20. 10. 2021

Televizní tvůrci: Bruno Heller

Televizní tvůrci: Bruno Heller

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se tato rubrika zaměřuje.

V dnešním článku se na řadu dostal další britský tvůrce, shodou okolností však tvoří převážně v zámoří, a je tak podepsán pod americkými seriály. Působí jako scenárista, producent či showrunner, a vyzkoušel si i režii. Jmenuje se Bruno Heller a dnes se na jeho tvorbu podíváme podrobně.

Tentokrát však příprava byla o něco složitější. Hned na úvod jsem narazil na nepřekonatelnou překážku. Bruno Heller se narodil v anglickém Londýně, ale s datem narození je to o něco složitější, protože nikde není uváděno přesně. Nejčastěji se však objevuje rok 1960. Celým jménem se jmenuje Carl Bruno Heller. Jeho otec Lukas Heller byl německý žid, který za války emigroval. Jeho matka Caroline (za svobodna Carter), byla britskou kvakerkou. Heller odpromoval na University of Sussex nedalo Brightonu.

V osmdesátých letech začal pracovat jako zvukař a při jedné za svých prací potkal portugalského režiséra Eduarda Guedese. Navázal s ním spolupráci, která vyvrcholila jeho prvním scénářem v roce 1994 k filmu Pax. Poté opustil Anglii a vydal se do New Yorku, kde potkal svou budoucí ženu. Po pěti letech se přestěhoval do Los Angeles, kde získal nabídku jako scenárista na dva projekty u stanice USA Network, Touching Evil a The Huntress. Jeho velký průlom však přišel až v roce 2005, kdy na HBO představil seriál s názvem Řím.

Rome (Řím)

Stanice HBO
Vysíláno 2005–2007
Hodnocení na SerialZone.cz

Řím je výpravná sága z originální produkce HBO, jejímiž hrdiny jsou dva obyčejní římští vojáci, kteří se náhodně zapletou do historických událostí starověkého Říma. Dramatický seriál o lásce a zradě, pánech a otrocích, manželech a manželkách zachycuje bouřlivou dobu, v níž zhynula republika a zrodilo se císařství.

Píše se rok 52 před Kristem. Čtyři století po vzniku republiky je Řím nejbohatší město světa, centrum rozlehlé říše a kosmopolitní metropole, v níž žije milion obyvatel. Republika vznikla na základech rozdělení moci, což chránilo společnost před absolutismem. Nyní se však toto zřízení rozpadá a pohlcují je korupce a společenské výstřelky. Vládnoucí třída extrémně zbohatla, zatímco sparťanská disciplína a sociální harmonie je v troskách. Mezi jednotlivými třídami zeje hluboká propast, právní a politický systém je oslaben a moc se stále víc přiklání k armádě.

Po osmi letech války Gaius Julius Caesar dobyl a obsadil území Galů a nyní se vrací do Říma. Přivádí s sebou legie zocelených vojáků, jen jemu oddaných mužů, kteří v bojích získali neuvěřitelné bohatství – otroky, zlato a další kořist. Vojevůdce chce prosadit populistický program s radikálními sociálními změnami. Aristokracie je zděšena. Vyhrožuje Caesarovi, že ho obžaluje z válečných zločinů, pokud se svými vojáky vstoupí do Říma. Mocenskou rovnováhu udržuje Senát, kde má Caesar starého přítele, spojence a učitele jménem Pompeius Magnus.

V této situaci dva vojáci z Caesarovy 13. legie, Lucius Vorenus a Titus Pullo, dostanou rozkaz, aby zachránili ukradenou standartu, jež je symbolem Caesarových legií. Tím začíná řetěz událostí, díky nimž se dvojice zaplete do klíčových dramat ve starověkém Římě…

Řím byl nominován na dva Zlaté Glóby (seriál v kategorii drama a Polly Walker za hlavní roli) a získal řadu dalších ocenění. Jenže náklady na výrobu byly vysoké a stanice se ho po dvou sériích a celkově po 22 epizodách rozhodla ukončit. V hlavních rolích se sešla vynikající herecká sestava, která obsahovala jména jako Polly Walker, Kerry Condon, Kevin McKidd, Ray Stevenson, James Purefoy nebo Coral Amiga.

The Mentalist (Mentalista)

Stanice CBS
Vysíláno 2008–2015
Hodnocení na SerialZone.cz

Po ukončení Říma změnil stanici a plácnul si s CBS, kde představil Mentalistu. Seriál se vysílal sedm sérií a celkově se dočkal 151 epizod. Simon Baker byl za hlavní roli nominován na Zlatý Glóbus (2010) i cenu Emmy (2009). Seriál byl oblíbený nejen u kritiků, ale i u fanoušků; pravidelně se mu dařilo na People's Choice Awards. V hlavních rolích se představili Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman a Amanda Righetti.

Patrick Jane je detektiv a nezávislý konzultant spolupracující s Kalifornským úřadem pro vyšetřování (CBI). Patrick měl dříve vlastní televizní show, kde diváky přesvědčoval o svých paranormálních schopnostech. Pak ho ale policie vyzvala, aby těchto schopností využil při hledání masového vraha, který po sobě zanechává krvavého smajlíka a říká si Red John. Patrick souhlasí a k policejnímu týmu se přidává. Všimne si ho ovšem sám Red John a zavraždí jeho ženu a dítě. Patrick se vzdává svého dosavadního života a přidává se k vyšetřovacímu týmu natrvalo. Doufá, že během vyšetřování ostatních vražd se mu podaří najít i Red Johna a pomstít smrt své rodiny.

Gotham

Stanice FOX
Vysíláno 2014–2019
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2014 opustil pozici showrunnera u seriálu Mentalista, aby se mohl věnovat novému projektu, kterým byl seriál Gotham. Ten měl premiéru na stanici FOX a rozloučil se po pěti sériích, které obsahovaly rovných 100 epizod. V hlavních rolích předvedli své umění Ben McKenzie, Donal Logue, David Mazouz, Sean Pertwee, Robin Lord Taylor, Erin Richards, Camren Bicondova, Cory Michael Smith, Drew Powell nebo Morena Baccarin.

Gotham je seriál inspirovaný světem DC komiksu, především postavami Jamese Gordona a Bruce Waynea. Příběh se zaměřuje na rané období Gordonovy policejní kariéry v jednotce v Gotham City. Kromě Bruce Waynea seriál vypráví také příběhy různých slavných zločinců, například Penguina, Riddlera nebo Catwoman.

Pennyworth

Stanice Epix/HBO Max
Vysíláno 2019-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Práce na základech DC mu očividně vyhovovala, protože po ukončení Gothamu přišel se seriál Pennyworth. Seriál má za sebou dvě úspěšně série na stanici Epix a byl prodloužen pro třetí řadu, která se přesune na HBO Max. V hlavních rolích hráli Jack Bannon, Ryan Fletcher, Dorothy Atkinson, Paloma Faith či Ben Aldridge.

Příběh ze světa komiksů DC se odehrává v dystopické verzi Londýna v 60. letech. Alfred Pennyworth, bývalý člen britských speciálních jednotek, zakládá bezpečnostní agenturu. Jeden z jeho prvních klientů je miliardář Thomas Wayne.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Jeho otec Lukas Heller byl také scenárista a jeho jméno lze najít u filmů jako What Ever Happened to Baby Jane? (1962), The Flight of the Phoenix (1965) nebo The Dirty Dozen (1967).
  • Jeho sestra Zoe Heller je spisovatelka, vydala tři romány – Everything You Know (1999), Notes on a Scandal (2003) a The Believers (2008).
  • V roce 1993 se oženil s Mirandou Phillips Cowley, viceprezidentkou společnosti HBO, se kterou má dvě děti.
  • U seriálu Řím bylo původně plánováno 5 sérií, ale byla ukončena v průběhu druhé řady, kvůli nákladům na produkci. Většina zápletek pro třetí a čtvrtou řadu byly použité během závěrečných epizod druhé série. Byl navrhován závěrečný film, který by uzavřel všechny příběhy, ale nikdy nedošlo k jeho realizaci.
  • Celý koncept Mentalisty (muž se skvělými pozorovacími schopnostmi, který předstírá, že je médium) kopíruje seriál Psych, který se začal vysílat o dva roky dříve. I proto si tvůrci seriálu Psych z Mentalisty ve svém seriálu několikrát utahovali.
  • Všechny epizody obsahovaly v názvu narážky na červenou či její odstín (namátkou Paint it Red, Scarlet Fever, Russet Potatoes nebo Bloodshot) až do epizody 6×08, kdy je nemesis hlavního hrdiny, Rudý John, dopaden. Díl 6×09 pak nese název My Blue Heaven.
  • U seriálu Mentalista opustil pozici showrunnera před závěrečnou sedmou sérií, protože se chtěl věnovat novému projektu, Gothamu.
  • Když psal pilot seriálu Mentalista, tak ho ani nenapadlo, že by Patrick Jane a Teresa Lisbonová mohli tvořit pár.
  • Na druhou stranu vždy plánoval, že Patrick Jane se dočká své pomsty na Rudém Johnovi. Jen neměl jasno, kdo Rudým Johnem bude a zvažoval až čtyři možné teorie.
  • U seriálu Gotham se snažil dosáhnout toho, aby se nedal zasadit do žádné časové doby. Dosáhl tím toho, že postavy v průběhu seriálu využívají nejen staré druhy technologií jako telefony s kruhovým vytáčení a CRT televize, ale také moderní mobilní telefony.

Znáte Bruna Hellera? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Kliknutím aktivuješ úžasnost! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Naprostá shoda, Rome je výjimečný kousek. Také byl natočený v době, kdy produkce HBO znamenala...
před 42 týdny
Petyer

Petyer

Vdaka za dalsi clanok, videl som Gotham a Mentalistu, Mentalista jednoznacne srdcovka pre mna. Neviem preco,...
před 42 týdny
Pajky

Pajky

Děkuji. Ono to vypadá jako málo, ale na druhou stranu má už od roku 2008 nepřetržitě ve vysílání alespoň...
před 41 týdny
Další články k tématu