Facebook Twitter E-mail
19. května 2016

Pokémon, dvacetiletý fenomén

Světový fenomén Pokémon letos slaví dvacetileté výročí. V roce 1996 japonská herní společnost Nintendo vydala první hru pro Game Boy s tématem Pokémonů s názvem Pocket Monsters: Red & Green. O rok později, tedy v roce 1997, se začal vysílat i seriál Pokémon s hlavním hrdinou Ashem Ketchumem a jeho žlutým přítelem Pikachu.

Na počátku existovala pouze jedna generace, která obsahovala celkem 151 Pokémonů, pak ale začali přibývat další herní světy a rostl i počet Pokémonů. Dnes existuje šest generací s celkovým počtem 721 Pokémonů. Na podzim tvůrci představí novou, sedmou generaci. Zatím ale není jisté, kolik Pokémonů bude obsahovat.

Pokémoni jsou inteligentní bytosti, které rozumí lidské řeči, ale samy nemluví, až na výjimku seriálového Meowtha. Trenér chytá divoké Pokémony, které pak vysílá do bitev a poměřuje síly s ostatními trenéry. Jeho cílem je stát se nejlepším ze všech.

Jak jsme již zmínili, v roce 1997 byl podle hry vytvořen anime seriál. Momentálně se v Japonsku a USA vysílá již 19. série. Ashovým cílem od počátku bylo stát se mistrem Pokémonů, což se mu však stále pořád nepovedlo. Po boku hlavního hrdiny se vystřídalo již několik vedlejších postav. Určitě si všichni vzpomeneme například na Misty a Brocka, se kterými Ash putoval prvních pět sérií. Nesmíme však zapomenout ani na záporné postavy, Rakeťáky Jessie, Jamese a Meowtha, kteří hlavním hrdinům znepříjemňují život celých 19 sérií.

Zatímco v Japonsku a USA se Pokémoni těší velké oblibě, v našich končinách to vypadá tak, že éra tohoto seriálového hitu zde již dávno skončila. V Česku bylo odvysíláno jen několik sérií, konkrétně 1–4 a 10–15. Televizní společnosti momentálně neuvažují o nákupu vysílacích práv na další série, stejně jako neplánují do vysílání zařadit reprízy. Dnes si tak na Pokémony vzpomene pouze několik oddaných fanoušků.

Pokémoni však budou ve světě pojmem ještě mnoho let. Nintendo se svého zlatého dolu příštích pár let jen tak lehce nevzdá. Od roku 1996 totiž společnost na značce Pokémon vydělala více než 40 miliard dolarů.

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
patrik1177
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Jolanda†
před 74 týdny
Musím říct, že jsem se taky odhodlala znovu se kouknout, vždy mě bavili nejvíce...
Locke
před 65 týdny
To jste při psaní tohoto článku ještě nevěděli, že Pokémony čeká takový...
hacker3985
před 65 týdny
to asi nikdo :DD

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY