Facebook Twitter E-mail
15. dubna 2016

The Blacklist: James Spader hovoří o šokujícím zvratu

Upozornění: Pokud jste zatím neviděli 18. epizodu 3. série, pokračujte ve čtení na vlastní nebezpečí. Článek vyzrazuje zápletku tohoto dílu a také nástin budoucího děje.

Černá listina se s poslední epizodou vskutku dostála svému jménu. Seriál vytasil tak neuvěřitelnou kartu, že se z ní fanoušci budou vzpamatovávat ještě dlouho. James Spader proto serveru Entertainment Weekly poskytl rozhovor, v němž vysvětluje náročnost tohoto rozhodnutí a potvrzuje, že se ona událost skutečně stala. Tedy jak se to vezme.

Zatímco první část dvojdílu s názvem Mr. Solomon nastínila krásnou svatební atmosféru, jeho druhá část byla temná jako noc. Tomovi (Ryan Eggold) a Liz (Megan Boone) se po přestřelce s Matiasem Solomonem (Edi Gathegi) a jeho týmem podařilo utéct z kostela, avšak po srážce s autem musel nastoupit Redův tým; Liz a její dítě se rázem ocitly ve smrtelném nebezpečí.

Nejprve se zdálo, že smrtka sáhne právě na Lizino dítě, to se však podařilo úspěšně odrodit. Zanedlouho ovšem nastaly zdravotní komplikace u Liz, která jim nakonec podlehla. Nyní už k samotnému rozhovoru s představitelem Raymonda Reddingtona, který zodpověděl alespoň některé z otázek, jenž nám v noci nedají spát.

Je Elizabeth Keenová opravdu mrtvá?
Myslím, že je obezřetné nejen z mého pohledu a toho, co vím či nevím, ale i z pohledu Reddingtona prohlásit, že Elizabeth Keenová je mrtvá.

Kdy jste zjistil, že to scenáristé provedou?
Bože, to je už dávno. Jon Bokenkamp, John Eisendrath a já spolu před koncem každé série hodně mluvíme. Probíráme nápady pro další řadu a to, v jakém momentě vlastně začne. Načasování a zdroje skvělých nápadů se nedají předvídat, tudíž je vždy mnoho možností, jakým směrem se vydáme, což bylo v aktuální sezóně vskutku dobrodružné. Bylo docela zjevné už během začátku natáčení této řady, že je Megan těhotná, přestože nám to nemohla oznámit. Věděl jsem to už první měsíc, a i tak si myslím, že si to v té době nepřiznala a přišlo to až později. Jakmile to šlo vidět, bylo jasné, o čem druhá polovina této sezóny bude, a otevřelo nám to výborné dějové linky. To byla taková zdlouhavá odpověď, která značí, že si nepamatuju, kdy přesně došlo na to, že Elizabeth Keenová zemře.

Pamatujete si aspoň vaši reakci?
Pro mě to byla otázka načasování, stejně jako celá druhá polovina třetí série. Šlo o to být o krok napřed před diváky, ale také o krok napřed ve věci těhotenství, které bylo po čase do očí bijící. A když jsme si přiznali, že je Elizabeth Keenová těhotná, došlo nám, že před tím neutečeme. Jinými slovy, najednou jsme přiznali, že je těhotná, a o týden později byla viditelně těhotná. Prostě se to stalo. Šlo o načasování, ale také o to, jak to nahraje do karet načasování té skutečné krize. Rychle jsem přešel od nápadů k možnostem, jak to provést. Při práci v televizi máte jednu výhodu, a sice, že se naučíte rychle zpracovat dějovou linku či nápad a to, jak ji co nejlépe nadhodit. Vážně si nepamatuju, jak jsem na to reagoval, ale určitě jsem se hned zamyslel nad tím, jak to načasujeme, provedeme a jaký dopad to bude mít na její postavu a na seriál jako takový.

Jak na to bude Red reagovat? Bude chtít pomstu?
Musel čelit složitým okolnostem. Posledních dvacet let měl tu výhodu, že vždy věděl, jak v určité situaci reagovat, ať už byla sebehorší, což mu dávalo skutečnou moc. Ví, že jedou přijde konec, a je na něj částečně psychicky připravený nebo je aspoň smířený s tím, že k tomu může dojít kdykoliv. Na smrt není až tak nepřipravený, což potvrdila už první polovina sezóny. Během jeho útěku s Liz se ocitl ve zvláštních okolnostech, kdy byl najednou zodpovědný za něčí život a to, jak by mohl dopadnout.

Lituje toho, že vůči Liz nebyl moc přímočarý?
Je to zvláštní. Něčemu podobnému čelil už vícekrát. Když umře někdo, na kom mu záleží, vidí okamžitý dopad a pak ten širší. U toho okamžitého řeší to, co se stalo, jak se to stalo a jestli je za tu událost zodpovědný. Ale ze širšího pohledu se dívá na to, kdo a co vlastně je, jakým směrem se vydá a jestli lze jít dál. Pokud to neví, musí se ohlédnout do minulosti a zjistit to. Pokud se nedokáže vyrovnat s budoucností nebo dokonce současností, nezbývá, než se začít vyrovnávat s minulostí.

Co nám povíte o Halcyonu, nové společnosti, pro niž pan Solomon pracuje? Jakou roli sehraje na konci série?
Reddington vždycky tušil, že půjde o protivníka, jenž bude první na ráně, ale vycítil i jakousi vyšší přítomnost. Elizabeth Keenové to neustále opakoval. Šlo o jeho mantru, že teď je to tak správně, ale občas je ta aktuální překážka tak náročná, že je třeba jí věnovat pozornost. Ale je nutné myslet i na to, co ta překážka představuje, což mnohdy bývá něco většího, než se zdá. I Halcyon představuje něco takového.

Když je Liz po smrti, jaká bude Redova dynamika s týmem?
To je ta otázka. Pro tuto chvíli je pro něj nejlepší žít sám za sebe a nedělat si dalekosáhlé plány. Tím nemyslím nedívat se dopředu nebo za sebe, to přece dělá neustále, ale myslím v tuto chvíli. Ve chvíli, kdy právě zemřela, je zkrátka ztracený.


Co říkáte na události poslední epizody? Dokáže se podle vás seriál udržet i po ztrátě tak důležité postavy? A je Liz skutečně mrtvá?

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
lukascoolarik
Vášnivý fanoušek seriálů, překladatel titulků, nadšenec do světa IT a občasný autor bleskovek. Na seriály si najde čas, i když ho nemá.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

24ron24
před 86 týdny
Tak už tu padli všetky možné teórie. Ja za seba netuším či žije alebo nie, ale...
Nikola9
před 86 týdny
Já nebyla ale po posledním díle bych řekla, že asi možná bude, tohle byl...
legolenka
před 85 týdny
No, herečka chce nějakou dobu zůstat s dítětem. Ale doufám, že ta smrt je...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY