Facebook Twitter E-mail
18. července 2017

House of Cards: Nástup nového kultu a krvavé politiky

Myslíte si, že politika je plná špíny? Seriál Dům z karet vám ukáže, že je to ještě mnohem horší, než jste si dovedli představit.

Už dávno jsou pryč časy, kdy se herci dělili na filmové a televizní. I malá obrazovka dnes láká velké hvězdy a čas od času si sem najdou cestu i ti nejslavnější hollywoodští režiséři. Výsledek pak obvykle stojí za to, což dokazuje i fenomenální Dům z karet, seriál, který se pravidelně objevuje na špičce žebříčků nejlepších televizních děl posledních let. A rozhodně právem.

Vítejte v Bílém domě

Francis Underwood je profík a člověk na svém místě. Tím místem je Washington a Francis je profesí politik. I s jeho pomocí se teď jeho strana dostala do Bílého domu a on se těší na to, že usedne do křesla ministra zahraničí, které měl za své schopnosti a věrnost slíbené, čeká ho však nepříjemné překvapení. Nový prezident se rozhodl dát přednost někomu jinému, Frankovi slušně poděkoval a hodlal se ho postupně a elegantně zbavit. Na tom, co se bude dít, ale nic elegantního není. Sice to vypadá, že Frank se svým osudem smíří, ovšem ve skutečnosti je to přesně naopak. Ambiciózní, zkušený a chladně kalkulující profesionál se naštval. A to hodně a s pomocí své manželky a věrných kolegů hodlá v Bílém domě provést takové věci, že se z toho bude celá Amerika vzpamatovávat hodně těžko. Frank chce pomstu. A je ochotný jít přes mrtvoly.

  • Hlavní tváře jsou Francis Undewood, profesionál, který ví, jak to v politice chodí, a nebojí se dělat rozhodnutí, na něž by většina lidí neměla žaludek. A teď se navíc naštval, což znamená jediné. Ve Washingtonu se budou dít hodně divoké věci. Postavu ztvárňuje oscarový matador Kevin Spacey.
  • Další postavou je Peter Russo (Corey Stoll), kongresman, který má problémy s alkoholem. Ve Frankově cestě za pomstou sehraje důležitou roli.
  • Zoe Barnes (Kate Mara), mladá ambiciózní novinářka získává od Franka exkluzivní informace z Bílého domu. Nic ale není zadarmo a nedochází jí, že ji Underwood zneužívá.
  • Robin Wright, která ztvárňuje postavu Claire Underwood tvoří s manželem skvělý tým. I ona umí být pořádně drsná, a když to situace vyžaduje, nebojí se jít také přes mrtvoly. Když něco chce, obvykle to dostane.

Jít si tvrdě za svým

Pokud vás znejistilo téma politiky a máte strach, že Dům z karet bude podobně zábavný jako záznamy z hlasování našeho parlamentu, můžu vás uklidnit. Seriál se sice odehrává v prostředí, kde se vymýšlejí zákony a točí velké peníze, ale rozhodně není třeba k jeho pochopení vystudovat politologii, Frank vám totiž všechno vysvětlí. A to bez přehánění, hlavní hrdina se totiž čas od času podívá přímo na diváky a řekne, kdo je kdo, co zrovna dělá, o co mu jde a proč ho musí zlikvidovat. Rozhodně se nemusíte bát, že se mezi všemi těmi ministry, asistenty, šéfy výborů a podvýborů budete ztrácet. A navíc ono to vlastně není moc o politice.

Dům z karet má překvapivě blízko k mafiánským thrillerům a Frank se při své cestě za pomstou neštítí ničeho. Ví, jak v tom všem chodit a jak si poradit s konkurencí. Na někoho fungují úplatky, někomu dalšímu lze slíbit teplé místečko v kongresu a jinde zase zabere poctivé vydírání. A když jde do tuhého, tak Francisovi nevadí ani ušpinit si ruce krví. Tohle je zkrátka chlap, kterého nechcete za nepřítele. A teď se naštval.

Plno slavných jmen

Dům z karet byl po zásluze oceněný dvěma Zlatými glóby a právem se z něj stal seriálový fenomén. Může za to především jeho hlavní hvězda Kevin Spacey. Tenhle držitel Oscarů za detektivku Obvyklí podezřelí a slavnou Americkou krásu totiž nejen že hraje hlavní roli, ale postaral se i o produkci, na tu však nebyl sám. Projekt do výroby dotlačil David Fincher, kultovní režisér a autor filmů Klub rváčů, Sedm nebo Zmizelá, jenž se v roce 2008 dostal k původní britské verzi seriálu, která ho naprosto nadchla. Navíc sám tvrdí, že nejlepší scénáře jsou v posledních letech ne u filmu, ale v televizi, takže neváhal a rozhodl se zkusit to s předělávkou. Pochvaly od kritiků a nadšení diváků ukázalo, že to bylo hodně dobré rozhodnutí. Kvality dramatu, které se už stačilo zapsat mezi televizní klasiku, teď můžete posoudit i vy.

Z šatníku Franka Underwooda

Dům z karet je sice seriál skrz na skrz americký, nicméně ho nelze považovat za původní. Byť volně, vycházel totiž David Fincher při jeho tvorbě ze stejnojmenné a u nás nevysílané čtyřdílné série, kterou v roce 1990 uvedla britská BBC. Tvůrci tohoto seriálu, považovaného Britským filmovým institutem za jeden ze sta nejlepších britských pořadů vůbec, přitom tvrdí, že při psaní původního House of Cards částečně vycházeli také ze Shakespeareových her Macbeth a Richard III. Stejně tak je ale pravdou, že hlavní hrdina americké verze si v sobě nese i něco málo z dějin vlastní země.

Frank Underwood v sobě také odráží osobnost 36. prezidenta Spojených států Lyndona B. Johnsona, který proslul svou nestálou letorou a značnou nezdrženlivostí jak při prosazování vlastních názorů, tak třeba i v otázce pití či žen.

Zákaz hýbat kamerou

Jednou ze zvláštností tohoto seriálu je, že značný počet záběrů byl natočen na statickou kameru. A může za to samozřejmě David Fincher, hlavní producent, který zároveň natočil první dvě epizody a nad podobou každé další má právo veta. Vydal přímý rozkaz, že kamera se nesmí hýbat, a všichni ho poslechli. Zajímavé to je i z toho důvodu, že tvorba jednotlivých epizod často spadala pod velení velmi zvučných režisérských jmen, například Joela Schumachera anebo „naší“ Agnieszky Holland. Jeden díl režírovala dokonce herečka Jodie Foster.

Rozpočet milionový

Asi není třeba naznačovat, že tvorba natolik pohledného seriálu stála nemalý peníz. Respektive rozpočet na jednu sezónu se pohybuje kolem sta milionů dolarů, což jen dokazuje, jak moc to producenti s televizními seriály nyní myslí vážně. Stanici Netflix se však investice do jejího prvního vlastního seriálu vyplatila. Vlajkový pořad jí hned v prvním roce vysílání přinesl tři ceny Emmy a Zlatý glóbus.

Sázka na karetní třináctku

Každá sezóna má třináct epizod a není to číslo vytažené z kouzelnického klobouku. Dokonce i David Fincher nevybral třináctku pro její schopnost přivolávat štěstí, či naopak smůlu, jak tvrdí ta či ona kultura. Důvod je jiný. Počet epizod je stejný, jako je počet hracích karet od jedné barvy v jednom balíčku.

Láska z vysokého postu

Možná se Vám bude zdát, že seriáloví představitelé prezidenta Walkera a ministryně zahraničí Durantové po sobě před kamerou pokukují. Inu, láska kvete na každém pracovišti. Po pravdě jsou ale herečtí představitelé těchto dvou rolí, Michel Gill a Jayne Atkinson, od roku 1998 manželé a mají spolu dítě.

Milují ho v Číně

Říše středu je obecně velkým konzumentem západních produktů, byť k nim tamější diváci mají jen omezený přístup. Seriál House of Cards ovšem v Číně uspěl doslova fenomenálně. Skrze tamní obdobu Netflixu, streamovací službu Sohu, jej sledovalo až 24,5 milionu lidí! A mezi velké fanoušky série prý patří i Wang Qišan, bývalý vicepremiér Čínské lidové republiky.

Jelikož v roce 2014 odstoupil, znamená to, že si z Franka Underwooda nevzal dobrý příklad.

A co vy, jak moc dobře znáte Dům z karet? Vybudoval si u Vás místo ve watchlistu? Jaká série se vám zdá nejlepší a která naopak propadla?

Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe!
emJey (Bc. Milos Janu)
Bezmezný snílek, který stále hledá, co od života chce. Ví alespoň, že jeho láska k seriálům a filmům je napořád a dává mu pocit, že v tom není sám.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Atenecka
před 13 týdny
Aaaa oni nehýbou kamerou? no proto mi to přijde tak skvěle natočené. 2.5 mld Kč...
pumask
před 13 týdny
FU proste zbožňujem :D
IZFNP
před 8 týdny
Zrovna včera som dopozerala zatiaľ poslednú sériu. Neskutočný seriál, síce so...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY