Facebook Twitter E-mail
8. prosince 2016

Daredevil jako komiksový ďábel

Kingpin je ve vězení, ale také přichází Punisher. Seriál o komiksovém „ďáblovi z Hell's Kitchen“ se ptá, jestli spravedlnost měla být slepá.

Ani Netflixu se nevyhnul trend současných obrazovek a kin, který velí adaptovat vše komiksové. I u tohoto přesyceného podžánru nicméně internetová streamovací služba objevila mezeru v nabídce – vybírá si hrdiny, na které se zatím nedostalo, nebo takové, jejichž premiéru jinde zpackali. Ty první zastupuje například Jessica Jones, jež se časem vrátí s ohlášenou druhou řadou, ty druhé Daredevil.

Projekt vznikající pod záštitou Drewa Goddarda, autora Chaty v lesích, hororové události roku 2012 sice v premiérové sérii zopakoval řadu klišé, co se vývoje situací a postav týče, nicméně i tak dal s přehledem zapomenout adaptaci z roku 2003. „Ďábla z Hell´s Kitchen“, jak superhrdinskému alter-egu slepého a o to vnímavějšího právníka Matta Murdocka přezdívají, doprovodil k restartu patřičně syrovou atmosféru a s takovou civilností, jak jen to podobná látka umocňuje. K tomu první řada nabídla souboje, jež propracovanými choreografickými řetězci připomínají mistrovské akční scény a nadmíru sympatické herecké obsazení. Na odvysílané druhé sérii je potom chvályhodné, že se výše zmíněné nesnaží jen zkopírovat a znásobit, ale posouvá svého hrdinu dál.

Ačkoliv platí, že první série byla v jednotlivostech silnější a i těch několik málo scén s Wilsonem Fiskem (Vincent D´Onofrio) připomíná Daredevilovi (Charlie Cox), jak se jmenuje jeho opravdová nemesis, nováčci bezchybně plní účel nadhození nesmrtelného superhrdinského dilematu. Totiž otázky, kdo má právo brát spravedlnost do vlastních rukou a kam až by pro ni měl zajít. Druhá řada je dlouhým rozhovorem – tu vedeným slovy, tu pěstmi – mezi nikdy nezabíjejícím Daredevilem a ve své schopnosti účinnějším Punisherem (Jon Bernthal), případně Daredevilovou někdejší láskou, vražedkyní Elektrou (Elodie Young).

Zejména posila ze seriálu The Walking Dead představuje hlavní plus nových epizod. Třebaže z hlediska věrnosti komiksové předloze je na tom Bernthalovo ztvárnění nezastavitelného likvidátora zločinců ještě o stupeň hůře než D´Onofriův Kingpin, nelze jeho buldočímu výrazu upřít efekt. Díky jeho bezohlednosti jdoucí doslova přes mrtvoly se navíc s Punisherem dostává problematika samozvaných strážců zákona před soud. A Murdock se vedle nových hrozeb pro New York musí vypořádat i se zmenšujícím nepochopením svých blízkých pro Daredevila.


Oslnil Vás Daredevil svým komiksovým pojetím? Co říkáte na druhou řadu?

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
emJey (Bc. Milos Janu)
Bezmezný snílek, který stále hledá, co od života chce. Ví alespoň, že jeho láska k seriálům a filmům je napořád a dává mu pocit, že v tom není sám.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Kafka Tamura
před 45 týdny
Mám spíš pocit, že dotyčný nepochopil samotné tvrzení, které se tak...
Alias
před 45 týdny
Neviem, čo tým myslíš. Poukazoval som (ok, obšírne, ale komiksové...
Koldik
před 44 týdny
pekny clanok

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY