Facebook Twitter E-mail
23. května 2016

Televizní tvůrci: Bruno Heller

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

V dnešním článku se na řadu dostal další britský tvůrce, shodou okolností však tvoří převážně v zámoří, a je tak podepsán pod americkými seriály. Působí jako scenárista, producent či showrunner, a vyzkoušel si i režii. Jmenuje se Bruno Heller a dnes se na jeho tvorbu podíváme podrobně.

Tentokrát však příprava byla o něco složitější. Hned na úvod jsem narazil na nepřekonatelnou překážku. Bruno Heller se narodil v anglickém Londýně, ale s datem narození je to o něco složitější, protože nikde není uváděno přesně. Nejčastěji se však objevuje rok 1960. Celým jménem se jmenuje Carl Bruno Heller. Jeho otec Lukas Heller byl německý žid, který za války emigroval. Jeho matka Caroline (za svobodna Carter), byla britskou kvakerkou. Heller odpromoval na University of Sussex nedalo Brightonu.

V osmdesátých letech začal pracovat jako zvukař a při jedné za svých prací potkal portugalského režiséra Eduarda Guedese. Navázal s ním spolupráci, která vyvrcholila jeho prvním scénářem v roce 1994 k filmu Pax. Poté opustil Anglii a vydal se do New Yorku, kde potkal svou budoucí ženu. Po pěti letech se přestěhoval do Los Angeles, kde získal nabídku jako scenárista na dva projekty u stanice USA Network, Touching Evil a The Huntress. Jeho velký průlom však přišel až v roce 2005, kdy na HBO představil seriál s názvem Řím.

Rome (Řím) (2005–2007)

Řím je výpravná sága z originální produkce HBO, jejímiž hrdiny jsou dva obyčejní římští vojáci, kteří se náhodně zapletou do historických událostí starověkého Říma. Dramatický seriál o lásce a zradě, pánech a otrocích, manželech a manželkách zachycuje bouřlivou dobu, v níž zhynula republika a zrodilo se císařství.

Píše se rok 52 před Kristem. Čtyři století po vzniku republiky je Řím nejbohatší město světa, centrum rozlehlé říše a kosmopolitní metropole, v níž žije milion obyvatel. Republika vznikla na základech rozdělení moci, což chránilo společnost před absolutismem. Nyní se však toto zřízení rozpadá a pohlcují je korupce a společenské výstřelky. Vládnoucí třída extrémně zbohatla, zatímco sparťanská disciplína a sociální harmonie je v troskách. Mezi jednotlivými třídami zeje hluboká propast, právní a politický systém je oslaben a moc se stále víc přiklání k armádě.

Po osmi letech války Gaius Julius Caesar dobyl a obsadil území Galů a nyní se vrací do Říma. Přivádí s sebou legie zocelených vojáků, jen jemu oddaných mužů, kteří v bojích získali neuvěřitelné bohatství – otroky, zlato a další kořist. Vojevůdce chce prosadit populistický program s radikálními sociálními změnami. Aristokracie je zděšena. Vyhrožuje Caesarovi, že ho obžaluje z válečných zločinů, pokud se svými vojáky vstoupí do Říma. Mocenskou rovnováhu udržuje Senát, kde má Caesar starého přítele, spojence a učitele jménem Pompeius Magnus.

V této situaci dva vojáci z Caesarovy 13. legie, Lucius Vorenus a Titus Pullo, dostanou rozkaz, aby zachránili ukradenou standartu, jež je symbolem Caesarových legií. Tím začíná řetěz událostí, díky nimž se dvojice zaplete do klíčových dramat ve starověkém Římě…

Řím byl nominován na dva Zlaté Glóby (seriál v kategorii drama a Polly Walker za hlavní roli) a získal řadu dalších ocenění. Jenže náklady na výrobu byly vysoké a stanice se ho po dvou sériích a celkově po 22 epizodách rozhodla ukončit. V hlavních rolích se sešla vynikající herecká sestava, která obsahovala jména jako Polly Walker, Kerry Condon, Kevin McKidd, Ray Stevenson, James Purefoy nebo Coral Amiga.

The Mentalist (Mentalista) (2008–2015)

Patrick Jane je detektiv a nezávislý konzultant spolupracující s Kalifornským úřadem pro vyšetřování (CBI). Patrick měl dříve vlastní televizní show, kde diváky přesvědčoval o svých paranormálních schopnostech. Pak ho ale policie vyzvala, aby těchto schopností využil při hledání masového vraha, který po sobě zanechává krvavého smajlíka a říká si Red John. Patrick souhlasí a k policejnímu týmu se přidává. Všimne si ho ovšem sám Red John a zavraždí jeho ženu a dítě. Patrick se vzdává svého dosavadního života a přidává se k vyšetřovacímu týmu natrvalo. Doufá, že během vyšetřování ostatních vražd se mu podaří najít i Red Johna a pomstít smrt své rodiny.

Po ukončení Říma změnil stanici a plácnul si s CBS, kde představil Mentalistu. Seriál se vysílal sedm sérií a celkově se dočkal 151 epizod. Simon Baker byl za hlavní roli nominován na Zlatý Glóbus (2010) i cenu Emmy (2009). Seriál byl oblíbený nejen u kritiků, ale i u fanoušků; pravidelně se mu dařilo na People's Choice Awards. V hlavních rolích se představili Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman a Amanda Righetti.

Gotham (2014-?)

Gotham je seriál inspirovaný světem DC komiksu, především postavami Jamese Gordona a Bruce Waynea. Příběh se zaměřuje na rané období Gordonovy policejní kariéry v jednotce v Gotham City. Kromě Bruce Waynea seriál vypráví také příběhy různých slavných zločinců, například Penguina, Riddlera nebo Catwoman.

Gotham má za sebou zatím dvě úspěšné série, které dohromady čítají 44 epizod. V kapse má však také prodloužení na třetí řadu a tak tento počet určitě bude navýšen. V hlavních rolích září Ben McKenzie, Donal Logue, David Mazouz, Sean Pertwee, Robin Lord Taylor, Erin Richards, Camren Bicondova, Cory Michael Smith, Drew Powell nebo Morena Baccarin.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Jeho otec Lukas Heller byl také scenárista a jeho jméno lze najít u filmů jako What Ever Happened to Baby Jane? (1962), The Flight of the Phoenix (1965) nebo The Dirty Dozen (1967).
  • Jeho sestra Zoe Heller je spisovatelka, vydala tři romány – Everything You Know (1999), Notes on a Scandal (2003) a The Believers (2008).
  • V roce 1993 se oženil s Mirandou Phillips Cowley, viceprezidentkou společnosti HBO, se kterou má dvě děti.
  • Celý koncept Mentalisty (muž se skvělými pozorovacími schopnostmi, který předstírá, že je médium) kopíruje seriál Psych, který se začal vysílat o dva roky dříve. I proto si tvůrci seriálu Psych z Mentalisty ve svém seriálu několikrát utahovali.
  • Všechny epizody obsahovaly v názvu narážky na červenou či její odstín (namátkou Paint it Red, Scarlet Fever, Russet Potatoes nebo Bloodshot) až do epizody 6×08, kdy je nemesis hlavního hrdiny, Rudý John, dopaden. Díl 6×09 pak nese název My Blue Heaven.
  • U seriálu Mentalista opustil pozici showrunnera před závěrečnou sedmou sérií, protože se chtěl věnovat novému projektu, Gothamu.

Znáte Bruna Hellera? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (právě čteš)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)

Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)

Líbilo se? Tak nás motivuj likem!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

sarhod79
před 78 týdny
U mě také vede mentalista.
A.R.G.U.S.
před 78 týdny
Koukám jen na Gotham, ten je super!
La.Volpe
před 77 týdny
No snad první tvůrce, od kterýho jsem viděl všechny zmíněné seriály. Gotham je...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY