17. 12. 2015

Hity roku 2015 podle uživatelů SerialZone

Loni poprvé jsme pro statistikofily nachystali žebříček nejúspěšnějších seriálů různých kategorií tak, jak jste si ho vy sami v průběhu roku sestavili. Letos pokračujeme a výsledky mnohdy překvapí!

Hity roku 2015 podle uživatelů SerialZone

Rok 2015 se pomalu blíží ke konci. Poslední dva týdny tohoto roku jsou před námi, je tedy na čase začít uplynulé měsíce pomalu rekapitulovat a uzavírat. V následujících dnech a týdnech se můžete těšit na další články a fotočlánky, které se budou rokem 2015 zabývat. Vše ale odstartujeme tam, kde nás to nejvíce zajímá, u nás na SerialZone.

Již v narozeninovém článku jsme vám prozradili, že se nám tu během roku zaregistrovalo přes 20 tisíc nových uživatelů. To samozřejmě znamená, že nová hodnocení, komentování a přidávání seriálů do watchlistu nebo chci vidět jen proudila. My jsme jeden velký bratr a všechno vidíme, takže nyní máte možnost zjistit, které stálice i novinky jsou mezi vámi všemi letos nejvíc v kurzu!

Nejlépe hodnocené v roce 2015

První kategorií, které se podíváme na zoubek, jsou letošní nejlépe hodnocené seriály. Nerozlišujeme zde novinky a stálice, je to žebříček celkových favoritů. V top desítce se najde několik překvapení – japonské anime, webseriál nebo animovaný dokument!

Prvenství si z loňského roku dokázal obhájit Sherlock. Letos o ohodnotilo dalších 460 uživatelů, kteří ho v průměru ocenili 91,6 procenty. Nad 90 % se v hodnocení ale dostalo hned šest seriálů! Dva z nich jsme z celkového žebříčku vyřadili, jelikož k vysokému procentu přispělo jen malé množství uživatelů (méně než 30). Jde o animovanou komedii Adventure Time with Finn & Jake, kterou 24 uživatelů ohodnotilo průměrně na 90,6 %, a dále dokument Planet Earth, ve kterém letos 22 lidí našlo zalíbení, což vyplývá z krásného kulatého hodnocení 90,0 %.

Kromě Sherlocka si účast v žebříčku zopakovaly ještě seriály Game of Thrones (letos 8, loni 4) a Friends (5, 7). Nejvíce nových hodnocení se dočkal GoT, který letos získal 798 nových hlasů, celkem seriál hodnotilo již 3550 lidí.

Překvapením je neúčast některých stálic, které se loni v desítce umístily. Chybí The Big Bang Theory (loni 2. místo), Doctor Who (5) nebo The Simpsons (8).

Co se týče našich SerialZone Awards, ceny pravděpodobně pomohly zviditelnit Simon's Cat, který se letos v počtu nových kladných hodnocení dostal na 4. místo s průměrným výsledkem 90,0 %. V cenách byly nominovány také seriály Friends a Game of Thrones; Sherlock nevysílal nové epizody, takže se nekvalifikoval, ale nominačních hlasů dostal také mnoho.

Nejvíce hodnocené v roce 2015

Pod tímto názvem se skrývají seriály, které ve vás v tomto roce budily největší zvědavost. Na rozdíl od předchozí kategorie zde vaše hodnocení nemusí být nutně kladné, ale nejen dle nejlepšího hodnocení si člověk dělá obrázek, že…

Arrow, který loni skončil v této kategorii na bronzové příčce, se vzchopil a sesadil vládnoucí drama Game of Thrones! Rozdíl je přitom opravdu minimální – jen osm hlasů. Arrowa letos ohodnotilo 806 lidí, GoT 798 lidí.

Do Top 10 se dostalo hned pět novinek ze sezóny 14/15, což je neuvěřitelné množství, které svědčí o tom, že dáváte novým seriálům opravdu šanci (nebo čtete naše představovačky novinek v Hej, SerialZoňáci / Novinka pod lupou :-) ). Nejlépe z novinek na tom překvapivě je iZombie, který získal 777 nových hodnocení. Nechala tak za sebou Flashe (726), Daredevila (709), Galavanta (526) a Agent Carter (523).

I když zde nehraje roli procento hodnocení, obecně se dá shrnout, že všechny seriály v desítce u vás bodují. Většina z nich je co do nových hodnocení nad průměrem 80 %, pouze dva z nich jsou (paradoxně shodně) na hodnocení 79,18 %. Jde o The Vampire Diaries a Galavanta.

Letos z žebříčku oproti loňsku vypadl HIMYM, což se není čemu divit, jelikož už se v roce 2015 nevysílal, a dále Sherlock, Pretty Little Liars, The Originals a Friends. Všichni byli nahrazeni výše zmíněnými novinkami.

Nejzvědavější diváci v roce 2015

Zajímavá kategorie, která ukazuje, které seriály si naši uživatelé nejvíce nově přidávají do watchlistu, ať už do oblíbených či zamilovaných. Tato kategorie má několik faktorů – nově registrované uživatele, rozšiřování povědomí stávajících fanoušků, především ale také nástup nové sezóny a neustálé premiéry nových seriálů.

Letos jsme se dočkali neuvěřitelného výsledku. I když tento žebříček není omezený datem vzniku seriálů, do první desítky se dostalo hned osm novinek! Dvě z nich – Lucifer a Legends of Tomorrow, dokonce teprve na svou oficiální premiéru stále čekají, stanice Fox a CW je nasadí až na začátku roku 2016.

Prvenství si pro sebe s těsným náskokem 11 hlasů získal Daredevil, letošní celkový šampion (dosáhl na vítězství letos ve dvou kategoriích). Loňská jednička Flash se do žebříčku vůbec nedostal. Do watchlistu si Daredevila přidalo 1749 lidí.

Co se týče veteránů, jak vyplývá z výše zmíněného, v desítce najdeme pouze dva – GoT a Arrowa. Populárnější byl první zmíněný (1387 nových přidání do watchlistu), oproti loňskému druhému místu se ale letos musel spokojit až s osmou příčkou. Arrow skončil desátý (1276).

Nejlákavější novinky roku 2015

Velmi podobná kategorie jako ta předchozí. Je tu rozdíl v tom, že jsme zde vyfiltrovali pouze letošní novinky, tedy seriály, které měly premiéru v roce 2015. Jak už jsme psali výše, obecně jste byli hodně vstřícní vůči novinkám, takže většina žebříčku je shodná. Rozdíl jde vidět pouze na posledních čtyřech příčkách, které se dostaly do Top 10 díky filtru podle data premiéry.

Z žebříčku jde ale vyčíst váš zájem. Např. drama Quantico, které se nachází na posledním místě první desítky, má i tak ve svém watchlistu 1150 lidí! Nejmenší mezera je mezi druhým a třetím místem; Limitless zaostává za iZombie o pouhé dva fanoušky (1620 vs. 1618)!

Zajímavé je také sledovat poměr mezi kabelovkami a Velkou pětkou. Daredevil je netflixácký, to je kategorie sama pro sebe. Pak ale následuje pět příček seriálů komerčních televizí. Mr. Robot a Fear the Walking Dead jsou seriály, které se vysílají na základních (neboli neplacených) kabelovkách. Do seznamu se nedostal žádný seriál z placených kabelovek – HBO, Showtime, Starz atd.

Nejlépe hodnocené novinky v roce 2015

Bonusová kategorie, kterou jsme loni neměli, tak snad se vám bude líbit :-) V žebříčku se nachází seriály s premiérou v roce 2015, které bez ohledu na počet hodnocení mají nejlepší průměrné procento hlasů. Celá desítka se opět nachází ve vysokém průměru, žádný ze seriálů nemá pod 81 procent.

Prvenství v této kategorie je asi největší překvapení celého článku. S průměrným hodnocením 87,8 % se do čela vyšvihl Narcos, který v létě dala ke streamování služba Netflix. Narcos je seriál, o kterém se toho příliš nenamluvilo, vlastně až téměř do své premiéry byl velmi přehlížen. Kdo pak ale vyzkoušel, ten nelitoval. Kladné ohlasy přicházely (a stále přichází) ze všech stran, takže pokud máte chuť na skutečnou kvalitní seriálovou lahůdku, Narcos je jistě správná volba.

Netflix ale slaví maximálně. První čtyři příčky jsou totiž obsazeny právě seriály od této služby, která je posledních pár let na obrovském vzestupu! Když se oznámila velkolepá spolupráce s Marvelem, mnoho fanoušků mělo strach, co z tolika seriálů dopadne. Ovšem již Daredevil nás přesvědčil o tom, že veškeré obavy byly zbytečné. Tento názor potvrdila letos na podzim i Jessica Jones, která nabídla další skvělou podívanou a vy jste ji odměnili třetím místem a hodnocením 84,6 %.

Nejzářivější budoucnost

Když se ohlédneme za žebříčkem z minulého roku, můžeme shrnout, že se docela shodujeme se světovým úspěchem nabízených novinek. Vlastně nám stanice prodloužily úplně všechno, kromě… ehm… prvního místa. Constantine byl bohužel zrušen po první sérii, ačkoliv pro vás představoval nejzářivější budoucnost – nejvíce lidí si ho přidalo do svého seznamu Chci vidět.

Letos snad šampion bude mít více štěstí. Podle předběžných celosvětových reakcí bychom na to ale vsadili i boty :-) S téměř 550 přidáními do watchlistu se nejočekávanější novinkou stává drama Legends of Tomorrow, které nabídne stanice CW od ledna příštího roku. Legendy v mnohých kategoriích kvůli filtru dle data premiéry neobstály, ale mám takový pocit, že příští rok touto dobou už to bude jiná písnička. Letos jde tedy o seriál, který si nejvíce přidáváte do Chci vidět. S odstupem 70 hlasů se na druhém místě umístil Lucifer. Shodou okolností všechny tři první příčky včetně bronzu patří seriálům, se kterými se setkáme až v příštím roce. Na Shadowhunters si brousí drápky 425 registrovaných uživatelů.

I když kategorie není omezená, do Top desítky se neprobojovala ani jedna stálice. Seznam je kompletně tvořen novinkami. To je ale vlastně docela pochopitelné, nechcete zatím rozkoukávat něco, co nevíte, jaký bude mít úspěch.

No a na závěr trošku statistiky. Z desítky je pět seriálů Velké pětky, dva z kabelovek a tři netflixácké. Netflix obecně všechny letošní kategorie ovládl – má zastoupení ve všech kromě nejlépe hodnocených seriálů roku a prvenství si odnáší ve třech kategoriích.

Bonus na závěr

Stejně jako loni, i letos pro vás máme jednu epizodu, kterou musíte vidět, pokud patříte mezi pravé seriálové fanoušky. Nejvíce hodnocení se v letošním roce dočkala premiéra páté série Game of Thrones (Hra o trůny). Epizodu The Wars to Come si ve watchlistu odškrtly téměř tři tisíce lidí!


Které seriály patří v letošním roce mezi vaše největší oblíbence? Které jste si zamilovali i přes to, že o ně není všeobecně velký zájem? A u koho si naopak myslíte, že si prvenství nebo jen umístění v dané kategorii nezaslouží?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nás motivuj sdílením! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
eliza2210

eliza2210

pre mňa je to top jednoznačne Agent Carter :) novinky radšej nechám odležať a pozirem si ich až kdď budem...
před 243 týdny
Katchib

Katchib

Když to vezmu z žebříčků, tak asi největší oblíbenec je u mně The Flash. Jsem holt jenom ženská a...
před 242 týdny
Vachisek

Vachisek

Fear the Walking Dead az 8. really? :D Jinak nejlepší dunění je Limitless protože to dokázalo navázat na...
před 242 týdny
Další články k tématu