Facebook Twitter E-mail
20. srpna 2015

Televizní tvůrci: Aaron Sorkin

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Aaron Sorkin je americký scenárista a producent. Jeho tvorbu můžeme sledovat jak na televizních obrazovkách, tak i na filmových plátnech. Patří mezi elitní skupinu televizních tvůrců, kteří se mohou pochlubit ziskem nejprestižnější filmové ceny, tedy Oscara. Dnes se však blíže podíváme na jeho seriálovou tvorbu.

Aaron Benjamin Sorkin se narodil 6. června 1961 do židovské rodiny na Manhattanu a vyrůstal v New Yorku na předměstí zvaném Scarsdale. Jeho matka byla učitelkou a jeho otec byl veterán z 2. světové války a živil se jako právník. Otcovu cestu následoval Aaronův bratr i obě starší sestry a stali se právníky. Sorkin navštěvoval Scarsdale High School, kde se poprvé dostal k divadlu a dramatu. Od roku 1979 navštěvoval univerzitu v Syracuse, hned v prvním ročníku však selhal ve zkouškách a nemohl pokračovat ve studiu. Rozhodl se však zkusit štěstí znovu a na školu se vrátil a dokončil ji v roce 1983. Po studiích se přestěhoval do New York a jednoho dne se posadil k psacímu stroji a napsal divadelní hru. Odeslal ji svému profesorovi z univerzity, který byl hrou ohromen. V roce 1984 hru představil na své alma mater studentům. To byl první krok k úspěchu, poté si vydobyl slušnou reputaci jako dramatik na divadelní scéně v New Yorku. V roce 1992 napsal první filmový scénář, jednalo se o film A Few Good Men (Pár správných chlapů), který byl velmi dobře přijat filmovými kritiky. K práci na televizním seriálu se dostal už s velmi dobrou reputací poprvé v roce 1998.

Sports Night (Studio Sport) (1998–2000)

Příběh sleduje Dana Rydella a Caseyho McCalla, což jsou moderátoři oblíbené sportovní show Studio Sport, která se drží na třetím místě sledovanosti ve vysílání kanálu Continental Sports. Jsou to nejlepší kamarádi nejen před kamerou, ale i v soukromí, navzdory tomu, že skoro vždycky a skoro na všechno mají opačný názor. Casey, který se nedávno rozvedl, cítí rostoucí únavu z natáčení reportáží o skvěle placených atletech. Dan si myslí něco jiného a snaží se vytrhnout Caseyho z letargie. Tmelem, který drží jejich přátelství pohromadě, je společná láska ke sportu a radost z toho, že mohou milionům diváků noc co noc přinášet hodinové živé vysílání o nejvýznamnějších sportovních událostech.

Seriál se dočkal dvou sérií a celkově 45 epizod. V hlavních rolích se představili Josh Charles, Peter Krause, Felicity HUffman, Joshua Malina, Sabrina Lloyd nebo Robert Guillaume. Stejně jako tomu je u Aaronových filmů, tak i seriál se kritikům zamlouval. V roce 2000 byla Felicity Huffman nominována na Zlatý Glóbus a seriál celkově získal také 7 nominací na ceny Emmy a dvě proměnil ve vítězství. Nic na tom nemění fakt, že šlo o vedlejší kategorie (Outstanding Directing for a Comedy Series a Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Series).

The West Wing (Západní křídlo) (1999–2006)

Hned v následující sezóně se však Sorkinovi podařilo do televize prosadit druhý seriál a přišel ještě větší úspěch. Tentokrát příběh sleduje zákulisí Bílého domu. Zaměřuje se na životy lidí, kteří obklopují nejmocnějšího muže Ameriky a na jejich každodenní práci, při které musí řešit nejen politické, ale i osobní problémy. Pracují totiž pod neustálým tlakem médií a skupin lobbujících za své zájmy.

Seriál se dočkal 7 sérií a celkově se vysílalo 154 epizod. Úspěch u kritiků byl ještě větší než u předchozího díla. Za dobu své existence celkově vyhrál 111 cen a byl nominován na dalších 229. Největším úspěchem jsou dva Zlaté Glóby z roku 2001, jeden získal samotný seriál a druhý si odnesl Martin Sheen. Na Zlatých Glóbech se seriálu hodně dařilo, má na kontě totiž hned 17 nominací (4× seriál, 4× Martin Sheen, 3× Allison Janney, 3× Bradley Whitford, 2× Rob Lowe a 1× John Spencer). Role prezidenta se zhostil Martin Sheen a do jeho týmu patřila taková jména jako Allison Janney, John Spencer, Bradley Whitford, Janel Moloney, Dulé Hill, Richard Schiff nebo Rob Lowe.

Studio 60 on Sunset Strip (Studio 60) (2006–2007)

V roce 2006, tedy tři roky po ukončení velkého úspěchu, se rozhodl vrátit na televizní obrazovky a pro stanici NBC připravil seriál s názvem Studio 60 on Sunset Strip. Ten sledoval příběh odehrávající se v zákulisí stejnojmenné komediální show. Jednoho dne tvrdě kritizovaný výkonný producent dlouholeté noční show přeruší živé vysílání a využije té chvíle, aby s hořkostí řekl, co si doopravdy myslí; lidi z branže, média i diváci jsou zmateni. Do tohoto skandálu vstupuje chytrá a sebevědomá vedoucí zábavy Jordan McDeereová, která se postaví proti šéfovi televize. Najme vynikající leč nevypočitatelný tvůrčí tandem, Matta Albieho a Dannyho Trippa, kteří před lety museli pod zástěrkou kontroverzních sporů pořad opustit, a nyní se vracejí na výsluní.

Seriál však úspěch svého předchůdce nenapodobil, nepřežil totiž premiérovou sezónu a počet epizod se zastavil pouze na čísle 22. A nepomohlo ani hvězdné obsazení. V hlavních rolích se představili Matthew Perry, Amanda Peet, Bradley Whitford, Steven Weber nebo Sarah Paulson. Tentokrát seriál nezachránily ani pozitivní reakce ze strany kritiků, Sarah Paulson byla za svou roli nominována na Zlaý Glóbus a celkově pět nominací (ve vedlejších kategoriích) získal seriál i na cenách Emmy. John Goodman pak nominaci v kategorii Outstanding Guest Actor in a Drama Series proměnil ve vítězství.

The Newsroom (2012–2014)

Po tomto „neúspěchu“ se vrátil k práci v divadle a na filmech. Až v roce 2012 ho přesvědčila HBO k návratu na televizní obrazovky. Tentokrát se příběh soustředil na zákulisí zpravodajského týmu jedné fiktivní kabelové televize. Vše se točilo okolo hvězdného moderátora Willa McAvoye, jeho výkonné producentky Mackenzie MacHaleové a dalších členů štábu zpravodajství…

Tentokrát se seriál dočkal tří sérií a 25 epizod. A kritici opět chválili, co jim síly stačily. Na Zlatý Glóbus byl nominovaný samotný seriál, ale také Jeff Daniels za roli Willa McAvoye. Na cenách Emmy byl Daniels nominován třikrát v řadě a v roce 2013 si cenu odnesl. Nominace na Emmy se za svou roli dvakrát dočkala také Jane Fonda a jednou byl nominován tým stojící za úvodní znělkou. Kromě Danielse se v hlavních rolích představili Emily Mortimer, John Gallagher jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Olivia Munn či Sam Waterston.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Než se mu podařilo prorazit, tak se živil například jako řidič limuzíny, poslíček doručující zpívané telegramy, rozdavač letáků nebo barman v divadle.
 • Původně chtěl být hercem a tvůrčí choutky objevil až po dvacítce.
 • Na střední škole ve Scarsdale patřil mezi významné studenty. Jeho obraz visí v elitní společnosti blízko školní jídelny.
 • Nápad na oceňovaný film Pár správných chlapů pochází z konverzace s jeho sestrou Deborah. Deborah pracovala jako právník ve vojenské sféře a měla na starosti podobný případ. Postava, kterou ve filmu hrála Demi Moore je založena právě na jeho sestře.
 • V roce 2001 byl odsouzen k programu odvykání drog, když byl předtím zatčen v Kalifornii na letišti, protože u sebe měl marihuanu, kokain a halucinogenní houbičky.
 • Je otevřeným zastáncem Demokratické strany.
 • Popisuje svůj tvůrčí proces jako dlouhé přemýšlení, po kterém následuje krátké období psaní.
 • Během práce na scénáři má ve zvyku neustále kouřit.
 • Má na kontě Oscara za film The Social Network a oskarovou nominaci za film Moneyball.
 • Ještě lépe si však vede na Zlatých Glóbech, tam získal již pět nominací – (1992) Pár správncýh chlapů, (1996) Americký prezident, (2008) Soukromá válka pana Wilsona, (2011) The Social Network a (2012) Moneyball. Proměnil však jen nominaci za film The Social Network.
 • Je možné, že po letošním roce svou sbírku rozšíří, v listopadu do kin míří jeho film Steve Jobs.
 • Steven Spielberg ho přizval ke spolupráci při filmu Schindlerův seznam.
 • V jeho tvorbě se často objevují odkazy na tvorbu divadelní dvojice Gilbert & Sullivan.
 • Sorkin obdivuje nositele Nobelovy ceny za ekonomii a vkládá to do životopisu svých postav. Jeho prezident Andrew Shepherd ve filmu Americký prezident studoval u nositele Nobelovy ceny. Následně pak jeho prezident Jed Bartlet v seriálu Západní křídlo dokonce sám byl nositelem Nobelovy ceny za ekonomii.
 • Pravidelně se ve svých filmech a seriálech objevuje v barových scénách jako komparz.
 • Mezi jeho tradiční součásti tvorby patří rychlé slovní výměny mezi postavami. Často jeho postavy představují také jeho liberální politické názory. Vždy se dostane na inteligentní ženskou postavu a také na postavu s dispozicí pro sarkasmus. Pravidelně se jeho tvorba týká vlády či vládních institucí. Jeho hrdinové jsou často velmi inteligentní, ale také arogantní či namyšlení. Používá nelineární metody vyprávění příběhu a děj se často zaměřuje na právní problémy.
 • Sám se jako herec představil v epizodních rolích seriálů 30 Rock a Entourage. V obou případech hrál sám sebe.

Znáte Aarona Sorkina? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? Nebo máte raději jeho filmovou tvorbu?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (právě čteš)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)

Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

kareen
před 113 týdny
Já od něj miluju hlavně Studio 60, ale skvělý byl i West Wing, když...
Engeneer
před 113 týdny
Od Sorkina jsem ze seriálů viděl pouze Newsroom (dlouho se chystám i na...
ševča
před 105 týdny
Sice jsem to ještě neviděla, ale Newsroom má podobný začátek jako Studio 60,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY