Facebook Twitter E-mail
21. února 2016

Slyšte, slyšte: The X Files

Dnes vám přinášíme další z řady znělkových článků. Tentokrát se podíváme na tajemnou znělku The X Files a možná se budete i trochu bát.

Den se se dnes sešel a my tu máme další pokračováni rubriky Slyšte, Slyšte. Při příležitosti znovuuvedení mysteriózního krimidramatu The X Files (Akta X) na obrazovky jsme si pro vás připravili rozbor znělky k dnes již kultovnímu seriálu. Rozebereme si znělku po hudební a také vizuální stránce.

Psal se rok 1993, Češi a Slováci se vyronávali s rozpadem republiky a v Americe se začala psát jedna seriálová kapitola, která se nakonec vyvinula v jeden z nejkultovnějších seriálu devadesátých let. Už je tomu 23 let, co se na obrazovkách poprvé objevili agenti Mulder a Scullyová. Mnozí fanouškové, tehdy děti, puberťáci, potajmu sledovali Akta X (znám z vlastní zkušenosti) a pěstovali si svou první neškodnou závislost, která se díky minisérii vysílané od 24. ledna 2016 opět vrátila v plné síle.

Proč jsou ale Akta X takovým fenoménem? Těžko říct, ale dovoluji si tvrdit, že to má co dělat s mimozemšťany, tajemnem, hororem, dramatem a také humorem. Seriál nám přinesl něco, čeho bylo na tehdejší seriálové scéně jen málo. To všechno dokreslil skvělým příběhem, hereckými výkony a v neposlední řadě perfektní hudbou. Důkazem toho, že Akta X nebyly běžným seriálem jsou 2 filmová pokačování z let 1998 a 2008, kterými se může pochválit je málokterý seriál.

The X Files (Akta X)
autor pořadu: Chris Carter
o čem to je: Záhady, záhady a opět záhady. Agent FBI Fox Mulder, který se v dětství stal svědkem únosu sestry, se věnuje vyšetřování případů, které běžní agenti nejsou schopní vyšetřit anebo nechtějí. Zároveň je trnem v oku velení a tak mu do kanceláře hodí agentku Danu Scullyovou, doktorku medicíny a skeptika do morku kosti. Tato má vnést do sekce Akt X trocha vědeckého pohledu a tudíž dokázat, že všechno, co Mulder připisuje mimozemšťanům, se dá vysvětlit díky vědě. Jak se seriál odvíjí, odkrývají se různé konspirační teorie, které většinou končí u mimozemšťanů a zároveň se ukazuje, že agentka Scullyová přece jen není takový skeptik, jak se zprvu ukazovalo. Záda jim kryje jejich nadřízený agent Skinner, který mnohokrát přivírá ne jedno ale rovno dvě oči.
popis znělky: Nosným artiklem instrumentální znělky je syntetizátor doprovázen pískáním a občasným zvukem bubnů. Řeknete si, a co je na tom tak výjimečného? Když vezmeme v úvahu, jak velký úspěch úvodní znělka měla, tak asi všechno. Do jednoduché instrumentální sekvence stačilo vložit pár úderů do kláves a za zvuku tak trochu záhadného pískotu pomalu se začíná rozplétat tajemná a zároveň strašidelná melodie. To všechno je navíc vyšperkováno bubny, které se ozvou v ten pravý čas. Celé to trvá pouhých 42 sekund, ale za tu dobu vám dokáže naskákat taková husí kůže, že se jí nezbavíte ani po týdnu. Znělka tak sází na navození pocitu tajemna a úzkosti naráz, což se naprosto skvěle daří. V jednoduchosti je holt krása.

Strašidelný nádech znělce přidává taktéž echo efekt, který nás doprovází během celé skladby. Dle slov autora tento efekt vznikl jen náhodou a to proto, že Chris Carter stále něco postrádal v již zkomponované skladbě. Mark Snow se v zoufalství opřel o své klávesy a vznikl z toho onen tajemný zvuk ozvěny, který můžeme slyšet za každým tónem.

Znělka jako taková je opravdu výjimečné dílo, které je ješte zvýrazněno skvělým vizuálem, který celé úvodní sekvenci dodává tu pravou, strašidelnou atmosféru. Létající talíř, tajemné stínové postavy, neznámé symboly, lidské oko, různé nápisy, protáhnlý lidský obličej a to všechno zakončeno dnes už legendárním The Truth Is Out There (Pravda je tam venku).

Vizuál i audio ocenili i kritici a v roce 1994 získal seriál Emmy v kategorii „Outstanding Individual Achievement in Graphic Design and Title Sequences“. V témže roce byl nominován i na Emmy v kategorii „Outstanding Individual Achievement in Main Title Theme Music“.
tvůrce znělky: Mark Snow (26. srpna 1946) – narodil se v New Yorku jako Martin Fulterman. Proslavil se zejména kompozicí k seriálům Akta X a Millennium (Milénium). Krom toho pracoval také na hudbě k seriálům Smallville, One Tree Hill, videohrám Syphon Filter: Dark Mirror a Urban Assault. Byl nominován na 19 cen Emmy a vyhrál 34 cen ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers) cen. Za práci na hudbě k filmu Coeurs byl nominován na cenu César.


Znělka The X Files v plné verzi:
Vyjádření poroty

phoboska: Zvučka k Aktom X patrí k tým výnimočným a zároveň divným, ktoré si každý vie bezpečne priradiť k seriálu. Ešte teraz si spomínam ako som si v noci tajne zapínala televízor a pozerala Akty X. Mala som asi 11 rokov, keď som tento seriál začala pozerať a tá znělka ma vždy fascinovala a zároveň som sa jej bála. Pískanie, ktoré nás sprevádza po celú znelku sa mi zdalo asi najstrašidelnejšie a keď sa objavila tá pretiahnutá tvár, padajúca silueta človeka, tak som sa schovávala za perinu. S odstupom času vnímam samotný seriál už trocha inak, ale ten temný pocit a zimomriavky počas úvodnej zvučky (podľa mňa jednej z najlepších aké boli kedy skomponované) zostávajú doteraz.

La.Volpe: Brilantní a mrazivá. Pokud hlavní úmysl této znělky je vytvořit tu nejděsivější možnou atmosféru a zároveň vyvolat v divácích strach, tak to se u mě bez pochyby daří. Seriál jsem možná i díky tomu nikdy nesledoval. Pro mě bylo maximum tak pět úvodních minut, pak šla tahle znělka nahánějící hrůzu a to byla pro mě konečná. Ale nutno brát v potaz, že mně mohlo být tak deset let. Na druhou stranu musím přiznat, že i dnes mně díky ní běží docela nepříjemný mráz po zádech. A jestli hlavním tématem Akt-X jsou paranormální aktivity a možnost existence mimozemského života, nedokážu si představit vhodnější hudbu, která by k seriálu pasovala více.

MountainLionet: Znělka je dokonalá. Seriál naprosto vystihuje a ani k tomu nepotřebuje slova. Když zazní, člověk hned pozná, o co se jedná. Nejen o jaký seriál, ale taky žánr a náplň každé epizody. Slibuje tajemno, paranormálno a především záležitosti z jiného světa. Sama je jako z jiného světa. Jednoduchost s velkou vypovídající hodnotou, takové věci vážně můžu. Když zazní právě tahle, vždycky mě to potěší. A taky, je to stará škola a vizuál se k ní perfektně hodí. Jsem ráda, že v tomto ohledu po těch letech nic neměnili a Mulder se s Danou vrátili v plné síle. S redesignem by to už nebylo ono. Asi nemusím dodávat, že i seriál patří k mým oblíbeným :).

HonZajs000: Ač seriál a tuto tématiku nesleduji, znělka má něco do sebe. Osobně se divím, že se neobjevila už dřív v některém z hororů. Žádný horor by se za ni totiž nemusel stydět. Oceňuji to, s jakou lehkostí a jednoduchostí autor dokázal vytvořit kultovní znělku, kterou nikdo další neváhá vytěžit při jakékoliv příležitosti, kde se jen trochu spekuluje o mimozemském životě. Kultovní seriál, kultovní znělka a vlastně jedna z nejvytěžova­nějších skladeb televizní tvorby. Za mě okamžitá asociace a palec nahoru.

Akta X jsou jedním z kultovních seriálů. Znělka skvěle podkresluje atmosféru seriál. Souhlasíte? Poznáte seriál jen podle znělky?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

sarhod79
před 156 týdny
tato znělka je jedna z nejvíce povedených, kterou jsem kdy slyšela
Pipa22
před 156 týdny
souhlas, take diky za clanek :D
Adrian "A.C." Conor
před 155 týdny
Ďalšia skvelá rubrika pre mňa. Zvučku k seriálu The X-Files považujem za...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY