legální tajemství ukrytá za dveřmi a hlavně na zahrádkách nenápadných sousedů. Přesně takových, které zná každý z nás, umístěných tentokráte do smyšleného maloměsta Agrestic v Kalifornii. Jeho hlavní hrdinkou je Nancy Botwinová, žena z předměstí, která zůstane po záhadné smrti manžela sama se dvěma syny, bez stálého příjmu a mužské pomocné ruky. Znamená to, že musí být v domácnosti, a přitom vydělávat nemalé peníze. Rozhodne se tedy pustit se do hodně riskantního podnikání: prodeje marihuany. Její nejlepší přítelkyně Celia je naneštěstí také prezidentka rodičovského sdružení, tedy člověk, který by se o nových aktivitách rodiny Botwinových raději neměl dozvědět. Třetím do party je pak Doug Wilson, městský radní, a kupodivu i jeden z Nancyiných nejlepších zákazníků. Ostatně je to právě on, kdo najde pro Nancy spolehlivého dodavatele…

Seriál Tráva byl pro stanici Showtime obrovský úspěchem. Vysílalo se celkem 8 sérií a finálová epizoda měla pořadové číslo 102. V hlavní roli se představila Mary-Louise Parker a do její povedené rodinky patřil také Justin Kirk, Alexander Gould a Hunter Parrish. Další významné role si zahráli například Kevin Nealon, Elizabeth Perkins nebo Romany Malco. O úspěchu seriálu svědčí také množství nominací a cen, které obdržel. Celkem 10× byl nominován na Zlatý glóbus (4× Mary-Louise Parker, 3× samotný seriál, 2× Elizabeth Perkins a 1× Justin Kirk). Ve vítězství proměnila nominace pouze Mary-Louise Parker v roce 2006. Ve výčtu je pak také 19 nominací (1 výhra) na ceny Emmy.

Orange Is the New Black (Holky za mřížemi)

Stanice Netflix
Vysíláno 2013–2019
Hodnocení na SerialZone.cz

Po tomto úspěchu se zdálo opravdu těžké navazovat nebo usilovat o překonání. Jenže hned následující seriál tyto obavy rozmetal na kousky. V roce 2013 se totiž na Netflixu představil hit Orange Is the New Black. Ten vypráví příběh Piper Chapmanové, který je odsouzena ke strávení 15 měsíců v ženské věznici za praní peněz pro svou přítelkyni a dealerku Alex. Musí tak vyměnit svůj pohodlný život se snoubencem v New Yorku za nepohodlnou oranžovou kombinézu ve federální věznici. A bude čelit nelehkému úkolu, a to v klidu si odsedět svůj trest, což, jak brzy zjistí, je prakticky nemožné.

Seriál se dočkal 7 sérií a celkově se vysílalo 91 epizod. V hlavních rolí se představily Taylor Schilling a Laura Prepon. Další významné role obsadili Kate Mulgrew, Dascha Polanco, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne Taryn Manning, Adrienne C. Moore nebo Yael Stone. Úspěch lze opět doložit dlouhým výčtem cen a nominací, protože se jedná o jeden z nejúspěšnějších seriálů od Netflixu. Jen první série vynesla seriálu hned 12 nominací na ceny Emmy a během svého vysílání si seriál připsal také 6 nominací na Zlatý Glóbus (2× Taylor Schilling, 2× Uzo Aduba, 2× seriál) a mnoho další cen a nominací.

GLOW (GLOW: Nádherné ženy wrestlingu)

Stanice Netflix
Vysíláno 2017–2019
Hodnocení na SerialZone.cz

Když se jí nepodařilo přesvědčit HBO k seriálu The Devil You Know, tak se jako producentka vrátila na Netflix a podílela se na dalším úspěchu. Seriál se inspiruje skutečnou ženskou wrestlingovou ligou z 80. let. Příběh se odehrává v Los Angels a ukazuje vlasy stejně velké jako kritiky ženských těl. G.L.O.W. (Gorgeous Ladies Of Wrestling – Nádherné ženy wrestlingu) vypráví příběh neúspěšné herečky Ruth, která se rozhodne pro jeden poslední pokus o dosažení svého snu. Tento pokus přichází ve formě týdenního seriálu o ženských wrestlerkách.

Seriál se dočkal tří sérií a celkově se odvysílalo 30 epizod a nebýt celosvětové pandemie, tak by se býval dočkal i závěrečné čtvrté řady. Ta byla objednána, ale následně pak zrušena, protože nebylo možné pokračovat v jejím natáčení. Herci ani tvůrci se nevzdávají naděje na to, aby se natočil alespoň film k uzavření příběhu, jenže momentální situace jim to neumožňuje. V hlavních rolích se představili Alison Brie, Betty Gilpin či Marc Maron. Seriál si našel nejen své fanoušky, ale oblíbila si ho i kritika. Má totiž na kontě dvě nominace na Zlatý Glóbus či 18 nominací na ceny Emmy.

American Princess

Stanice Lifetime
Vysíláno 2019
Hodnocení na SerialZone.cz

Amanda, princezna z Upper East Side, zjistí jen hodiny před svou svatbou, že ji její snoubenec podvádí. Způsobí pořádnou scénu a uteče. Bez telefonu a možnosti vrátit se domů se ocitne na renesančním jarmarku, načež se dozví, že její výbuch se stal bulvární senzací. Nervově se zhroutí a začne přehodnocovat svůj život. Rozhodne se stát se novým děvčetem na jarmarku.

V roce 2019 se jako producentka podílela na projektu American Princess, který se vysílal na stanici Lifetime. Seriál však vydržel pouze deset epizod a po první sérii byl zrušen. Hlavní roli si zahrála Georgia Flood.

Teenage Bounty Hunters (Holky na lovu odměn)

Stanice Netflix
Vysíláno 2020
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2020 stála jako producentka hned za dvojicí seriálů, které měly premiéru na Netflixu. Tím prvním z nich je Teenage Bounty Hunters. Hlavní role si zahrály Maddie Phillips a Anjelica Bette Fellini. A i když si seriál našel své publikum, tak bylo zhruba dva měsíce po premiéře oznámeno, že první série bude i zároveň tou poslední.

Poté, co se šestnáctiletá dvojčata Sterling a Blair připojí ke zkušenému lovci odměn, se ponoří úplně do života, ve kterém nahání zločince a přitom dál žijí svoje teenagerské problémy.

Social Distance

Stanice Netflix
Vysíláno 2020-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriál inspirovaný světovou pandemií COVID-19 sestává ze samostatně stojících epizod, ve kterých se vypráví příběhy a zážitky postav, které jsou nuceny komunikovat na dálku a spoléhat na technologie, aby si zajistili jakýsi pocit spojení s okolním světem. Herci se natáčí sami doma spolu s rodinnými příslušníky.

V závěru roku 2020 se pak na Netflixu představila i druhá novinka, Social Distance. Zatím se odvysílalo 8 epizod a nepadlo rozhodnutí o tom, zda to bude nějak pokračovat. V seriálu se objevili například Danielle Brooks, Guillermo Díaz, Mike Colter nebo Marsha Stephanie Blake

Pár zajímavostí na závěr:

 • Na začátku kariéry jí její bývalý přítel řekl, že má „větší šanci být zvolena do kongresu než prorazit ve světě televizních show“.
 • Než začala tvořit vlastní seriály, tak se jako scenáristka podílela například na seriálech Fresh Prince of Bel Air, Will & Grace, Gilmore Girls nebo Sex and the City.
 • Seriál Tráva údajně prodala stanici Showtime jen pěti slovy „Suburban. Widowed. Pot. Dealing. Mom.“ tedy „Předměstí. Vdova. Tráva. Dealování. Máma.“
 • Alanis Morissette byla velkým fanouškem seriálu Weeds a zajímala se, jestli by si v něm nemohla zahrát. Tou dobou Jenji zrovna pracovala na postavě Audry a tak ji známé zpěvačce nabídla.
 • Během jednoho z rozhovorů prozradila, že původně chtěla do hlavní role Piper v seriálu OITNB obsadit herečku Katie Holmes. Ta však nemohla roli přijmout kvůli vytíženému kalendáři.
 • V roce 2014 byla zvolena časopise Time mezi 100 nejvlivnějších lidí (V roce 2014 OITNB posbíral 12 nominací na Emmy).
 • Po velkých úspěších Weeds a OITNB se očekával další hit, kterým měl být seriál The Devil You Know. Ten se měl zabývat čarodějnickými procesy ve městě Salem v 17. století a hlavních rolí měli hrát Eddie Izzard nebo Karen Gillan, jenže HBO se po pilotní epizodě rozhodlo od seriálu upustit.
 • V roce 2019 oznámila spuštění organizace Poussey Washington Fund, jejíž cílem je vybráním prostředků pro podporu organizací bojujících proti mnohým problémům spojeným s vězením a reformou trestního řízení. Pojmenování je na počest postavy, která byla v seriálu OITNB zavražděna dozorcem.
 • Má na svém kontě 9 nominací na ceny EMMY.
 • Vlastní historické divadlo Hayworth Theatre v Los Angeles.
 • Byla provdaná za spisovatele a novináře na volné noze Christophera Noxona (1997–2019) a měli tři děti, syny Charlieho a Oscara a dceru Elizu. Jejich syn Charlie zemřel při lyžařské nehodě.
 • Žije v oblasti Los Felix (část Los Angeles).
 • Stejně jako zbytek její rodiny i Jenji je židovského vyznání.
 • Často a ráda mění barvu svých vlasů a rozhodně nepoužívá jen standardní barvy.

Znáte Jenji Kohan? Sledovali jste či sledujete její seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Magnetky na kliknutí. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře16zobraz všech 16 příspěvků
AislinK

AislinK

Tak od tvůrkyně znám a mám zkouklý jen OITNB. Ale docela mě mrzí, že HBO zastavili ten projekt ze Salemu. :(...
před 12 týdny
phoboska

phoboska

Aaaach, moje milované GLOW. Opäť sa mi otvorili staré rany a moje srdce krváca. Taký super seriál, tešila...
před 12 týdny
_-0-_

_-0-_

Vyrazilo mi dech v koho se v OITNB proměnila Kathryn Janewayová (Voyager) - čas byl ke Kate...
před 12 týdny
Další články k tématu