Facebook Twitter E-mail
1. září 2016

Sektářský masakr podle skutečné události jako seriál?

Obležení Waco. Nechvalně proslulá událost, kdy v roce 1993 na plošině Mt. Carmal poblíž amerického města Waco v Texasu došlo k mohutné přestřelce mezi orgány policie a členy sekty Davidiánů a následnému vypálení jejich usedlosti s několika desítkami mrtvých. To vše pod dozorem vůdce Davidiánů Davida Koreshe na straně jedné a vyjednavače Garyho Noesnera na straně druhé. Taková je historická skutečnost.

A právě tato událost se teď chystá na televizní obrazovky. Společnost Weinstein Television totiž zrovna dává do kupy svou thrillerovou minisérii na toto ne zas tak dávné téma nazvanou Waco. A postupně se odhaluje jak obsazení, tak i další podrobnosti projektu.

V čele minisérie stane duo známých herců. Vedoucího vyšetřovatele FBI a vyjednavače Garyho Noesnera, který případ Waco od prvopočátku vedl, si zahraje Michael Shannon (Boardwalk Empire (Impérium – Mafie v Atlantic City), Riker), vůdce Davidiánů Davida Koreshe si střihne Taylor Kitsch (True Detective (Temný případ), Friday Night Lights). Jednoho z hlavních členů sekty Wayna Martina, který se bude Davidovi jeho počínání zprvu snažit rozmluvit a který jako první ohlašoval na tísňové lince, že je policie masakruje, pak ztvární Ludacris (Empire).

Skutečné historické události jsou pro filmaře velice lákavou výzvou a diváci na to slyší čím dál víc. Případ O.J. Simpsona v podobě American Crime Story od FX si vysloužil jak obdiv kritiky, tak i právě diváků. Nemluvě o tom, že když jakákoliv krimi ztvárňuje skutečný případ, sledovanost vždy rapidně stoupá. Podobné úspěchy pak slaví i The Jinx (Nevyjasněné zločiny Roberta Dursta) od HBO či Making a Murderer a Narcos od Netflix. Obležení Waco je i tak ale tou nejmladší událostí, kterou budou televizní tvůrci v takovém formátu zpracovávat a řada lidí ji má stále v živé paměti.

Waco by tedy mělo popisovat, jak pozadí usedlosti a Davidiánských principů, aby měl divák představy o motivacích a základech příběhu, na straně jedné, tak i pozadí policejního vyšetřování a kontroverze, která se s ním nesla, na straně druhé, tak aby se oběma stranám a verzím dostalo stejného prostoru. Hlavní téma ale bude období mezi 28. únorem a 19. dubnem roku 1993, kdy po prvotní přestřelce a první skupině zabitých přišlo 51denní obléhání vrcholící mohutnou přestřelkou s desítkami mrtvých a požárem celé usedlosti, který si za oběti vyžádal nevinné ženy a děti Davidiánů schovávající se před přestřelkou v obytných prostorech.

Scénáře se chopilo bratrské duo John Erick Dowdle a Drew Dowdle. Ti ho stvořili na základě dvou publikací, A Place Called Waco (Místo zvané Waco) z pera Davida Thibedaua, jednoho z mála přeživších Davidiánů, a Sinful Messiah (Hříšný Mesiáš) od Garyho Noesnera. Která televizní stanice projekt vezme pod svá křídla, to se zatím ještě neví. Úspěch je ale už teď zaručen, a tak zpráva o zakotvení u určité televize na sebe nenechá dlouho čekat. Režii si na starost vzal jeden zr scénáristů John Erick Dowdle, producentské posty pak obsadila dvojice hlavních herců, tedy Michael Shannon a Taylor Kitsch.

Sám Harvey Weinstein, ředitel společnosti Weinstein Television prohlásil: „Ze spolupráce s Johnem a Drewem jsme nadšeni. Tato série ukáže světu pravdivý příběh celé tragédie a lidem, policejním orgánům i médiím v kontextu aktuálních událostí připomene, jak se mohou věci snadno vyhrotit. S nasazením a oddaností talentovaných herců, jakými Michael a Taylor bez pochyby jsou, bude Waco slibnou, sofistikovanou a strhující podívanou, kterou určitě bude stát za to sledovat.“


Těšíte se na Davidiány na obrazovce v podobě Waco? Už teď vás to láká, nebo naopak seriály podle skutečných událostí nemusíte?

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
HonZajs000
Autor kromě práva, hudby a hudební kompozice, které nade vše miluje, propadl i seriálům. Jeho duše je nenávratně ztracena. Již není cesty zpět!

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

sarhod79
před 59 týdny
Tak na tohle se těším, až to zpracují
Koldik
před 59 týdny
Teda znie to naozaj velmi slubne. Podla fotky som si myslel ze to bude naopak...
justynajohnson
před 59 týdny
Bomba,seriály podle skutečné události miluji.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY