24. 7. 2016

Nejlepší z nejlepších: NBC

Finišujeme Velkou pětku. Podívejte se spolu s námi, jakými seriály stanice NBC dominovala v průběhu let. Zdá se to až k neuvěření, ale největší úspěchy slavila se sitcomy!

Nejlepší z nejlepších: NBC

NBC neboli National Broadcasting Company je nejstarší americkou televizní stanicí. Ještě jako rádiová společnost spustila vysílání již v roce 1926, tedy před 90 lety! O třináct let později, v roce 1939, se přestěhovala do televize, kde vydržela až do dnešní doby.

V prvních desetiletích televize stanice bezkonkurenčně dominovala. Obsazovala přední příčky sledovanosti, což, přiznejme si, nebylo příliš složité, jelikož neexistovala téměř žádná konkurence. Ve 40. a první polovině 50. let byl program naplněn vesměs neskriptovými variety shows, které sloužily primírně k pobavení, k odpočinku po dlouhém pracovním dnu. Sem tam se do programu zamíchaly i seriály se scénářem, kdy šlo především o krátké antologie v délce několika minut.

Od druhé poloviny 50. let začal do televize pronikat nový žánr – sitcom. Publikum si sitcomy okamžitě oblíbilo, což jste si jistě všimli už v našich předchozích článkách. I Love Lucy na CBS, Happy Days na ABC… ale co NBC? Ano, i tato stanice přispěla k sitcomovému fenoménu. Dokonce by se dalo říct, že mu mnoho let dominovala.

Zdá se to skoro až úsměvné, když se na to díváme z dnešního pohledu. Posledních několik let se stanice NBC potýká s velkou smůlou, co se komediální tvorby týče. Posledním velkým hitem z komedií byl The Office. Od té doby to šlo od desíti k pěti, i když nemluvíme o kvalitě, ale o zájmu diváků. Dávno pryč jsou doby, kdy NBC sitcomy vládly světu. Od toho tu však máme články Nejlepší z nejlepších, abychom si právě tyto chvíle připomněli.

Původně jsem plánovala do desítky seriálů dát pět komedií a pět dramat, aby to bylo pěkně vyvážené. Když jsem ale na desítku koukala, nesedělo mi to. Nedalo se jinak, sitcomy prostě dnes budou převažovat. A i když jde mnohdy o desítky let staré kousky, pevně věřím, že se dneska budete hodně chytat, protože to jsou opravdu klasiky, které zná každý.

Název:
Bonanza
Vysílání:
12. 9. 1959 – 16. 1. 1973
Žánr:
Western
Počet sezón:
14
Ocenění:
2 nominace na Zlatý glóbus, 12 nominací na Emmy (3 výhry: hudba, střih, barevný obraz)

Desítku začínáme s žánrem, který se nevidí tak často. Na druhou stranu je fakt, že v době, kdy se Bonanza vysílal, western televizním obrazovkám dominoval. Bonanza je v našem seznamu především proto, že jde o nejdéle běžící western stanice a patří do desítky nejdelších hraných seriálů v historii televize. Jeho pouť začala v době, kdy většina našich návštěvníků a dokonce i jejich rodičů ještě nebyla na světě – v roce 1959.

Termín Bonanza je využíván horníky k označení velké žíly nebo zásobárny ropy. Často také označuje velký objev v Comstock Lode, nedaleko od místa, kde se nachází fiktivní ranč Ponderosa, který je základnou seriálu. Příběh sleduje týdenní dobrodružství rodiny Cartwrightů, které vede ovdovělý patriarcha Ben. Má tři syny, každého s jinou manželkou – Angličankou, Švédkou a Francouzkou. Během svého vysílání byl seriál považovan za netypického zástupce westernu. Děj se soustředil více na rodinné vztahy, jejich pocity, sousedy a podobně, místo aby se točil okolo ranče. Bonanza byl první seriál, který se každý týden soustředil na rodinu a problémy, kterými si procházela.

První dvě série byly nasazeny na sobotní večery. První rok se seriál nedostla ani do třicítky nejsledovanějších pořadů. Zájem diváků se obrátil o 180°, když stanice seriál přesunula na neděli. Rázem se z něj stal druhý nejsledovanější pořad sezóny. Pak bylo jen otázkou času, kdy ho jeho rostoucí popularita vyšvihne na samotný vrchol. Stalo se tomu tak v šesté sérii, v sezóně 1964/65. Od té doby byl k nezastavení. Následující tři roky se udržel na čísle jedna a až do 11. série byl v nelepší trojce. Jak rychle však jeho sláva stoupla, tak rychle i klesla. Během poslední série stanice opět změnila vysílací večer, tentokrát na úterý. Seriál rázem spadl hlouběji než pod třicítku nejsledovanějších pořadů a byl zrušen.

Ke zrušení přispěla v květnu 1972 také náhlá smrt herce Dana Blockera, který v seriálu ztvárnil Erica, prostředního ze tří synů. Tvůrci se poprvé v televizní historii rozhodli do příběhu zakomponovat smrt mladé hlavní mužské postavy. Bylo prozrazeno, že se Eric utopil ve snaze zachránit život ženy.

Název:
Cheers (Na zdraví)
Vysílání:
30. 9. 1982 – 20. 5. 1993
Žánr:
Sitcom
Počet sezón:
11
Ocenění:
31 nominací na Zlatý glóbus (6 výher: nejlepší komedie, herečka v hlavní roli (Kirstie Alley), 2× herec v hlavní roli (Ted Danson), herečka v hlavní roli (Shelley Long), herečka ve vedlejší roli (Shelley Long)), 119 nominací na Emmy (28 výher: 3× střih, 2× herec v hlavní roli (Ted Danson), 4× nejlepší komedie, 2× režie, herečka v hlavní roli (Kirstie Alley), 2× herečka ve vedlejší roli (Bebe Neuwirth), 4× zvuk, herec ve vedlejší roli (Woody Harrelson), 4× herečka ve vedlejší roli (Rhea Perlman), herec v hostující roli (John Cleese), 2× scénář, úvodní titulky, herečka v hlavní roli (Shelley Long),

Cheers je důkaz, že by se stanice neměly svých seriálů vzdávat hned, protože některé kousky skutečně dokážou překvapit. Cheers se představil v roce 1982, ve kterém skončil sledovaností celkem na 74. místě. O dva roky později už byl v první desítce, v páté sérii už patřil do nejlepší trojky, v deváté řadě dosáhl na vrchol s ratingem 21.3.

Seriál se dočkal celkem 11 sérií, běžel v letech 1982–1993. Příběh se odehrává ve stejnojmenném baru v Bostonu, kde skupinka místních popíjí, relaxuje a baví se. Seriál byl málem zrušen během první série. Premiéra skončila na 74. místě z celkem 77 seriálů! Nyní jde o kultovní klasiku, která patří do žebříčků nejlepších seriálů historie. Během všech 11 sérií byl seriál nominován na Emmy v kategorii nejlepší komedie. Kromě mnoha známých tváří včetně Kirstie Alley nebo Teda Dansona se zde také poprvé objevila postava Frasiera Cranea v podání Kelseyho Grammera, která po devíti letech v Cheers dostala svůj samostatný seriál, jenž úspěch svého předchůdce dorovnal – také se dočkal 11 sezón.

Během třetí série se museli herci i tvůrci vypořádávat s bolestivou ztrátou. Svět navždy opustil jeden z hlavních představitelů, herec Nicholas Colasanto. Jeho slabé srdce mu neumožnilo dotočit třetí sérii, v některých epizodách proto pod různými záminkami chybí. Herec ještě v lednu 1985 přišel na natáčení jako host, i když už neměl sílu postavit se před kameru. O měsíc později zemřel na infarkt. Tvůrci přemýšleli, jak se se smrtí hlavní postavy vypořádat. Rozhodli se, že neřeknou, že kouč odjel pryč, protože cítili, že by nikdy své kamarády neopustil. Většina diváků navíc o hercově smrti věděla. Proto se rozhodli pojmout to více otevřeně. V první epizodě čtvrté řady se postavy vypořádávají s koučovou smrtí. Zároveň je zde představen jeho nástupce, herec Woody Harrelson v roli Woiodyho Boyda.

Podobně jako u Friends, i znělka Cheers se stala symbolem celého seriálu. Písnička Where Everybody Knows Your Name nazpívaná Garym Portnoyem skvěle navozovala uvolněnou atmosféru a naladila diváky na příjemně strávenou půlhodinu. Název (Kde každý zná tvé jméno) se zároveň stal hlavním sloganem celého seriálu.

Název:
The Cosby Show
Vysílání:
20. 9. 1984 – 30. 4. 1992
Žánr:
Sitcom
Počet sezón:
8
Ocenění:
6 nominací na Zlatý glóbus (3 výhry: 2× herec v hlavní roli (Bill Cosby), nejlepší komedie), 29 nominací na Emmy (6 výher: 2× režie, střih, herec v hostující roli (Roscoe Lee Browne), nejlepší komedie, scénář)

Těžko si představit, že s tím, co se aktuálně okolo Billa cosbyho odehrává za aférku, mohl herec kdysi uchvátit celou Ameriku. Nicméně tomu bylo skutečně tak. Nejúspěšnější hercův sitcom běžel osm let na NBC. Příběh se točí okolo rodiny Huxtablesových, která žije v Brooklynu v New Yorku. Šlo bezesporu o největší hit jinak poměrně tichých 80. let.

Samozřejmě nejde nezmínit rasovou otázku. Šlo o jeden z mála seriálů, ve kterém se v hlavní roli objevili černoši. Seriál pomohl nejen stanici NBC kralovat v sitcomovém žánru, ale také umožnil širšímu spektru seriálů s Afroameričany v hlavních rolích dostat se do vysílání. Otevřel cestu takovým hitům, jakým byly například In Living Color nebo The Fresh Prince of Bel-Air.

Již ve svém prvním roce se Cosby umístil jako třetí nejsledovanější pořad sezóny, když si dokázal získat rating 24.2 a přes 20 milionů diváků. O to působivější číslo je, protože Cosby jako novinka otevíral úterní večer, neměl žádného předskokana, se kterým mohl diváky nabrat. O rok později už se stal absolutní jedničkou, kterou byl nepřetržitě od druhé do šesté série. Finále se stalo sedmým nejsledovanějším závěrem v historii, získalo 44,4 milionu diváků.

Seriál se dočkal vlastního spin-offu A Different World, ve kterém se hlavní postavou stala Denise, druhá ze čtyř dcer Huxtablesových. Seriál se setkal s obdobným úspěchem a běžel na stanici šest sezón. Opakování The Cosby Show běžely v různých syndikacích až do roku 2014, ale v souvislosti s Cosbyho aférou byla poté většina z nich stažena z programu.

Název:
Seinfeld (Show Jerryho Seinfelda)
Vysílání:
5. 7. 1989 – 14. 5. 1998
Žánr:
Sitcom
Počet sezón:
9
Ocenění:
15 nominací na Zlatý glóbus (3 výhry: nejlepší komedie, herec v hlavní roli (Jerry Seinfeld), herečka ve vedlejší roli (Julia Louis-Dreyfus)), 68 nominací na Emmy (10 výher: 3× herec ve vedlejší roli (Michael Richards), herečka ve vedlejší roli (Julia Louis-Dreyfus), 3× střih, nejlepší komedie, 2× scénář)

Který seriál dokáže skončit své slavné tažení jako nejsledovanější pořad sezóny? No přece Seinfeld! Komedie, která na NBC zrála jako víno. První série se držely v úspěšnosti kolem 40. místa. Pak ale přišel zlom, ve čtvté sérii se sitcom vyšvihl na 25. místo. O rok později se mu průměrná sledovanost rázem zvýšila o šest milionů diváků (celkem 19,4 milionu)¨a rázem z toho bylo třetí místo! No a pak už začínala nadvláda, v šesté sérii byl jedničkou, v sedmé a osmé dvojkou, no a o deváté už jsem mluvila, Seinfeld se rozloučil na vrcholu, který nic nepřekoná, jako jednička sezóny.

Přitom nechybělo mnoho a seriál vůbec nevznikl. Seinfeld začal jako třiadvacetiminutlvý pilot. Když stanice během Upfronts oznamovala program pro sezónu 1989/90, Seinfeld tam chyběl. Příznivci projektu se ale nevzdávali. Stanice nakonec povolila a na začátku července cvičně odvysílala pilot. EPizoda skončila ve svém časovém slotu na druhém místě, hned za Jakem a tlusťochem, přičemž dosáhla ratingu 10.9, což byla zrhuba pětina všech lidí, kteří měli zapnutou televizi, což tenkrát ale nebyla žádná výhra. I přes sla bý test ale stanice zrušila jeden ze speciálů, který měla naplánované, a získala tak finance pro objednávku šest epizod Seinfelda, které společně s pilotem vytvořily první sérii. Na obrazovky se seriál dostal až o rok později, ale pak už to jelo, viz první odstavec.

Po devíti letech ve vysílání Jerry Seinfeld oznámil 25. prosince 1997, že seriál aktuální devátou sérií skončí. Toto prohlášení se dostalo na přední příčky prestižních novinových deníků včetně New York Times. Jerry se objevil na titulce prvního čísla magazínu Time v roce 1998. Se závěrem se dělaly velké tajnosti, tvůrci dokonce do médií vypustili záměrně nepravdivé informace, aby překvapení bylo skutečně maximální. Ti, kteří se účastnili natáčení, museli podepsat slib mlčenlivosti. Výsledek si ovšem odnesl rozporuplné reakce. Mnozí jej označují jako naprostou katastrofu a znehodnocení celého seriálu. Zápletka se točí okolo zdlouhavého procesu, kdy je parta odsouzena za porušení samaritánského zákonu (neposkytnutí pomoci a asistence zraněným nebo nemocným) a poslána do vězení.

Očekávání ale byla vysoká. Epizoda se stala čtvrtým nejsledovanějším finále v historii americké televize, dívalo se na ni 76,3 milionu diváků.

Název:
Law & Order (Zákon a pořádek)
Vysílání:
13. 9. 1990 – 24. 5. 2010
Žánr:
Drama / Krimi / Policejní
Počet sezón:
20
Ocenění:
6 nominací na Zlatý glóbus, 52 nominací na Emmy (6 výher: 3× kinematografie, nejlepší drama, herečka v hostující roli (Elaine Stritch), zvuk)

Law & Order je seriálová značka, která stojí vysoko na vrcholku spolu s dalšími ikonickými produkty, jakými jsou v seriálovém světě například CSI, NCIS, Criminal Minds, Stargate, Star Trek, nebo třeba Chicago. Seriál získal zatím šest spin-offů, jeden televizní film, pět videoher, čtyři zahraniční adaptace a spousta seriálů je s ním nějakým způsobem propojena, včetně dramat ze série Chicago. Některé pokusy o pokračování selhaly, jiné se drží do dnešní doby. Samozřejmě asi tušíte, že řeč je především o spin-offu SVU, který byl nasazen do vysílání v roce 1999 a do dnešního dne se na NBC vysílá, přičemž stále patří mezi nejsledovanější dramata stanice. Na Wiki mají spočítáno, že aktuálně se ze značky Law & Order odvysílalo již 1073 epizod!

Vše ale začalo v roce 1990, kdy Dick Wolf nasadil do vysílání seriál, který se točil v prostředí amerického kriminálně-právního systému. Seriál se odehrává v New Yorku, v první půlhodině policie vyšetřuje zločin a zadrží podezřelého, ve druhé polovině se žalobce snaží tohoto člověka odsoudit. Zápletky jsou často inspirovány skutečnými případy, které se v nedávné době v médiích propíraly, i když pachatel a jeho motivace se můžou lišit.

Seriál se pravidelně držel v první padesátce nejsledovanějších televizních pořadů. Největší úspěchy slavil ve 12. série, kdy se dostal dokonce na sedmou příčku s 18,7 milionem diváků! Proto je s podivem, že k seriálu stanice nepřistoupila férově. Oznámení o zrušení přišlo 14. května během Upfronts, přičemž finále seriálu bylo naplánováno na 24. května. Hned po zrušení se Wolf nechal slyšet, že se pro seriál pokusí najít nový domov. Přemýšlel také o záložním plánu, že by vytvořil televizní film, který by dvacetiletý příběh uzavřel, jelikož finále skončilo neuspokojivě. V červenci ale tvůrce uvedl, že všechny pokusy selhaly.

O pokračování se začalo mluvit až v únoru 2015, až do dnešního dne však nic potvrzeno nebylo. Wolf však od konce seriálu prohlašuje, že právě Law and Order je seriál, který by vzkřísil, kdyby měl tu možnost. Co se týče aktuálních zpráv, stanice NBC objednala antologii Law and Order: True Crime, která bude podobná American Crime Story. První osmidílná série se bude zabývat případem vražd bratrů Menendezových, kteří v roce 1996 byli odsouzeni za vraždu svých rodičů a byl jim udělen doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění.

Název:
Frasier
Vysílání:
16. 9. 1993 – 13. 5. 2004
Žánr:
Sitcom
Počet sezón:
11
Ocenění:
24 nominací na Zlatý glóbus (3 výhry: 2× herec v hlavní roli (Kelsey Grammer), nejlepší komedie), 107 nominací na Emmy (37 výher: umělecká režie, 8× střih, 4× herec v hlavní roli (Kelsey Grammer), 4× herec ve vedlejší roli (David Hyde Pierce), herečka v hostující roli (Laura Linney), 3× zvuk, hostující herec (Anthony LaPaglia), hostující herec (Derek Jacobi), 2× hostující herečka (Jean Smart), 4× scénář, 5× nejlepší komedie, 3× režie)

Frasier od roku 1993 pokračoval ve skvěle zaběhnutých kolejích, které si NBC v sitcomovém světě vytvořila. Hned během své první série se stal sedmým nejsledovanějším pořadem sezóny 1993/94, když dokázal získat v průměru 15,8 milionu diváků. Samozřejmě to bylo ovlivněno především velmi silným předskokanem. Seriál totiž běžel za Seinfeldem, který v té době okupoval ve sledovanosti třetí příčku ze všech. Nasazení po něm znamenalo automaticky hit, což se s Frasierem potvrdilo. Následující rok již seriál stál pevně na vlastních nohou. Ačkoliv mírně klesl (byl celkově na 15. místě), bylo jasné, že se jedná o hráče, který tu s námi vydrží velmi dlouhou dobu.

Zajímavostí je, že Frasier není původní seriál. Jedná se o spin-off již zmiňovaného sitcomu Cheers, ve kterém pokračuje příběh psychiatra Frasiera Cranea, který se vrací do svého rodného Seattlu a začíná zde budovat nový život. Nicméně se seriál stal kritiky milovaným pořadem, který dodnes syndikují stanice po celém světě. Není tedy divu, že se Frasier řadí k nejúspěšnějším (možná je snad i nejúspěšnější) spin-offům americké televizní historie.

Původní hlavní osazenstvo zůstalo nezměněno po celých 11 let. Po připočtu devíti sezón u Cheers dokázal Kelsey Grammer vyrovnat rekord v nejdéle se objevující postavě v primetime vysílání (20 let se na obrazovkách objevoval také James Arness jako Marshal Dillon v Gunsmoke). Za Frasiera navíc Grammer držel na krátkou dobu post nejlépe placeného televizního herce.

Během osmé série Cheers uzavřel herec dohodl s bývalými producenty seriálu, že společně vytvoří nový seriál, až Cheers skončí. Když bylo potvrzeno, že 11. série bude poslední, tým začal pracovat na novém seriálu. Grammer původně nechtěl pokračovat v roli Frasiera. Nový seriál měl být o zámožném vydavateli, který řídí svůj podnik ze svého bytu. Nápad se ale nelíbil produkční společnosti Paramount Television, která navrhla, že nejlepší bude udělat spin-off k Cheers. Grammer souhlasil, ale spolu s tvůrci se rozhodli příběh zasadit co nejdál od Bostonu, jak je to jen možné. Nechtěli totiž, aby stanice NBC požadovala hvězdné hostování původních postav. Nakonec se rozhodlo, že se příběh bude odehrávat v Seattlu.

Název:
Friends (Přátelé)
Vysílání:
22. 9. 1994 – 6. 5. 2004
Žánr:
Sitcom
Počet sezón:
10
Ocenění:
10 nominací na Zlatý glóbus (1 výhra: herečka v hlavní roli (Jennifer Aniston)), 62 nominaíc na Emmy (6 výher: hostující herečka (Christina Applegate), herečka v hlavní roli (Jennifer Aniston), nejlepší komedie, hostující herec (Bruce Willis), herečka ve vedlejší roli (Lisa Kudrow), režie)

Myslím, že lze s jistotou tvrdit, že neexistuje nikdo, kdo by neznal Přátele. Možná jste je neviděli, ale nesnažte se mi tvrdit, že jste o tomto seriálu nikdy neslyšeli. Jde o jeden z vrcholů nbcčkovské sitcomové tvorby, takový zlatý věk sitcomu. Seriál se vysílal v letech 1994–2004 a pomohl vyzdvihnout šestici hlavních herců mezi hvězdy světového formátu.

Znělka I'll Be There for You od The Rembrandts patří mezi nezapomenutelné melodie. Vždy, když ji v rádiu slyšíte, si jistě vzpomenete na fontánu, kolem které řádí Monica, Chandler, Phoebe, Joey, Ross a Rachel. Líbivé tóny jsou snadno zapamatovatelné a pevně se vám vryjí do poaměti.

O znělku tady ale nejde. Jde o to, že si skupinka přátel dokázala pro sebe ukrást srdce Ameriky. Do dnešní doby se seriál nachází na předních příčkách žebřčků o nejlepších seriálech historie. Svědčí o tom i desítky nominací na prestižní ocenění včetně Emmy. Je to jeden z prvních sitcomů, ve kterých není v centru dění rodina. Příběhy o skupině přátel byly příjemnou změnou oproti zaběhnutým tématům z rodinného nebo pracovního prostředí.

Herci byli přáteli i ve skutečnosti. Svědci a družičky na svatbách, kmotři a kmotřenky dětí, pravidelné návštěvy a hostování v dalších seriálových projektech jsou třešničkou na dortu pro všechny fanoušky, kteří konec seriálu stále oplakávají. Celá šestice si postupem let skvěle rozjela své kariéry. Matthew, Matt, Courteney, Lisa a David zůstali převážně u televize s tím, že se sem tam objevili ve filmech. Naopak Jennifer se soustředila výhradně na svou filmovou kariéru, která se jí báječně rozjela.

Hlášky ze seriálu postupem let zlidověly, staly se součástí kultury. V posledních sériích se hercům vyplatilo, že táhli za jeden provaz, dokázali si vydupat v té době nepředstavitelné smlouvy; každý z nich dostával za jednu epizodu v desáté sérii milion dolarů. Stanici se ale investice vyplácela. Neupadající sledovanost, chvála kritiků i přízeň fanoušků provázely seriál až do samotného konce.

Finále v květnu 2004 sledovalo 52.5 milionu diváků po celé Americe. Epizoda se stala pátým nejsledovanějším závěrem seriálu v televizní historii a nejsledovanějším dílem prvního desetiletí v novém tisíciletí.

Název:
ER (Pohotovost)
Vysílání:
19. 9. 1994 – 2. 4. 2009
Žánr:
Drama / Lékařský
Počet sezón:
15
Ocenění:
25 nominací na Zlatý glóbus (1 výhra: herec v hlavní roli (Anthony Edwards)), 122 nominací na Emmy (23 výher: 3× režie, hostující herec (Ray Liotta), 9× zvuk, hostující herečka (Sally Field), 3× střih, 2× casting, nejlepší drama, úvodní titulky, herečka ve vedlejší roli (Julianna Margulies), scénář)

Dávno předtím, než svět poznal a zamiloval si Grey's Anatomy na ABC, usadil navždy žánr lékařského dramatu na mapu jiný seriál od konkurenční stanice. ER se divákům poprvé představil v roce 1994. V čele hvězdného obsazení stál charizmatický, tehdy třiatřicetiletý sympaťák George Clooney, který měl mimo seriál skvěle rozběhnutou také svou filmovou kariéru. Hlavní role ale patřily mnoha dalším osobnostem, které důvěrně známe i v dnešní době. Mezi osazenstvem nechyběli Julianna Margulies (The Good Wife), Maria Bello (Touch), Ming-Na Wen (Agents of S.H.I.E.L.D.), Maura Tierney (The Affair), Linda Cardellini (Bloodline), nebo třeba Angela Bassett (American Horror Story).

Patnáct let ve vysílání a 331 epizod dělá z ER dosud nejdéle běžící primetime lékařské drama v historii americké televize. Původ dramatu sahá až do 70. let, kdy tvůrce Michael Crichton napsal scénář podle svých vlastních zkušeností z doby, kdy pracoval jako rezident na rušné nemocniční pohotovosti. Ze scénáře však nic nebylo a Crichton se přesunul k jiným tématům. V roce 1990 publikoval romám Jurský park a o tři roky později spolupracoval se Stevenem Spielbergem na jeho filmové adaptaci. Oba pánové se pak společně zaměřili na ER, nicméně se rozhodli, že námět bude vhodnější vytvořit jako dvouhodinový pilot pro potenciální seriál spíše než pro celovečerní film.

Nutno říct, že dobře udělali. Seriál byl nasazen na pondělní večer, kde měl konkurenci v podobě fotbalu na ABC. Přesunuli ho proto na úterý, kde se mu začalo dařit. Úspěch seriálu byl o to sladší, že ho nikdo nečekal. Ve stejné sezóně totiž premiérovalo na CBS lékařské drama Chicago Hope od uznávaného autora Davida E. Kelleyho, které se mělo stát hitem a Pohotovost bez problému porazit.

Obrovská popularita provázela seriál po celou dobu patnáctiletého vysílání. Herci se postupně měnili, časový slot zůstával. Skutečně se nestává často, aby seriál zůstal od začátku do konce, celých patnáct let bez jediné programové změny. Proč ale něco měnit, když to funguje, že. U reklam vysílaných během dvouhodinového finále si stanice účtovala neuvěřitelných 425 tisíc dolarů za 30 vteřin reklamy, což byl více než trojnásobek klasického ceníku.

Když už jsme u peněz, ER se pyšní i dalšími zajímavými sumami. V roce 1998 se stanice rozhodla kývnout na neuvěřitelnou částku. Výroba jedné epizody tehdy stála nepředstavitelných 13 milionů dolarů! To je až do dnešní doby bezkonkurenčně největší suma, která se musela vynakládat (druhé místo v žebříčku zabírají Přátelé s 10 miliony dolarů za epizodu). Nicméně dlouhodobá investice se vyplácela. Kabelovka TNT zaplatila za možnost čtyřletého vysílání všech natočených epizod v průměru 1 milion dolarů za epizodu. Opět jsme v roce 1998, tedy se jedná o částky pro epizody z prvních čtyř sérií.

Název:
The West Wing (Západní křídlo)
Vysílání:
22. 9. 1999 – 14. 5. 2006
Žánr:
Drama / Politický
Počet sezón:
7
Ocenění:
20 nominací na Zlatý glóbus (2 výhry: nejlepší drama, herec v hlavní roli (Martin Sheen), 95 nominací na Emmy (26 výher: herec ve vedlejší roli (Alan Alda), 2× zvuk, 4× herečka v hlavní roli (Allison Janney), 2× režie, 4× nejlepší drama, herec ve vedlejší roli (John Spencer), herečka ve vedlejší roli (Stockard Channing), 2× casting, 2× kinematografie, střih, herec ve vedlejší roli (Bradley Whitford), umělecká režie, režie, hudba úvodní znělky, herec ve vedlejší roli (Richard Schiff), scénář)

Ačkoliv jde o druhý nejnovější seriál v dnešním žebříčku, v našich končinách se jedná o jeden z méně známých kousků. The West Wing se dodnes označuje nejen za jedno z nejlepších politických televizních dramat, ale obecně zastává místo v žebříčcích o nejlepších seriálech. Od počátku vysílání si užíval mimořádnou náklonost kritiků, vyhrál nespočet ocenění včetně tří Zlatých glóbů.

Seriál vytvořil génius jménem Aaron Sorkin, dodnes jde o jeho nejpopulárnější kousek. Příběh se odehrává v západním křídle Bílého domu, kde sídlí hlavní prezidentův tým za funkčního období prezidenta Josiaha Barleta. Seriál vznikl po úspěchu filmu The American President, ke kterému Sorkin psal scénář a Martin Sheen (prezident v seriálu) zde ztvárnil prezidentova tajemníka. Zápletky, které se do filmu nedostaly, sloužily jako inspirace pro West Wing.

Seriál je uznáván především za svou věrohodnost, idealistické zobrazení Washingtonu, a samozřejmě také za nadstandardní úroveň scénáře a stylového zpracování, které se blížilo filmové úrovni. I když seriál nevykresluje do posledního detailu skutečné západní křídlo, bývalí zaměstnanci Bílého domu se nechali slyšet, že se dramatu podařilo zachytit atmosféru skutečnosti.

Po šesti letech, kdy se West Wing vysílal ve středu večer, ho pro sedmou sezónu stanice přesunula na neděli, což se ukázalo být začátkem konce. Stanice poté uzavřela s NFL dohodu o nedělním vysílání fotbalu, která začala platit na podzim 2006. V časovém slotu od osmi hodin večer musel navíc seriál čelit velké konkurenci – Extreme Makeover: Home Edition na ABC, který patřil v té době mezi 20 nejúspěšnějších seriálů, a Cold Case na CBS, který spadal do první třicítky nejsledovanějších televizních pořadů. Finále seriálu bylo odvysíláno v květnu 2006.

Název:
The Office (Kancl)
Vysílání:
24. 3. 2005 – 16. 5. 2013
Žánr:
Komedie
Počet sezón:
9
Ocenění:
9 nominací na Zlatý glóbus (1 výhra: herec v hlavní roli (Steve Carell)), 43 nominací na Emmy (5 výher: 2× střih, režie, scénář, nejlepší komedie)

I poslední seriál z naší desítky je již dávno u konce. The Office je důkazem, že bychom neměli všechny americké remaky evropských či jiných mimoamerických seriálů předem odsuzovat. Protože existují výjimky, které z davu podprůměrných děl zářivě vynikají. The Office se poprvé představil ve Velké Británii v roce 2001, vytvořil ho populární komik Ricky Gervais a vysílala ho stanice BBC Two. V Británii se seriál dočkal dvou sezón, celkem 12 epizod a dvou speciálů.

O čtyři roky později, tedy v roce 2005, Gervais přichcází s dalším pokusem, tentokrát za velkou louží. Do hlavní role byl obsazen populární herec Steve Carell, který se vtělil do šéfa skupinky zaměstnanců papírenské společnosti Dunder Mifflin. Seriál se vyznačuje zajímavým stylem natáčení, který symbolizuje dokument. Jde o žánr mockumentary, který v sobě kloubí jak dokument, tak komedii; v současnosti se využívá například v Modern Family.

První série byla přijata velmi rozpačitě. Nicméně stanice NBC se mu rozhodla dát ještě jednu šanci a dobře udělala. Od druhé řady se jednalo o miláčka kritiků, seriál se pravidelně umisťoval mezi akutálně nejlepšími televizními pořady, vyhrával Emmy.

Podobně jako kritici se do komedie zamilovali také fanoušci. Seriál se v první řadě rozloučil se sledovaností 4,8 milionu diváků, nicméně přes léto se zviditelnil a druhou sezónu začínal s dvojnásobkem, s devíti miliony diváků. Svého vrcholu dosáhl ve čtvrté řadě, kdy vyšplhal až na 9,7 milionu diváků. K úspěchu mu jistě pomohl i Carellův film 40-Year-Old Virgin, který v létě před druhou sezónou vtrhl do kin a zaznamenal obrovský úspěch. V roce 2009 se The Office dočkal pocty, když stanice do vysílání zařadila epizodu do nejlepšího slotu, tedy po odvysílání fotbalového finále Super Bowl.

Po skončení sedmé série se s komedií rozloučil Carell v srdceryvné finálové epizodě. Sledovanost začala klesat. V této době se však již stanice potýkala s velkou komediální krizí, nedokázala najít nový hit. I když tedy Office padal na svá nejhorší čísla, stále šlo bezkonkurenčně o nejsledovanější pořad stanice ve svém žánru. Není tedy divu, že se dočkal ještě dalších dvou sérií, než byl oznámen konec. Až do svého ukončení v roce 2013 nedokázal najít v ratinzích na NBC přemožitele, a vlastně ani potom. Naděje stanici svitla až letos, kdy představila slušně se držící komedii Superstore. Jestli se ale skutečně dokáže dostat ze své mnoholeté krize, to ukáže jen čas.

Další čestné zmínky:

I Dream of Jeannie (1965–70)
Ironside (1967–75)
Little House on the Prairie (1974–83)
The Rockford Files (1974–80)
Family Ties (1982–89)
Remington Steele (1982–87)
Knight Rider (1982–86)
The A-Team (1983–87)
Miami Vice (1984–89)
The Golden Girls (1985–92)
ALF (1986–90)
Wings (1990–97)
Mad About You (1992–99)
Will & Grace (1998–2006)
Law & Order: Special Victims Unit (1999-)
Third Watch (1999–2005)
Scrubs (2001–09)
My Name Is Earl (2005–09)
Heroes (2006–10)
Chuck (2007–12)
Parks and Recreation (2009–15)
Grimm (2011-)
Chicago Fire (2012-)
The Blacklist (2013-)

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
Spasitel

Spasitel

No z tejto 10ky iba Priatelia a Frasier inak medzi obľúbené určite patrí Chuck, Scrubs a Blacklist :)
před 205 týdny
Koldik

Koldik

Tie F-ka su dobre, Friends, Fraiser, ALF Ale myslim ze v dlasom podobnom clanku najdeme aj aktualny...
před 205 týdny
andromache

andromache

Ach ER... Myslím, že právě tenhle seriál může za mou posedlost lékařskými seriály všeho druhu. Zkazil mě...
před 205 týdny
Další články k tématu