11. 2. 2016

15 showrunnerek, které dominovaly v roce 2015

15 showrunnerek, které dominovaly v roce 2015

Ženy za kamerou jsou velmi vzácné zboží. Není to proto, že by snad neměly o tento typ práce zájem, ale je to tím, že společnost (a tudíž i produkční studia a televizní stanice) je stále nastavena tak, že vkládá větší důvěru do mužů, kteří se jeví jako schopnější. Kanadské seriály v tomto zaznamenávají průlom, ovšem u amerických seriálů je žena v čele většinou výjimkou. Nejhůře jsou na tom statistiky v oblasti režie, kdy v minulé sezóně (2014/2015) jednotlivé epizody režírovalo pouhých 16 % žen. Tedy 84 % mužů.

My se však v dnešním článku zaměříme na úspěchy žen – showrunnerek, které měly možnost v minulém roce zazářit. Ať už se představily se seriály novými nebo stálými, svým způsobem dokázaly, že dovedou vytvořit zajímavé příběhy s dynamickými postavami, které sice nejsou dokonalé, ale přesto si svou opravdovostí získají srdce publika. Představují mnohdy tabuizovaná témata, před kterými společnost zavírá oči nebo je odsuzuje. Nebojí se znázornit silné ženy, které vybočují ze stereotypů. Mnohdy zobrazují realitu takovou, jaká skutečně je. Mužští showrunneři si často netroufají vytvořit komplexní ženské postavy, protože mohou mít pocit, že by nemohli být dostatečně autentičtí, a proto se více soustředí na rozvoj mužských postav a ty ženské naťuknou spíše jen okrajově.

Není možné zmínit všechny úžasné ženy, které svými díly a nebojácným přístupem přispěly do seriálového světa, a proto se článek zaměří pouze na patnáct z nich. My však doufáme, že se v komentářích zmíníte i o těch, které v článku chybí, ale podle vás si zmínku, alespoň v podobě komentáře, zaslouží. Jména jsou seřazena abecedně, abychom zachovali větší objektivitu, ale v komentářích se s námi určitě podělte o tom, které z žen podle vás v roce 2015 dominovaly nejvíce.

1. Ali Adler

Seriál: Supergirl

Ali Adler v minulosti působila jakožto výkonná producentka seriálů jako jsou například Chuck nebo No Ordinary Family, a tak má s vytvářením neobyčejných postav bohaté zkušenosti. Supergirl však pro ni byla novou výzvou, které se chopila společně s výkonným producentem Gregem Berlanti (Arrow, The Flash). Od premiéry seriálu sklízí od diváků smíšené pocity. Jedni si stěžují na množství ponaučení, zejména feministického rázu, a druzí naopak tento přístup oceňují a váží si toho, že se snaží společnost posunout směrem kupředu. Každopádně je jasné, že se jedná o jeden z nejvíce probíraných seriálů loňského roku.

2. Michelle Ashford

Seriál: Masters of Sex

Člověk by si řekl, že v seriálu, který se odehrává v šedesátých letech dvacátého století, se divák dočká převážně zostuzování žen. Opak je však pravdou. Showrunnerka Michelle Ashford sex prezentuje jako součást života, která je důležitá pro všechny, ne jen pro muže. V jedné ze zápletek se Margaret Scully (Allison Janney) rozhodla poprvé v životě upřednostnit své vlastní sexuální potřeby a rozešla se se svým manželem, který je gay. Jednalo se o silný příběh, který zdůraznil způsob, jakým společnost ženy soudí a diktuje jim, jak by svou sexualitu (ne)měly vyjadřovat. Ovšem Ashford nezůstala pouze u problematiky žen, ale představila i tabuizovaný problém mužů – impotenci. Snažila se divákům dokázat, že sexuální dysfunkce je skutečný problém, který je potřeba řešit, ne o něm mlčet.

3. Tassie Cameron

Seriál: Rookie Blue (Policejní bažanti)

Policejní drama Rookie Blue je jedním z kanadských seriálů, který se těšil úspěchu i ve Spojených státech. Diváci měli možnost pozorovat, že si Tassie Cameron dala záležet na tom, aby v seriálu u policie nepřevládalo nad ženami zastoupení mužů a postavy rozdělovala na muže a ženy rovnoměrně. Ale už jen pouhá skutečnost, že se jedná o něco netradičního svědčí o tom, že je třeba na tento jev upozornit. Cameron se podařilo vytvořit spektrum postav a pro každou z nich byla typická její osobnost. Ať už to byla roztěkaná Andy, sarkastická Gail, zodpovědná Traci nebo ztřeštěná Chloe, jedno měly společné: každá z nich byla schopna plnit si svou práci v pozici strážníka zákona. Žádná z postav nebyla nikdy znevýhodňována kvůli svému pohlaví a ženy byly na tuto práci stejně kvalifikované jako muži. V minulém roce se Cameron podařilo zachytit možnou televizní premiéru, kdy se svobodné homosexuální ženě téměř povedlo úspěšně dokončit adopci dítěte. Gail se však adopce ve prospěch dívky nakonec vzdala, což svědčí o celkovém vývoji charakteru.

4. Lena Dunham

Seriál: Girls

Máme rok 2016 a spousta lidí stále soudí Lenu Dunham kvůli tomu, že vytvořila komedii o poněkud nesympatické ženě, která byla inspirována samotnou Dunham. Jerry Seinfeld, Larry David a Louis C.K. také vytvořili autobiografické seriály, jenže ti jsou jakožto muži za tento počin vychvalováni. Proč tomu tak je? „Když se muži podělí o své zkušenosti, je to od nich statečné,“ uvedla Dunham. „Když se o své zkušenosti podělí ženy, lidé tvrdí, že toho prozrazují až příliš.“ Dunham se tak celou dobu potýká s kritikou, což vepsala i do samotného seriálu. Kromě toho spojila s výkonnou producentkou Jennifer Konner síly, aby vyvrátily mýtus, že ambiciózní ženy jsou moc soutěživé na to, aby spolu mohly pokojně pracovat v jednom týmu. Snaží se tuto skutečnost dokázat i ostatním a společně založily produkční společnost A Casual Romance. Ta se mimo jiné zaměřuje i na projekty, které prosazují témata týkající se rovnoprávnosti v oblasti pohlaví a sexuální orientace.

5. Mindy Kaling

Seriál: The Mindy Project

Mindy Kaling účinkovala jako herečka v komedii The Office (Kancl). Ještě předtím však v tomto seriálu zastávala funkci výkonné producentky, scenáristky a režisérky. Přes to všechno se skutečně proslavila až poté, co se rozhodla vytvořit svůj vlastní seriál, The Mindy Project, ve kterém ztvárnila hlavní roli Mindy Lahiri. Ten byl po třech sériích na stanici Fox zrušen, ovšem Kaling se nevzdala a získala druhou šanci na serveru Hulu. V září minulého roku měla na Hulu premiéru čtvrtá série. Na svůj dlouhý seznam úspěchů si připsala také další položku – stala se autorkou bestselleru. Její kniha „Why Not Me?“ vyšla také v minulém roce. Kaling je mimo jiné aktivní i na sociálních médiích, kde se stala zastánkyní žen a Indů ve světě Hollywoodu.

6. Nahnatchka Khan

Seriál: Fresh Off the Boat

Fresh off the Boat byl za posledních dvacet let prvním seriálem s Asiaty v hlavní roli. První série získala objednávku pouze třinácti epizod a showrunnerka Nahnatchka Khan tak neměla moc času na to, aby diváky přesvědčila, že pro ně seriál není ztráta času. A to se jí povedlo. Dokázala vytvořit postavy, které vyvrací stereotypy pomocí scén, kde se opatrným, avšak jedinečně vtipným způsobem řeší problémy týkající se rasy i pohlaví. V jedné z prvních epizod je scéna, kdy je zmíněn příklad nuceného sexu a Jessica (Constance Wu) v ní cpe svému synovi do obličeje plyšáka, což se mu samozřejmě nelíbí. Tím mu chtěla ukázat, že to samé platí i ve vztahu a dodala: „Ne znamená ne – respektuj dívky!“ Je to jeden z momentů, které se v televizi jen tak nevidí. „Ze všeho nejradši píšu silné ženy. Ženy, které se za sebe neomlouvají. Pro většinu sitcomů je typické, že postava manželky je milá hospodyňka, ale to pro Jessicu rozhodně neplatí,“ uvedla Khan v jednom z rozhovorů.

7. Jenji Kohan

Seriál: Orange Is the New Black

Scenáristka Jenji Kohan započala svou kariéru psaním pro seriály jako jsou například Sex and the City a Gilmore Girls. V roce 2005 vytvořila svůj vlastní seriál Weeds o svobodné matce, která po manželově nečekané smrti začne prodávat trávu, aby měla z čeho vyžít. O osm let později měl na Netflixu premiéru další z jejích kousků, Orange Is the New Black, inspirovaný životem reálné osoby. Seriál se stal okamžitým hitem. Přestože se odehrává ve vězení a většina diváků by si mohla tento koncept s klidem nechat ujít, reálné ztvárnění širokého spektra žen a jejich příběhů diváky zaujme a už je nepustí. Kohan už dávno vyčerpala možné zápletky odrážející skutečné události a musela se ponořit do světa vlastní fantazie, aby přišla se zápletkami, které fanoušky zaujmou. To se jí podařilo a třetí série, která byla zveřejněna minulý rok, sklidila tradičně velký úspěch.

8. Michelle Lovretta

Seriál: Killjoys

Michelle Lovretta má s psaním scénářů pro silné a nezávislé ženské postavy bohaté zkušenosti, jelikož před Killjoys působila také jako showrunnerka kanadského seriálu Lost Girl, který je sám o sobě v mnoha oblastech průlomový. V Killjoys se jí podařilo vykreslit komplexní postavu, pro kterou je vlastní nezávislost jednou z nejdůležitější věcí, jelikož byla od dětství ovládána mužem, který ji prakticky vychoval v zabijáka. Kromě toho se Lovretta také úmyslně vyhýbá milostnému trojúhelníku, který je součástí téměř každého seriálu, a zobrazuje vztah mezi Dutch (Hannah John-Kamen) a Johnem (Aaron Ashmore) čistě platonicky. „Platonického přátelství jsem si vždy hluboce vážila a mrzí mě, jak málo se mu dějové linky věnují. V našem trojúhelníku nejde o milostné vztahy, jde tam o přátelství,“ vysvětlila situaci Lovretta.

9. Liz Meriwether

Seriál: New Girl (Nová holka)

Pro Liz Meriwether byl klíčový rok 2011. V lednu měla premiéru její filmová komedie No Strings Attached (Hlavně nezávazně) a o pár měsíců později spatřil světlo dne i její nový seriál New Girl. Zde představila potrhlou učitelku Jess, která je všechno možné, jen ne typická představa dospělé ženy. Jess provází jeden trapas za druhým, ale ona se přesto nevzdává a ještě si u toho notuje. Meriwether však klade důraz i na prolomení mužských stereotypů a nebojí se drsné tvrďáky nahradit emocionálními romantiky. Minulý rok musela učinit důležité rozhodnutí, jelikož otěhotněla představitelka hlavní postavy. Těhotenství v seriálu neplánovala a nehodlala svou vizi měnit jen kvůli novým okolnostem. Místo toho herečku na několik epizod uvolnila a její absenci v seriálu odůvodnila. Není mnoho showrunnerů, kteří by si troufli natáčet seriál bez hlavní hvězdy, po které je navíc seriál dokonce pojmenovaný.

10. Marti Noxon

Seriál: UnREAL

Seriál UnREAL se sice odehrává v zákulisí reality show, ale jeho hlavním poselstvím vůbec není zobrazení skutečnosti, která se za chodem těchto typů show skrývá. Místo toho se soustředí na dvě silné ženy, které si navzájem ubližují, ale zároveň se i podporují a balancují na pomezí těchto dvou pólů. Showrunnerka Marti Noxon dokázala společně se svou kolegyní Sarou Gertrude Shapiro vytvořit ne jednu, ale hned dvě ženské postavy, které jsou chytré a zároveň emočně pošramocené, což jim dodává dynamičnost. Obě showrunnerky již od začátku věděly, že hlavním tématem seriálu bude ženská perspektiva. „V první řadě je to show Quinn (Constance Zimmer) a Rachel (Shiri Appleby). To ostatní je až druhořadé,“ uvedla Shapiro.

11. Shonda Rhimes

Seriály: Grey’s Anatomy (Chirurgové) & Scandal

Od prvního dílu lékařského seriálu Grey's Anatomy dokázala Shonda Rhimes divákům představit ženské postavy, kterou jsou rozmanité a sebejisté a které se neomlouvají za to, jak se rozhodnou naložit se svými životy. Ať už je to Meredith, která se opíjela po barech a dopřávala si sexu s náhodnými štamgasty, nebo Cristina, která si navzdory všemu nepřestala stát za tím, že v životě nechce žádné děti, jsou to postavy, které nezapadají do žádného ze stereotypů. Politické drama Scandal se na druhou stranu od Grey's Anatomy liší tématikou i atmosférou, ale opravdovost postav, krutá realita a prezentace odvážných činů rozhodně nechybí. Skvělým příkladem je poslední odvysílaný díl minulého roku. Když to napíšeme přímo, bez nějakých okolků, tak se hlavní postava – Afroameričanka – rozhodla jít na potrat dítěte, které čekala s prezidentem USA – republikánem. Jednalo se o odvážný krok, kterého se Rhimes nezalekla a vysloužila si tím smíšené reakce.

12. Melissa Rosenberg

Seriál: Jessica Jones

Postava Jessicy Jones (Krysten Ritter) má k obrazu „typické“ ženy, který byl ještě do nedávna pomyslnou normou, hodně daleko. Od oblečení přes vytříbený slovník až po vybrané chování, Jessica boří veškeré stereotypy. Melissa Rosenberg zobrazila ženskou postavu, která se utápí v alkoholu, kterým se snaží utišit následky své tragické minulosti. Jessica si prošla opakovaným znásilňováním a Rosenberg se vědomě rozhodla dopad tohoto činu hlouběji zachytit, aby si diváci uvědomili onu krutost. „Když si zapnete nějaký seriál, v devíti z desíti z nich natrefíte na scénu s nahou ženou, přivázanou k posteli s kalhotkami u kotníků, zavražděnou. Tato scéna je tak častá, že to diváky vůči takovému hrůznému činu otupí,“ uvedla Rosenberg. Proto během celého seriálu divákům připomínala, co s člověkem znásilnění může udělat.

13. Jackie Schaffer

Seriál: The League (Liga snů)

Jackie Schaffer společně se svým mužem Jeffem vytvořila komediální seriál o skupince kamarádů, pro které je morálka prakticky cizí slovo. Jeden vtípek střídá druhý a nebojí se zahrnout ani dobírání a urážky. Jackie a Jeff píšou každý zvrácený vtípek i každou nemorální zápletku společně, čímž se staví proti chybné, ovšem až moc časté představě, že ženy jsou milá a vážná stvoření, zatímco muži jsou vtipálci a sprosťáci. Odmítání tohoto stereotypu se odráží také v seriálu samotném. Součástí party je jediná žena, která je však stejně vulgární jako její přátelé opačného pohlaví.

14. Maurissa Tancharoen

Seriál: Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.)

Marvelovský seriál Agents of S.H.I.E.L.D. udržuje v chodu manželské duo Maurissa Tancharoen a Jed Whedon, bratr známějšího Josse Whedona, který působí jako výkonný producent. V současností běží již třetí série a loňský rok byl pro seriál klíčový. Jedna z hlavních postav si prošla zásadní proměnou (fyzickou i psychickou) a z původní hackerky Skye se stala legendární agentka, Daisy Johnson. Jednalo se o komplexní proces, během kterého se Skye musela smířit se skutečností, že není obyčejným člověkem, nýbrž jednou z Inhumans. Na seriálu je také zajímavé to, že dvě z hlavních rolí, na kterých seriál stojí, jsou Asiatky. Nejedná se však o žádné „naplňování kvót“. Jak uvedla sama Tancharoen: „May a Skye nebyly specificky napsány jako Asiatky. Měly to být silné a komplexní ženy, které lidem dokážou nakopat zadky.“

15. Moira Walley-Beckett

Seriál: Flesh and Bone (Pot a slzy)

Kariéra scenáristky a producentky Moiry Walley-Beckett rozhodně vyvrací skutečnost, že snad u televize existuje sekce, která je vyčleněna speciálně pro ženy, protože by se s mužskými kolegy srovnávat nedaly. Získala totiž cenu Emmy za své působení v seriálu Breaking Bad, který se nemilosrdně soustředí na moderní svět maskulinity. V minulém roce vytvořila pro stanici Starz minisérii Flash and Bone, temné psychologické drama, které dokazuje, že tvrdý svět baletu rozhodně není nic pro „křehotinky“. Děj se soustředí na naivní dívku Claire (Sarah Hay), která má za sebou tragickou minulost. Vypráví svůj příběh svým vlastním způsobem a nehodlá se vyhýbat ani těm nejniternějším a nejznepokojivějším částem. Přístup k tématům jako jsou sebepoškozování a sexuální zneužívání, který Walley-Beckett volí, je pro některé poněkud kontroverzní, ale jak řekla jednou i Lena Dunham, je důležité, aby ženské postavy činily rozhodnutí, se kterými nemusí každý nutně souhlasit.


Sledujete některé z výše uvedených seriálů? Které showrunnerky upřednostňujete nejvíce? Která jména v žebříčku postrádáte?

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
Gabik.029

Gabik.029

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře16zobraz všech 16 příspěvků
Gabik.029

Gabik.029

Měl ses ozvat, že chceš reklamu :DDD Všem moc děkuju za zpětnou vazbu! :')
před 234 týdny
Prochmen

Prochmen

Doufám, že to není popořadě, jinak bych se hodně divila pozici Shondy Rhimes :D
před 234 týdny
Gabik.029

Gabik.029

Je to popořadě. Abecedně. Jak píšu v článku...
před 234 týdny
Další články k tématu