Facebook Twitter E-mail
9. září 2016

Televizní tvůrci: Kurt Sutter

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se rubrika zaměřuje.

Po letní pauze se vrací i naše rubrika. Tentokrát si představíme tvůrce, který si libuje v drsnějších seriálech a díky svému úspěchu už se jeho jméno představilo i pod filmem s podstatně větším rozpočtem. Působí jako scenárista a producent, ve svých dílech pravidelně i sám hraje. Jde o Kurta Suttera a dnes se na jeho televizní tvorbu podíváme podrobně.

Kurt Leon Sutter se narodil 5. května 1960 v americkém městečku Rahway ve státě New Jersey. Jeho otec pracoval v nedaleké továrně General Motors a jeho matka byla sekretářkou v římskokatolické arcidiecézi v Newarku. Má dvě starší sestry. V roce 1982 odmaturoval na Roselle Catholic High School.

Poté navštěvoval Livingston College, kde navštěvoval oddělení žurnalistiky a v roce 1986 získal bakalářský titul. Následovalo stěhování do New Yorku, kde studoval herectví, koketoval s divadlem a vyučoval v Gately/Poole Conservatory. Později se rozhodl prohloubit své vzdělání a navštěvoval Northern Illinois University, kde po třech letech (v roce 1997) získal titul v oboru režie. V roce 2000 se odstěhoval do Los Angeles a jeho kariéra u televize mohla začít.

The Shield (Policejní odznak) (2002–2008)

V roce 2002 byl najat jako člen kreativního týmu, který měl na starosti scénář k novému seriálu The Shield. V první sérii dostal na starosti epizodu s názvem Blowback a sám si v ní odbyl také hereckou premiéru, když se představil jako arménský nájemný vrah Margos Dezerian. S jeho prací byly nadřízení spokojeni, protože od druhé série byl povýšen na editora příběhu. A ve své rychlosti povyšování nepolevil, ve třetí sérii už se stal spoluproducentem a závěrečné dvě série (šestou a sedmou) už dokončil z křesla výkonného producenta.

Policejní odznak jde přes hranice zaběhnutého rámce žánru policejních seriálů. Tento velmi úspěšný původní dramatický seriál, který kritici mnohdy označují za nejlepší televizní dílo svého žánru, se odehrává ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem. Na jedné straně stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, na straně druhé kapitán, který se ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny – snahou situaci řešit a touhou naplnit vlastní politické ambice.

A kritika byla nadšená, stanice FX upevnila své místo na televizní mapě a všichni si mohli vychutnávat úspěch. Mezi největší úspěchy patří pět nominací na Zlatý Glóbus, z nichž dvě proměnil ve vítězství. Obě v roce 2003 – nejlepší televizní drama a nejlepší herec v dramatu pro Michaela Chiklise. Hlavní role si zahráli Michael Chiklis, Catherine Dent, Walton Goggins, Michael Jace, Jay Karnes, Benito Martinez, CCH Pounder, Cathy Cahlin Ryan, David Rees Snell nebo Kenny Johnson.

Sons of Anarchy (Zákon gangu) (2008–2014)

Rok 2008 znamenal konec jedné éry. Drsná policejní parta měla své poslední číslo za sebou. Jméno Kurta Suttera získalo na slávě a stanice FX se rozhodla, že spolupráci s ním chce prodloužit. Vznikla tak další hvězdná sestava, tentokrát pohybující se na druhé straně zákona, motorkářský gang ze Sons of Anarchy.

Sons of Anarchy je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městečku Charming nedalo mexických hranic. Gang vedený Clayem Morrowem a jeho pravou rukou, nevlastním synem Jaxem. Vzhledem k výhodné lokaci a napojení na zločince v zahraničí se gang živí převážně obchodem se zbraněmi. Seriál představuje působení motorkářů, obchody se zbraněmi, pochybnosti Jaxe o směřování gangu, ale také osobní spory mezi členy, za které je velmi často zodpovědný někdo z rodinných příslušníků. Největší hrozbou pro gang je však agentka ATF, která si za osobní cíl dala skupinu zlikvidovat, a snaživý místní zástupce šerifa.

Stejně jako byla kritika nadšená z The Shield, tak i Sons of Anarchy si jejich přízeň udržel. Nominací sice tentokrát nebylo tolik, ale přeci jen stály za to. Katey Sagal v roce 2011 získala Zlatý glóbus roli Gemmy Teller. Další ocenění byla hlavně ve vedlejších kategoriích, nejzajímavější z nich je nominace na Emmy za úvodní znělku. V hlavních rolích se představili Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Dayton Callie, Maggie Siff, Ron Perlman, David Labrava či Ryan Hurst.

The Bastard Executioner (2015)

V roce 2014 po konci Sons of Anarchy to vypadalo na konec úspěšné spolupráce Suttera se stanicí FX, ale přeci jen se našlo téma, které by zajímalo obě strany, díky čemuž se zrodil The Bastard Executioner.

Dobové drama The Bastard Executioner vypráví příběh válečného rytíře, který bojuje ve službách krále Eduarda I. Hrdinu tíží všechny vraždy a další nepřízně války, rozhodne se proto navždy odložit svůj meč. Když se ale znovu setká s násilím, je nucen vzít do rukou ten nejkrvavější meč ze všech.

Tentokrát se však záplava ocenění nekonala a ani diváci si k seriálu cestu najít nedokázali. Takže přišlo nevyhnutelné a seriál byl po 10 epizodách ukončen. K tomu však došlo zajímavým způsobem. Sutter sám cítil, že to není ono a předběhl stanici. 18. listopadu 2015 totiž na sociální média vyvěsil prohlášení, ve kterém uvedl, že on sám ruší seriál kvůli slabým ratingům. V hlavních rolích se objevil nejen sám Sutter, ale také Lee Jones, Katey Sagal, Stephen Moyer, Flora Spencer-Longhurst, Sam Spruell, Danny Sapani, Sarah White nebo Timothy V. Murphy.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Původní název seriálu měl být The Barn (Stodola), ale vedení stanice si myslelo, že by to odradilo lidi, protože by si mysleli, že jde o nějakou show pro zahrádkáře. Následovalo přejmenování na Rampart, ale na poslední chvíli přišla ještě změna a seriál získal jméno The Shield.
 • Když se The Shield začal vysílat, tak původní tvůrce nevěděl, jestli si lidi Vica Mackeyho oblíbili, nebo ne, protože početná skupina si přála jeho dopadení. Proto přidal poručíka Jona Kavanaugha, který byl opravdu blízko tomu, aby Mackeyho dostal. Pak ale tvůrci zjistili, že tou dobu už si Vica diváci zamilovali a Kavanaugha nesnášeli.
 • David Labrava, který v seriál Sons of Anarchy hrál postavu Happyho, je ve skutečnosti členem Hell's Angel MC (momentálně neaktivním, ale s dobrým vazbami na gang) a původně byl najat jako technický poradce. Přesvědčil však Kurta Suttera, aby mu dal šanci si v seriálu i zahrát.
 • Sutter ostatně rád využívá skutečné příběhy svých herců. Například jizvy Tommyho Flanagana (Chibs) jsou skutečné, jsou důsledkem přepadení v mládí.
 • Většina obsazení Sons of Anarchy také jezdí na podobných strojích jako v seriálu a tak herci mohli dělat většinu svých kaskadérských scén.
 • Sons of Anarchy k hostování lákalo i hudebníky, objevili se například Dave Navarro, Henry Rollins, Courtney Love, nebo Marilyn Manson.
 • Na place neexistoval prostor pro improvizaci, každá změna a odchýlení od scénáře muselo nejprve být konzultováno se Sutterem osobně.
 • Sutter režíroval závěr každé série, včetně závěru seriálu.
 • V seriálu se objevila řada herců z The Shield, ale Sutter dlouho odmítal obsadit Michaela Chiklise a Waltona Gogginse, protože by příliš připomínali své role z The Shield. Chiklis se nakonec představil jako řidič nakláďáku, který měl malou, ale důležitou roli v závěru seriálu. Goggins měl cestu k roli o něco složitější, ale po pravidelném přesvědčování mu Sutter řekl, že ho tam nechá hrát, „pokud bude mít kozy a paruku“. Goggins řekl ano, a tak se zrodila postava Venus Van Dam.
 • Kurt Sutter se pravidelně objevuje ve svých seriálech: Margos Dezerian (The Shield), Otto ‚Big Otto‘ Delaney (Sons of Anarchy) a The Dark Mute (The Bastard Executioner).
 • Od roku 2004 je ženatý s Katey Sagal. V roce 2007 se jim narodila dcera Esme, a to díky náhradní matce.
 • V roce 2015 pracoval na filmu jménem Southpaw (Bojovník), kde se v hlavní roli představili Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams či Forest Whitaker.
 • Momentálně pracuje na šestidílné komiksové sérii nazvané „Lucas Stand“.
 • Oficiálně je ve vývoji také spin-off k seriálu Sons of Anarchy. Už v květnu bylo oznámeno, že se bude jmenovat MC Mayans a bude vyprávět příběh latinskoamerického gangu, který sehrál svou roli i v původním seriálu.
 • Sutter je sám také motocyklovým nadšencem.
 • Kurt Sutter je zastánce práv zvířat a veganem.
 • Trpí pediofobií, což je strach z panenek. A když už jsme mluvili o používání skutečného pozadí pro své postavy, tak tuto poruchu připsal do životopisu i Tigovi ze Sons of Anarchy.

Znáte Kurta Suttera? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? A co říkáte na jeho film?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (právě čteš)

Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)
Televizní tvůrci: Ronald D. Moore (26. 3. 2018)

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

inekafe
před 96 týdny
Veď ja chápem. ;) Nuž, taký je život článkara na SZ... :D
tarba
před 92 týdny
Díky moc za článek! Suttera zbožňuju a bylo fajn, přečíst si tolik informací...
ševča
před 67 týdny
Tak napsal jsi to dobře, jde vidět, že jsi fanoušek, ale nečíst...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY