Facebook Twitter E-mail
12. srpna 2016

5+1 naposledy a statisticky

Naši milí Seriálzoňáci, poslední zhruba rok a půl jsme vám přinášeli rubriku 5+1, ve které vám tým redaktorů každý měsíc představil šest seriálů na vybrané téma, které patří (patřily) mezi opomíjené.

Víme, že spousta z vás má ráda statistiku stejně jako my. Myslíme si proto, že si tenhle článek užijete, protože jsme si pro vás připravili několik zajímavých statistických poznatků, které jsme u doporučených seriálů v průběhu měsíce dokázali vysledovat. Ale nebudeme to už déle zdržovat a hned se do té statistiky po hlavě vrhneme.

U každého seriálu jsme sledovali tři hlavní faktory.

  1. Kolik lidí mělo seriál ve watchlistu před vydáním článku a kolik měsíc po jeho vydání.
  2. Kolik hodnocení seriál měl před vydáním článku a kolik měsíc po vydání.
  3. Kolik měl profil seriálu návštěv před vydáním článku a kolik měl měsíc po vydání.

Jako první se představilo téma Komedie běžící v sezóně 2014/15 (ano, až takhle daleko začínáme) a v něm byla doporučena tato šestice: Baby Daddy, Ground Floor, Melissa & Joey, Parks and Recreation, The League a You're the Worst. Hned u prvního článku jsme se mohli přesvědčit o tom, že jeden seriál nemusí ovládnout všechny tři kategorie. První kategorii (přidání do watchlistu) totiž jednoznačně ovládl seriál You're the worst, ale druhou (hodnocení) i třetí (návštěvy profilu) vyhrál jiný seriál, a to Baby Daddy.

O měsíc později se na řadu dostala Krimi běžící v sezóně 2014/15 a byla v něm představena tato šestice: Fargo, Legends, Missing, Motive, Perception a Rookie Blue. První kategorie byla tentokrát o poznání vyrovnanější, vítězství si připsal seriál Motive, ale rozdíl mezi první a třetím místem byl pouze 10 přidání do watchlistu. Ani Motive ale nedokázal ovládnout všechny tři kategorie, následující dvě totiž s přesvědčivým výkonem uzmulo Fargo.

V dubnu vyšel článek na téma Sci-fi a fantasy bězící v sezóně 2014/15 a v něm byla doporučena následující šestice, 12 Monkeys, Bates Motel, Black Mirror, From Dusk Till Dawn, Salem a The Leftovers. Tentokrát to bylo ještě vyrovnanější, v první kategorii totiž zvítězil 12 Monkeys, ale pouze s náskokem jednoho bodu na druhé místo a třech na třetí. 12 Monkeys následně jako první seriál dokázal zvítězit i ve druhé kategorii, když se připsal nejvíc nových hodnocení. Poslední kategorie už však byla nad jeho síly a v čele se objevil Bates Motel.

Následující měsíc bylo vydáno pokračovaní Dobové a historické běžící v sezóně 2014/15 a představilo se v něm těchto šest seriálů: Black Sails, Halt and Catch Fire, Hell on Wheels, Marco Polo, Outlander a The Americans. Tady se nám potvrdil v diskuzi kritizovaný tah, kterým bylo zařazení seriálu Outlander. Ten byl totiž v době vydání na námi stanové hranici pro opomíjený seriál a bezkonkurenčně převálcoval zbytek seriálů. Jako první seriál tak dokázal bez zaváhání vyhrát všechny tři sledované kategorie.

O měsíc později bylo představeno snad nejobsáhlejší téma, když přišla řada na Drama běžící v sezóně 2014/15. Do nejužšího výběru to dotáhla tato šestka: Chasing Life, Kingdom, Ray Donovan, Scandal, Strike Back a The Last Ship. Rád bych řekl, že to bylo vyrovnanější než předchozí měsíc, ale The Last Ship přesvědčivě vyhrál první i druhou kategorii. Alespoň poslední kategorii mu vyrval seriál Strike Back.

Červenec byl ve znamení seriálu, které mají vysílací stanici mimo USA, protože vyšel článek, který se zaměřoval na Neamerické seriály běžící v sezóně 2014/15. V něm byla doporučena tato šestice: Count Arthur Strong, Death in Paradise, Humans, Případy 1. oddělení, Vicious a Wentworth. I tentokrát to byla jasná záležitost pro jeden seriál. Všechny tři kategorie vyhrál Humans, i když tyto statistiky nám trochu zkreslil fakt, že nedlouho před vydáním článku vyšel speciální článek (Novinka pod lupou), který Humans představoval.

Následně už nám scházelo vydat pouze souhrn toho, Co se nevešlo a vysílalo v sezóně 2014/15 a byla představena tato šestka: Archer, BoJack Horseman, Hollywood Game Night, Hudební masakry, Last Week Tonight with John Oliver a Talking Dead. Konečně jsme opět měli o něco vyrovnanější výsledky. V první kategorii zvítězil Archer, následující dvě však zaváhal a obě si shodně přesvědčivě na své konto připsal John Oliver s jeho Last Week Tonight.

V září jsme pak cirkus rozběhli znovu, jen s tím rozdílem, že tentokrát se do tématu mohly zařadit pouze seriály již ukončené. Jako první se tedy představily ukončené komedie a konkrétně to byla tato šestice: 8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter, Happy Endings, Men at Work, Rules of Engagement, Whitney a Wilfred (US). Poprvé se nám stalo, že každou kategorii vyhrál jiný seriál. Zatímco v první (přidání do watchlistu) zvítězil seriál Happy Endings, tak druhou (nové hodnocení) těsně vyhrál sitcom Men at Work a třetí (návštěvy profilu) pak Rules of Engagement.

O měsíc později jsme se zaměřili na ukončené krimi a doporučili vám následující výběr: Body of Proof, Common Law, Mob City, The Finder, The Shield a The Wire. Krimi nám nabídlo vyrovnaný boj. V první kategorii zvítězil The Shield, ve druhé pak Common Law a ve třetí pak The Wire. I tentokrát tedy nebylo jednoznačného vítěze.

V listopadu pak přišlo na řadu velmi populární ukončené sci-fi, které obsahovalo těchto šest seriálů: Farscape, Invasion America, Outcasts, Sliders, Star Trek: Enterprise a The Whispers. První a třetí kategorii přesvědčivě ovládla záležitost zvaná Outcast. Pouze u druhé kategorie se musel sklonit před Whispers.

Vánoční vydání se zaměřovala na ukončené fantasy a mysteriózní seriály. V něm vaši pozornost získal následující výběr: Day Break, Harper's Island, Legend of the Seeker, The Lost Room, Masters of Horror a Resurrection. Se solidním náskokem vyhrál přidávání do watchlistu Lost Room. Ve druhé a třetí kategorii však zvítězil Legend of the Seeker.

Rok vydávání jsme oslavili s tím nejrozsáhlejším tématem vůbec, ano řeč je o ukončených dramatech. Tentokrát výběr obsahoval tato jména: Boss, Friday Night Lights, Justified, Life Unexpected, The Newsroom a Parenthood. V prvních dvou kategoriích si vítězství připsal seriál Life Unexpected, ale nejnavštěvovanější profil měl seriál Justified.

O měsíc později jsme se podívali na ukončené dobové a historické seriály. Důvěru dostala tato sestava: The Astronaut Wives Club, The Bible, Deadwood, Mad Men, Pan Am a Public Morals. První kategorii ovládl seriál Pan Am a s přehledem si dokráčel i k vítězství v kategorii druhé. Naštěstí včas zasáhl Mad Men a urval pro sebe pozici nejnavštěvova­nějšího seriálu.

Už se pomalu blížíme do finále. V březnu následovalo první okénko mimo Ameriku a představili se anglicky mluvené seriály. Výsledkem byl tento výběr: Action Man, Flashpoint, How Not to Live Your Life, Luther, Restless a Transporter. V první kategorii jednoznačně vyhrál seriál Restless, o to překvapivější pak bylo, když se ve druhé kategorii o vítězství musela podělit trojice Luther, Transporter a How Not to Live Your Life. Aby byl zmatek kompletní, tak třetí kategorii opět vyhrál Restless.

V dubnu pak mimoamerické okénko pokračovalo a představili se seriály v jiném jazyce než anglickém. Tentokrát vám byla doporučena tato šestice: Borgen, Forbrydelsen, Hilleo, Kancl, Purasuchikku memorîzu a Unsere Mütter, unsere Väter. Opět jsme měli rozmanité vítěze. První kategorii ovládl Borgen, druhou potom Unsere Mütter, unsere Väter a třetí Forbrydelsen.

Těsně před koncem jsme se podívali na ukončené animované seriály a vybrali pro vás tuto sestavu: Beck, The Cleveland Show, Fullmetal Alchemist, Life with Louie, Taz-Mania a Ugly Americans. Například seriál Beck byl vysloveně kvůli tomuto článku přidán do seriálzoňácké databáze. Na vítězství mu to ale nestačilo, první a třetí kategorii vyhrál Ugly Americans a ve druhé nejvíc bodovala Taz-mánie.

Naposledy jsme se přihlásili o slovo začátkem června, abychom shrnuli ještě to, co se nevešlo. Poslední šest míst v naší rubrice si tak získala tato jména: Banshee Origins, Cybergeddon, Dragon Age: Redemption, Making a Murderer, The Most Extreme a Sonic Highways. První a třetí kategorii ovládl Cybergeddon, ve druhé se pak o vítězství podělila dvojice Dragon Age a Most Extreme.

Páni, dočetli jste až sem? To vás statistiky vážně musí bavit. I když upřímně, kolik čísel jsme vám zatím nabídli? Naprosté minimum. Důvod je prostý. Čísla se totiž chystáme představit v následující části. Nebojte, tak dlouhá už nebude…

Připravili jsme se totiž pár zajímavých kategorií s konkrétními čís­ly:

  1. Top 10 seriálů v kategorii Přidání do watchlistu.
  2. Top 5 seriálů v kategorii Skutečný přírůstek hodnocení.
  3. Top 10 seriálů v kategorii Návštěvnost profilu.
  4. Přehled propadáků v doporučení aneb pět seriálů o které u vás vůbec nebyl zájem.

Top 10 seriálů v kategorii Přidání do watchlistu

Hned šest seriálů si u vás našlo tolik přízně, že si je nově do watchlistu zařadilo více než sto z vás. Vítěz ovládl situaci s dostatečným náskokem, ale několikrát šlo vysloveně o každý hlas.

10. místo – Outcasts (92 přidání)
9. místo – Vicious (93 přidání)
8. místo – Baby Daddy (98 přidání)
7. místo – Luther (99 přidání)
6. místo – The Lost Room (101 přidání)
5. místo – Ground Floor (122 přidání)
4. místo – Restless (129 přidání)
3. místo – Outlander (130 přidání)
2. místo – You're the Worst (152 přidání)
1. místo – Humans (182 přidání)

Top 5 seriálů v kategorii Skutečný přírůstek hodnocení

V této kategorii jsme počítali nová hodnocení, které jste seriálům udělili během měsíce od vydání článku. Vítěz je opět stejný a opět s poměrně slušným náskokem. Po pátém místě to bylo opravdu o každé hodnocení a mnoho seriálů mělo stejné přírůstky.

5. místo – Vicious (24 hodnocení)
4. místo – Ground Floor (30 hodnocení)
3. místo – Baby Daddy (36 hodnocení)
2. místo – Outlander (52 hodnocení)
1. místo – Humans (70 hodnocení)

Top 10 seriálů v kategorii Návštěvnost profilu

Zatímco v první a ve druhé kategorii se všechny seriály opakovaly, tak v kategorii, kde šlo o návštěvnost profilu, se objevilo několik nových jmen. Konečně jsme se navíc dočkali i jiného vítěze. Tentokrát byli mezi jednotlivými seriály značné rozdíly a hlavně první dvojice nechala konkurenci hodně daleko za sebou.

10. místo – Salem (2202 zobrazení)
9. místo – Fargo (2346 zobrazení)
8. místo – Halt and Catch Fire (2551 zobrazení)
7. místo – Bates Motel (2709 zobrazení)
6. místo – Ground Floor (4060 zobrazení)
5. místo – Baby Daddy (4414 zobrazení)
4. místo – The Last Ship (4558 zobrazení)
3. místo – Outlander (5216 zobrazení)
2. místo – Humans (6562 zobrazení)
1. místo – Strike Back (6813 zobrazení)

Top 5 propadáků v kategorii „Přidání do watchlistu“

Samozřejmě jsme se museli smířit také s faktem, že ne vždy jsme se naším seriálem trefili do vašeho vkusu. Doslova propadákem se pak dá nazvat článek na téma ukončené animované seriály. Čtyři z nejslabších pěti totiž pochází právě z tohoto článku.

5. místo – Talking Dead (7 přidání)
4. místo – Beck (5 přidání)
2. místo – Taz-Mania (4 přidání)
2. místo – Life with Louie (4 přidání)
1. místo – The Cleveland Show (1 přidání)

Konečně trocha té nefalšované statistiky, co říkáte? Nesmíme však zapomenout na tu nejdůležitější složku článků…

Redaktoři

Jsou to samozřejmě redaktoři, bez nich by totiž nic takového vzniknout nemohlo. Je na místě jim proto poděkovat. Vezmu to jmenovitě, abyste viděli, kolik lidí v této rubrice zapojilo své klávesnice. 24ron24, Ainny, allyska, Dadulinka, Furiant, Gabik.029, HonZajs000, inekafe, La.Volpe, Lill, lukascoolarik, Odyssea, ragelly, Seraphine313 a Thadreth – vám všem patří mé velké díky za spolupráci a napsaná doporučení. K tomu jsem si spočítal ještě jednu zajímavost. Doporučení kterého uživatele si průměrně nejčastěji našlo cestu do vašich watchlistů? Top 3 vypadá takto, Gabik.029 měla průměrně úspěšnost 55 přidání do watchlistu (ze 14 doporučení), Dadulinka 81 přidání (ze 6 doporučení) a vítězem byl Thadreth a průměrně 103 přidání do watchlistu (ze 3 doporučení).

Celkem jsme pro vás připravili 17 článků, které obsahovaly 102 doporučení. Nejčtenějším článkem bylo Sci-fi vysílané v sezóně 2014/15, aktuálně 14253 zobrazení. Doufáme, že si každý našel to své. Teď už se tedy opravdu loučíme nebo…

Co byste řekli na poslední doporučení? Už víc než rok mě totiž tíží, že se nedostalo na tenhle seriál. Podle mě si u nás totiž zaslouží větší fanouškovskou základnu…

Pajky

Bosch
stanice
Amazon
hodnoceno
77×
Pajky

V roce 2014 se Amazon rozhodl divákům na posouzení nabídnout pilotní epizodu Bosche. Seriálu, založeného na velmi úspěšné knižní sérii od Michaela Connellyho, který se na zpracování svého díla aktivně podílí. Pilot měl pozitivní ohlas a tak netrvalo dlouho a první série byla na světě. Hlavní hrdina Harry Bosch je válečný veterán a nyní pracuje pro policii v Los Angeles na oddělení vražd.

Pro mě je Bosch trefou do černého. Mám rád temnější detektivky, které nám neservírují pouze případ týdne. Navíc jsem si před seriálem přečetl kompletní knižní sérii, takže jsem se na postavy těšil ještě víc. Jako první se automaticky nabízí srovnávání s knižní sérií a překvapilo mě, jak umně jsou spojeny. Myslel jsem si, že to ani nepůjde, ale ono to vyšlo, a dobře. Sice je tam pár podstatných rozdílů, ale seriál předlohu vcelku respektuje. Dalším plusovým bodem je obsazení. Titus Welliver je pro roli Bosche naprosto dokonalý, nikoho jiného si ani nedovedu představit. Jak se říká, on ho totiž nehraje, on ho žije. Skvělým tahem bylo také obsazení Lance Reddicka do role Irvinga. To je sice v knihách běloch, ale Reddick se pro roli hlavouna, co si užívá politické hry v zákulisí, prostě narodil.

Knižní příběhy jsou dobře propleté a udržují napětí až do konce. Atmosféra napříč celou sérií je povedená a postavy jsou vykreslené jako v knihách. Harryho dům je perfektní a plusem je i hudba, kterou Harry miluje a byla prosazena i do seriálu. Nedovedu si to bez ní představit, podle mě skvěle dokresluje náladu. Teď už je jen na vás, jestli to taky zkusíte a zamilujete si seriál stejně jako já…

Podobné seriály: Luther, Ray Donovan, True Detective.


Bavila vás rubrika 5+1? Našli jste díky ní seriálovou inspiraci? Který objev vás potěšil nejvíce? A které téma bylo vaše oblíbené? Co říkáte na naše statistiky? A poslední doporučení? Podělte se s námi do diskuze.

Další díly seriálu

5+1 na téma Komedie (15. 2. 2015)
5+1 na téma Krimi (22. 3. 2015)
5+1 na téma Sci-fi a mysteriózní (17. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

5+1 na téma Historické a dobové (24. 5. 2015)
5+1 na téma Drama (1. 7. 2015)
5+1 na téma Neamerické (22. 7. 2015)
5+1 na téma Co se nevešlo (20. 8. 2015)
5+1 na téma Komedie (ukončené) (23. 9. 2015)
5+1 na téma Krimi (ukončené) (18. 10. 2015)
5+1 na téma Sci-fi (ukončené) (15. 11. 2015)
5+1 na téma Fantasy a mystery (ukončené) (13. 12. 2015)

5+1 na téma Drama (ukončené) (24. 1. 2016)
5+1 na téma Dobové (ukončené) (14. 2. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí I. (ukončené) (17. 3. 2016)
5+1 na téma Neamerické ohlédnutí II. (ukončené) (10. 4. 2016)
5+1 na téma Animované (14. 5. 2016)
5+1 na téma Co se nevešlo (9. 6. 2016)
5+1 naposledy a statisticky (právě čteš)

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Furiant
před 61 týdny
Díky moc Pajkymu, že jsem k úspěchu těchto článků mohl malou měrou přispět...
Pajky
před 61 týdny
Ano, doporučoval, ale já tehdy uprednostnil The Missing. Což není špatné,...
JustMyName
před 60 týdny
Rubrika bola viac ako perfektná, ďakujem! ..už teraz sa teším, čo napíšete ako...

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY