29. 8. 2016

Novinka pod lupou: Mordparta

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Mordparta
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: Prima
Premiéra: 28. 8. 2016
Vysílání: každou neděli večer od 20:15
Předskokan: -
Konkurence: Doktor Martin (Česká televize), Tvoje tvář má známý hlas (Nova)
Tipovačka: –

O čem to je?

„Mordparta, to je jeden případ vedle druhýho. Ženská, který se jen tak neroztřesou kolena. Mladej, kterej má všechny pravidla na háku. Srdcař, kterej nejde pro ránu daleko. Starej, kterej nám musí krejt záda. A ten, kterej toho zažil víc, než by si přál.“ Tak nám Jiří Bartoška líčí složení Mordparty. Mordparta coby nový primácký seriál se soustředí jako v podstatě každá další kriminálka na jedno oddělení kriminální policie, které řeší ty nejzapeklitější případy. Ač je seriál tvořem osmi uzavřenými epizodami, osmi ucelenými případy a osmi dílčími příběhy, celou sérií se prolínají neméně zapeklité soukromé problémy jednotlivých postav. Společně ale přes všechny své starosti a odlišnosti tvoří kriminalisté z mordparty dokonale fungující mechanismus, kterému se daří ve výsledku rozkrýt každičký zločin.

Televizní stanice Prima se touto kriminálkou snaží reagovat, podobně jako konkurenční Česká televize se svou novinkou Rapl, na úpadek krimi žánru. I tady jsou si totiž vědomi, že poslední dobou produkované rychlokriminálky bídné kvality jsou sice víceméně dobrým zdrojem sledovanosti, ale kvalita tomu přece jen chybí. A jak ukázaly tehdy Případy 1. oddělení na České televizi, vskutku kvalitní kriminálka se dá v Čechách natočit a dá se na ni i koukat. Co víc si přát. A tak si od Mordparty už od počátku stanice slibuje opravdu mnoho. Vždyť většina tvůrčího týmu na Primu přešla právě z Případů. Za kameru si stoupnul Martin Žiaran, režie se chopil Peter Bebjak a o hudební motivy se postaral Juraj Dobrakov. S takovou trojicí se výsledek musí podařit. Prima se původně snažila zlanařit i Josefa Mareše, scénáristu Případů a dlouholetého vyšetřovatele pražského 1. oddělení neboli mordparty, ale ten spolupráci odmítl.

TV Prima se na seriálu rozhodla nešetřit. Na rozdíl od dalších svých počinů, kde finance a logistika znatelně chyběly a chybí, tady se jelo ve velkém. Exteriéry nejsou točeny ve studiích, nýbrž po celé republice. Scénáristé se případy založené volně na skutečných událostech snažily udělat natolik pestré, aby diváka zavedly doprostřed lesa, průmyslových oblastí, jeskyň či do ulic města. Televize navíc měla k dispozici řadu odborných poradců od poradců kriminalistických po psychologické a lékařské. A dokonce i interiérové záběry se ve většině případů točily ve skutečných místnostech či na stanici, nikoliv ve studiu, tedy přesně tak, jak tomu bylo právě v případě Případů.

A aby televize ukázala, jak moc jí na seriálu záleží a jak moc mu věří, své promo co do objemu zmnohonásobila nad standardní počet reklam v tisku a na webu. Nasadit totiž svůj nejočekávanější seriál v neděli večer se může zdát jako chytrý tah, ale Prima musí konkurovat České televizi s Doktorem Martinem (pánové Bartoška a Donutil se tu na rozdíl od společně vedené série Na cestě poperou o přízeň diváků) a stanici Nova, která od druhé epizody nasadí do nedělního primetime svou divácky úspěšnou show Tvoje tvář má známý hlas se druhou řadou. A to nebude jen tak. Nicméně, jestli se všechny zmíněné investice televizi vyplatí, to uvidíme. Očekávání jsou ale na obou stranách velká.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Příjemné překvapení. Vypadá to, že nová sezóna se bude rozjíždět slibně. Jde o kriminálku, která může zdatně konkurovat těm klasickým americkým typu CSI. Podobá se jim více než třeba britské/evropské detektivní tvorbě. Hlavní rozdíl je především v tom, že příběhově se tady soustředí hlavně na případ a hledání důkazů, ne na celkovou atmosféru.

Ono to ale nevadí. Protože to, na čem seriál hlavně stojí, funguje docela dobře. Mluvím o hercích, kteří jsou v pohodě. Sice jasně, typizace jak blázen – máme tu v týmu veterána, záletníka, nerda a holku. Ale jsou sympatičtí a celkem i věrohodní. Především oceňuju výkon holky, která mě dostala, a taky veterána, který má nezdravou starost o svou dospělou dceru. Jeho dějová linka navíc jako jediná vypadá na delší záležitost, která celou první sérii propojí.

Ohledně veterána se mi také líbilo, jak příběh mrtvé nevěsty korespondoval s jeho vlastním životem. Holka vypadala podobně jako jeho, byly tam problémy rodičů kvůli jeho/její drahé polovičce atd. Pěkně to do sebe zapadalo.

Za mě rozhodně jedna z těch lepších českých kriminálek, která za dnešního horkého dne rozhodně zchladila, jelikož se natáčela asi tak v lednu :D
 • příjemné postavy
 • osobní dějová linka veterána
 • nechyběl zvrat (i když do jisté míry předvídatelný)
 • nutná typizace postav
 • škoda, že tam nebylo nic z osobního života nerda, byl mi sympatický
 • místy až nepříjemné přehrávání (hlavně u hostujících her­ců)
 • chybělo napětí
70 %
Mé hodnocení
ragelly

TV Prima Mordpartě očividně hodně věří, dokonce natolik, aby seriál nasadila na slot, ve kterém se bude Pilot bude potýkat s Doktorem Martinem, který během první řady přilákal klidně i 1,5 milionu diváků, a epizoda číslo dvě dostala ránu v podobě premiéry první epizody druhé řady novácké show Tvoje tvář má známý hlas, která v první řadě překonala hranici 2 milionů diváků. Člověk si říká, že když si takto troufají, seriál musí opravdu stát zato. Je to vážně tak?

Je vidět, že Mordparta se snaží být velmi „temná“, tento dojem má ještě umocnit smutná a depresivní hudba, která se ozývá snad 90 % epizody, navíc zřejmě čím víc sprostých slov, tím temnější seriál bude. Dalším poznávacím znamením seriálu je neustálý pláč či řev. Samozřejmě, to všechno ke kriminálkám patří, ale čeho je moc, toho je příliš a člověka to prostě za chvíli začne obtěžovat.

Tvůrci nechávají většinu pozornosti na případu (což rozhodně není špatně v případě, že případ je vážně dobrý), o tom, že by byla nějaká z postav tahounem seriálu nebo snad důvodem, proč se chtít dívat na další epizodu, totiž rozhodně nemůže být řeč. Postavy jsou nevýrazné, za hodinu sledování o postavách vím jen to, že Naďa nefláká prověrky, má dítě a špatného manžela, Columbo má zvláštní přezdívku a koníčky a nikomu nevěří a Karel je hrozný „děvkař“.

Možná to je tím, že případ nebyl až tolik dobrý, aby epizodu „utáhnul“ sám, ale díl se celkově hrozně „táhne“. Hodina není sice tolik, ale pocitově Mordparta prostě neubíhá a už od půlky člověk vyhlíží konec.

Celkově musím říct, že Prima to umí i líp. Popisky ve znělce u postav jsou zajímavá věc, ale tím můj seznam zajímavých věcí nejspíš končí. A to je ten hlavní problém, prostě netuším, proč bych měla sledovat další díl. A je otázkou, kolik lidí si po počáteční zvědavosti raději nezvolí konkurenci.
 • zajímavá znělka
 • nezajímavé postavy
 • děj ubíhá pomalu
 • silná konkurence (ať už ve vysílání, tak mezi tímto typem seriálů)
 • iritující efekty
30 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Myslím, že Mordparta naplnila očekávání kvalitně natočené kriminálky. Co si ale budeme povídat, Případy okopčené, jak to jen šlo. Ono taky natočit odlišně prostředí takového oddělení asi nebude úplně jednoduché, ale i tak. Postava Kolumného jako by z oka vpadla Plíškovi, nerudný Milan jako by z oka vypadl Korejsovi. Ale nechme srovnávání stranou.

Syrově podaný příběh bez nějakého nutkání za každou cenu odlehčovat situaci hláškami, střihy, patetickými proslovy. Prostě čistá krimi. Příběh plynul, jak měl. Nudných a slepých míst nebylo. Epizoda měla spád, měla náboj a měla švih. I přesto ale nepůsobila nikterak okázale a nabubřele, na rozdíl od dalších krimipočinů televize Prima. A to se vždycky cení. Takových kriminálek je málo. Nad to skvěle rozpracované postavy a jejich soukromé problémy, které se výborně představily a rozjely. Divák tak bude napínavě sledovat a hlavně se i těšit na příští epizody. Já tedy ano.

Nicméně co je nutno vytknout, je chemie mezi herci. Interakce s okolím nedělala sebemenší problém, ba ani interakce postav s jejich bližními ne. Ale v týmu? Tam jsem tu chemii a týmového ducha prostě neměl. A obzvláště Pavel Batěk mi neskutečně vadil. Nevím, jestli to byl záměr tvůrců vylíčit mordpartu chladně i po této stránce, nebo ne, ale zajetý tým by podle mě měl fungovat jinak. A závěrečná scéna s pivem na stanici, ta to prostě nezachrání.
 • Juraj Dobrakov a jeho témata
 • konečně reálná pitevna, kde se nejí, nehláškuje a nežertuje!
 • case-a-week
 • Případy 1. oddělení 2.0
 • Pavel Batěk
 • to o tři čísla větší sako na Bábkovi mi drásalo nervy
 • ta chemie v týmu prostě nefungovala
70 %
Mé hodnocení
Honzajs000

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
HonZajs000

HonZajs000

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře24zobraz všech 24 příspěvků
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Hele, to potvrdit nemůžu, u prvního dílu jsem málem usnula a po sepsání názoru to navždy vytěsnila...
před 210 týdny
milosh

milosh

Netřeba rušit, když zbývá "už jen" 6 epizod, to Mordparta v programu vydrží. Spíš by mě...
před 210 týdny
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Já to myslela pro dobro diváků, v tu dobu mi dávají dvě věci, takže doopravdy další díly nepotřebuji...
před 210 týdny
Další články k tématu