Facebook Twitter E-mail
1. května 2016

Oblíbení televizní antihrdinové

Jestli jsme se za poslední roky něco od seriálů naučili, tak je to fakt, že jako diváci milujeme hrdiny, kteří nejsou bezchybní a kteří nedělají vždy jen to správné. Dlouho předtím to fungovalo tak, že byl hrdina a byl záporák, ale nyní máme úplně novou a zvláštní kategorii. Antihrdinové.

Kdo ale vlastně je antihrdina? Jedna teorie tvrdí, že antihrdina (či antihrdinka) je postava, která postrádá obvyklé hrdinské vlastnosti, jakými jsou idealismus, odvaha nebo slušné chování. Tyto postavy naopak mají některé temné stránky jako nepoctivost, agrese nebo pochybná morálka. Na první pohled jsou tedy snadno rozlišitelní od klasických hrdinů, oproti tomu však mívají až podezřele často blízko k záporákům.

Proto jsem si pro vás v dnešním fotočlánku připravil přehled těch nejzajímavějších a nejoblíbenějších televizních antihrdinů posledních let. Předem upozorňuji, že v našem výběru jsme úmyslně vypustili animované postavy. Nečekejte tedy Bendera z Futuramy, Cartmana ze South Parku, Stewieho z Family Guye ani Archera ze stejnojmenného seriálu. S mým výběrem samozřejmě můžete nesouhlasit a budeme jedině rádi, když v diskuzi připomenete jména těch, které jsme opomněli.

Tony Soprano (James Gandolfini) – The Sopranos (Rodina Sopránů)

Tony Soprano je jeden z nejdůležitějších televizních antihrdinů. Důvod je prostý. Byl totiž jeden z prvních, kteří se na televizní obrazovce objevili. Tony je chlápek, který je hlavou rodiny, jenže nejen té pokrevní, ale také té mafiánské. A to ho zatahuje do mnoha pochybných aktivit a rozhodnutí…

Photo © HBO

Frank Castle (Jon Bernthal) – Daredevil

Frank Castle (nebo chcete-li Punisher) je naopak jedním z nejčerstvějších přírůstků do této kategorie. Samotná postava samozřejmě není ničím novým, už se představila v komiksech, a dokonce se dočkala i filmu, který její reputaci řádně poškodil. Letošní seriálové vystoupení ji však zvládlo vylepšit a na seznamu tak chybět nemůže.

Photo © Netflix

Dr. Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) – Hannibal

Je snadné Hannibala označit jako záporáka. Přeci jen zabíjí lidi, preparuje jejich orgány a jí je k večeři. Přesto ho seriál představuje spíše jako antihrdinu a my chceme, aby se mu dařilo, aby ho nechytili a aby jeho příběh pokračoval. To nakonec není žádné překvapení, když se seriál jmenuje po něm.

Photo © NBC

Rumplestiltskin (Robert Carlyle) – Once Upon a Time (Bylo, nebylo)

Další velmi sporné zařazení na seznam, ale věřte, že Rumpelstiltskin (Mr. Gold) si zde své místo zaslouží. Lže, manipuluje, podvádí, a dokonce i vraždí, a také je ukázkovým příkladem pořekadla „účel světí prostředky“. Přesto všechno se v jeho jednání ojediněle najdou i ušlechtilé pohnutky a motivace jako láska.

Photo © ABC

Jaime Lannister (Nikolaj Coster Waldau) – Game of Thrones (Hra o trůny)

Jasně, Jaime hned v první epizodě vystrčil dítě z okna, měl by být brán za záporáka. Jenže jeho postava prochází opravdu netradičním vývojem. Zatímco většina antihrdinů se boří stále hlouběji do svých prohřešků, Jaime Lannister nastoupil svou cestu za vykoupením a snaží se své hříchy odčinit. Není hrdina a rozhodně není dobrák, na druhou stranu není ani klasický záporák.

Photo © HBO

Petty Hewes (Glenn Close) – Damages (Damages – pavučina moci)

Dost možná nejméně známá postava na našem seznamu, přesto si své zařazení zaslouží, a to nejen proto, abych zde byly zastoupeny ženy. Petty Hewes je bezohledná a zkorumpovaná právnička, která si jednou dokonce najala nájemného vraha, aby zavraždil její svěřenkyni. Twist ze závěrečné série pak spočívá v tom, že její syn je zabit tím samým vrahem…

Photo © FX

Omar Little (Michael Kenneth Williams – The Wire (The Wire – Špína Baltimoru)

Omar je velice zajímavá postava. Je to zloděj, který se nebojí používat svou oblíbenou brokovnici. Na druhou stranu však žije podle svého morálního kódu a nikdy neokrádá lidi, kteří nejsou zapojeni ve „hře“. Tou je myšlen obchod s drogami, který si v Baltimoru našel silné postavení.

Photo © HBO

Nicholas Brody (Damian Lewis) – Homeland ((Ve jménu vlasti

Nick Brody se vrátil z dlouholetého zajetí Al-Kajdy jako válečný hrdina. Přesto ho agentka CIA Carrie Mathison podezřívá z toho, že není tím, za koho se vydává, a že vrátil se do země s úmyslem spáchat teroristický čin. Ani to ji však nezabrání, aby se s ním zapletla. Dá se mu pak nefandit?

Photo © Showtime

Dr. Gregory House (Hugh Laurie) – House M.D. (Dr. House)

Je fakt, že jste geniální doktor, dostatečnou omluvou proto, abyste se mohl chovat jako nevychovaný ignorant? Gregory House si za tímhle tvrzením určitě stojí. Do karet mu hraje právě to, že dokáže zachránit den v okamžiku, kdy to všichni ostatní vzdali. I proto je mu jeho hulvátství promíjeno a tolerováno.

Photo © FOX

Jackie Peyton (Edie Falco) – Nurse Jackie (Sestřička Jackie)

Pokud House není doktor, se kterým by člověk chtěl jednat, tak Jackie Peyton zcela určitě není sestřička, které byste chtěli být svěřeni. Jackie si zvládla vypěstovat drogovou závislost a celý její život je jeden velký nepořádek.

Photo © Showtime

Annalise Keating (Viola Davis) – How to Get Away with Murder (Vražedná práva)

Když svůj kurz na právnické škole nazvete „Jak se vyvléknout z vraždy“, tak si o zařazení na tento seznam přímo říkáte. Annalise i přesto má být kladnou postavou; ale jak se s přibývajícími epizodami ukáže, tak udržet si reputaci klaďase pro ni nebude jednoduché. A není to kvůli tomu, že je právničkou.

Photo © ABC

Jack Bauer (Kiefer Sutherland) – 24 (24 hodin)

Jack Bauer má vždycky plno práce, přeci jen jeho akce se vždy odehrává během 24 hodin. A tak mnohdy sáhne k zabíjení, mrzačení, ale hlavně mučení nepřátel. To vše samozřejmě ve jménu boje proti terorismu, ale stejně ho to vyřazuje ze škatulky klasického dobráka.

Photo © FOX

Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) – Vikings

Jako správný viking je Ragnar a jeho severská parta na hony vzdálena stereotypu hrdinů. Jsou nemorální, sobečtí, násilní a chamtiví, ale přesto jim fandíme. Možná je to tím, že ostatní postavy, které se objevují, jsou ještě horší. Nebo je to možná proto, že věříme, že za tou násilnou maskou se přeci jen skrývá trochu dobra…

Photo © History Channel

Hank Moody (David Duchovny) – Californication

Ne každý antihrdina musí být vrah, a k tomu má právě Hank Moody daleko. Jenže si to vynahrazuje v kolonkách jako nemorálnost, hulvátství nebo rozvrácení rodiny. A co teprve všechna ta sexuální dobrodružství, která vyvrcholí soudním procesem, kde je obviněn ze znásilnění.

Photo © Showtime

Nancy Botwin (Mary-Louise Parker) – Weeds (Tráva)

Obyčejná matka od rodiny přijde o manžela a po jeho smrti musí vymyslet způsob, jak finančně zabezpečit rodinu. Nenapadne ji nic jednoduššího, než se ponořit do drogového obchodu a začít dealovat trávu. Ano, to samotné by z ní udělalo antihrdinku, ale tenhle seriál zachází ještě mnohem dál a rodinka Botwinových se do morálního bahna ponoří ještě hlouběji.

Photo © Showtime

James ‚Sawyer‘ Ford (Josh Holloway) – Lost (Ztraceni)

A co takhle jeden drsnej fešák, co ztroskotal na podivném ostrově? Sawyer byl vždy protipól dokonalého a kladného Jacka, ale nikdy nebyl klasickým záporákem. Sice rád ukazoval svou drsnou tvář a rád mával pistolí, ale spíš než na lidi ji používal na lední medvědy.

Photo © ABC

Ray Donovan (Liev Schreiber) – Ray Donovan

Ray Donovan je člověk, kterého si bohatí najímají, když potřebují vyžehlit problém. To samo o sobě vede Raye často do situací, kdy se nemůže chovat podle morálních zásad. Mnohem zajímavější je však jeho osobní život, kde se to jen hemží nevěrami, manipulacemi, porušováním zákona, a dokonce i vraždami.

Photo © Showtime

Don Draper (Jon Hamm) – Mad Men (Šílenci z Manhattanu)

Don Draper je geniální tvůrce reklamních kampaní. Ale jako každý správný antihrdina lže, pravidelně podvádí svou ženu a manipuluje s ostatními. Do toho navíc není zrovna ohleduplný ke svým podřízeným a nenechá si diktovat podmínky od nadřízených. Zkrátka ideální zaměstnanec. A říkal jsem už, že ukradl identitu válečného hrdiny?

Photo © AMC

Frank Underwood (Kevin Spacey) – House of Cards (Dům z karet)

Každý rozumný člověk očekává, že cesta politikou až do Bílého domu může být špinavá. V podání Franka Underwooda však není jen špinavá, ale také krvavá. Frank si totiž z pozice prezidenta dělá opravdu, co se mu zachce. Jak jsme zmínili, porušování zákonů nebo ničení lidských životů a politických kariér je to slabší, co ve svém repertoáru má.

Photo © Netflix

Vic Mackey (Michael Chiklis) – The Shield (Policejní odznak

Chyběl vám ve výběru nějaký zkorumpovaný policista? Tak tady vám nabízíme ten nejlepší příklad. Mackey okrádal drogové dealery, porušoval práva zatčených, klidně vymlátil duši z podezřelého a nebál se sáhnout ani po vraždě. A to víckrát než jednou… Přesto to byl hlavní hrdina, kterému jste prostě museli fandit.

Photo © FX

Walter White (Bryan Cranston) – Breaking Bad (Perníkový táta)

Pak je tady středoškolský učitel chemie, který se jednoho dne dozví, že má rakovinu, a podobně jako Nancy Botwin se rozhodne, že zabezpečení bude nejjednodušší přes drogy. Díky svému vzdělání nemá žádný problém drogy uvařit, a pak už jenom cestou k nebezpečnému konci ztrácet zábrany jednu za druhou…

Photo © AMC

Dexter Morgan (Michael C. Hall) – Dexter

No a nesmíme zapomenout na nejoblíbenějšího seriálové vraha. Dexter Morgan sice pracuje u policie jako odborník na krevní skvrny, ale po večerech se převléká do tmavého oblečení a loví ty, které policie nedokázala chytit nebo soudy nedokázaly odsoudit. A my mu to baštíme i s navijákem, protože má morální kodex a vraždí jen ty špatné.

Photo © Showtime

Jax Teller (Charlie Hunnam) – Sons of Anarchy (Zákon gangu)

Motorkářský gang, obchod se zbraněmi, obchod s drogami, násilnosti, zrady, intriky i vraždy. To je denní chléb pro Jaxe Tellera. I přesto vystupuje jako hlavní hrdina. Ač je jeho morálka pochybná a velmi proměnlivá, není ani zdaleka tím nejhorším, co Sons of Anarchy nabízí. Máte ho rádi, fandíte mu, ale na druhou stranu musíte přivírat oči nad jeho brutálními metodami a doufat, že jeho cesta do pekel nebude lemována jen odsouzeníhodný­mi činy.

Photo © FX

Enoch ‚Nucky‘ Thompson (Steve Buscemi) – Boardwalk Empire (Impérium – Mafie v Atlantic City)

Dvacátá léta dvacátého století a období prohibice. To je čas, kdy Atlantic City vládne pevnou rukou Nucky Thompson. Nucky je obchodník, politik a gangster v jedné osobě. Sám si sice málokdy ušpiní ruce (i když občas udělá výjimku), ale na jeho rozkaz se toho děje nemorálního a protizákonného až hanba. I tak mu ale musíte fandit a přejete mu, aby se na trůně udržel a všechny výzvy zvládl.

Photo © HBO

Lucas Hood (Antony Starr) – Banshee

Co takhle vzít kriminálníka, který se nehodlá vzdát své zločinecké kariéry a shodou krvavých okolností z něj udělat šerifa v zapadákově? A co teprve, když se rozhodne pozice šerifa ujmout s grácií a prosazovat zákon vlastním, řekněme neortodoxním stylem? Lucas Hood je leccos, ale rozhodně ne klasický hrdina. O to víc mu však fandíte, protože vidíte, že špatný také není…

Photo © Cinemax

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Atenecka
před 73 týdny
Z antihrdinů mám nejraději Crowleyho (SPN), Lexe Luthora (Smallville), Spikea...
Alias
před 73 týdny
Záporná postava nie je Antihrdina.
Spasitel
před 72 týdny
Ja by som pridal ešte z Nip/Tuck Sebastiana, Nathan-Misfits či Lily Rabe...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY