13. 10. 2015

Novinka pod lupou: The Last Kingdom

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název The Last Kingdom
Žánr drama / historický / válečný / akční / dobrodružný
Stanice BBC Two / BBC America
Premiéra 10. 10. 2015
Vysílání každou sobotu večer
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Sledovanost pilotu: –

Kdo?

Tvůrci Bernard Cornwell (tvůrce literární předlohy), Stephen Butchard
Herci Alexander Dreymon, Rutger Hauer, David Dawson, Matthew Macfadyen, Jason Flemyng, Alec Newman, Emily Cox, Ian Hart, Tobias Santelmann, Thomas W. Gabrielsson, Peter Gantzler, Joseph Milson, Alexandre Willaume, Rune Temte, Henning Valin, Tom Taylor, Jocelyn Macnab, Madeleine Power

O čem to je?

Historický příběh o odplatě, pomstě a objevování sebe sama, zasazený do období zrodu Anglie. The Last Kingdom je adaptací bestsellerové knižní série The Saxon Stories of spisovatele Bernarda Cornwella. Seriál kombinuje historické postavy a události s fikcí, převypravuje historii krále Alfréda Velikého a jeho touhy po spojení co největšího množství oddělených království do společenství, ze kterého se stane Anglie.

Děj se odehrává v 9. století. Mnoho nezávislých království na území dnešní Velké Británie padlo pod nájezdy Vikingů. Pouze velké Království Wessex stále odolává, a to díky vizionářskému králi Alfrédu Velikému. Je to poslední království. V této době vyrůstá Uhtred. Hrdina se narodil jako syn saského šlechtice. Stane se sirotkem po bitvě s Vikingy, poté ho unesou a je vychováván právě mezi Vikingy jako jeden z nich. Dosud nikdy si nemusel vybírat, na kterou stranu se postaví. Je více Saxon nebo Viking? Bude věrný zemi svého původu, nebo lidem, kteří ho vychovali jako vlastního? Po rodinné tragédii se Uhtred vydává na cestu k získání toho, co mu právem náleží. Je vtažen doprostřed mezi dva světy, přičemž zatím netuší, že se stane jednou z důležitých postav u zrodu nového národa.

The Last Kingdom je seriál o hrdinských skutcích a epických bitvách, ale s tematickou hloubkou, která zkoumá politiku, náboženství, válku, odvahu, lásku, věrnost a obecné hledání vlastní idenity. Jde o příběh toho, jak lidé dokázali využít maximum svých sil pod vládou jednoho z ikonických králů naší historie s cílem získat zpět svou zemi a vytvořit na ni místo, které budou moct říkat domov.
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Hořící bojovník! To mi v mysli udkvělo asi nejvíc. Vypadá to, že máme na skladě dalšího skvělého zástupce historických válečných dramat typu Vikings. Já tento žánr úplně nevyhledávám, takže prozatím nemám moc s čím srovnávat, ale z toho, jak pozitivně na mě první díl působil, soudím, že pro fanoušky žánru je to seriál, který nelze opomíjet.

Většina prvního dílu se odehrává v minulosti, až posledních 15 minut je aktuálních. To ale vůbec nevadí, myslím, že bylo nutné takto uvést příběh. Díky velkému flashbacku víte, kdo je kdo a proč se stane, co se stane. Je jasné, že knižní autoři opravdu o tom, co hodí na papír, přemýšlí, protože mi tady vše dávalo smysl, příběh měl hlavu a patu. Že by tam bylo něco dosud neviděného a inovativního? To zase ne. Ale i tak vypadá tento příběh o pomstě zajímavě.

Jelikož jsme hlavní postavy viděli převážně v mladší verzi, tak ještě nestihly přirůst nám (mně) k tělu. Nikdo mi tam ale nevadil, i když to bylo víceméně opět o rodině… taky o čem jiném by se měly seriály v dnešní době točit, že jo :) Pomsta a rodina, ideálně dohromady tak, jak je to tady. Každopádně seriál se nebojí, násilí, dětská nahota, meče do krků, bojující lidská pochodeň… na to všechno a mnohem víc se v prvních 60 minutách můžete těšit.
  • seriál se nebojí
  • spousta akce
  • rodina a pomsta
  • nepřináší nic nového
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Ho, hó. Tak tohle jsem opravdu nečekal. Tolik brutality a násilí a to jsme teprve u první epizody. Tam, kde jsme u Game of Thrones museli na nějakou pořádně useknutou hlavu čekat celou sezónu, tak tady ji dostaneme hnedle v pilotu. A ne jen jednu.

Z toho už se dá snadno usoudit, že zápletka rychle odsýpá a dokonce se díky přímočarosti scénáře člověk ani neztrácí v zástupu postav. Ještě aby se ztratil. Postavy, skoro by se dalo říct že hlavní, v pilotu padají jedna za druhou. Ani si pomalu člověk nestačí vybrat svého favorita.

Velké plus si seriál zaslouží za velmi realistické zpracování bitek, které nejsou vůbec hrdinské, ale velmi rychlé, surové a špinavé bez nějakých serepetičkových otáček, zpomalených záběrů a podobných srandiček. Prostě probodnout a jede se dál. Skoro to před bitvou vypadá jako, že se schyluje k bitce fotbalových rowdies. Taky se totiž do nakládačky nikomu moc nechce.

Nevyhneme se ani časovému skoku, který mě nejdříve trochu otrávil, protože přeci jen mě trochu zajímala výchova v pořádného bojovníka. Ale po povinné romantické scéně (asi, aby na to mohly koukat i holky, nebo co), jsme se vrátili zpět do brutálních kolejí a z mé strany bylo cestování v čase odpuštěno.

Trochu bych jen propleskl hlavního hrdinu, protože na konci se žene přesně do stejné situace, která ho na začátku dostala do svrabu. Ale asi je nepoučitelný.
  • počet mrtvol na epizodu
  • velmi realistická bitva
  • intriky
  • povinná romantika
  • hlavní hrdina by mohl pobrat trochu rozumu
80 %
Mé hodnocení
Fruiko

Dáte novince šanci? Dokáže podle vás obstát a stát se hitem?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
Klik

Klik

O tom že nejaký taký seriál je, som sa dozvedela tak cca pred dňami, pozrela som si trailer a hneď ma zaujal...
před 258 týdny
Earenis

Earenis

Po pilotu jsem nadšená :) Tahle knižní série mě zatím minula, ale v nejbližší době se po ní poohlédnu a...
před 257 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Nějaký názor hnidopicha, co četl knížky? Ať vím, jestli se mám bát.
před 202 týdny
Další články k tématu