Facebook Twitter E-mail
17. října 2008

Seriály na internetu. A zadarmo!

Dnes vám nebudeme radit, kde se schovávají ty nejlepší warez fóra a odkud máte sosat ty torrenty. Dnes se podíváme, kde se nachází seriály zadarmo a legálně.

Situace u nás

Poslední dobou by se skoro dalo říct, že se se seriály na internetu roztrhl pytel. U nás v Česku má, co se televizního archívu týče asi největší databázi Česká televize. Sice tam najdete jakékoliv zprávy, talk-show a ostatní pořady, ale to co nás nejvíce zajímá, tam stále chybí. Od toho tu je videopůjčovna České televize, kde se ovšem už za vše platí. Sice se dostanete jak k archivním kouskům, tak k věcem, co v televizi uvidíte až za týden, ale systém dobíjení přes SMS, kdy zaplatíte skoro 2× tolik než je vám nabito, nevypadá moc fér. Jistě můžete si zajít do banky, ale vy přece nechcete opouštět pohodlí svého křesla. Navíc jsme řekli, že chceme seriály zadarmo.

Takže co se seriálů týče, tak za průkopníka seriálů na internetu zadarmo se u nás dá považovat TV Prima. Nejdříve uvolnila seriály ze své produkce v rámci on-line videopůjčovny úplně zdarma a časem díky spolupráci se stream.cz se můžeme koukat na seriály ve flashi přímo na internetu. Ale ona ta nabídka není tak žhavá. Přeci jen Velmi Křehké vztahy, Letiště a Bazén neuchvátí každého. Navíc nejnovější hit Ošklivka Katka není nikde k sehnání.

Poslední kdo nám z celoplošných televizí chybí je TV Nova. Ta má podobně jako ČT také svoji videopůjčovnu, ale ceny tam už vůbec nejsou tak lidové jako u veřejnoprávní televize, ovšem dají se tam najít hity Novy za posledních pár let včetně nekonečné Ulice a Ordinace v růžové zahradě. Nedávno však na svém novém portálu tn.cz začala uvádět zcela zdarma (a i když v docela otřesné kvalitě) svůj nový sitcom Comeback a podle sledovanosti docela i úspěšně (jeden díl si pustí více jak 50 000 lidí).

A to není všechno. Nova 19. října spustí svůj nový portál, na kterém by se mělo postupně objevit něco okolo 5000 videí s celkovou stopáží 90 000 minut. Kromě toho, že všechny videa budou v kvalitě srovnatelné s digitálním pozemním vysíláním. Další čeho se máme dočkat jsou tématické stránky k jednotlivým seriálů, tak jak je známe ze zahraničí (pár takových lze nalézt u seriálů z produkce České televize a podobnou stránku má i seriál Ulice). Nova slibuje, že na těchto tématických stránkách fanoušci naleznou reportáže z natáčení, rozhovory s tvůrci, ukázky toho, co už se do vysílání nevešlo, chaty s protagonisty, různé interaktivní hry, soutěže a spoustu dalšího. Zajímavé je, že Nova slibuje dokonce podporu embed, takže nejoblíbenější videa si budete moci vložit přímo do vašich stránek. Ale všechno má samozřejmě svůj háček. Aby to nějak mohlo fungovat, tak nejen, že reklama bude zajisté všude okolo, ale i uvnitř videí. Ale což, hlavně, že to bude zadarmo.

Situace ve světě

A co se děje ve světě? Respektive tam, kam naše oči směřují nejvíce a to na zahraniční aktuální seriály? Již nějakou dobu běží projekt HULU.com, který se z placeného vyvinul v projekt, který je také zadarmo. Problém je, že jen pro Američany. Sice na vás vyskočí ze začátku hláška, že jejich právní oddělení pracuje na všech právnických formalitách, aby jsme si je mohli užívat i my, ale věř tomu kdo chce. Ovšem Američani si mohou pustit většinu současných seriálů naprosto zadarmo (některé jen po omezenou dobu).

S něčím podobný nedávno přišlo i YouTube, když si uvědomili, že jim na tomto poli docela znatelně ujíždí vlak. Proto se domluvila s CBS a Showtime, takže již brzy se dočkáme seriálů jako Beverly Hills 90210, Californication, i nejnovějšího Dextera. Bohužel problém je stejný jako u HULU.com. Musíme žít v Americe, protože tyhle videa jsou zatím opět pouze pro Američany. Ale přeci jen YouTube (s Googlem v zádech) nám dává více nadějí na to, že bychom se mohli dočkat i my. Nedávno přidaná podpora titulků ve videích dává tušit, že se třeba přeci jen jednou dočkáme. Do té doby si budeme muset vystačit s novým portálem TV Nova.

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
Fruiko
Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

xxmartinxx
hodně dávno
Mě vyhovuje stejně ten méně legální způsob... Přece jen, rád mám seriály přímo...
Paulinho
hodně dávno
A hlavně kdyby to bylo zadarmo, že?:-) Český národ je dost hamižný, tak když...
Yukari
hodně dávno
Keď chcete len POZERAŤ seriály a nie ich aj sťahovať pre vlastnú potrebu,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY