Facebook Twitter E-mail
24. června 2016

Cizinka: Do minulosti za láskou

Červená knihovna? Nenechte se zmást stanicí, která ve světě značně uznávanou Cizinku uvádí. Seriál je to sice romantický, ale zároveň si velmi silně všímá historie.

Do současné doby seriál obdržel hned tři nominace na Zlatý glóbus. Podobně jako fantasy Hra o trůny je i tento seriál založen na velmi populárním a časem prověřeném literárním díle. První knížku ze své ságy o Cizince napsala Američanka s britskými kořeny Diana Gabaldon, bývalá doktorka mořské biologie a ekoložka, již v roce 1991. Od té doby se její knižní svět výrazně rozrostl – původní vyprávění čítá osm románů, několik kratších textů, a zároveň je rozšířeno o sérii novel a románů o Johnu Lordovi, jedné z vedlejších postav Cizinky. A ano, i v této objemné sbírce příběhů také do jisté míry účinkuje magie. Nikoli ale nějaké tajemné vybájené čáry máry, jež dávají oživnout drakům a jiným mytologickým stvůrám.

V Cizince úřaduje prastará britská víra v nadpozemskou moc druidů a přírody, jež dokáže při správné konstelaci a ve správný čas přemisťovat lidi napříč časem. Jen vinou těchto sil se odvážná krasavice propadne z konce čtyřicátých let minulého století o dvě stovky let do minulosti. Do dob, kdy se neotesaní, ale na druhé straně upřímní skotští horalové stali ústředními hrdiny jakobitského povstání a vyrazili do boje proti povýšeným červenokabátníkům.

Krásy tajemné Vysočiny

Z okolí města Iverness, pomyslného kapitolu Skotské vysočiny, sálá kromě přírodních krás také duch dávných časů, kdy ještě lidé brali víru v nadpřirozeno jako běžnou součást každodenního života. Zde, respektive v blízkosti pradávného kamenného kruhu Craigh na Dun, prožije bývalá zákopová zdravotní sestra Claire Randall s tváří šestatřicetileté irské herečky a modelky Caitriony Balfe nevysvětlitelnou událost. Píše se rok 1945, právě skončila válka a na Vysočinu přijíždějí manželé, které boje na několik let odloučily. Stejně tak se ale blíží keltský svátek Samhain, z nějž západní civilizace později vytvořila předvečer svátku Všech svatých, zkráceně Halloween. Po této čarovné noci se Claire probouzí v roce 1743 uprostřed počínající občanské války, přičemž víceméně okamžitě upoutá pozornost každého, koho potká. Nikoli však jen kvůli svým půvabům.

Krev, sváry a milování

Claire je především pokroková a nezávislá žena, což se v muži dominujícím Skotsku v polovině 18. století ještě úplně nenosilo. Především pak díky práci ve válečných lazaretech a jako zkušená botanička disponuje léčitelskými znalostmi, jež by jí mohla závidět každá osoba žijící v době před objevením penicilínu. Jak už zaznělo výše, historicky značně akurátní a překrásně výpravná Cizinka hovořit i o lásce. Možná i proto také Claire záhy narazí na velmi pohledného horala a psance Jamieho s vypracovanou postavou Sama Heughana. Ani toto setkání se však neobejde bez potíží. Pořád je zde totiž vzpomínka na manžela Franka ze současného století a zaplašit ji dokáže až Black Jack Randall (Tobias Menzies), sadistický britský důstojník a Frankův prapředek, který jako by svému potomkovi z oka vypadl.

Složitostí bude v Cizince pochopitelně víc; dost na to, aby zaplnily prvních šestnáct epizod a následně dalších třináct dílů, které tvoří druhou sezónu. Co diváky na tomto americkém seriálu tolik zaujalo a proč se na něj dívá i poměrně značné množství mužů? Někoho zde baví úchvatné kostýmy, někoho zase čarovná krása skotských exteriérů, v nichž se odehrává značná část děje. Stejně tak ale v Cizince nechybějí profesionálně natočené bojové scény a dobrodružný nádech. Jistě zaujme i nečekaně nízká míra cudnosti, jež živočišnou a zážitkům otevřenou Claire provází napříč toulkami minulostí. Hubatá a vyzývavá černovláska zkrátka umí okouzlit stejně dobře jako její zelený, byť krví zalévaný svět.


Koukáte na Cizinku? S čím novým si myslíte, že tento seriál přišel a obohatil televizní svět?

Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe!
emJey (Bc. Milos Janu)
Bezmezný snílek, který stále hledá, co od života chce. Ví alespoň, že jeho láska k seriálům a filmům je napořád a dává mu pocit, že v tom není sám.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

24ron24
před 69 týdny
K seriálu som sa dostal minulý týždeň a okamžite som si ho zamiloval a hneď som...
sarhod79
před 69 týdny
Vypadá dobře, dokonce dost dobře,abych si ho předala do svého seznamu na...
Angelina
před 67 týdny
Krásne napísaný článok, palec hore, keby seriál nepozerávam tak ma to navnadí...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY