12. 9. 2016

Jak vyšetřují evropské seriály?

Pojďme se spolu podívat na čtyři velmi zajímavé evropské seriály, které dopomohly seriálové tvorbě růst poněkud jiným a neotřelým směrem.

Specialisté na vraždy (Německo)

Kriminální psycholog Dominik Born a komisařka Eva Glaser jsou ústřední dvojicí seriálu, který se soustředí přímo na odhalování drsných zločinů v Hamburku. Žádné rozpitvávání soukromí hrdinů, ale tvrdá práce. „Pro diváka je přece zajímavější dozvědět se, proč někdo zabije člověka, než sledovat jeho pronásledování,“ řekl Hans Werner Meyer, představitel doktora Borna. Zmíněnému duu pomáhá patoložka Konstanze Korda, pověstná černým humorem. Analytická metoda, kdy Born ze stop na místě činu sestavuje psychologický portrét pachatele, oslnila diváky nejen v Německu. Originální název Die Cleveren se dá přeložit jako „Mazání“.

Vraždy v Midsomeru (Velká Británie)

Na anglickém venkově uprostřed země se děje nečekaně příliš vražd. Naštěstí mají v hrabství Midsomer šéf inspektora Toma Barnabyho a jeho tým, kteří se snaží zločince dopadnout. Detektiv Scott se v jedné epizodě Barnabyho zeptal: „To tady máte běžně tolik mrtvých?“ Načež mu inspektor odpověděl: „Na to si zvykneš.“ Celkem se počet mrtvých v seriálu vyšplhal už přes 300. Vraždy v Midsomeru totiž běží už od roku 1997. Hlavního hrdinu hrál dlouhých třináct sezón John Nettles. „Je to pro mě konec jedné úspěšné éry. Bude se mi stýskat,“ řekl po svém odchodu známý herec. Toma Barnabyho pak nahradil jeho bratranec John, v podání Neila Dudgeona. Podle tvůrců musel ve funkci pokračovat muž stejného jména, protože v mnoha zemích běží seriál pod názvem Inspektor Barnaby. Natočení jedné stominutové epizody trvá zhruba pět týdnů. Ve znělce k seriálu můžeme slyšet netradiční elektronický nástroj theremin, který se využíval i k hororům a fantasy filmům.

Komisař Moulin (Francie)

S myšlenkami na tohoto pána nemůže v klidu usínat žádný zločinec. Jeden z nejslanější komisařů se vryl do paměti divákům po celé Evropě. „Do postavy Jeana-Paula Moulina jsem dal kus sebe, svého života, vztahu k ženám, přátelům i dětem,“ řekl ke své nejslavnější roli herec Yves Rénier. Ten si během více než 20 let zahrál Moulina v 70 epizodách rozdělených do osmi sérií. Před třetí řadou měl sedmiletou pauzu a po ní se v seriálu angažoval mnohem více než jen před kamerou. Psal scénáře a dokonce některé díly režíroval. Také změnil image své postavy. Místo saka a auta posadil Moulina na motorku v kožené bundě. U nás se stal oblíbeným i díky dabingu Miroslava Moravce.

Zločin (Dánsko, Norsko, Švédsko)

Úplně jiný koncept má tahle drsná severská kriminálka. V první, dvacetidílné sérii vyšetřuje policistka Sarah Lund jediný případ! Vraždu devatenáctileté studentky Nanny Birk Larsen. Přijde vám to nemožné a zdlouhavé? Pak věřte, že se nebudete ani na moment nudit a bez hnutí budete sledovat, jak se případ vyvíjí. Místo odpovědí se totiž Sarah a jejímu parťákovi Janu Meyerovi množí stále více otázek. A neulehčuje jim to ani aktuální politická situace, když v Dánsku vrcholí boj o křeslo primátora. Podezřelými jsou totiž i lidé z radnice… Napětí tvůrci udrželi i v dalších dvou sériích, které už měly jen po deseti dílech. Druhá řada se zabývá vyšetřováním vražd v armádě v Afghánistánu, třetí se pak vrací znovu k jednomu případu a plyne v období propuknutí světové finanční krize. Seriál se stal senzací v celé řadě zemí a po zásluze získal i prestižní ocenění jako Emmy či BAFTA.


Na jaký z těchto evropských seriálů koukáte nebo jste koukali? Je podle Vás evropská tvorba na stejné úrovni jako americká nebo dokonce česká?

Copak asi dělají tyto tlačítka? 
emJey (Miloš Janů)

emJey (Miloš Janů)

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
Koldik

Koldik

Ja tiez poznam iba Vrazdy v Midsomeru, ale aj to len zbezne. Som jednoducho amikofil. Nevertheless,...
před 265 týdny
Blázen z Jericha

Blázen z Jericha

Mazání a nejslanější komisař to se povedlo.
před 265 týdny
verunkabrožová

verunkabrožová

Nic mi nevadí tak moc jako německá tvorba,nevím čím to je,ale poznám na sto honů Germany výtvor a jdu od toho.
před 265 týdny
Další články k tématu