Facebook Twitter E-mail
28. srpna 2015

Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015)

Ačkoliv se finále jedinečného dramatu Hannibal bude oficiálně vysílat až v sobotu, už nyní jsme se mohli pokochat závěrem seriálu, na který mnoho z nás jen tak nezapomene.

Hannibalovi hrálo do karet vše. Zajímavé, velmi populární téma, které bylo proslaveno již původními knižními romány. Tvůrce, kterého milují miliony televizních diváků po celém světě. Herci, kteří patří mezi špičku ve svém oboru. Zpracování, které se nevidí každý den. Mezinárodní zájem o seriál a spoluprodukce NBC s jinými stanicemi, která znamenala snížení nákladů. Hannibal měl být jasný hit.

Přesto se však někde stala chyba. Kde, to nikdo neví. Možná timeslot, možná něco jiného. Hannibal nikdy nedokázal získat potřebné množství diváků, ačkoliv jeho menší publikum bylo velmi vášnivé. Seriál se nakonec dočkal tří řad, které vyvrcholily včerejší závěrečnou epizodou.

O co jde

Will Graham je vysokoškolský profesor, který učí kriminalistiku. Má zvláštní dar – dokáže se vcítit do těl a myslí jiných lidí. Tuto zvláštní „schopnost“ chce využít FBI. Agent Jack Crawfor, který stojí v čele zvláštní jednotky, naverbuje Willa, aby s FBI spolupracoval na řešení případů brutálních vražd. Will ale nemá pevnou psychiku. Jack proto určí, že hrdina bude spolupracovat s psychiatrem doktorem Hannibalem Lecterem, který na něj bude dohlížet. Nikdo z nich však netuší, že Hannibal je ve skutečnosti kanibalistický sériový vrah. Hannibal začne manipulovat Willem i ostatními postavami, aby zabavil svou zvrácenou mysl.

Bryan Fuller

Bryan Fuller je v seriálovém světě takovou osobností, že jsme mu u nás na SerialZone věnovali celý speciální článek. Všechny jeho seriály jsou revoluční, ať už co do tématu, tak především do zpracování a celkově jedinečné autorské vize.

Autor se představil poprvé na HBO, kde se prosadil se seriálem o smrtonoších – Dead Like Me. Ten se však dočkal zrušení po druhé sérii a následující Fullerova díla na tom byla velmi podobně. Ačkoliv fanoušci jeho tvorbu velmi milují a vyhledávají, nějak se těmto seriálům nedaří upoutat dostatečnou pozornost na to, aby se dočkaly více sérií. Na druhou stranu je to možná dobře. Vznikají tak stále nové a nové Fullerovy kousky, které jsou pokaždé úplně jiné, ale přitom v nich tvůrce lze jasně rozpoznat. Seriály jsou díky svým krátkým životům unikátní a neztrácejí na kvalitě, nedochází jim dech.

Fuller jako svůj další projekt nabral seriálovou adaptaci slavné knihy American Gods. Tentokrát se z komerční NBC přesouvá na kabelovku Starz, takže se můžeme těšit, jakou další skvělou podívanou nám přichystá.

Hugh, Mads a spol.

Prvním oznámeným hercem v chystaném seriálu byl Angličan Hugh Dancy, který získal hlavní roli Willa Grahama. V červnu 2012 bylo oznámeno, že slavné kanibalské role se zhostí dánský herec Mads Mikkelsen. Pak už osazenstvo následovalo v rychlém sledu – Laurence Fishburne, Caroline Dhavernas, Hettienne Park.

Několik herců, kteří se v seriálu v hlavní či vedlejší roli objevili, již v minulosti s Fullerem pracovalo. Dhavernas hrála hlavní roli ve Wonderfalls, většina z nich se však objevila v Pushing Daisies. Ellen Muth, která zářila v hlavní roli Fullerova Dead Like Me, se v Hannibalovi objevila jako Georgia Madchen, čímž byl vzdán hold její původní postavě v DLM.

Fuller uvedl, že kdyby seriál pokračoval buď formou čtvrté řady, nbo filmu, a kdyby získali práva na Mlčení jehňátek, pak by jeho ideální volbou pro agentku Clarice Starling byla herečka Ellen Page.

Dlouhá tradice

První román ze série o Hannibalu Lecterovi vydal Thomas Harris v roce 1981. Po Červeném drakovi následovaly knihy Mlčení jehňátek (1988), Hannibal (1999) a Hannibal Rising (2006). Tyto se staly inspirací pro filmové adaptace, ve kterých zazářil herec Anthony Hopkins, který se tak do mysli fanoušků neodmyslitelně a navždy zapsal právě jako kanibal Hannibal.

Mnoho lidí však neví, že před slavnou sérií, kterou odstartoval v roce 1991 film Mlčení jehňátek, vznikl o pět let dříve ještě film Manhunter, který byl adaptací Červeného draka pod taktovkou Michaela Manna. Hlavní roli si zde střihl Brian Cox.

Zajímavostí je, že druhý díl ze slavné série (Hannibal) získal průměrné hodnocení na Rotten Tomatoes pouze 39 %. Pro srovnání: Jehňátka 94 % a Červený drak 69 %. V Hannibalovi byla také vyměněna herečka v roli agentky Clarice Starling. Jodie Foster, která za tuto roli získala svého druhého Oscara, byla nahrazena herečkou Julianne Moore.

Když už jsme u těch Oscarů… Jehňátka získala celkem pět zlatých sošek – nejlepší film, herec, herečka, režisér a scénář. Nominaci film neproměnil v kategoriích nejlepší zvuk a střih.

Vizuální koncert

Fuller zde naplno popustil uzdu své fantazii, nevytvořil jen seriál, ale zároveň i umělecké dílo. Cituju sebe sama z názoru, který jsem sepsala po zhlédnutí pilotu: Ony už trailery dosti naznačily, jak bude seriál vypadat. Nicméně jsem jim očividně nevěnovala takovou pozornost, jakou by si zasloužily, jelikož ve výsledku mě pilot v mnoha momentech překvapoval. Hned úvodní scéna, kdy Will poprvé předvede své „schopnosti“, mi vyrazila dech. A nemyslím tím to, co dokáže, ale jak je ukázáno, že to dokáže. Práce s efekty, prolínání záběrů a perfektně zvolená podkresová hudba, pokud se to tak dá nazvat… Kombinace toho všeho přinesla úžasný zážitek a myslím, že perfektně splnila svou funkci, tedy nalákat diváky na to, co bude následovat, připoutat je k obrazovkám.

Stejné hodnocení platí pro celý seriál. S vizuálním stylem si jednotlivé epizody hrají v co nejširší škále – během aranžování mrtvých těl, Willova jedinečná schopnost, Hannibalovo jídlo… detailní záběry, nevšední úhly, vše je zpomalené, ale zároveň není, jako bychom byli najednou vytrženi z reality a zasazeni do úplně jiného světa, ve kterém panuje ledový klid a řízení se vlastními smysly.

Výhodná dohoda

Hannibal byl objednán stanicí NBC, přeskočil pilotovou fázi a přešel od scénáři k seriálu. NBC však jeho výroba vyšla velmi levně, jelikož seriál koprodukovala spolu s jiným studiem. Tento fakt + skvělé herecké obsazení, velký buzz v médiích a slavný příběh ze seriálu udělal žádaný materiál.

Další příjmy stanici nastaly, když seriál odkoupila streamovací služba Amazon. Ta koupí získala vysílací práva na všechny aktuálně natočené i budoucí série a Hannibal se tak dostal k dalšímu okruhu publika. Seriál byl rozprodán do celého světa, vysílal se v Jižní Americe, Evropě, Asii i Austrálii.

Nulový zájem

Ačkoliv šlo o očekávaný a výrazně propagovaný seriál, Hannibal si nedokázal získat potřebné publikum. Premiéru v dubnu 2013 sledovalo ve čtvrteční večer 4,36 milionu lidí s ratingem 1.6. Číslo však nevydrželo a seriál se začal rychle propadat. Finále odvysílané v červnu téhož roku už kleslo pod dva miliony diváků (rating 0.8).

Prodloužení mnoho lidí nečekalo, ale ukázalo se, že výhodné dohody hrají při rozhodování také velkou roli. K velmi milému překvapení fanoušků tak NBC oznámila, že se seriál dočká druhé řady.

Ani o rok později však spasení nepřišlo. Seriál byl ze čtvrtka přesunut na pátek, kde si vedl ještě hůře, ačkoliv premiéra (3,27 milionu) a finále (2,35 milionu) ukázaly, že ještě nemusí být vše ztraceno.

Během Upfronts v květnu 2014 skutečně přišly dobré zprávy a fanoušci se mohli radovat podruhé. Třetí řada byla potvrzena, nicméně z původně plánovaného uvedení v midseason byl seriál nakonec odsunut až na léto. Zde už veškerá naděje uhasla.

Zrušení a světýlko naděje

Dne 22. června 2015 stanice NBC oznámila, že Hannibala po třetí sérii ruší a seriál se tak čtvrté řady nedočká. Rozhodnutí bylo odůvodněno nízkou sledovaností. Ačkoliv zrušení nebylo překvapivé, fanoušky nepotěšilo. Po oznámení přišla další rána – seriál byl přesunut na sobotní večer, kam se dávají naprostí odpadlíci, a na sledovanosti se to samozřejmě projevilo – seriál získal další series low.

Ihned po oznámení o zrušení se na internetu objevily petice, které vyzývaly fanoušky k vyjádření podpory. Jen o pár hodin poté se začalo mluvit o tom, že by seriál mohla převzít jiná stanice nebo streamovací služba. Naděje padaly především směrem k Amazonu, který vlastní vysílací práva na první tři řady.

Ze všech jednání však nakonec sešlo. Během letošního Comic-Conu v San Diegu, kde seriál měl rozlučkový panel, Bryan Fuller vysvětlil, proč to nevyšlo. Amazon prý měl zájem se seriálem pokračovat, ale podmínkou bylo, že se tak stane ihned. Pro Fullera to však nebylo možné, jelikož se upsal chystané novince od Starz s názvem American Gods. U tohoto seriálu bude muset být minimálně rok, tzv. příprava čtvrté řady Hannibala by se musela o rok odložit, což Amazon nebyl ochoten akceptovat.

Mluví se také o pokračování ve formě filmu, čemuž jsou otevřeni tvůrci i herci. Ti se stále dokola vyjadřují ve smyslu, že se se svými postavami loučit nechtějí a jakoukoliv formu pokračování by si přáli. Jestli k podobným akcím dojde, to je však prozatím ve hvězdách.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste seriál ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

Hněv jehňátka

Epizoda The Wrath of the Lamb začíná přesně v momentě, kdy jsme se se seriálem rozloučili v předchozí epizodě. Červený drak si dělá zálusk na Rebu, ale bije se v něm člověk a zvíře. Nakonec tu tíhu nevydrží a odstřelí si hlavu. Reba se z domu, kam ji unesl a který před svou sebevraždou zapálil, uteče, a policii popíše co se stalo.

Pak ale Will přijde domů, kde na něj čeká překvapení. Drak je stále naživu, dokázal přelstít Rebu nastražením mrtvého těla. Říká ale Willovi, že nyní již zvíře uvnitř sebe dokáže ovládat. Dohodnou se, že řešením celé situace je Drakova „proměna“ Hannibala – jeho smrt. Will navrhne Jackovi, že narafičí Hannibalův útěk.

Alana nabídne Hannibalovi, že když pomůže FBI, dostane zpátky všechna svá privilegia včetně knih a záchodu. Jack s Alanou si ale dělají ještě vlastní plány; mají v plánu Hannibala během akce zabít. Během převozu Hannibala Drak zabije veškerou eskortu a nechá Hannibala a Willa uprchnout.

Závěrečné shledání je zde. Hannibal dobře ví, že Drak Willa kontaktoval a že se společně domluvili. Drak postřelí Hannibala a naposledy přichází zamotaný symbolický dialog, kterých bylo v celém seriálu neskutečně mnoho. Ještě než se ale Drak pustí do Hannibala, přichází na řadu Will. Francis ho bodne do krku a perou se, což Hannibalovi dá příležitost otřepat se ze svého zranění a postavit se Drakovi. Nyní je to dva na jednoho v epickém zpomaleném souboji, na jehož konci se Velký červený drak musí poklonit svým soupeřům, leží se zlomenými křídly v kaluži vlastní krve.

„Krev opravdu vypadá černě během měsíčního svitu,“ řekl Will. „Vidíš, vždycky jsem chtěl, abys tohle viděl, my oba,“ odpověděl Hannibal. „Je to nádhera,“ zakončil seriál Will, objal Hannibala a oba se vrhli z útesu do oceánu.

Ale pozor, to není všechno! :-) Po titulcích ještě přišla jedna velmi, velmi znepokojivá scéna. Viděli jsme hostinu, kterou si pro sebe očividně přichystala paní Hannibalová – doktorka Du Maurier. Hlavním chodem byla do křupava opečená nožka… kamera se pomalu vrátila k Belindě a sjížděla po jejím těle dolů, u sedáku židle jsme viděli, jak má amputovanou svou levou nohu komplet včetně stehna. Hannibalova filozofie tak skrze ní žije dál.


Sbohem, Hannibale! Doufejme, že se s tebou setkáme alespoň ještě ve filmové podobě, zvlášť po takovém finále!

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (právě čteš)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

lukascoolarik
před 207 týdny
Výborný rozlučkový článek, úžasný seriál a skvostné finále. :-) Zrušení mě...
ragelly
před 207 týdny
Díky O:) Tři dny práce mezi prací a o obědových pauzách :D
MuadDib1982
před 207 týdny
Nádherný seriál hlavně po vizuální stránce. Nic podobného jsem neviděl. Díky za...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY