15. 2. 2016

Novinka pod lupou: Vinyl

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Vinyl
Žánr drama / retro / hudební
Stanice HBO
Premiéra 14. 2. 2016
Vysílání každou neděli večer od 21:00
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Sledovanost pilotu: –

Kdo?

Tvůrci Mick Jagger, Martin Scorsese, Rich Cohen, Terence Winter
Herci Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Juno Temple, P.J. Byrne, Ato Essandoh, James Jagger, Paul Ben-Victor

O čem to je

V New Yorku sedmdesátých let se setkáváme s životem znaveným ředitelem nahrávací společnosti, který hledá nové podněty, aby vzkřísil svou firmu, a současně se snaží dát do pořádku svůj osobní život.

Vinyl je nový dramatický seriál, odehrávající se v sexem a drogami nasáklém světě hudebního showbusinessu sedmdesátých let. Příběh sledujeme očima newyorského ředitele krachující nahrávací společnosti, Richieho Finestry, jemuž se rozpadá také osobní život. Spolu s ním prožíváme závratnou jízdu americkou hudební scénou na počátku éry punku, disca a hiphopu, při níž začnou vycházet najevo důsledky jeho temné minulosti.

Finestrova nahrávací společnost American Century Records se potýká hned s několika klientskými krizemi najednou. Jeho kreativní tým není schopen přetáhnout do firmy nové a důležité umělce a Richie, momentálně střízlivý, po letech strávených jako narkoman a alkoholik, přemýšlí, že by svou firmu prodal západoněmeckému konglomerátu. Jeho plány se ale zkomplikují ve chvíli, když se zaplete do nečekaného zločinu. Tváří v tvář skutečnosti, že skončí ve vězení, a že ztratí svou milovanou manželku Devon a jejich dvě děti, začíná opět propadat svým starým neřestem.

Stanice HBO k seriálu minulý týden vydala také originální soundtrack, na kterém naleznete písničky, které se v seriálu objevily. Jde o první část, postupně se budou objevovat další songy, jak seriál bude pokračovat a vysílat nové epizody.

Zdarma a s českými titulky

Stanice opět nezklamala a pilotní dvoudíl seriálu zpřístupnila na HBO GO zdarma, bez registrace s českými titulky. Sledovat můžete souběžně s americkou premiérou, v časovém přepočtu tedy zhruba od třetí hodiny ráno.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Ten soundtrack! Stačí jen zavřít oči a zaposlouchat se do těch líbezných a svůdných tónů, které jsou propleteny celými asi 110 minutami úvodní dvouepizody. Bezkonkurenčně nejlepší seriálová hudba, kterou jsem za poslední dobu slyšela. Samozřejmě Galavant je úplně mimo žebříček, tomu se nevyrovná vůbec nic :-)

Styl, cigarety, sex a hudba, atmosférou se přenesete do 60. let, které jsou plné násilí na vlnách blues a rock and rollu. Seriál nemá vyloženě hluchá místa, i když to rozhodně není kousek, který můžete jednoduše sjet maratonem. Už úvodní dvouepizoda je hodně náročná na sledování v jednom kuse. Není špatná, to rozhodně ne. Ale rozhodně ji nejde vnímat pouze jako podkresovku při práci. Abyste pochytili podstatu seriálu, musíte mu věnovat svou maximální pozornost.

Dost dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala při výměně časových období. Přítomnost a flashbacky prostě neoddělíte, pokud se nebudete snažit, takže sledování je o to náročnější, že často netušíte, jak jednotlivé scény vůbec můžou dávat takto po sobě smysl.

Pilot mi trošku připomněl Empire, alespoň co do nahlédnutí do zákulisí hudebního průmyslu. Nutno ale říct, že Vinyl je o dost ryzejší a drastičtější. Moc se mi líbí, že jde primárně o hudbu. I když je do příběhu zakomponován zločin – vražda, pořád je to všechno jen a jen o hudbě. A penězích.

Herectví je na špici. Drama těží především z výkonu hlavního představitele, kterého jsem v dřívějších romcom seriálech typu Cupid vůbec nemusela, ale dramatická postava Richieho mu sedne jako hrnec na prdel.

Sečteno a podtrženo, kabelovka HBO opět dokázala, že drama dělat prostě umí. Jen se ho nesmíte napít naplno, ale jen po malých doušcích, jinak vám vypálí díru do krku :-)
  • hudba, hudba, hudba
  • herci
  • už jsem zmínila hudbou podkreslenou atmosféru?
  • The Walking Dead na konci epizody
  • není to seriál pro všechny
  • nejde si ho vychutnat vcelku
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Dáte novince šanci? Dokáže podle vás obstát a stát se hitem?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
lizzy

lizzy

Říkala jsem si, že ta holka v tom videu je nějak podobná Juno Temple... a ona to je Juno? Dost...
před 239 týdny
Dead.Reaper

Dead.Reaper

Vinyl mě velice zajímal (už jen díky účasti Bobby Cannavalea-později vysvětlím) a proto jsem si vstal...
před 239 týdny
verunkabrožová

verunkabrožová

Není to můj žánr,ale zkusím to.
před 239 týdny
Další články k tématu