7. 10. 2015

Novinka pod lupou: From Darkness

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: From Darkness
Žánr: drama / krimi / minisérie
Stanice: BBC One
Premiéra: 4. 10. 2015
Vysílání: neděle večer
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: -
Sledovanost pilotu: –

O čem to je?

From Darkness je o strachu. Strachu z minulosti, z jeho schopnosti nás pohltit. Strach z násilí, z našich tužeb, chyb a studů, které tyto chyby přináší. Emotivní příběh je vyprávěn z velmi osobní perspektivy bývalé detektivky Claire Church, která je vtažena zpět do minulosti, ze které se tak zoufale snažila posledních šestáct let utíkat. Hrdinka je nucena konfrontovat svět temnoty, o kterém doufala, že už se s ním nikdy nesetká.

Hlavní kriminální příběh plynule přechází v hlubší pohled na životy hlavních postav. Nejde tedy o čistou kriminálku, ale spíše o psychologický thriller. „Mít takto velký příběh, který se protahuje z minulosti až do současnosti, vám dává velký prostor k prokreslení postav a čím víc si jich všímáte, tím více mají, co nabídnout,“ uvedla tvůrkyně a scenáristka seriálu Katie Baxendale.

Čtyřdílná britská minisérie sleduje Claire Church, která se vrací zpět do města k 16 let starému případu zmizení místních prostitutek. Ty jsou nyní nalezeny mrtvé, ale vrah zdaleka nekončí a vyhlíží si nové oběti. Jak se navíc brzy ukáže, Claire je se sérií vražd propojena mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát…

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Já toho kluka z In the Flesh poznala až v půlce epizody :D Jinak ale je From Darkness velmi zajímavý počin. Na první pohled to vypadá jako další z řady kriminálek (které jsou v Británii trošku na jiné úrovni než v USA). Evropská krimi tvorba – ať už britská nebo opěvovaná skandinávská – jsou po právu vyzdvihovány. I From Darkness se řadí k těm lepším počinům, minimálně pokud tak můžu hodnotit po jedné epizodě.

Nejde tady ale pouze o případ. Více než kde jinde je ale tento seriál průhledem do psychiky hlavní hrdinky. Nejde o žádnou superženu, ale o bývalou policistku, která rozhodně není ani po šestnácti letech smířená se svou minulostí. Její nestálost je pro mě až tak nezvyklá, že mi místy vadila. Zvlášť nyní, když můžu čerstvě porovnávat se Sarah Lund z Forbrydelsen, skandinávské kriminálky, kterou aktuálně sleduju, jelikož je mým tématem na diplomku. Hrdinka v From Darkness není tolik uchvacující, ať už vzhledově či chováním. Nestane se vaší oblíbenou postavou, což je asi hlavní problém.

Tím ale netvrdím, že si seriál neužijete. Pokud si seriál zapnete, budete chtít vědět, jak to dopadne, a to na obou frontách. Drama od začátku naznačuje nějakou nevyřešenou formu vztahu mezi bývalými kolegy, fakt, který opět hrdinkou a jejím spokojeným rodinným životem najednou otřese. No a pak je tu samotný případ, nevíme, kdo je pachatel, proč se rozhodl udeřit opět nyní a jaké má motivy k sériovým vraždám. Já jsem zaháknutá a chci vědět, jak to bude dál.
  • nádech kvalitních evropských kriminálek
  • příběh vás upoutá
  • dostatek záhad, které budete chtít odhalit
  • nesympatická hlavní hrdinka a její nestálost
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Přepadá mě pocit Déjà vu. Starší ex-detektivka, za kterou musí jet trajektem škemrat její ex-kolega, aby mu pomohla se svým starým případem zavražděných děvčat. Co to jen může být? The Killing 3. série!

Kde Killing boduje atmosférou deštivého Seattlu, tak From Darkness zůstává jen „suché“ a vrství jedno klišé na druhé. Scénu si připravuje snad ještě pomaleji, než americká kriminálka a to přitom má mít mnohem méně epizod.Název slibující temnou krimi bohužel lže. Místo toho sledujeme nekonečnou nudu, kterou nedokáže zlomit ani závěrečná vražda s nástinem věcí budoucích. Dokonce nám tvůrci ani nepředhodili ani dostatek podezřelých a tak to skoro vypadá, že si budeme muset vybrat mezi manželem a parťákem. A ať to bude jakýkoliv z nich (sázím na manžela), tak to bude děsně trapné. Od BBC bych teda čekal něco mnohem lepšího.
  • neokoukaní herci, co vypadají jak normální lidi
  • špatně budované napětí
  • špatná práce s obětmi (to že někdo zahlasí, že byly svázané jak maso fakt nestačí)
  • málo tam prší
40 %
Mé hodnocení
Fruiko

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
stonefire

stonefire

Prej „Málo tam prší“ :) Fruiko, tleskám! :)
před 259 týdny
Locke

Locke

Pobavila mě poznámka "Málo tam prší." To se fakt povedlo :)
před 259 týdny
flyboyeda

flyboyeda

Mozna je na case dat si trosku pauzu od americke produkce, evidentne ti to krapet zatemnilo usudek.
před 255 týdny
Další články k tématu