Facebook Twitter E-mail
1. října 2016

How to Get Away with Murder: Dračice před kamerou

Nejlepší advokát nesmí mít zábrany. Nesmí se bát toho, co se od svého klienta dozví. Nesmí se bát ničeho stejně jako Annalise Keating. Co na tom, že to stojí poměrně dost lidskosti?

Škádlivé pořekadlo praví, že „kdo umí, umí, a kdo neumí, učí“. V případě profesorky Annalise Keating, hlavní hrdinky vpravdě unikátního právnického seriálu How to Get Away with Murder (Vražedná práva), ale žádná podobná úsloví neplatí. Nejen, že je jednou z nejobávanějších právniček ve Státech, ale zároveň je i dokonalou pedagožkou. Jen je v tomto případě na slovo dokonalost třeba nahlížet z trochu jiného úhlu pohledu, než bývá zvykem. Na její hodiny kriminálního práva, kterým ona sama přezdívá „jak se vyvléct z vraždy“, chodí studenti Middletonské univerzity ve Filadelfii dokonale připravení. Jen ti nejlepší studenti. A přesto většina z nich pociťuje při zvuku zvonění značnou nevolnost. Annalise Keating je totiž něco jako doktor House juristického světa. Jen nosí sukně, má o něco tmavší tón kůže a je pravděpodobně ještě větší bestie. Zatímco slavný lékař byl „jen“ mizantrop, tahle dáma je pravděpodobně… zlá. Nebo alespoň dokonale neprůhledná. Rozhodně je ale nebezpečná, protože umí jenom vítězit a její pracovní metody jsou eticky zcela sporné.

Nechcete být jako ona

Tahle ženská je žralok a její studenti si nemohli přát lepšího učitele, třebaže je vede automaticky do pekla. A mimochodem představitelka Annalise, jednapadesátiletá afroamerická herečka Viola Davis, obdržela za tento part od roku 2014 jak cenu Emmy, tak dvě nominace na Zlatý glóbus, což napovídá, s jakou vervou se vložila do své role. Přesto je však na Vražedných právech zajímavé i něco jiného. Unikátní je především styl, velmi odlišný od jiných právnických seriálů, jako jsou třeba Suits nebo Boston Legal. Zatímco u těchto kousků vždy alespoň částečně šlo o komedie, v přítomnosti profesorky Annalise se nežertuje ani minutu. A zároveň se kamera nepohybuje pouze před porotou či po stopách zločinců. Vyšetřování jednotlivých soudních případů, k jejichž rozluštění pedagožka využívá svoje studenty, je totiž propleteno s ději pozdějšími, v nichž se elitní skupinka vybraných studentů dostala do velkých potíží. Postupně odkrývaný průšvih, který zjevně nastal tři měsíce po jejich seznámení s Annalise, pravděpodobně vychází ze zločinu, a možná dokonce z vraždy. Jak to ale celé bylo, však rozhodně hned tak nezjistíte. Seriál si totiž umí vážit tajemství.

Krásná, vášnivá, nadaná a charismatická profesorka trestního práva a taky sexy, okouzlující, nepředvídatelná a nebezpečná obhájkyně i těch nejhorších zločinců a násilníků. S potěšením je možné takto představit advokátku Annalise Keating. Za osvobození těch, kteří se dopustili snad všech myslitelných trestných činů – od podvodu, přes žhářství až po vraždu – je schopna udělat téměř cokoli. Na první pohled je Annalise úspěšná právnička, má spokojené manželství a milujícího manžela Sama (Tom Verica), ale kvůli vztahu s detektivem Natem (Billy Brown možná vypluje na povrch jedno její velké tajemství…

Annalise si každý rok vybírá skupinku nejlepších a nejslibnějších studentů, kteří dostanou šanci pracovat v její advokátní kanceláři. O tuto prestižní pozici soupeří několik studentů. Práce pro Annalise je pro každého z nich příležitostí – takoou, která může navždy změnit jejich životy. A to je přesně to, co se stane, když se budoucí právníci připletou k vražednému spiknutí, které otřese celou univerzitou.

Kdo je Viola Davis?

Pokud si vzpomenete na hvězdný film Pochyby se senzačními Meryl Streep a Philipem Seymoorem Hoffmanem, určitě si vzpomene i na slečnu Millerovou. Ano, právě ji hrála Viola Davis a za tuto roli byla nominována na několik cen včetně Oscara a Zlatého glóbu. Viola pochází z Jižní Karolíny, kde se narodila na farmě své babičky. Dětství prožila na Rhode Islandu, kde její otec získal práci jako cvičitel koní, matka pracovala v továrně, přivydělávala si jako posluhovačka a aktivně se zapojovala do dění kolem občanských práv. Na střední škole se Viola zamilovala do herectví a vystudovala jej na prestižním Juilliardu v New Yorku. Začínala v divadle a na broadwayských jevištích zářila, prestižní cena Tony svědčí o mnohém. V polovině 90. let začala hrát v televizi a první výrazná role ji potkala v roce 2000, kdy si zahrála zdravotní sestru v seriálu City of Angeles. Na třech projektech pracovala s režisérem Stevenem Soderberghem: Traffic – Nadvláda gangů, Solaris a Erin Brockovich nebo Vedlejší účinky. Účinkovala také ve filmech Daleko do nebe nebo Disturbia. V roce 2011 oslnila diváky i kritiky jako Aibileen Clark v Černobílém světě. Mezi její nejnovější snímky patří Zmizení, Nádherné bytosti a Enderova hra.


Máte rádi seriál z dílny Shondalandu? Co říkáte na herecké výkony celého ansámblu?

Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej!
emJey (Bc. Milos Janu)
Bezmezný snílek, který stále hledá, co od života chce. Ví alespoň, že jeho láska k seriálům a filmům je napořád a dává mu pocit, že v tom není sám.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

justynajohnson
před 59 týdny
Skvělý seriál,dokáže překvapovat a to mám ráda.
ElizaJane
před 59 týdny
Další z rodiny Shondalandu určitě patří k mým nejoblíbenějším...
Jenny17
před 59 týdny
Seriál je můj oblíbený 1 řada bomba a 2 řada slabší,ale i tak se těším čím...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY