22. 2. 2016

Televizní tvůrci: Steven Moffat

Televizní tvůrci: Steven Moffat

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Konečně jsme se s naším seriálem článků o tvůrcích podívali i mimo Spojené státy americké. Steven Moffat je britský scénárista, producent, režisér a showrunner. A v Británii by se asi těžko hledalo známější jméno člověka, který stojí v pozadí seriálů. Momentálně působí v pozici showrunnera dvou velice úspěšných britských kousků a za svou tvorbu již posbíral mnoho televizních cen. A v dnešním článku se na jeho tvorbu podíváme zblízka.

Steven Moffat se narodil 18. listopadu 1961 ve skotském městečku Paisley, kde navštěvoval Camphill High School. Poté studoval na univerzitě v Glasgow, kde se zapojil do spolku s názvem GUST (akronym pro Glasgow University Student Television) a poprvé tak přičichl k oblasti, kde se v budoucnu uplatní. V Glasgow si dodělal svůj magisterský titul a poté si našel práci na Cowdenknowes High School v Greenocku. Jeho otec, Bill Moffat byl učitelem na Thorn Primary School v Johnstone, Renfrewshire, kde se jednoho dne zmínil televizním producentům o nápadu pro seriál. Producenti si vyžádali vzorek scénáře a Bill Moffat souhlasil pod podmínkou, že ho dodá jeho syn.

Press Gang (1989–1993)

Producentka Sandra Hastie po přečtení jeho scénáře prohlásila, že se jedná o nejlepší „první“ scénář, co kdy četla. Nebylo tak divu, že stanice pokročila s nápadem vpřed a vytvořila seriál s názvem Gang Press. Ten sleduje skupinku studentů, kteří pracují na vydávání školních novin s názvem „Junior Gazette“ a děj se samozřejmě nesoustředí pouze na jejich práci při vydávání nových čísel novin, ale sleduje také jejich soukromý život.

Seriál se vysílal na britské stanici ITV od roku 1989 do roku 1993. Během té doby se seriál dočkal 5 sérií a celkem 43 epizod. Zajímavé jistě je, že Moffat napsal všech 43 epizod. V hlavních rolích se představili Julia Sawalha, Dexter Fletcher, Paul Reynolds, Kelda Holmes nebo Mmoloki Chrystie. Za druhou sérii získal seriál prestižní cenu BAFTA.

Joking Apart (1991–1995)

Po ukončení seriálu Press Gang přemýšlel Moffat o tom, kam se pohne jeho kariéra. A dal se dohromady Bobem Spiersem, hlavní režisérem Press Gangu a společně navštívili producenta Andreho Ptaszynskiho, aby prodiskutovali návrh na možný sitcom ze školního prostředí. Z rozhovoru nakonec vyšlo úplně něco jiného, Moffat byl stále rozčílený ze svého rozvodu a vznikl tak seriál Joking Apart.

Ten vypráví příběh o tvůrci sitcomů, kterého opustila žena. V hlavních rolích se objevili Robert Bathurst a Fiona Gillies. Seriál má na kontě dvě série a celkem 13 epizod. Může se však pyšnit také cenou Bronze Rose of Montreux (ocenění pro komedie) a nominací na Emmy.

Chalk (1997)

Po ukončení seriálu Joking Apart se odhodlal vrátit k původnímu nápadu o sitcomu ze školního prostředí. A tak Vznikl seriál Chalk. Ten se zaměřuje na Galfastskou vyšší státní škola, která je jednou z nejhorších škol v Anglii. K chaotickému a nekoordinovanému chodu školy negativně přispívá zástupce ředitele Eric Slatt. Věčně ve stresu si ani neuvědomuje jaký dokáže vyvolat chaos s každou novou myšlenkou, slovem nebo činem. Z problémů, které svým jednáním vyvolává se mu snaží pomoci jeho žena Janet a nová učitelka anglického jazyka Suzy.

Seriál se vysílal jen v roce 1997, ale dočkal se dvou šestidílných sérií. První série měla totiž tolik pozitivních ohlasů u testovacího publika, že natočili sérii druhou ještě předtím než se první vysílala v televizi. Nicméně u skutečného publika už se tak skvělých ohlasů seriál nedočkal a tak skončil po odvysílání 12 natočených epizod. V hlavních rolích se představili David Bamber, Geraldine Fitzgerald a Nicola Walker.

Coupling (Párování) (2000–2004)

Když se dají dva dohromady, nikdy v tom nejedou sami. Vždycky sebou, aby se tak řeklo, vlečou „břímě minulosti“ – své bývalé, své přátele, přátele svých přátel… Ani Steve a Susan nejsou žádnou výjimkou: je tu Susanin „ex“ Patrick, je tu Stevova „ex“ Jane, jsou tu Susanina nejlepší kamarádka Sally a Stevův nejlepší kamarád Jeff… Je tu samozřejmě ještě mnoho jiných, ale těchto šest k sobě patří téměř neodmyslitelně. Jejich životy se prolínají, jejich cesty se kříží. Navštěvují stejné hospody, dívají se na stejnou televizi, diskutují o stejných problémech, řeší podobné průšvihy… Momentálně třeba zrovna ten, jak přesvědčit Jane, že mezi ní a Stevem je už opravdu a definitivně konec, když zatím každý jejich takzvaný rozchod skončil zcela spolehlivě v posteli…

Seriál se vysílal od roku 2000 do roku 2004 a dočkal se velkého úspěchu. Získal British Comedy Awards v roce 2001, ale také mezinárodní festivalovou cenu Stříbrná růže. Během čtyř sérií bylo odvysíláno 28 epizod a všechny napsal sám Moffat. Hlavních rolí se ujali Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander, Kate Isitt, Ben Miles a Richard Coyle. Seriál se dočkal i amerického remaku, v roce 2003 vznikl Coupling (Svádění), ale stejný úspěch se nedostavil a byl zručen po čtyřech epizodách. O remake se pokoušeli také v Řecku.

Jekyll (2007)

Moffat se postaral také o netradiční zpracování slavného příběhu z pera Roberta Louise Stevensona. Píše se rok 2007. Jsme v Londýně. Doktor Tom Jackman je jediným potomkem Dr. Jekylla. Díky náhodě zjistí, že své tělo neobývá sám, ale sdílí jej s temnou stránkou své duše, panem Hydem. Uzavírají spolu dohodu, díky které mohou oba relativně normálně žit – vzkazy si předávají pomocí diktafonu, mají u sebe GPS, aby vždy následně ten druhý věděl, co ten první dělal, kde byl. Součástí dohody také je, že se Tom nebude snažit najít lék a výměnou za to Hyde nebude nikoho zabíjet. Na vše dohlíží psychiatrička Katherine Reimer, kterou si Tom najme. Co však Hyde neví je, že má Tom rodinu. Ženu a dvě děti, které se snaží za každou cenu před Hydem ochránit. A co neví ani jeden z nich je fakt, že je sleduje mocná, starobylá organizace, která o nich zřejmě ví vše.

V hlavní roli exceluje James Nesbitt a společnost mu dělají například Gina Bellman, Denis Lawson, Michelle Ryan nebo Meera Syal. BBC seriál prezentovala jako šestidílnou minisérii a více dílů se také nekonalo.

Doctor Who (Pán času) (2005–2017)

A pak tady samozřejmě máme jeden z největších britských seriálů současnosti, Doctora Who. Moffat se na něm podílel již od roku 2005, kdy napsal scénář k dvojepizodě The Empty Child/The Doctor Dances a poté pravidelně svými scénáři přispíval až do doby, kde se seriál rozhodl opustit jeho showrunner Russell T Davies. V roce 2008 totiž BBC oznámila, že právě Moffat obsadí jeho místo.

Jeho prvním úkolem v pozici showrunnera bylo najít náhradu za odcházejícího Davida Tennanta a na jeho místo našel Matta Smithe. Stejně tak se později zasadil o obsazení Petera Capaldiho, který v roli Doctora momentálně působí. Moffat má aktuálně na svědomí 55 epizod coby scénárista a příští rok odstartuje svou šestou (a poslední) sérii v pozici showrunnera. Už s předstihem bylo oznámeno, že ho nahradí Chris Chibnall.

A kdyby to náhodou někdo nevěděl, tak Doctor je Pán času pocházející z planety Gallifrey, který dokáže cestovat skrz čas a prostor díky své lodi TARDIS (Time and Relative Dimensions In Space) a obvykle si s sebou na cestou bere nějakého společníka či společnici. Čas od času zregeneruje, což znamená, že změní tělo a tvář. I díky tomu se s přestávkami vysílá od roku 1963.

Sherlock (2010-?)

V roce 2010 přišla na řadu opět moderní verze slavného románu a Moffat díky němu získal ještě lepší jméno a zařadil se mezi nejznámější seriálové tvůrce současnosti.

Sherlock Holmes je snad známý nám všem díky příběhům sira Arthura Conana Doyla. Ovšem tato britská série jej ukazuje ve zcela jiné době, konkrétně ve 21. století. Holmes je zde detektivním konzultantem místní policie, kde pomáhá řešit ty nejzapeklitější případy, na které jsou obyčejní vyšetřovatelé krátcí. Pomáhá mu při tom doktor John Watson, bývalý armádní lékař, kterému chybí vzrušení poznané ve válce. A i když mu někdy neskonale leze na nervy, tak spolu tvoří nerozlučné duo, které si získalo srdce mnohých fanoušků po celém světě.

V hlavních rolích exceluje dvojice Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Oba dva se díky těmto rolím dostali do první herecké ligy a seriál sbírá ceny jako na běžícím páse a pravidelně si připisuje na konto nominace na cenách Emmy nebo při cenách BAFTA, jen výhra na Zlatých Glóbech mu zatím uniká. Fanoušky tak může rmoutit jediná věc, za 6 let ve vysílání si totiž připsal zatím pouze 10 regulérních dílů. A právě to je cena za úspěch.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Po dokončení magisterského studia pracoval 3 a půl roku jako učitel.
 • V osmdesátých letech napsal hru s názvem War Zones a muzikál Knifer.
 • Jeho první práci pro televizi mu dohodil otec.
 • Během druhé série seriálu Press Gang si Moffat procházel rozvodem a do jedné epizody vytvořil postavu Briana Magboye, což byla narážka na novém přítele jeho ženy a vyžíval se v tom, aby se postavě v průběhu děly nepříjemné věci.
 • Režisér Colin Nutley natočil první dvě epizody seriálu Gang Press, ale nebyl s výsledkem spokojený a požádal o vyškrtnutí z titulků.
 • Čas od času se vynoří myšlenka, že by mohli vytvořit film navazující na seriál Gang Press a ačkoliv všichni souhlasí, tak se to nikdy neuskuteční a děje se to tak pravidelně od konce seriálu v roce 1993.
 • Moffat často do seriálů promítá vlastní zkušenosti, například Joking Apart (rozvod s první ženou) nebo Coupling (seznámení s druhou ženou). Tyto dva seriály mají i jinou spojitost, hlavní hrdinové v nich totiž mají příjmení Taylor.
 • Po dokončení seriál Chalk se oženil se Sue Vertue (producentka) a ta po něm chtěla, aby vytvořil nějaký sitcom. Rozhodl se tam na základě jejich vztahu vytvořit seriál Coupling.
 • Coupling byl tak úspěšný, že se o remake nepokoušeli jen v USA, ale také například v Řecku.
 • Moffat napsal pro seriál Jekyll i druhou sérii, ale BBC neměla zájem o její vysílání a zůstala u původního plánu na minisérii.
 • Říká o sobě, že je fanouškem Doctora Who již od dětství.
 • Za svou práci na Doctorovi Who byl mnohokrát oceněn. Nominace na cenu Hugo získal například za epizody The Empty Child/The Doctor Dances, The Girl in the Fireplace, Blink, Silence in the Library/Forest of the Dead, The Pandorica Opens/The Big Bang, A Christmas Carol, A Good Man Goes To War, Asylum of the Daleks, The Angels Take Manhattan, The Snowmen, The Name of the Doctor, The Day of the Doctor nebo Listen.
 • Do role jedenáctého Doctora si Moffat zvolil Matta Smithe a to i přesto, že o roli se ucházeli například: James Nesbitt, Robert Carlyle, Bill Nighy, David Walliams, Harry Lloyd, David Morrissey, Paterson Joseph, Daniel Radcliffe, Catherine Zeta-Jones, John Simm, Russell Tovey, Sean Pertwee, Russell Crowe nebo Randy Orton.
 • Jeho dvorním spolupracovníkem je Mark Gatiss (Sherlock, Doctor Who)
 • Benedict Cumberbatch nemusel kvůli roli Sherlocka ani procházet složitým výběrem, Moffat a Gatiss ho zvolili na základě jeho role v Pokání.
 • Předtím než se Matt Smith ucházel o roli Doctora, tak se dostavil na casting pro roli Johna Watsona. Moffat si myslel, že by se víc hodil na Sherlock, ale toho už obsadil Cumberbatch a na Smitha tak nakonec role nezbyla. Pokud tedy nepočítáme pozdější obsazení do Doctora Who.

Znáte Stevena Moffata? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
ragelly

ragelly

Myslím, že i tak je to víc než má ve watchlistu 80 % lidí na SZ :D
před 215 týdny
Pipa22

Pipa22

diky za clanek ..., chytam se jen s Doctorem Who a Sherlockem ;-)
před 214 týdny
Kolikokoli

Kolikokoli

Kdo neviděl Jekylla, koukat. Má to jen 6 dílů a je to peckovní seriál.
před 214 týdny
Další články k tématu