30. 8. 2016

Novinka pod lupou: Rapl

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Rapl
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: Česká televize
Premiéra: 29. 8. 2016
Vysílání: každé pondělí od 20:00 na ČT1
Předskokan: –
Konkurence: MasterChef Česko (Nova), Ohnivý kuře (Prima)
Tipovačka: –

O čem to je?

Racionální Asociál, Polda a vyloženě Lidumil, zkrátka RAPL. Tak nám trailer líčí Hynka Čermáka v jeho staronové roli. Detektiv Kuneš se po krimidramatu Cirkus Bukowsky, kde řešil případ okolo Nestora Bukovského, vrací s příběhem z krušnohorského pohraničí, kde pyká za své předchozí činy. Kuneš si na novém místě nasáklém zločinem jen těžko zvyká na místní lidi a prostředí. I tak ale ze sebe vydá maximum, aby coby výborný detektiv s pověstí neortodoxního metodika dostál své pověsti a rozluštil všechny záhady a vyřešil všechny zapeklité případy, které ho v jeho nové lokalitě čekají.

I když je seriál se svými třinácti epizodami konstruován jako case-a-week drama, tedy tak, že každá epizoda obsahuje svůj vlastní případ, celou sérií se prolíná případ vraždy policistky Wágnerové, k jehož vyřešení se detektiv Kuneš propracovává stále víc a víc. „Diváci se tak mohou těšit na třináct samostatných detektivek s množstvím průběžných dějů a komplikovaných vztahů hlavních hrdinů. Hynek Čermák je v roli Kuneše dokonalý,“ prozradil kreativní producent Josef Viewegh.

O spin-offu Cirkusu Bukowsky se začalo mluvit ještě při natáčení Cirkusu. Hynek Čermák se role detektiva Kuneše se svým charisma zhostil tak excelentně, že autoři seriálu o jeho znovuobsazení neváhali nijak dlouho, a když podle slov Josefa Viewegha viděli, jak se s vervou ráchá ve studeném Labi na Děčínsku, bylo jasno. Díky svému výkonu si Hynek Čermák navíc může připsat jedno velké prvenství. Jeho role stojí za prvním spin-offem České televize! Jedná se o první roli, která přešla z jednoho úspěšného seriálu do vlastní série. Za úspěchem celého formátu ale jistojistě stojí i další jméno, a to Jan Pachl coby režisér a scénárista. Ten má totiž spolupráci s Vieweghem, se kterým se podílel na již zmíněném Cirkusu Bukowsky a cyklu Škoda lásky, a se samotným Hynkem Čermákem, se kterým dal dohromady nezapomenutelný dvoudílný film Gangster Ka na motivy života Radovana Krejčíře, v malíku. A tak se v tomto případě televize rozhodla nešetřit. Seriál se pyšní kvalitní literární i produkční přípravou, precizní dramaturgií a v neposlední řadě i velkorysým rozpočtem.

Sám Hynek Čermák se o Raplovi vyjádřil následovně: „Pro mě je Rapl především skvělý žánrový kus, oslava filmařiny. Rapl je odpověď na rychlokvašky a jeho kvalita roste s tím, kolik energie jsme do natáčení dali. A my jsme makali, jak jsme nejlépe uměli a dali jsme do toho i kus srdce. Doufám, že toto poznají i diváci, že se budou těšit na každý další díl.“

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Už od první scény vidíte, jak se Česká televize snaží. Její nové seriály jdou oproti Nově nebo Primě hodně dopředu. Televize se hodně inspiruje evropskými seriály, které i hodně vysílá, a rozhodně to jde poznat.

Jak jsem u Mordparty psala, že tam chybí jakákoliv atmosféra, tak tady jsem se dočkala. Trefné pochmurné a lehce depresivní počasí, nádherné záběry přírody. Dokonce ani to, že opravdu časté užívání těchto nic neříkajících obrázků lehce brzdí děj, mi nevadilo.

Případ byl v pohodě, klasická kriminálka. Trošku mi vadila nepřátelská atmosféra mezi dvěma kolegy, myslím, že takový tým by měl spíš táhnout za jeden provaz a krýt si záda, než aby si každý jel jen sám za sebe. Hlavní hrdinka je typický bad boy, trošku jako slabá verze Vica z The Shield. Vlastně by se dalo vymyslet asi tisíc lepších přirovnání, ale zrovna mě žádné nenapadá :D
 • skvělá atmosféra
 • sympatický tým
 • nesoulad týmu
 • zuřivá nátura hlavního hrdiny
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Fanoušci krimi Cirkus Bukowsky se konečně dočkali slibovaného návratu oblíbeného majora Kuneše v podání Hynka Čermáka. I já se na Rapla poměrně těšil, byť jsem se nechal zhýčkat kvalitou zámořských seriálů a ty české mě zaujmou jen zřídka. A po pilotním díle musím říct, že stále nevím, zda bude Rapl stát za to.

Epizoda působila skrz naskrz průměrně, což je pro úvodní díl docela škoda. Místo toho, aby scenáristé přišli s něčím, co divákovi naprosto vytře zrak a během těch zhruba šedesáti minut ho přesvědčí o tom, že jejich počin bude stát za to, přišlo něco, co lze popsat jako lehké zklamání. Ale zpět k tomu dobrému. Čermák i nadále v roli Kuneše odvádí skvělou práci, hudba v pozadí je povedená a atmosféru neruší, ale krásně podtrhuje, a kromě občasné akce dostal prostor i humor a našlo se tak i pár zábavných hlášek.

Zvolený případ mohl být trochu lepší, mě osobně si příliš nezískal a spíše jsem se zajímal o to ostatní. I přesto epizoda rychle plynula a těch šedesát minut se mi na konci zdálo jako třicet. Problémem do budoucna by mohly být ostatní postavy, které jsme během pilotu příliš nepoznali, a Kuneš si epizodu v podstatě ukradl sám pro sebe. Doufám, že i zbytek ansámblu časem dostane možnost se vyřádit.

Suma sumárum, Rapl neurazí, ale zatím ani příliš nenadchne. Tím, že tvůrci zvolili schéma případu týdne, si pro sebe uvázali menší oprátku, protože pokud nepřijdou lepší případy k vyšetřování, kvalita nahoru o moc nepůjde. Palec nahoru dávám ostatním zápletkám kolem Kuneše, které vypadají zajímavě a kvůli nim seriál rozhodně budu sledovat i nadále.

 • nelákavý případ
 • místy taková pomalá atmosféra
 • chyběla třešnička na dortu
70 %
Mé hodnocení
lukascoolarik

Nutno začít tím, že Cirkus Bukowsky není třeba sledovat, aby člověk pochopil, proč je pan major Kuneš tam, kde je, a proč tam je. Tvůrci nám pomohli scénou před intrem. Takže po této stránce žádný strach.

I tady je ale vidět to, co u Primy. Vemte tvůrčí tým stojící za jedním skvostem a nechte ho točit něco dalšího. Je to jako přes kopírák. Gangster Ka a její styl vyprávění příběhu, záběry, našedlá atmosféra, jako bychom byli opět u Krejčíře. Rukopis pana Pachla je nepřehlédnutelný. Na druhou stranu, přesně takové líčení děje do prostorů Jáchymova a industriálních oblastí krušnohorska bezpochyby patří, temná atmosféra a vážná piánová/houslová linka jen podtrhují dramatičnost a místy až teatrálnost případu a jeho vyšetřování. Po stránce kamery, režie a hudby se nedá nic moc vytknout, až na pár hluchých a táhlých míst, které ve výsledku na svěžesti a tempu epizody neubíraly.

Postavy jsou vykresleny skvěle. Hynek Čermák exceluje ve své roli na výbornou, zbytek týmu zdatně sekunduje, zbytečně nepřehrává avšak umí dát skvěle najevo své vzájemné antipatie. Atmosféra v kolektivu funguje tam, kde má, a naopak nefunguje tam, kde nemá. Super. Nicméně klišoidní vztah otec-dcera u Kunešových by tu být nemusel. Proč v nějaké krimi prostě není taťka, který má dva synky, má je moc rád, nic se mu ani jim neděje, po práci si s nimi normálně staví z LEGA apod.? Že by na to nikdo nekoukal, asi?

Co mě opravdu celkem mrzí, je scénář. Pan Pachl si měl vzít k ruce ještě někoho, kdo by mu jeho pokusy o hluboké rozhovory proškrtal. Těch patetických momentů tam bylo až moc na to, aby nad tím člověk jen mávnul rukou. „Myslel jsem, že jsem zažil štěstí, ale přitom v reálném životě číhá ďábel,“ nebo vůbec celý dialog Dolanského s tím muklem, to by tu úplně být nemuselo a výsledek by byl bezvadný. I tak pořád nadprůměrná kriminálka, která má hodně co nabídnout.

 • ale některé ostatní záběry tedy fakt úplně zbytečné (židle, tma z auta…)
 • klišoidní vztah otec-dcera
 • až moc patetických dialogů
 • scéna Kuneš na sjezdovce
70 %
Mé hodnocení
honzajs000

Co říkáte na novinku České televize? Podíváte se na to, nebo vás nápad na spin-off Cirkusu Bukowsky naopak vůbec nezaujal?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
HonZajs000

HonZajs000

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
verunkabrožová

verunkabrožová

Čermáka naprosto miluji a proto i tenhle seriál,trefili se do černého :)
před 205 týdny
misa-k

misa-k

Neviděla jsem ale kouknu se na to
před 205 týdny
adush

adush

Nevím proč, ale připomíná mi to Clonu. Ovšem tohle je o několik levlů výše a hlášky Kuneše to jen...
před 204 týdny
Další články k tématu