Facebook Twitter E-mail
14. února 2016

5+1 na téma Dobové (ukončené)

Vítáme vás u pokračování naší rubriky, která se zaměřuje na opomíjené seriály. Pět redaktorů a autor článku vybrali šestici seriálů, které unikají pozornosti davů, ale přesto stojí za zhlédnutí.

Každý z redaktorů si zvolil jeden seriál a připravil pro vás doporučení, proč zrovna tenhle seriál stojí za sledování. Nejprve jsme představili část, která se zaměřovala na aktuálně vysílané seriály a nyní už pravidelně připravuje článek k seriálům, co mají odvysílané finále a jsou ukončené. Dnes je na řadě výběr seriálů, které nesou označení dobové či historické. Podle našich redaktorů právě tato šestice stojí za doporučení, protože skvěle reprezentuje daný žánr. Vyhrávají to u nás šedesátá léta, ale podíváme se i na Divoký západ nebo zač je toho Bible. Důležitým faktorem pro výběr byl počet hodnocení v naší databázi a hranice pro opomíjený seriál byla stanovena na 300 hodnocení.

Gabik.029

The Astronaut Wives Club
stanice
ABC
hodnoceno
83×
Gabik.029

The Astronaut Wives Club je minisérie, která se nechala inspirovat stejnojmenou knihou od spisovatelky Lily Koppel. Odehrává se v 50. a 60. letech minulého století a vypráví příběh manželek sedmi astronautů Mercury, prvního amerického pilotovaného kosmického programu. Mnohé z vás možná odrazuje skutečnost, že se seriál podle názvu soustředí na manželky. Pravdou však je, že astronauti a historie, kterou pomáhali utvářet, jsou stále v centru děje a seriál by bez těchto dvou prvků nemohl existovat. Životy těchto sedmi žen jsou ovlivněny posláním manželů. Nezáleží na tom, zda jsou jejich manželství harmonická či rozvrácená, vše musí jít stranou pro blaho NASA a všech Američanů. Jak již bylo zmíněno, v seriálu se představí sedm žen, pro které je program Mercury společným zájmem. Navzájem se mezi sebou v mnohém liší, ale vždy jedna druhou podporují a táhnou za jeden provaz. Samotné lety jsou nebezpečné a nevyzpytatelné, a proto se jedná o psychicky velmi vypjaté situace, se kterými se musí každý nějakým způsobem vypořádat.

Jak již z popisu vyplývá, obsazení této minisérie je velice rozsáhlé. Představila se zde spousta novýh tváří, ale i starých seriálových veteránů. Roli Alana Sheparda, prvního Američana ve vesmíru, získal herec Desmond Harrington, kterého proslavila role detektiva Quinna z Dextera. Jeho manželku Louise ztvárnila herečka Dominique McElligott (Hell on Wheels). Jako Rene a Scott Carpenterovi se představili herci Yvonne Strahovski (Sarah z Chucka) a Wilson Bethel (Wade z Hart of Dixie). Odette Annable (House) a Bret Harrison (Breaking In) se zhostili rolí Gorda a Trudy Cooperových. Dále se například jako Betty Grissomová objevila populární herečka Joanna Garcia-Swisher (Reba) nebo herec Kenneth Mitchell (Jericho) jakožto Deke Slayton. Jedná se o opravdu mimořádný seriálový kousek, který si určitě zaslouží vaši šanci. Rozhodně to nebude ztráta času. Když už nic, tak si alespoň rozšíříte znalosti z oblasti americké historie. ;-)

Podobné seriály: Army Wives, Zoufalé manželky (Desperate Housewives)

Honzajs000

Public Morals
stanice
TNT
hodnoceno
35×
Honzajs000

Public Morals je drama z prostředí New Yorku 60. let. V této době zde operuje jednotka policistů, tzv. Civilů, kteří mají za úkol regulovat a dohlížet na veřejné neřesti, od prostituce přes pití alkoholu až po hazard. Tyto činnosti spadají totiž do kategorie přečinů proti veřejné morálce a je potřeba je mít pod kontrolou. A tak se parta ve složení Terry Muldoon, Charlie Bullman, Vince Latucci, Jimmy Shea a Sean O'Bannon vydávají dennodenně do ulic a svým způsobem „bojují“ s těmito živly. Zároveň z toho ale profitují a postupně budují každý svou kariéru a osobní život.

Jen 35 hodnocení?! Proč? Tenhle seriál si zaslouží víc! Edward Burns se rozhodl po neúspěších s Mob City chopit iniciativy a pro TNT napsat, produkovat, i odrežírovat skvostné noir drama s lehce obměněným obsazením. A to se podle mě povedlo na výbornou. Seriál je plný tajemna, napětí, akce a skvělé hudby. Každý si přijde na své. Postavy jsou skvěle napsány a rozpracovány tak, že se postupem seriálu vyvíjejí a mění své názory. Například postava Charlieho Bullmana, která se z původně prkenného a chladného detektiva, mění v policistu s lidskou tváří a bojujícího s vlastními city, je prostě úžasná. Dobové kulisy a vozidla, se kterými se nešetřilo, skvěle podtrhují atmosféru. S tím pomáhá i výběr hitů té doby, které diváka dokážou přikovat k obrazovce. A v neposlední řadě spousta hlášek a vtipných a ironických scén… prostě bomba. Já osobně doporučuji. Kdo má rád noir drama a mafiánskou tématiku, nesmí o tohle přijít. Bohužel v Americe mají poněkud zvláštní vkus a tohle drámo místní nezaujalo. Po první sérii zrušeno. A zrovna když už jsem se těšil na to, jak se bude vyvíjet vztah Charlieho a Stacy, nebo Terryho a Christine. Škoda.

Podobné seriály: Impérium – Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire), Mob City

inekafe

Deadwood
stanice
HBO
hodnoceno
134×
inekafe

Deadwood je mestečko na Divokom západe bez akejkoľvek oficiálnej štátnej štruktúry a správy, bez zákonov. Má svoju vlastnú hierarchiu, ktorú všetci viac-menej rešpektujú. Na čele je Al Swearengen, majiteľ prvého miestneho bordelu. Spolu so svojimi kumpánmi Danom a Johnnym tvoria akúsi pofidérnu ruku zákona, dá sa povedať. V prvej epizóde sa do Deadwoodu prisťahuje bývalý šerif z Montany, Seth Bullock. Otvára si tu so svojím kamarátom Solom Starom obchod s náradím, avšak dlho to na seba nenechá čakať a Seth sa opäť stáva šerifom. Tentokrát je to len „na oko“, nie je to jeho oficiálna funkcia, keďže mesto žiadne reálne úrady nemá. Príbeh sa okrem toho sústredí na boje o pozemky, ťažbu zlata, indiánov, súperenie dvoch konkurujúcich bordelov, zlegalizovanie mestečka, aby sa stalo súčasťou Spojených štátov amerických atď.

Prečo tento seriál odporúčam? Pretože herecké výkony. Či už Timothy Olyphant ako Seth Bullock, Brad Dourif ako „Doc“, Gerald McRaney ako George Hearst alebo Garret Dillahunt ako Francis Wolcott. A mohol by som menovať ďalej. Seriál je perfektne obsadený a kvôli tomu si užívam snáď všetky postavy, aj kladné, aj záporné. Scénu si však vždy ukradne Ian McShane ako Al Swearengen, nie nadarmo za jeho stvárnenie získal Ian aj Zlatý glóbus. Toto je snáď najlepšie zahraná postava v seriáli ever, a že som toho videl už dosť. Prečo seriál ďalej odporúčam? Pretože je neuveriteľné, až koľko veľa príbehov a životných osudov sa môže odohrávať na tak malom mieste, akým je práve Deadwood. Normálne veľmi nie som na kecačky, kde nie je veľa akcie, toto je však perfektná výnimka potvrdzujúca pravidlo. Keď sa chvíľu nekecá, tak začínam byť nervózny a čakám, kedy niekto kecať začne a nemôžem sa toho dočkať! :D Deadwood je prehnité mestečko, špinavé, drsné, tak, ako sa na pravý Divoký západ patrí. Človek aby sa bál vyjsť spred svojho domu na rannú prechádzku, pretože sa už nemusí vrátiť živý…

Podobné seriály: Hells on Wheels, Carnivale

La.Volpe

Bible (The Bible)
stanice
History
hodnoceno
151×
La.Volpe

Jedná se o převyprávění epických příběhů zřejmě nejslavnějšího souboru knih – Bible. Celá série vypráví několik dějových linií, ať už jsou ze Starého nebo Nového zákona, které na sebe volně navazují. Vše začíná Božím hněvem a jeho snahou zničit prohnilý svět obrovskou potopou. Bůh si vybírá muže jménem Noe a přikazuje mu, aby postavil archu, která bude moct pojmout jeden pár zvířat od každého druhu, což zajistí jejich přežití. Na řadu přichází Mojžíš, kterému je mu předurčeno vysvobodit jeho vlastní lid Izraelitů z otroctví a odvést je z Egypta, kde vládne tvrdý a neústupný faraon Ramses. Co by to bylo za biblický příběh, kdyby se neobjevil David, jenž musí čelit jednomu z nejobávanějších válečníků na Zemi – Goliášovi. Vše zakončuje příběh o Ježíšovi, kterému je pro změnu předpovězeno stát se příštím izraelským králem. Pro jeho smůlu se toto proroctví moc nezamlouvá, jak římskému Pilátovi, tak ani vrchnímu jeruzalémskému knězi Kaifášovi. Oba udělají vše proto, aby se dané proroctví nevyplnilo.

Že vás téma Bible vůbec nezajímá? Mě popravdě také nezajímalo, ale po zhlédnutí tohoto seriálu jsem změnil názor. A pokud milujete historické seriály, nemůže tento kousek v žádném případě chybět ve vaší sbírce. Opravdu jde o srozumitelně odvyprávěné příběhy známých biblických postav, které stojí na prahu těžkých životních rozhodnutí, při nichž musí učinit velkou osobní oběť. Nejste nábožensky založeni a neznáte Bibli blíže? V tom případě budete mít daleko lepší výchozí pozici ke sledování, neboť to pro vás bude poutavější. Myslíte si, že deset dílů je málo? Televizní stanice NBC natočila pokračování pod názvem A.D.: The Bible Continues, které se soustředí na události v Jeruzalémě po ukřižování Ježíše. Že jsem vás stále nepřesvědčil? Tak možné lákadlo může být, že spoluautor hudby není nikdo jiný než geniální Hans Zimmer. A ta hudba je přímo úchvatná.

Podobné seriály: Greatest Heroes of the Bible, Ježíš Nazaretský (Jesus of Nazareth)

Ragelly

Pan Am
stanice
ABC
hodnoceno
158×
Ragelly

Vášeň, žárlivost a svět špionů. Dělají to všechno, a k tomu navíc ve výšce devíti kilometrů nad zemí. V seriál use kloubí styl 60. let, energie a vzrušení z doby vzestupu leteckého průmyslu i drama plné svůdných tajemství. Letecká doprava v této době začíná reprezentovat úroveň a luxus. Pan Am je jednou z největších značek v tomto odvětví. Letadla jsou nádherná, piloti jsou žádanější než rockové hvězdy a letušky jsou ženy, po kterých muži touží nejvíce na světě. Tito kluci a holky jsou nejen mladí a krásní, ale aby mohli správně reprezentovat značku Pan Am, musí být také vzdělaní, kulturně znalí a ukáznění. Jsou speciálně školeni, aby byli schopni zvládnout vše od pohotovosti ve vzduchu až po nepříjemné pasažery, a to vše bez pokrčení perfektně padnoucí uniformy a zacuchání byť jediného vlásku.

Pan Am naprosto dokonale vystihuje jedno jediné slovíčko: charming. Ano, je to kouzelný seriál. I když se drama řadí do nekonečné řady předčasně zrušených seriálů po první sérii, musím říct, že tady mě zářez opravdu mrzel, nebylo to fér. Opravdu mě nenapadá jediná věc, kterou bych seriálu vytkla. Jistě, dalo by se napsat nedostatečný počet epizod, ale to není chyba seriálu. Začnu tedy hodnotit pěkně od začátku, od děje. Pan Am ukazuje práci skupinky letušek a pilotů největší americké letecké společnosti 60. let. V každé epizodě letí do jiného koutu světa, kde poznávají tamní kulturu a kam mohou utéct od New Yorku, kde se kupí jejich osobní problémy. Aby to nebylo jen tak obyčejné, jedné z letušek je nabídnuta práce tajné špionky, seriál proto obsahuje sem tam i nějakou tu dávku napětí a akce. Samozřejmě nemůže chybět ani romantická stránka. Není to typický seriál „každý s každým“, i když se pár dvojic v tomto malém kruhu přátel prostřídá. Epizody jsou napsány perfektně. Není minuta, u které byste se nudili. Doba 60. let na diváky lehce dýchá, nevalí se na ně násilím. Všechny navštívené země jsou ukázány z té lepší stránky i přesto, že nechybí dobové politické i kulturní milníky. Pan Am poukazuje na otázky, které byly v 60. letech velmi aktuální – rasizmus, rovné postavení mužů a žen, politika USA vs. fašistické režimy nebo třeba sexualita. Pokud je na Pan Am něco lepšího než děj, jsou to rozhodně postavy. Byla jsem příjemně překvapená faktem, že ač seriál při propagaci lákal především na Christinu Ricci, nebyla zde žádná postava nejhlavnější. Všichni přátelé dostali rovnocenný prostor na plátně, a nikdo z nich nezklamal. Kdyby se mě někdo zeptal, kdo mi k srdci přirostl nejvíce, neměla bych jasnou odpověď. První půlka seriálu pro mě patřila Maggie. Přece jen Christina a ta její mega kukadla! Čím dál více jsem si ale postupně začala všímat Colette. Tahle nenápadná Francouzka v sobě měla víc, než co bylo na první pohled znát. Čím víc se topila ve svých citech k Deanovi, tím víc jsem jí držela palce, ať jí to vyjde. Ale jak říkám, opravdu ani jedna postava nezklamala. A herecké výkony už vůbec ne! To, jakým způsobem herečky ztvárnily letušky, ten jejich postoj, chůzi, mluvu, prostě tu lehkost a nevtíravou milost.. to si nešlo nezamilovat.

Podobné seriály: The Playboy Club, Magic City, Mad Men

Pajky

Šílenci z Manhattanu (Mad Men)
stanice
AMC
hodnoceno
211×
Pajky

Sterling Cooper je název reklamní agentury, která v šedesátých letech minulého století patřila k nejlepším v New Yorku. A pokud jste chtěli se svým produktem uspět, tak to bylo místo, které bylo třeba navštívit. Don Draper a jeho kreativní tým totiž dokáží prodat cokoliv od cigaret přes rtěnky až po prezidentského kandidáta. Mad Men je seriál, o kterém jste nejspíš už slyšeli, protože za dobu svého vysílání sbíral ceny a nominace na ceny jako na běžícím páse.

Právě proto je doporučování Mad Men velmi ošidná záležitost. Loni se po sedmi sériích rozloučil ve velkém stylu a do hledáčku českých fanoušků se mohl zapsat i díky tomu, že se ho rozhodla vysílat jedna z českých stanic pod názvem Šílenci z Manhattanu. Mě osobně k seriálu přitáhla ta aura úspěchu, kterou je ověnčen. Atmosféra reklamní agentury ze šedesátých let, kde je skotská a cigareta považována za zdravý životní styl, a originální postavy ruku v ruce s hereckými výkony jsou věcmi, které nemohu vynachválit. I když věřím, že seriál dokáže uspokojit i náročnější diváky, nemůžu zaručit, že se seriál bude líbit právě vám. S klidným svědomím však zaručím, že postavu jako je Don Draper jste ještě nikde neviděli. Tak to vyzkoušejte a uvidíte…

Podobné seriály: PC Rebelové (Halt and Catch Fire), Pan Am


Které z vybraných seriálů sledujete (sledovali) a které vás zaujaly a zařadíte je do svého watchlistu?

Další díly seriálu

5+1 na téma Komedie (15. 2. 2015)
5+1 na téma Krimi (22. 3. 2015)
5+1 na téma Sci-fi a mysteriózní (17. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

5+1 na téma Historické a dobové (24. 5. 2015)
5+1 na téma Drama (1. 7. 2015)
5+1 na téma Neamerické (22. 7. 2015)
5+1 na téma Co se nevešlo (20. 8. 2015)
5+1 na téma Komedie (ukončené) (23. 9. 2015)
5+1 na téma Krimi (ukončené) (18. 10. 2015)
5+1 na téma Sci-fi (ukončené) (15. 11. 2015)
5+1 na téma Fantasy a mystery (ukončené) (13. 12. 2015)

5+1 na téma Drama (ukončené) (24. 1. 2016)
5+1 na téma Dobové (ukončené) (právě čteš)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí I. (ukončené) (17. 3. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí II. (ukončené) (10. 4. 2016)
5+1 na téma Animované (14. 5. 2016)
5+1 na téma Co se nevešlo (9. 6. 2016)
5+1 naposledy a statisticky (12. 8. 2016)

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Michalenka
před 95 týdny
Jejda, já myslela, že seriál už skončil :D To je pro mě příjemné překvápko
Pastel
před 95 týdny
Tak tenhle nabídka se povedla.. Přidala jsem si zatím dva na watchlist a musím...
Tulrika
před 95 týdny
Tak já dám Mad men druhou šanci. Jinak všechno až na Bibli

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY