Facebook Twitter E-mail
30. srpna 2016

Novinka pod lupou: Rapl

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Rapl
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: Česká televize
Premiéra: 29. 8. 2016
Vysílání: každé pondělí od 20:00 na ČT1
Předskokan: –
Konkurence: MasterChef Česko (Nova), Ohnivý kuře (Prima)
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrci: Josef Viewegh, Jan Pachl
Herci: Hynek Čermák, Alexej Pyško, Lukáš Příkazký, Lucie Žáčková, Jan Dolanský, Tomáš Jeřábek, Miroslav Etzler

O čem to je?

Racionální Asociál, Polda a vyloženě Lidumil, zkrátka RAPL. Tak nám trailer líčí Hynka Čermáka v jeho staronové roli. Detektiv Kuneš se po krimidramatu Cirkus Bukowsky, kde řešil případ okolo Nestora Bukovského, vrací s příběhem z krušnohorského pohraničí, kde pyká za své předchozí činy. Kuneš si na novém místě nasáklém zločinem jen těžko zvyká na místní lidi a prostředí. I tak ale ze sebe vydá maximum, aby coby výborný detektiv s pověstí neortodoxního metodika dostál své pověsti a rozluštil všechny záhady a vyřešil všechny zapeklité případy, které ho v jeho nové lokalitě čekají.

I když je seriál se svými třinácti epizodami konstruován jako case-a-week drama, tedy tak, že každá epizoda obsahuje svůj vlastní případ, celou sérií se prolíná případ vraždy policistky Wágnerové, k jehož vyřešení se detektiv Kuneš propracovává stále víc a víc. „Diváci se tak mohou těšit na třináct samostatných detektivek s množstvím průběžných dějů a komplikovaných vztahů hlavních hrdinů. Hynek Čermák je v roli Kuneše dokonalý,“ prozradil kreativní producent Josef Viewegh.

O spin-offu Cirkusu Bukowsky se začalo mluvit ještě při natáčení Cirkusu. Hynek Čermák se role detektiva Kuneše se svým charisma zhostil tak excelentně, že autoři seriálu o jeho znovuobsazení neváhali nijak dlouho, a když podle slov Josefa Viewegha viděli, jak se s vervou ráchá ve studeném Labi na Děčínsku, bylo jasno. Díky svému výkonu si Hynek Čermák navíc může připsat jedno velké prvenství. Jeho role stojí za prvním spin-offem České televize! Jedná se o první roli, která přešla z jednoho úspěšného seriálu do vlastní série. Za úspěchem celého formátu ale jistojistě stojí i další jméno, a to Jan Pachl coby režisér a scénárista. Ten má totiž spolupráci s Vieweghem, se kterým se podílel na již zmíněném Cirkusu Bukowsky a cyklu Škoda lásky, a se samotným Hynkem Čermákem, se kterým dal dohromady nezapomenutelný dvoudílný film Gangster Ka na motivy života Radovana Krejčíře, v malíku. A tak se v tomto případě televize rozhodla nešetřit. Seriál se pyšní kvalitní literární i produkční přípravou, precizní dramaturgií a v neposlední řadě i velkorysým rozpočtem.

Sám Hynek Čermák se o Raplovi vyjádřil následovně: „Pro mě je Rapl především skvělý žánrový kus, oslava filmařiny. Rapl je odpověď na rychlokvašky a jeho kvalita roste s tím, kolik energie jsme do natáčení dali. A my jsme makali, jak jsme nejlépe uměli a dali jsme do toho i kus srdce. Doufám, že toto poznají i diváci, že se budou těšit na každý další díl.“

Podobné seriály

Cirkus Bukowsky
Případy 1. oddělení
King (Kingová)
30 případů majora Zemana
Aquarius

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

ragelly

Už od první scény vidíte, jak se Česká televize snaží. Její nové seriály jdou oproti Nově nebo Primě hodně dopředu. Televize se hodně inspiruje evropskými seriály, které i hodně vysílá, a rozhodně to jde poznat.

Jak jsem u Mordparty psala, že tam chybí jakákoliv atmosféra, tak tady jsem se dočkala. Trefné pochmurné a lehce depresivní počasí, nádherné záběry přírody. Dokonce ani to, že opravdu časté užívání těchto nic neříkajících obrázků lehce brzdí děj, mi nevadilo.

Případ byl v pohodě, klasická kriminálka. Trošku mi vadila nepřátelská atmosféra mezi dvěma kolegy, myslím, že takový tým by měl spíš táhnout za jeden provaz a krýt si záda, než aby si každý jel jen sám za sebe. Hlavní hrdinka je typický bad boy, trošku jako slabá verze Vica z The Shield. Vlastně by se dalo vymyslet asi tisíc lepších přirovnání, ale zrovna mě žádné nenapadá :D

+ skvělá atmosféra
+ sympatický tým

- nesoulad týmu
- zuřivá nátura hlavního hrdiny

Moje hodnocení pilotu: 70 %
lukascoolarik

Fanoušci krimi Cirkus Bukowsky se konečně dočkali slibovaného návratu oblíbeného majora Kuneše v podání Hynka Čermáka. I já se na Rapla poměrně těšil, byť jsem se nechal zhýčkat kvalitou zámořských seriálů a ty české mě zaujmou jen zřídka. A po pilotním díle musím říct, že stále nevím, zda bude Rapl stát za to.

Epizoda působila skrz naskrz průměrně, což je pro úvodní díl docela škoda. Místo toho, aby scenáristé přišli s něčím, co divákovi naprosto vytře zrak a během těch zhruba šedesáti minut ho přesvědčí o tom, že jejich počin bude stát za to, přišlo něco, co lze popsat jako lehké zklamání. Ale zpět k tomu dobrému. Čermák i nadále v roli Kuneše odvádí skvělou práci, hudba v pozadí je povedená a atmosféru neruší, ale krásně podtrhuje, a kromě občasné akce dostal prostor i humor a našlo se tak i pár zábavných hlášek.

Zvolený případ mohl být trochu lepší, mě osobně si příliš nezískal a spíše jsem se zajímal o to ostatní. I přesto epizoda rychle plynula a těch šedesát minut se mi na konci zdálo jako třicet. Problémem do budoucna by mohly být ostatní postavy, které jsme během pilotu příliš nepoznali, a Kuneš si epizodu v podstatě ukradl sám pro sebe. Doufám, že i zbytek ansámblu časem dostane možnost se vyřádit.

Suma sumárum, Rapl neurazí, ale zatím ani příliš nenadchne. Tím, že tvůrci zvolili schéma případu týdne, si pro sebe uvázali menší oprátku, protože pokud nepřijdou lepší případy k vyšetřování, kvalita nahoru o moc nepůjde. Palec nahoru dávám ostatním zápletkám kolem Kuneše, které vypadají zajímavě a kvůli nim seriál rozhodně budu sledovat i nadále.

+ Hynek Čermák v plné síle
+ dějové linky kolem Kuneše
+ pěkně zpracovaná znělka
+ nezapomnělo se ani na humor

- nelákavý případ
- místy taková pomalá atmosféra
- chyběla třešnička na dortu

Moje hodnocení pilotu: 70 %
honzajs000

Nutno začít tím, že Cirkus Bukowsky není třeba sledovat, aby člověk pochopil, proč je pan major Kuneš tam, kde je, a proč tam je. Tvůrci nám pomohli scénou před intrem. Takže po této stránce žádný strach.

I tady je ale vidět to, co u Primy. Vemte tvůrčí tým stojící za jedním skvostem a nechte ho točit něco dalšího. Je to jako přes kopírák. Gangster Ka a její styl vyprávění příběhu, záběry, našedlá atmosféra, jako bychom byli opět u Krejčíře. Rukopis pana Pachla je nepřehlédnutelný. Na druhou stranu, přesně takové líčení děje do prostorů Jáchymova a industriálních oblastí krušnohorska bezpochyby patří, temná atmosféra a vážná piánová/houslová linka jen podtrhují dramatičnost a místy až teatrálnost případu a jeho vyšetřování. Po stránce kamery, režie a hudby se nedá nic moc vytknout, až na pár hluchých a táhlých míst, které ve výsledku na svěžesti a tempu epizody neubíraly.

Postavy jsou vykresleny skvěle. Hynek Čermák exceluje ve své roli na výbornou, zbytek týmu zdatně sekunduje, zbytečně nepřehrává avšak umí dát skvěle najevo své vzájemné antipatie. Atmosféra v kolektivu funguje tam, kde má, a naopak nefunguje tam, kde nemá. Super. Nicméně klišoidní vztah otec-dcera u Kunešových by tu být nemusel. Proč v nějaké krimi prostě není taťka, který má dva synky, má je moc rád, nic se mu ani jim neděje, po práci si s nimi normálně staví z LEGA apod.? Že by na to nikdo nekoukal, asi?

Co mě opravdu celkem mrzí, je scénář. Pan Pachl si měl vzít k ruce ještě někoho, kdo by mu jeho pokusy o hluboké rozhovory proškrtal. Těch patetických momentů tam bylo až moc na to, aby nad tím člověk jen mávnul rukou. „Myslel jsem, že jsem zažil štěstí, ale přitom v reálném životě číhá ďábel,“ nebo vůbec celý dialog Dolanského s tím muklem, to by tu úplně být nemuselo a výsledek by byl bezvadný. I tak pořád nadprůměrná kriminálka, která má hodně co nabídnout.

+ Hynek Čermák
+ intro á la True Detective (Temný případ)
+ obrazová kompozice
+ výborné záběry z dronu

- ale některé ostatní záběry tedy fakt úplně zbytečné (židle, tma z auta…)
- klišoidní vztah otec-dcera
- až moc patetických dialogů
- scéna Kuneš na sjezdovce

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Co říkáte na novinku České televize? Podíváte se na to, nebo vás nápad na spin-off Cirkusu Bukowsky naopak vůbec nezaujal?

Další díly seriálu

Novinka pod lupou: Minority Report (21. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Life in Pieces (21. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Blindspot (22. 9. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Novinka pod lupou: Scream Queens (22. 9. 2015)
Novinka pod lupou: The Muppets (22. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Limitless (23. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Rosewood (25. 9. 2015)
Novinka pod lupou: The Player (26. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Heroes Reborn (27. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Quantico (29. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Blood and Oil (29. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Grandfathered (1. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Grinder (1. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Code Black (2. 10. 2015)
Novinka pod lupou: You, Me and the Apocalypse (2. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Dr. Ken (5. 10. 2015)
Novinka pod lupou: From Darkness (7. 10. 2015)
Novinka pod lupou: This Life (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Benders (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Gigi Does It (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Con Man (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Casual (12. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Atentát (13. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Last Kingdom (13. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Crazy Ex-Girlfriend (15. 10. 2015)
Novinka pod lupou: River (18. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Romeo Section (18. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Místo zločinu Plzeň (21. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Mamon (26. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Supergirl (28. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Truth Be Told (28. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Wicked City (29. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Jekyll and Hyde (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Together (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Unforgotten (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Ex-PM (3. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Principal (3. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Ash vs. Evil Dead (4. 11. 2015)
Novinka pod lupou: After Hours (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Cuffs (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Agent X (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Master of None (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: London Spy (19. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Jessica Jones (20. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Chicago Med (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Flesh and Bone (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Frankenstein Chronicles (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Donny! (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Into the Badlands (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Man in the High Castle (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Coroner (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Art of More (27. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Josh (28. 11. 2015)
Novinka pod lupou: South of Hell (28. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Capital (29. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Modus (2. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Superstore (2. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Real Rob (4. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Telenovela (9. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Tripped (10. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Childhood's End (16. 12. 2015)
Novinka pod lupou: The Magicians (20. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Second Chance (27. 12. 2015)
Novinka pod lupou: F Is for Family (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Colony (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Cooper Barett's Guide to Surviving Life (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Teachers (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: And Then There Were None (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Recovery Road (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Dickensian (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Beowulf: Return to the Shieldlands (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Billions (2. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Bordertown (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: The Shannara Chronicles (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: War and Peace (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Shades of Blue (9. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Angel from Hell (9. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Shadowhunters (14. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Crashing (17. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Angie Tribeca (19. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Zoe Ever After (19. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Jericho (21. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Mercy Street (21. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Baskets (22. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Legends of Tomorrow (23. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Lucifer (27. 1. 2016)
Novinka pod lupou speciál: The X-Files (27. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Mad Dogs (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Outsiders (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Family Law (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Stan Lee's Lucky Man (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: American Crime Story (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Madoff (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Animals (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: V.I.P. vraždy (8. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Na vodě (9. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Those Who Can't (12. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Vinyl (15. 2. 2016)
Novinka pod lupou: 11.22.63 (16. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Love (20. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Night Manager (23. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Fuller House (26. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Real O'Neals (4. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Family (5. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Ohnivý kuře (5. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Hap and Leonard (8. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Damien (10. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Of Kings and Prophets (10. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Thirteen (12. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Underground (12. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Slasher (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Doctor Thorne (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Wanted (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Flaked (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Aliens (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Criminal Minds: Beyond Borders (18. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Drazí sousedé (19. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Houdini and Doyle (19. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Crowded (20. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Saints and Sinners (20. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Heartbeat (25. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Catch (25. 3. 2016)
Novinka pod lupou: You Me Her (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Lopez (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Dice (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Path (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Rush Hour (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Wynonna Earp (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Ranch (4. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Marcella (6. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Durrells (7. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Undercover (7. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Detour (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Animal Kingdom (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Almost There (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Hunters (12. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Girlfriend Experience (13. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Game of Silence (13. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Five (16. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Containment (20. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Preacher (23. 5. 2016)
Novinka pod lupou: Feed the Beast (6. 6. 2016)
Novinka pod lupou: BrainDead (23. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Still the King (24. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Outcast (25. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Wrecked (27. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Lady Dynamite (28. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Roots (28. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Windsors (29. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Secret (29. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Wolf Creek (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Witless (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Night Of (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Submission (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Roadies (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: American Gothic (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Cleverman (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Stranger Things (27. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Uncle Buck (29. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Vice Principals (29. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Cape Town (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Queen of the South (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Dead of Summer (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Fleabag (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Guilt (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Flowers (31. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Greenleaf (31. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Living and the Dead (1. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Mum (1. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Interestings (2. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Marseille (2. 8. 2016)
Novinka pod lupou: New Blood (3. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Kettering Incident (3. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Jetelín (4. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Private Eyes (5. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Wasted (5. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Secret City (6. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Get Down (13. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Mordparta (29. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Borderline (29. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Secret Agent (29. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Rapl (právě čteš)
Novinka pod lupou: Victoria (30. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Home From Home (31. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Four in the Morning (3. 9. 2016)
Novinka pod lupou: 2015/2016 (5. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Hillary (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Chesapeake Shores (7. 9. 2016)

Novinka pod lupou: The Coopers vs. the Rest (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: I Love Dick (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: One of Us (9. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Too Close to Home (13. 9. 2016)
Novinka pod lupou: The Last Tycoon (28. 7. 2017)
Novinka pod lupou: The Tick (25. 8. 2017)
Novinka pod lupou: Jean Claude Van Johnson (15. 12. 2017)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
HonZajs000
Autor kromě práva, hudby a hudební kompozice, které nade vše miluje, propadl i seriálům. Jeho duše je nenávratně ztracena. Již není cesty zpět!

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

verunkabrožová
před 167 týdny
Čermáka naprosto miluji a proto i tenhle seriál,trefili se do černého :)
misa-k
před 167 týdny
Neviděla jsem ale kouknu se na to
adush
před 167 týdny
Nevím proč, ale připomíná mi to Clonu. Ovšem tohle je o několik levlů výše...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY