Facebook Twitter E-mail
23. března 2012

Chuck a retrospektivní interview, 4. část

Po delší době je tu další část (pentalogického?) retrospektivního interview s tvůrci seriálu Chuck. Od jeho konce sice uběhla spousta času, mnozí ale i teď během sledování různých videí nezastaví vodopády slz. Což je také důvod, proč je v tomto dílu nejvíce videí. Ale teď už konec s kecama a dejte se do čtení :)

S koncem 3. řady řekl Chuck Ellie, že opouští CIA a zaměří se na tátův sklep. Ovšem na začátku 4. série jste ho nechali opět trochu „agentičit“.

Josh Schwartz: Ano, vlastně jsme museli.

Opravdu?

Chris Fedak: Jak ses předtím ptal – co byste udělali dříve? – pokud bychom mohli udělat vše od začátku, Ellie bychom nenechali po takovou dobu v nevědomosti, Chuck by jí vše vyklopil dřív.

Co kdybyste měli jiný rozpočet a nebyli vázáni prostory natáčení. Byl by tu stále Buy More nebo byste vymysleli něco jiného?

Josh Schwartz: Pokukovali jsme po tom… Buy More jsme vyhodili do povětří a byli jsme připraveni vymyslet, jak udržet Velkého Mikea, Jeffa a Lestera. Rozloučení s Buy More bylo těžké, uvědomili jsme si, že byl nezaměnitelným elementem seriálu. „Je fajn, že jste ho nechali vybouchnout, ale radši ho znova postavte,“ což vyústilo v jeho nový typ –

Chris Fedak: Špionskou verzi.

Josh Schwartz: Přesně, špionská verze Buy More.

(Asistent Joshe Schwartze mu říká, že musí odejít na meeting.)

V pořádku, budu pokračovat s Chrisem.

Josh Schwartz: Jasně a já nebudu součástí ničeho po konci třetí řady. Linda Hamilton? Timothy Dalton? Můžu říct příběh o Timothy Daltonovi?

Chris Fedak: Posluž si.

Josh Schwartz: Takže, my jsme díky Jamesi Bondovi samozřejmě, posedlí Timothy Daltonem. Byl jedním ze čtyř, pěti chlápků, které jsme vždycky chtěli do seriálu dostat. Když se nám to povedlo, řekli nám, „Nezmiňujte Bonda“. Musel jsem vyklidit celou svou kancelář, protože ji mám plnou věcí s Jamesem Bondem, dokonce i hrníček od Chrise. Když jsme tam pak seděli, bavili jsme se jen o Volkoffovi, ani zmínka o agentu 007. Úplně jsem ale zapomněl na knihovničku z mé staré kanceláře. Schůzka měla za chvilku končit a Timothy se na ni napříč pokojem zničehonic podíval a viděl malinká písmenka na hřbetu („007“) úplně v zadu zastrčené knihy a řekl, „No, a tady to je: 007.“ Fedak a já jsme byli celý paf, „Právě před námi řekl 007!!“ Zcela v pohodě jsme se o tom začali bavit. Vůbec mu to nevadilo. Bylo to tak vzrušující. (…) Báli jsme se, že jsme to pohnojili, ale nakonec se nám upsal. Byl neskutečně zábavný.

(Schwartz odchází)

Měl jsem se zeptat, už když jsme o Subway mluvili, ale po druhé řadě jste celkem neskrývaně používali „skrytou reklamou“, hlavně Subway. Fanoušci to akceptovali, protože to bylo v určitých chvílích součástí příběhu.

Chris Fedak: Že budeme muset integrovat skrytou reklamu, jsme věděli, když jsme koukali na nový rozpočet, ale chtěli jsme to udělat zábavnou formou. Má to ale i odvrácenou stránku. Třeba něco nebylo plánováno jako skrytá reklama, ale lidé to tak pochopili.

Co třeba?

Chris Fedak: Skrytá reklama nebyla to bílé víno, které Chuck pil v „hackovací“ epizodě (https://www.youtube.com/watch?…). Občas jsme prostě místo vymýšlení názvu chtěli říct název toho výrobku, protože lidé vědí, co za produkt to je. Dává to smysl. Je to mnohem zábavnější.

Tak jste se vrátili se čtvrtou řadou. Proč přesně jste šli do „Chuck odešel do výslužby, Chuck operuje ze Stephenova sklepa a stopuje všechno okolo agenta X“?

Chris Fedak: Tušili jsme, že lidé nebudou vědět, o co v seriálu jde, pokud by Buy More nebyl. Byla to součást špionského světa s trochou situační komedie, a tak jsme měli strach, že pokud bychom tohle opustili, i kdybychom si ponechali postavy – na které jsme se zaměřovali především – už by to nikdy nebyl ten samý seriál. Odtud přišel nápad na špionskou základnu. Jemně jsme Buy More upravili, abychom si ho uchovali.

Ke konci 3. řady jste udělali velmi důležitou věc, která celý seriál změnila a ovlivnila. Vytvořili jste duo Casey/Morgan. (Adam) Baldwin a (Joshua) Gomez společně už předtím určitě něco spáchali, ale ne v takové míře. Kdy jste si uvědomili, „Hele, počkej chvíli, s touhle kombinací bychom toho mohli hodně udělat,“?

Chris Fedak: To je zajímavá otázka. Ty jejich scény ve vlakové epizodě (3×14), kde pátrali po Chuckovi, byli jednoduše fantastické. I diváci museli poznat, jak jim to spolu klape. Adam je velmi, velmi zábavný a vtipný herec a Gomez je neuvěřitelně talentovaný ‚komediant‘. Spolu jsou naprosto brilantní. https://www.youtube.com/watch?…

Caseyho zábavná stránka se podle mě začala vynořovat až od druhé řady.

Chris Fedak: No, v první řadě jsme vám představili chlápka, který má za úkol zabít Chucka. I když byl vztah mezi Chuckem a Caseym v 1. řadě zcela jiný než po další série, i tady byl pro mě zábavný. Já nikdy nezamýšlel, že Casey OPRAVDU zabije Chucka, takže si tyhle Caseyho průpovídky můžu vychutnávat. Ale samozřejmě diváci Chuckem neposkvrněni vidí mezi nimi spoustu napětí.

Josh se svěřil s příběhem o Daltonovi. Jak jste dostali Lindu Hamilton? Jak se vám upsala jako paní Bartowski?

Chris Fedak: Úplně stejně jako Dalton. Měli jsme krátký společně sestavený seznam a Linda byla vždy, ne-li dokonce na vrcholu, mezi herečkami, které jsme chtěli. Spolupráce s ní byla prostě báječná, ona byla báječná, měla zájem dělat něco „odlehčenějšího“, více komického a trochu přívětivějšího, než ikonické věci za dnů „Beauty and the Beast“.

Byli jste připraveni na Daltonovu vtipnost.

Chris Fedak: Po zhlédnutí Hot Fuzz (Jednotka příliš rychlého nasazení) ano. Nadchla nás ta zábavná stránka jeho postav, třeba ve filmu Rocketeer (Rakeťák). Timothy si zábavu opravdu užívá, má rád komičtější tón. Volkoffa si přímo vychutnával. Všechno na co jsme okolo Volkoffa přišli, bylo založeno na konverzacích, které jsme s ním měli. Tim je velmi odlišný od jiných herců, rád mluví se scénáristy a předvádí s nimi před natáčením různé části. Ve vaší kanceláři předvede nevýslovný výkon, „Prosím, prosím, prosím na place předveď alespoň 50% tohohle,“ a on vždycky udělá víc. Dalton byl vynikající částí seriálu a jeho postavou jsme byli posedlí víc a víc.

Plánovali jste to pro „Kruh II“? „Ten druhý“ byl jasný – „Seriál je u konce, tak to je.“ Byl „Kruh II“, který očividně nechával nějaké věci otevřené, „možná se vrátíme, možná ne“ typ finále?

Chris Fedak: Jako konec 3. řady?

Když Chuck a Sarah bojují v Buy More a Buy More vybuchuje…

Chris Fedak: Popravdě, načrtli jsme je obě stejným způsobem. Lidé si po tom výbuchu měli dokázat říct, „Bylo to skvělé finále,“ i, „Byla to skvělá epizoda.“ Možná jsme se s odhalením Mary cítili jistější v plánování největší další sezóny seriálu.

Proč se ptám, protože „Hudba k porodu“ má více společné krve z „Ten druhý“ kde, vy, znovu, končíte seriál.

Chris Fedak: Ano, tady jsme končili seriál.

Takže tentokrát: narodí se miminko, Chuck žádá o ruku… Jak jste se rozhodli, „Tak jo, jestli je tohle počtvrté, co končíme tuhle show, skončíme to takhle“?

Chris Fedak: Během práce na těch epizodách jsme s Joshem vedli velký rozhovor – zda 13. (epizoda) bude svatba Chucka a Sarah nebo žádost o ruku. Usoudili jsme, že nemáme dostatek času dojít za 13 epizod ke svatbě. Tak jsme těch prvních 13 epizod napsali o Chuckově cestě k pokleknutí a sbírání odvahy ke svatební otázce. V jedenáctce dostanete falešný návrh, ve 12. epizodě Chuck Sarah hledá a potom epizoda 13, kde konečně na tom nejvíc nej-neromantickém místě na světě, v nemocniční chodbě s člověkem čistícím podlahu, dostane šanci zeptat se. https://www.youtube.com/watch?…https://www.youtube.com/watch?…

Čí přesně byl nápad mít v pozadí a popředí člověka čistící podlahy?

Chris Fedak: Byl jsem unešený epizodou 11 – jedna z mých nejoblíbenějších, Paříž, francouzská epizoda – jak je tam ten nádherný romantický moment, překrásný výhled na měsíc a on se chystá vyslovit žádost, která je přerušena. Nakonec divák po perfektním „pravém“ místě dostane nemocnici. Pro každou řadu máme vytyčené určité hlavní cíle a Chuckova žádost byla jedním z nich. Vždy jsme plánovali dvě žádosti, perfektně krásnou a reálnou. (Scénáristé) Rafe (Judkins) a Lauren (LeFranc) odvedli skvělou práci.

V první, druhé epizodě 5. řady pronese Velký Mike něco jako, „Už mi leze Jeffster krkem,“ na což Lester přizná, že jemu taky.

Chris Fedak: Myslím, že jsme chtěli udělat něco jiného, než co jsme dělali. Ještě jsme s nimi neskončili. (to už teď víme → https://www.youtube.com/watch?…)

Ani bych nečekal, že byste s nimi skončili.

Chris Fedak: Náš cíl v 5. řadě byl nasměrovat je trochu jiným směrem. Nejdřív malé krůčky v prvních epizodách a pak zlomový moment, kdy si Jeff uvědomí, že každou noc inhaloval oxid uhelnatý a změní se v naprosto jinou osobu, chytrého Jeffa. Museli jsme ten příběh vypovědět, jak se jejich vztah změní a jak se ho Vik pokusí zabít, kvůli čemuž se dostane za katr.

K druhé polovině 4. řady; Chuck byl znovu neočekávaně obnoven (doobjednalo se 11 epizod). Volkoffův příběh už byl ale v podstatě uzavřený. Museli jste začít téměř odznova. Jak se Vivian povedlo být hlavním zloduchem druhé části čtvrté řady?

Chris Fedak: No, na 11epizodách bylo sice hodně práce, ale dovolilo nám to udělat epizody jako „Chuck a svůdník“ nebo představit Komando koček. Vivian byla způsob, jak se dívat na Chuckův příběh z jiné perspektivy. Popravdě s ‚vytvořením‘ temné části Chuckova příběhu jsme si museli pohrát několik epizod. Bylo to samozřejmě něco jiného, než normálně děláme, protože obvykle nedáváme padouchům tolik prostoru. S ní jsme měli spoustu scén –

Ona a Ray Wise, ano.

Chris Fedak: Bylo to něco jiného, než obvykle děláme, ale jsme za to rádi.

Epizodu „Třetí fáze“ jste oba zařadili mezi své oblíbené epizody, ale vypadá to, že epizoda vzniklo jako náhoda. Potřebovali jste tenkrát epizodu ‚bez‘ Zacha, protože měl režírovat další epizodu. Jak k tomu tedy došlo?

Chris Fedak: „Třetí fáze“ je neuvěřitelná. Je pravda, že jsme potřebovali epizodu ‚bez‘ Zacha, ale bylo vždy v plánu udělat epizodu, ve které by se Sarah rozjela na plný plyn. Toužili jsme vidět její reakci, když se Chuckovi snaží někdo ublížit. Bylo skvělé, že v „Chuckovi“ jste se mohli zaměřit na jakoukoli postavu a prostě ji v nějaké epizodě nechat zazářit. https://www.youtube.com/watch?…

Ano. „Ještě někdo chce být můj přítel?“, https://www.youtube.com/watch?…

Chris Fedak: Yvonne byla perfektní. Na této epizodě jsme tvrdě pracovali, říkali jsme si, „Je to moc komplikované, moc velké. Zvládne me to?“ Ale tým „Chuck“ to vždycky dokázal – v jiných show by si řekli, „Ne, to nedokážeme,“ ale tým „Chuck“ vždycky, „Pojďme najít způsob, jak to zvládnout.“

Blížíme se ke konci série, ve které se stala řada opravdu velkých věcí, ale tou nejdůležitější je svatba. Ještě předtím je Sarah otrávena, CIA je vykopne, Chuck ztrácí „superschopnosti“ a Morgan okusí moc Intersectu. Jak jste si věřili na pátou řadu?

Chris Fedak: Stejné jako každý rok, což je kolik, 50%? Řekl bych, že tu byla padesátiprocentní šance, že se vrátíme.

Mnohokrát jste v poklidu ukončili seriál uprostřed řady, ale konec série ukončíte cliffhangerem.

Chris Fedak: Chtěli jsme udělat tohle velké emocionální story (svatbu), ale také jsme toužili připravit něco propracovanějšího a vzrušujícího, no a nápad, že Morgan dostane Intersect nás prostě rozesmíval. Morgan byl takové srdíčko, a tak jsme zapřemýšleli, „Co kdyby se z něho kvůli Intersectu stal gigantický blbec?“ A to byl začátek 5. řady. Intersect se stal pro Chucka zase něčím jiným.

Takže to bylo více o tom dát ho Morganovi a méně o tom „Už jsme řekli tolik příběhů s Chuckem s Intersectem jak jsme jen mohli.“,

Chris Fedak: Jistě. Teď to bylo hlavně o tom, co se stane, když ho dostane Morgan, co to pro něho a vůbec pro všechny bude znamenat. V první epizodě se Morgan snaží být super špión, v čemž mu pomáhají různé ty speciální schopnosti. Ale ta druhá stránka toho byla, co se stane, když to bude mít efekt na jeho osobnost a proč to má efekt na jeho osobnost.

Speciální video, které se nevešlo do kontextu: https://www.youtube.com/watch?… (Pohled Sarah mluví za vše: „I love this guy, but really?“)

Další díly seriálu

Chuck a retrospektivní interview, 1. část (29. 1. 2012)
Chuck a retrospektivní interview, 2. část (2. 2. 2012)
Chuck a retrospektivní interview, 3. část (27. 2. 2012)
Chuck a retrospektivní interview, 4. část (právě čteš)

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
Frozen99
Autor, každodenní návštěvník tohoto webu, během svého redaktorského působení napsal stovky bleskovek a článků, které jistě ocenil nejeden uživatel. Vždy jej potěší sebekratší comment v diskuzi (:

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Salem
hodně dávno
Jak to vypadá?
lukascoolarik
hodně dávno
Tak co pětka?
reallyreallychildish
hodně dávno
Tyjo ty máš zas jinou fotku. :D Ale jo, ta poslední část už by být...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY