Facebook Twitter E-mail
21. července 2016

Slyšte, slyšte: Penny Dreadful

Opět nám měsíc utekl jako voda a my tu máme pro vás nové vydání rubriky Slyšte, slyšte. V červencovém vydání si pod drobnohled vezmeme pro změnu znělku temnou a plnou beznaděje.

Jsou tomu dva roky, co se na obrazovce televizní stanice Showtime objevil seriál Penny Dreadful. Pro ty, kteří neví, co se za tímto slovním spojením ukrývá, jsme si připravili krátké literární okénko.

Penny Dreadful byla populární série literárně ne příliš složitě napsaných příběhů, které během 19. století v Anglii vycházely na týdenní bázi. Výtisk stál jednu Penny a mohli jste v něm objevit různé příběhy, které byly většinou hodně přitažené za vlasy. Mezi postavami jste mohli najít detektivy, zločince a samozřejmě nadpřirozené bytosti – upíry, vlkodlaky, čarodějnice a mnohé další. Ve většině případů šlo o přepis, nový výtisk existujících díl, anebo dokonce plagiátorství, kde pisatel jen přepsal jména a příběh ponechal (například Oliver Twiss). Mezi nejznámější série pak patřily The String of Pearls: A Romance (zde se můžeme poprvé setkat se Sweeney Toddem), The Mysteries of London (inspirováno francouzskou verzí The Mysteries of Paris) a Varney the Vampire. Seriál má se zmiňovaným literárním „skvostem“ společný naštěstí jen název a výskyt nadpřirozených bytostí. Dokonce se dočkáme i postav, které známe z knih a filmů. Například Dr. Frankenstein, Dr Jekyll a dokonce i Dorian Grey.

Seriál samotný je na velmi vysoké kvalitativní úrovni a rovněž je tomu i v případe soundtracku. Jenže jak je na tom znělka? Jestli to chcete zjistit, tak se s námi vydejte po stopách tajemného a hororového intra.

Penny Dreadful
autor pořadu: John Logan
o čem to je: Seriál je zasazen do viktoriánské Anglie a v průběhu tří sérií nám přináší příběhy Sira Malcolma Murraye, jeho chráněnky Vanesy Ivesové, o kterou soupeří Ďábel (s pomocí čarodějnic) a praotec všech upírů, Drákula. Osudem těžce zkoušená mladá žena bojuje ze všech sil, aby zůstala věrná svému Bohu a nepodlehla pokušení ze strany temných sil. V tom jí všemožně pomáhají Sir Malcolm, Ethan Chandler, který kromě perfektní práce se zbraní skrývá také jedno velké tajemství, sluha Sembene, Doktor Frankenstein (který má také svá tajemství a poněkud divné hobby) a odborník na slovo vzatý, pan Lyle. Na vedlejší lince se odvíjí příběh nesmrtelného Doriana Greye a jeho věrné společnice Lily.
popis znělky: Jestliže se říká, že oči jsou oknem do duše člověka, tak v tomhle případě je znělka oknem do duše seriálu. Atmosféra dramatu je ponurá a taková je i samotná znělka. Zároveň však musím připustit, že se jedná o typickou hudbu, kterou můžeme slyšet v každém hororu, tudíž ničím nevybočuje ze zajetých kolejí.

Smyčcové nástroje, konkrétně čelo a housle, jsou hlavním artiklem, který určuje chod celé znělky. V úvodních deseti vteřinách můžeme slyšet také tympány, ale ty se naneštěstí postupně vytrácí a slouží jen jako zpestření jinak monotónních tahů smyčce po strunách čela. Právě tyto pomalé tahy jsou tím hlavním, co charakterizuje celou znělku a snaží se navodit atmosféru temna a beznaděje. Celá znělka má půl druhé minuty, ale i tak je celkem dlouhá na to, že skladba je tvořená jen čelem a houslemi, které se navzájem sice skvěle doplňují, jako celek znějí velice dobře, ale bohužel to nestačí.

Znělka je sice jednoduchá a po hudební stránce nepřináší nic převratného, ale můžu říct, že si to kompenzuje vizuálem. Jednotlivé obrazy nejsou nijak akční, ale vyvolávají v člověku pocit strachu, který je ještě zvýrazněn pomalou, tajemnou hudbou. Pomalu se odvíjející záběry, které nám ukazuje pavouky, netopýry, bodajícího štíra, brouky, skalpel, jenž se zařezává do tajemné tkáně, krví se plnící šálek, který se posléze rozbije na marné kousky, a to všechno se pod tmavomodrým až černým filtrem prolíná s prostřihy hlavních postav. Jednoduše řečeno, nic pro slabé povahy a arachnofobiky.

Když se zamyslíme, o čem seriál vlastně je, tak po téhle stránce znělce není co vytknout. Účel plní na sto procent, což je podle mého názoru úkolem každé znělky. Ukazuje nám charakter seriálu, i když je jako hudební výtvor celkem jednoduchá a nepřináší nic, z čeho byste si, řekněme to lidově, sedli na zadek.
tvůrce znělky: Abel Korzeniowski (18. července 1972) – polský skladatel, který se narodil v Krakově. Hudbu tvoří zejména k filmům a divadelním představením. Vystudoval hru na čelo na Akademii muzických uměmí v Krakově. V roce 2009 vyhrál hlavní cenu San Diego Film Critics Society Awards v kategorii Nejlepší hudba za svou práci na hudbě k filmu Single Man, za stejnojmenný film byl nominován taktéž na Zlatý glóbus. Další nominaci na Glóbus obdržel v roce 2012 díky britskému filmu W.E.


Znělka Penny Dreadful v plné verzi:
Vyjádření poroty

Adrian ‚A.C.‘ Conor: Horor, fantasy, nadprirodzeno. Týmito slovami by sa dal charakterizovať seriál Penny Dreadful. Tvorcom sa podarilo zložiť hudbu, ktorá presne vystihuje tieto žánre. Hudba sa perfektne hodí k seriálu. Navodí vo vás tie správne pocity k sledovaniu tohto seriálu. Hudbu skvelo dopĺňa aj grafické spracovanie. Seriál som ešte nevidel, ale už len samotná zvučka ma navodila k tomu, aby som si ho hneď išiel pozrieť.

HonZajs000: Znělka ryze smyčcové povahy vdechuje seriálu hned v úvodu nádech tajemna a mystiky, čímž skvěle podbarvuje hororovou atmosféru seriálu. Vizuál to pak jen potvrzuje. Nicméně originalita znělky je naprosto minimální a jestli vůbec nějaká. Kdybyste si vzali všechny hororové melodie a udělali medián, ejhle, máte tohle. Výsledek mi přijde jako směska, všehochuť toho, co už jsem slyšel. Po hudební stránce znělka nepřináší skutečně nic nového. Navíc ti, co znají hudbu pana Šimůnka (PC hra Mafia), nemůžou si nevšimnout podoby. Znělce by prospěl větší rozsah po nástrojové škále. Bicí v podobě tympánu nebo dechy, či nějaký experiment s plechy by to jistojistě oživil a atmosféru by to přitom nerušilo.

La.Volpe: Po znělce ze seriálu Akta X řadím tuto mezi ty vyvolené, které ve mě vyvolávají pocit strachu a mrazení na zádech. Čímž nejspíš znělka splnila svoji úlohu, když se jedná o intro k hororovému seriálu, který by si zasloužil daleko větší pozornost, než jakou doteď dostával. Hudbu bych označil za andělskou a zároveň tak temnou jako duši ďábla. Když jsem poslouchal celý soundtrack k Penny Dreadful, tak jsem cítil, jak mi srdce emocemi kmitá jako nohy cyklisty na slavném Tour de France. Určitě do budoucna budu sledovat práci pana Abela Korzeniowskiho, který hudbu složil, a doufám, že brzy opět zavítá do seriálového pelotonu s další pozoruhodnou hudbou.

MountainLionet: Zvuk je naléhavý, což indikuje napětí, jako by se mělo něco stát, pak přichází zlom a uvolnění, až vytoužená úleva. Bohužel jsem seriál neviděla, takže nemůžu posoudit, jestli ho odráží. Vizuál je už trošku jinde. Vzhledem k tomu, že dost nesnesu pohled na pavouky a podobnou havěť, dost těžko se mi na to dívá, takže bych na 99,9 % přeskakovala :).

ševča: Znělka k seriálu přesně sedí. Její hudba je přesně to, co byste u takového seriálu čekali. Což o to, na tom není nic špatného, autor výborně splnil svůj úkol. U takto odvážného seriálu bych však ocenila osobně spíše něco nečekaného, něco nápaditějšího než přesně to, co by každý čekal.

Líbila se vám znělka, anebo patříte k těm, co ji pravidelně přetáčejí?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Sofie
před 134 týdny
Seriál byl super a znělku jsem si taky užívala. V jednoduchosti je síla a na mě...
007.dany
před 134 týdny
Vynikající článek...miluju znělku,která mě pokaždé dostane ještě než začne...
Orbitka
před 134 týdny
Znělka je v pohodě, sedne seriálu jak hrnec na prdel..akorát článek mě...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY