Facebook Twitter E-mail
29. srpna 2016

Novinka pod lupou: Mordparta

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Mordparta
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: Prima
Premiéra: 28. 8. 2016
Vysílání: každou neděli večer od 20:15
Předskokan: -
Konkurence: Doktor Martin (Česká televize), Tvoje tvář má známý hlas (Nova)
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Peter Bebjak, Tomáš Bombík
Herci: Markéta Plánková, Vojtěch Kotek, Pavel Batěk, Jiří Bábek, Jiří Bartoška

O čem to je?

„Mordparta, to je jeden případ vedle druhýho. Ženská, který se jen tak neroztřesou kolena. Mladej, kterej má všechny pravidla na háku. Srdcař, kterej nejde pro ránu daleko. Starej, kterej nám musí krejt záda. A ten, kterej toho zažil víc, než by si přál.“ Tak nám Jiří Bartoška líčí složení Mordparty. Mordparta coby nový primácký seriál se soustředí jako v podstatě každá další kriminálka na jedno oddělení kriminální policie, které řeší ty nejzapeklitější případy. Ač je seriál tvořem osmi uzavřenými epizodami, osmi ucelenými případy a osmi dílčími příběhy, celou sérií se prolínají neméně zapeklité soukromé problémy jednotlivých postav. Společně ale přes všechny své starosti a odlišnosti tvoří kriminalisté z mordparty dokonale fungující mechanismus, kterému se daří ve výsledku rozkrýt každičký zločin.

Televizní stanice Prima se touto kriminálkou snaží reagovat, podobně jako konkurenční Česká televize se svou novinkou Rapl, na úpadek krimi žánru. I tady jsou si totiž vědomi, že poslední dobou produkované rychlokriminálky bídné kvality jsou sice víceméně dobrým zdrojem sledovanosti, ale kvalita tomu přece jen chybí. A jak ukázaly tehdy Případy 1. oddělení na České televizi, vskutku kvalitní kriminálka se dá v Čechách natočit a dá se na ni i koukat. Co víc si přát. A tak si od Mordparty už od počátku stanice slibuje opravdu mnoho. Vždyť většina tvůrčího týmu na Primu přešla právě z Případů. Za kameru si stoupnul Martin Žiaran, režie se chopil Peter Bebjak a o hudební motivy se postaral Juraj Dobrakov. S takovou trojicí se výsledek musí podařit. Prima se původně snažila zlanařit i Josefa Mareše, scénáristu Případů a dlouholetého vyšetřovatele pražského 1. oddělení neboli mordparty, ale ten spolupráci odmítl.

TV Prima se na seriálu rozhodla nešetřit. Na rozdíl od dalších svých počinů, kde finance a logistika znatelně chyběly a chybí, tady se jelo ve velkém. Exteriéry nejsou točeny ve studiích, nýbrž po celé republice. Scénáristé se případy založené volně na skutečných událostech snažily udělat natolik pestré, aby diváka zavedly doprostřed lesa, průmyslových oblastí, jeskyň či do ulic města. Televize navíc měla k dispozici řadu odborných poradců od poradců kriminalistických po psychologické a lékařské. A dokonce i interiérové záběry se ve většině případů točily ve skutečných místnostech či na stanici, nikoliv ve studiu, tedy přesně tak, jak tomu bylo právě v případě Případů.

A aby televize ukázala, jak moc jí na seriálu záleží a jak moc mu věří, své promo co do objemu zmnohonásobila nad standardní počet reklam v tisku a na webu. Nasadit totiž svůj nejočekávanější seriál v neděli večer se může zdát jako chytrý tah, ale Prima musí konkurovat České televizi s Doktorem Martinem (pánové Bartoška a Donutil se tu na rozdíl od společně vedené série Na cestě poperou o přízeň diváků) a stanici Nova, která od druhé epizody nasadí do nedělního primetime svou divácky úspěšnou show Tvoje tvář má známý hlas se druhou řadou. A to nebude jen tak. Nicméně, jestli se všechny zmíněné investice televizi vyplatí, to uvidíme. Očekávání jsou ale na obou stranách velká.

Podobné seriály

Případy 1. oddělení
Law & Order: Special Victims Unit (Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti)
Cold Case (Odložené případy)
Expozitura
Kriminálka Anděl

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

ragelly

Příjemné překvapení. Vypadá to, že nová sezóna se bude rozjíždět slibně. Jde o kriminálku, která může zdatně konkurovat těm klasickým americkým typu CSI. Podobá se jim více než třeba britské/evropské detektivní tvorbě. Hlavní rozdíl je především v tom, že příběhově se tady soustředí hlavně na případ a hledání důkazů, ne na celkovou atmosféru.

Ono to ale nevadí. Protože to, na čem seriál hlavně stojí, funguje docela dobře. Mluvím o hercích, kteří jsou v pohodě. Sice jasně, typizace jak blázen – máme tu v týmu veterána, záletníka, nerda a holku. Ale jsou sympatičtí a celkem i věrohodní. Především oceňuju výkon holky, která mě dostala, a taky veterána, který má nezdravou starost o svou dospělou dceru. Jeho dějová linka navíc jako jediná vypadá na delší záležitost, která celou první sérii propojí.

Ohledně veterána se mi také líbilo, jak příběh mrtvé nevěsty korespondoval s jeho vlastním životem. Holka vypadala podobně jako jeho, byly tam problémy rodičů kvůli jeho/její drahé polovičce atd. Pěkně to do sebe zapadalo.

Za mě rozhodně jedna z těch lepších českých kriminálek, která za dnešního horkého dne rozhodně zchladila, jelikož se natáčela asi tak v lednu :D

+ příjemné postavy
+ osobní dějová linka veterána
+ nechyběl zvrat (i když do jisté míry předvídatelný)

- nutná typizace postav
- škoda, že tam nebylo nic z osobního života nerda, byl mi sympatický
- místy až nepříjemné přehrávání (hlavně u hostujících herců)
- chybělo napětí

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

TV Prima Mordpartě očividně hodně věří, dokonce natolik, aby seriál nasadila na slot, ve kterém se bude Pilot bude potýkat s Doktorem Martinem, který během první řady přilákal klidně i 1,5 milionu diváků, a epizoda číslo dvě dostala ránu v podobě premiéry první epizody druhé řady novácké show Tvoje tvář má známý hlas, která v první řadě překonala hranici 2 milionů diváků. Člověk si říká, že když si takto troufají, seriál musí opravdu stát zato. Je to vážně tak?

Je vidět, že Mordparta se snaží být velmi „temná“, tento dojem má ještě umocnit smutná a depresivní hudba, která se ozývá snad 90 % epizody, navíc zřejmě čím víc sprostých slov, tím temnější seriál bude. Dalším poznávacím znamením seriálu je neustálý pláč či řev. Samozřejmě, to všechno ke kriminálkám patří, ale čeho je moc, toho je příliš a člověka to prostě za chvíli začne obtěžovat.

Tvůrci nechávají většinu pozornosti na případu (což rozhodně není špatně v případě, že případ je vážně dobrý), o tom, že by byla nějaká z postav tahounem seriálu nebo snad důvodem, proč se chtít dívat na další epizodu, totiž rozhodně nemůže být řeč. Postavy jsou nevýrazné, za hodinu sledování o postavách vím jen to, že Naďa nefláká prověrky, má dítě a špatného manžela, Columbo má zvláštní přezdívku a koníčky a nikomu nevěří a Karel je hrozný „děvkař“.

Možná to je tím, že případ nebyl až tolik dobrý, aby epizodu „utáhnul“ sám, ale díl se celkově hrozně „táhne“. Hodina není sice tolik, ale pocitově Mordparta prostě neubíhá a už od půlky člověk vyhlíží konec.

Celkově musím říct, že Prima to umí i líp. Popisky ve znělce u postav jsou zajímavá věc, ale tím můj seznam zajímavých věcí nejspíš končí. A to je ten hlavní problém, prostě netuším, proč bych měla sledovat další díl. A je otázkou, kolik lidí si po počáteční zvědavosti raději nezvolí konkurenci.

+ zajímavá znělka

- nezajímavé postavy
- děj ubíhá pomalu
- silná konkurence (ať už ve vysílání, tak mezi tímto typem seriálů)
- iritující efekty

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Honzajs000

Myslím, že Mordparta naplnila očekávání kvalitně natočené kriminálky. Co si ale budeme povídat, Případy okopčené, jak to jen šlo. Ono taky natočit odlišně prostředí takového oddělení asi nebude úplně jednoduché, ale i tak. Postava Kolumného jako by z oka vpadla Plíškovi, nerudný Milan jako by z oka vypadl Korejsovi. Ale nechme srovnávání stranou.

Syrově podaný příběh bez nějakého nutkání za každou cenu odlehčovat situaci hláškami, střihy, patetickými proslovy. Prostě čistá krimi. Příběh plynul, jak měl. Nudných a slepých míst nebylo. Epizoda měla spád, měla náboj a měla švih. I přesto ale nepůsobila nikterak okázale a nabubřele, na rozdíl od dalších krimipočinů televize Prima. A to se vždycky cení. Takových kriminálek je málo. Nad to skvěle rozpracované postavy a jejich soukromé problémy, které se výborně představily a rozjely. Divák tak bude napínavě sledovat a hlavně se i těšit na příští epizody. Já tedy ano.

Nicméně co je nutno vytknout, je chemie mezi herci. Interakce s okolím nedělala sebemenší problém, ba ani interakce postav s jejich bližními ne. Ale v týmu? Tam jsem tu chemii a týmového ducha prostě neměl. A obzvláště Pavel Batěk mi neskutečně vadil. Nevím, jestli to byl záměr tvůrců vylíčit mordpartu chladně i po této stránce, nebo ne, ale zajetý tým by podle mě měl fungovat jinak. A závěrečná scéna s pivem na stanici, ta to prostě nezachrání.

+ Juraj Dobrakov a jeho témata
+ konečně reálná pitevna, kde se nejí, nehláškuje a nežertuje!
+ case-a-week
+ Případy 1. oddělení 2.0

- Pavel Batěk
- to o tři čísla větší sako na Bábkovi mi drásalo nervy
- ta chemie v týmu prostě nefungovala

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu

Novinka pod lupou: Minority Report (21. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Life in Pieces (21. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Blindspot (22. 9. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Novinka pod lupou: Scream Queens (22. 9. 2015)
Novinka pod lupou: The Muppets (22. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Limitless (23. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Rosewood (25. 9. 2015)
Novinka pod lupou: The Player (26. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Heroes Reborn (27. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Quantico (29. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Blood and Oil (29. 9. 2015)
Novinka pod lupou: Grandfathered (1. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Grinder (1. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Code Black (2. 10. 2015)
Novinka pod lupou: You, Me and the Apocalypse (2. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Dr. Ken (5. 10. 2015)
Novinka pod lupou: From Darkness (7. 10. 2015)
Novinka pod lupou: This Life (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Benders (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Gigi Does It (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Con Man (11. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Casual (12. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Atentát (13. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Last Kingdom (13. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Crazy Ex-Girlfriend (15. 10. 2015)
Novinka pod lupou: River (18. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Romeo Section (18. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Místo zločinu Plzeň (21. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Mamon (26. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Supergirl (28. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Truth Be Told (28. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Wicked City (29. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Jekyll and Hyde (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Together (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: Unforgotten (31. 10. 2015)
Novinka pod lupou: The Ex-PM (3. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Principal (3. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Ash vs. Evil Dead (4. 11. 2015)
Novinka pod lupou: After Hours (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Cuffs (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Agent X (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Master of None (16. 11. 2015)
Novinka pod lupou: London Spy (19. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Jessica Jones (20. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Chicago Med (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Flesh and Bone (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Frankenstein Chronicles (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Donny! (21. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Into the Badlands (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Man in the High Castle (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Coroner (26. 11. 2015)
Novinka pod lupou: The Art of More (27. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Josh (28. 11. 2015)
Novinka pod lupou: South of Hell (28. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Capital (29. 11. 2015)
Novinka pod lupou: Modus (2. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Superstore (2. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Real Rob (4. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Telenovela (9. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Tripped (10. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Childhood's End (16. 12. 2015)
Novinka pod lupou: The Magicians (20. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Second Chance (27. 12. 2015)
Novinka pod lupou: F Is for Family (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Colony (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Cooper Barett's Guide to Surviving Life (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Teachers (28. 12. 2015)
Novinka pod lupou: And Then There Were None (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Recovery Road (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Dickensian (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Beowulf: Return to the Shieldlands (30. 12. 2015)
Novinka pod lupou: Billions (2. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Bordertown (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: The Shannara Chronicles (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: War and Peace (8. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Shades of Blue (9. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Angel from Hell (9. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Shadowhunters (14. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Crashing (17. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Angie Tribeca (19. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Zoe Ever After (19. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Jericho (21. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Mercy Street (21. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Baskets (22. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Legends of Tomorrow (23. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Lucifer (27. 1. 2016)
Novinka pod lupou speciál: The X-Files (27. 1. 2016)
Novinka pod lupou: Mad Dogs (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Outsiders (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Family Law (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Stan Lee's Lucky Man (4. 2. 2016)
Novinka pod lupou: American Crime Story (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Madoff (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Animals (5. 2. 2016)
Novinka pod lupou: V.I.P. vraždy (8. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Na vodě (9. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Those Who Can't (12. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Vinyl (15. 2. 2016)
Novinka pod lupou: 11.22.63 (16. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Love (20. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Night Manager (23. 2. 2016)
Novinka pod lupou: Fuller House (26. 2. 2016)
Novinka pod lupou: The Real O'Neals (4. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Family (5. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Ohnivý kuře (5. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Hap and Leonard (8. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Damien (10. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Of Kings and Prophets (10. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Thirteen (12. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Underground (12. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Slasher (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Doctor Thorne (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Wanted (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Flaked (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Aliens (15. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Criminal Minds: Beyond Borders (18. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Drazí sousedé (19. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Houdini and Doyle (19. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Crowded (20. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Saints and Sinners (20. 3. 2016)
Novinka pod lupou: Heartbeat (25. 3. 2016)
Novinka pod lupou: The Catch (25. 3. 2016)
Novinka pod lupou: You Me Her (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Lopez (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Dice (2. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Path (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Rush Hour (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Wynonna Earp (3. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Ranch (4. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Marcella (6. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Durrells (7. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Undercover (7. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Detour (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Animal Kingdom (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Almost There (8. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Hunters (12. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Girlfriend Experience (13. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Game of Silence (13. 4. 2016)
Novinka pod lupou: The Five (16. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Containment (20. 4. 2016)
Novinka pod lupou: Preacher (23. 5. 2016)
Novinka pod lupou: Feed the Beast (6. 6. 2016)
Novinka pod lupou: BrainDead (23. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Still the King (24. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Outcast (25. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Wrecked (27. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Lady Dynamite (28. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Roots (28. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Windsors (29. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Secret (29. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Wolf Creek (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Witless (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: The Night Of (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Submission (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Roadies (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: American Gothic (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Cleverman (30. 6. 2016)
Novinka pod lupou: Stranger Things (27. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Uncle Buck (29. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Vice Principals (29. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Cape Town (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Queen of the South (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Dead of Summer (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Fleabag (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Guilt (30. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Flowers (31. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Greenleaf (31. 7. 2016)
Novinka pod lupou: Living and the Dead (1. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Mum (1. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Interestings (2. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Marseille (2. 8. 2016)
Novinka pod lupou: New Blood (3. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Kettering Incident (3. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Jetelín (4. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Private Eyes (5. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Wasted (5. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Secret City (6. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Get Down (13. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Mordparta (právě čteš)
Novinka pod lupou: Borderline (29. 8. 2016)
Novinka pod lupou: The Secret Agent (29. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Rapl (30. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Victoria (30. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Home From Home (31. 8. 2016)
Novinka pod lupou: Four in the Morning (3. 9. 2016)
Novinka pod lupou: 2015/2016 (5. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Hillary (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Chesapeake Shores (7. 9. 2016)

Novinka pod lupou: The Coopers vs. the Rest (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: I Love Dick (7. 9. 2016)
Novinka pod lupou: One of Us (9. 9. 2016)
Novinka pod lupou: Too Close to Home (13. 9. 2016)
Novinka pod lupou: The Last Tycoon (28. 7. 2017)
Novinka pod lupou: The Tick (25. 8. 2017)
Novinka pod lupou: Jean Claude Van Johnson (15. 12. 2017)

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
HonZajs000
Autor kromě práva, hudby a hudební kompozice, které nade vše miluje, propadl i seriálům. Jeho duše je nenávratně ztracena. Již není cesty zpět!

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Drunk_Queen
před 170 týdny
Hele, to potvrdit nemůžu, u prvního dílu jsem málem usnula a po sepsání...
milosh
před 170 týdny
Netřeba rušit, když zbývá "už jen" 6 epizod, to Mordparta...
Drunk_Queen
před 170 týdny
Já to myslela pro dobro diváků, v tu dobu mi dávají dvě věci, takže...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY