Facebook Twitter E-mail
14. prosince 2015

Jak Glee inspiruje Scream Queens

Scream Queens a Glee. Dva seriály, které dokážou v televizních divácích probudit bouřlivé diskuze. Dva seriály, které ne náhodou pochází ze zvrácených myslí stejného tvůrčího dua.

Hned od začátku mě letošní novinka Scream Queens zaujala. S přibývajícími epizodami se postavy vyvíjely a čím dál jasněji byly vidět společné znaky, které noví hrdinové sdílí s postavami zpívajících středoškoláků a jejich učitelů v Glee. Po přečtení článku mi dejte vědět, jestli vidíte stejné podobnosti jako já, nebo jestli jsem až moc paranoidní a představuju si souvislosti, které tvůrci vůbec nezamýšleli a které tam dost možná vlastně ani nejsou :-)

Quinn Fabray (Dianna Agron) vs. Chanel Oberlin (Emma Roberts)

Včelí královny. Obě jsou krásné, blond a mají hlavní slovo. Kdykoliv se objeví na scéně, jsou okamžitě středem pozornosti. Jak Chanel, tak Quinn nosí nos nahoře, na ostatní se dívají spatra a přes kritické brýle. Občas mají své slabší chvilky, kdy dokáží projevit trošku lidskosti, pak se ale otřepou a jsou opět ty pravé nádherné ledové královny, které my, obyčejní smrtelníci, jen z dálky tajně obdivujeme.

Sue Sylvester (Jane Lynch) vs. děkanka Cathy Munch (Jamie Lee Curtis)

Fyzická podoba pouze náhodná? Určitě ne! Obě dámy jsou již ve středních letech, to ale neznamená, že si nedokážou získat oblibu milionů fanoušků po celém světě. Děkanka Munch je reinkarnací Sue z první série Glee. Tato Sue byla dokonalá; drsná, přísná, budila strach a respekt. Co je ale nejdůležitější, kdykoliv otevřela pusu a promluvila, padaly z ní takové hlášky a hlody, že jste se mezi smíchem nepřestávali divit, jak vůbec může někoho podobná myšlenka / hláška / vtip vůbec napadnout. Není divu, že obě dámy za své role získaly nominaci na Zlatý glóbus!

Will Schuester (Matthew Morrison) vs. Wes Gardner (Oliver Hudson)

Opět stejná fyzická podoba i podobný charakter. Wes dokonce od Willa okopíroval i styl oblékání – jeho charakteristické vestičky na košili. V obou případech jde o člověka, bez kterého by se seriál bez problémů obešel. Je to morální postavička, která se snaží všechny horkokrevné hrdiny udržet na uzdě. Nevyhledává konflikty, naopak má nejraději, když je všude klid, mír a domácí pohoda. Bez toho všeho rozruchu by to ale pro diváky přece nebyla ta správná podívaná, ne? Takže pánové, raději se držte v ústraní, nejste naši oblíbenci a k naší výchově se upsaly naše maminky, nepotřebujeme vás k tomu, abyste nás drželi na uzdě.

Rachel Berry (Lea Michele) vs. Hester Ulrich (Lea Michele)

Hester si prošla velmi podobným vývojem, jako její předchůdkyně Rachel. Shodou okolností obě dámy ztvárňuje tatáž herečka, o to je podobnost obou dívek zřetelnější a jasnější. Na začátku jsou obě dvě kachňátka, černé malé labutě s velkým potenciálem, které ale do kolektivu nezapadají. Obě dvě ale mají své ambice a hnací sílu, pomocí kterých se postupně dostávají do centra dění a přimíchají se k populární skupince, kde naplno využijí svůj potenciál. Obě dvě si projdou také proměnou vizáže; makeover v oblékání a líčení je u nich nutnou otázkou času. Jak Hester, tak i Rachel pak v neposlední řadě mají bohatou slovní zásobu a pohotové reakce – dokážou v mžiku sekundy najít odpověď na jakoukoliv otázku, nařčení nebo komentář. Obě jsou tajemné; nikdy nevíte, co udělají a na čí straně zrovna stojí.

Brittany S. Pierce (Heather Morris) vs. Chanel #3 (Billie Lourd)

Kdo by tady neviděl podobnost! Jak třetí Chanel, tak i Brittany mají svůj osobitý styl. Jsou součástí populární skupinky, i když je ostatní berou prostě jen nějakým záhadným způsobem, protože obě dvě žijí ve svém vlastním světě. Brittany má růžové jednorožce, Chanel #3 zase rodinné kořeny v zabijáckém klanu. Obě dvě hláškují o sto šest, opět ale svým specifickým způsobem, padají z nich takové hlody, které jsou kolikrát šílenější než u děkanky/Sue, a to opět v souvislosti s jejich vnitřním soukromým světem. Obě dvě navíc postupem času začnou objevovat své skryté lesbické sklony, které se rychle roztočí na plné obrátky.

Finn Hudson (Cory Monteith) vs. Pete Martinez (Diego Boneta)

Dva kliďasové, kteří se snaží zachovat chladnou hlavu za každých okolností. Jsou si do jisté míry podobní Wesovi a Willovi, kteří by se dali považovat za jejich otcovské vzory. Na druhou stranu občas oba učiní rozhodnutí, kterých posléze litují. Oba se nejprve zblázní do místní krásky (Chanel a Quinn), postupně si ale uvědomí, že jejich pravá láska se skrývá jinde, tam kde není vidět na první pohled.

Roz Washington (NeNe Leakes) vs. Denise Hemphill (Niecy Nash)

Podobnost není pouze v tom, že obě dámy jsou vyvinuté černošky. Obě mají velkou, ale hlavně neskutečně prořízlou pusu. Nejsou na scéně pořád, ale kdykoliv se objeví, je to záruka toho, že se diváci rozhodně nudit nebudou. Obě mají specifický tón hlasu a hlasitě si dokáží říct (o) to, co mají na srdci. Je v nich jistá morální zodpovědnost, ale ta je většinou pohřbena hluboko pod vlastními zájmy a ambicemi.

Santana Lopez (Naya Rivera) vs. Chanel #5 (Abigail Breslin)

Tady už podobnosti přestávají být tolik nápadné. Obě dívky skončily úplně někde jinde, ale předtím, než došlo k jejich osobnostnímu vývoji, byly vlastně stejné. Obě byly na vedlejší koleji, jen dělnice pro včelí královnu Chanel/Quinn, dělaly za ně jejich špinavou práci. Byly rády, že jsou součástí vrcholu řetězce a okolí dávaly svou povýšenost dost okatě najevo. Když ale začaly mít vlastní hlavu s vlastními myšlenkami, jejich kamarádkám se to příliš nezamlouvalo. Když jednaly samy za sebe bez popudu „nadřízené“, lidé si s nimi začali i docela dobře rozumět. Ukázalo se, že obě jsou jen lidské bytosti, ale co víc, že jsou dokonce i snesitelné a kousek lidskosti v nich přece jen je! Nikdy ale neztratily svou uštěpačnost a vlastní, lehce povýšenou osobnost.

Mercedes Jones (Amber Riley) vs. Zayday Williams (Keke Palmer)

Opět dvě stejné osobnosti. Zayday ani Mercedes nikdy nebyly hlavními postavami. Jsou to prostě jen kamarádky hlavních hrdinek, které jsou v podstatě skvělé samy o sobě, ale nikdy nemají dostatek prostoru k tomu, aby dokázaly, co všechno v nich je. I když se v rámci příběhu dostanou na velmi úspěšné pozice – Zayday je prezidentka sesterstva a Mercedes pěvecká hvězda, tvůrci seriálů je ani tak neuznávají a nedají jim žádnou extra pozornost navíc. My diváci tedy víme, že se (zaslouženě) vypracovaly a využily svůj potenciál, ale moc z toho před kamerou nevidíme. A upřímně nám to ani moc nevadí. Vědomí o jejich úspěchu nám bohatě stačí.

Emma Pillsbury (Jayma Mays) vs. Gigi Caldwell (Nasim Pedrad)

Gigi i Emma jsou šílené, i když v porovnání s ostatními postavami jejich seriálů jde vlastně o jedny z nejrozumnějších postav. Obě mají přinést pořádek a obě jsou lásky otcovských typů – Wese a Willa. Mají svoje mouchy a kostlivce ve skříni (ehm, ehm, komplic Red Devila, ehm, OCD), ale to jsme jim ochotní odpustit, protože jinak jsou svým vlastním osobitým stylem oblékání i myšlení vlastně docela fajn.

Noah ‚Puck‘ Puckerman (Mark Salling) vs. Chad Radwell (Glen Powell)

Ani v jednom seriálu nemohl samozřejmě chybět hláškující sukničkář. Puck je ještě taková víceméně normální verze, Chad už je pak model 2.0, který je na úplně jiném levelu bláznovství. Oba dva mají jediný úkol – randit a/nebo mít sexuální vztah s co největším množstvím hrdinek daného seriálu. Oba mají ale svůj neodolatelný šarm, který nás nutí, abychom je měli rádi, i když si to vlastně ani jeden z nich vůbec nezaslouží. Puck se dočkal svého šťastného konce, měl přece jen víc času na to dospět z bouřlivého puberťáka v rozumného mladého muže. Chada jsme zatím mohli vidět jen v jedné sérii, takže nevíme, jestli ho čeká stejná trajektorie vývoje. Základ mají ale oba chlapci úplně stejný, no ne?

Marley Rose (Melissa Benoist) vs. Grace Gardner (Skyler Samuels)

Poslední dvě dámy, hlavní hrdinky. Obě dvě jsou úplně stejné. Hodné, milé, nevinné, člověk by jim ani vlásek nezkřivil. To je ale jejich hlavní nedostatek – chybí jim jakákoliv šťáva, energie, něco, kvůli čemu bychom si je my, diváci, mohli oblíbit. Holky nemají v podstatě ani žádné ambice, a i když třeba o něčem sní, nejsou ochotny překročit hranice, aby svého cíle dosáhly. Grace se sice v posledních epizodách trošku rozjela, ale pak ji svědomí dostihlo a zase se hned vzápětí proměnila zpátky na hodnou princeznu, která bojkotuje jakékoliv násilí. Bonusově by pak obě potřebovaly vlastního stylistu, protože ty jejich bekovky na hlavě během celého jejich působení v seriálech, to člověku propaluje oči :-)

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

spike
před 96 týdny
Nevím jak vy ale já se vážně zabouch do Chanel Oberlin (Emma Roberts je...
Aldyska
před 96 týdny
Mne to trošku príde ako domýšľanie. Sú isté podobnosti. Ako Sue...
Aldyska
před 96 týdny
To je tak, keď človek chce aby niečo na seba sedelo, tak to dokáže nájsť...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY