20. 9. 2016

Novinka pod lupou: The Good Place

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název *The Good Place**:https://www.serialzone.cz/…-good-place/
Žánr Komedie / Sitcom / Fantasy
Stanice NBC
Premiéra 19. 9. 2016
Vysílání čtvrtek, 20:30 (premiéra: pondělí, 22:00)
Předskokan Superstore
Konkurence Grey's Anatomy (ABC), The Great Indoors (CBS), Legends of Tomorrow (The CW), Rosewood (Fox)
Tipovačka ?

O čem to je?

Mladá žena jménem Eleanor je zabita při srážce s autem. To však není konec příběhu, nýbrž jeho začátek. Probouzí se v posmrtném životě, kde se jejím mentorem stává Michael, který ji zasvětí do toho, jak to na tomto takzvaném dobrém místě funguje. Jenže když jí Michael poví, že konala dobro, když pomáhala nevinným lidem, uvědomí si, že se stal omyl a že si ji s někým spletli.

Ocitá se ve světě, kde nelze nadávat, kde se ani po litrech alkoholu neopijete a kde jsou všichni milí. Eleanor má před sebou těžkou volbu; buď zůstane v tomto posmrtném životě, nebo se vrátí na Zemi a bude pokračovat ve svém průměrném životě.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Po traileru jsem byla hodně natěšená. Musím říct, že ačkoliv pilotní (dvou)epizoda působila mírně pomaleji a s více hluchými místy, ve výsledku pro mě půjde o jednu z nejlepších komedií letošní sezóny.

Hodně na tom dělá obsazení, které funguje. Kristin i Ted jsou skvělí, oba občas mírně otravní, ale po takové chvilce odtržení si vás hned vtáhnou zpět do své bubliny. Černoch taky jde, i když jeho morální kód se docela rychle omrzí, a vyloženě k ničemu tam je potom ukecaná sousedka. Naštěstí se to točí hlavně kolem Eleanor, takže všechny nedostatky s postavami se dají přežít.

Co oceňuju nejvíc, to je samotné téma. Protože mnoho takového tady zatím nebylo, a rozhodně mnoho takového nebylo v posledních letech, kde se to jen hemží samými multi-camera sitcomy s hlasitým smíchem, které se točí okolo nudných a trapných rodin. Částečně už nápad loni prozkoumal Angel from Hell, ovšem The Good Place jde ještě o krok dál a má mnohem větší jiskru.

Pravděpodobně nejvíc se mi líbilo klení. Je ho tam požehnaně, ale tím, že na Dobrém místě se nedá mluvit sprostě, vychází z toho děsné nesmysly, které mě vždy totálně rozsekaly. Je tu snad pět druhů přeřeků a všechny naprosto bezchybné. Jako další se mi moc líbil mrak, z něhož pršelo smetí, když hlavní hrdinka měla hříšné myšlenky :-D

Na druhou stranu si nejsem moc jistá, jak dlouho jim to může vycházet. Protože jejích průšvihů tam nemůže být nekonečno a dřív nebo později se základní premisa seriálu bude muset přesunout trošku někam jinam. Upřímně? Docela by se mi líbilo, kdyby na konci první série vyšlo najevo, kdo ona je, a druhá řada by se odehrávala v The Bad Place, to by náhodou mohlo být naprosto geniální! A tam by si odpykala svůj trest a ve třetí sérii by jí bylo odpuštěno a vrátila by se do Good Place, kde by se na ni ale dívali ostatní skrz prsty a musela by jim dokázat, že se vážně změnila. Ty jo, úplně bych pro ten seriál mohla psát scénáře!
 • téma
 • sprostá slova
 • herecké duo
 • zvěcnění hrdinčiny prohnilé duše
 • flashbacky do dob jejího zkaženého života
 • postavy potřebují vyladit
 • několik nudnějších minut
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Konečně. Originální. Komedie.

Najít kvalitní komedii je těžší, než se zdá, ale NBC se to letos podařilo. The Good Place byla rozhodně dobrá volba a úvodnímu dvojdílu prakticky nemám co vytknout. Zápletka je originální a poutavá, herci jsou brilantní, postavy si zamilujete, všechno hezky rychle plyne a dokonce je to i vtipné. Taková kombinace je mnohdy až nemožná. Tvůrci mají „nebe“ a všechno kolem posmrtného života detailně promyšlené, takže se do tohoto vesmíru můžete snadno ponořit.

V téhle chvále bych mohl ještě pokračovat, ale u recenze se je třeba dívat na obě strany mince, takže něco jsem přece jen najít musel. I taková neobvyklá zápletka se časem může vymstít. Rozhodně je tu prostor pro pokles v kvalitě, vzhledem k tomu, že pilotní epizoda v podstatě vytasila všechny karty, a pokud se scenáristé budou držet jen zaběhlého systému, mohlo by se vše začít točit v kruzích. To je ale věc budoucna a toho, jak se seriál vyvine. Budu rád, když zjistím, že jsem se spletl. Suma sumárum, The Good Place si rozhodně nenechte ujít, pokud patříte mezi komediální fajnšmekry. Ale není to žádná Teorie velkého třesku (díkybohu), takže všem to nejspíš nesedne.
 • originální nápad
 • herci i postavy
 • povedený humor
 • dvojdíl vám uteče jako voda
 • riziko eventuální stagnace
 • lehce otravná Tahani
90 %
Mé hodnocení
lukascoolarik

The Good Place je seriál, ke kterému většinu dotáhla přítomnost Kristen Bell, mě k němu přitáhlo jméno tvůrce. Michael Schur totiž vytvořil jeden z nejlepších a nejvtipnějších sitcomů posledních let a já jsem byl zvědav, jestli se zadaří znovu.

Začnu tedy obsazením, hlavní tahouni Kristen Bell i Ted Danson jsou sympaťáci a ani zbytek není extra rušivý. I když mi vadí, že musí pokrýt všechny povinné položky (anglický přízvuk, černoch, asiat, dokonce i gay couple se hned objevil). Nápad je jinak zajímavý a líbí se mi atmosféra, kterou seriál má. Možná i díky kulisám, které trochu dají připomenout Pushing Daisies. Trošku moc jsou na mě scény, kdy je Eleanor „hodně špatná“.

Rozhodně chci vidět víc, protože mám ten pocit, že to bude jako s Parks & Rec a seriál se postupně může zlepšovat, až se vybrousí v opravdový komediální poklad. Tak uvidíme…
 • tvůrčí tým
 • obsazení
 • atmosféra i kulisy
 • chci vidět víc
 • když je Eleanor „hodně špatná“
 • stererotypní vedlejší postavy
 • mohlo by to být lepší
70 %
Mé hodnocení
Pajky

The Good Place je jedna z mála komedií za poslední dobou, kterou jsem opravdu očekával. Trochu mi podle traileru seriál připomínal Pushing Daisies či Dead Like Me, jen o dost barevnější a slunnější.

Seriálu jako takovému nejde moc co vytknout. Překládá poměrně zajímavý koncept, který se na první pohled může zdát, že se nedá rozvíjet, ale na stranu druhou přímo vybízí k představivosti a pokládání otázek, tím pádem k rozšiřování možností Dobrého místa. Mě by třeba zajímalo jen to, proč jsou zde všichni mladí a proč to nikomu nepřijde divné, když mají vzpomínky na svůj „starší“ život. Ale třeba se to časem vysvětlí.

Co oceňuji na stránce humoru, je to, jak se tvůrci poprali se sprostými slovy. Překladatelé jim ale asi už nebudou tak vděční (i když pitomost-pidimost, kráva-tráva, možná to nebude až tak strašné). Další věc, co se mně osobně líbí, je, jak si tvůrci dělají sami ze své práce legraci (viz bodové hodnocení činností za života – zkuste si v tu chvíli sledování zastavit a všechno přečíst, stojí to za to).

Co mi trochu hapruje, je samotná Kristen Bell, která v některých okamžicích hraje až moc prvoplánově. Její herectví je sice plus mínus to, co její postava vyžaduje, její výkon ale bohužel sráží historie její postavy, která není líbivá ani trochu. Je až příliš očividné, že je pro Eleanor připravena laciná duševní proměna od nepříjemné pizdy k hodné (ale už mrtvé) holce.

Pilot sám o sobě přinesl to, co byste od něj očekávali, trailer to docela dobře prozradil. Druhý díl byl o poznání nudnější, i když s nádechem tajemna. Bylo zvláštní vidět v seriálu (natož komediálním) takové množství triků, ale pokud to vydrží, bude to jen dobře.

Suma sumárum, The Good Place je jedna z mála letošních komedií, které stojí za to sledovat. Je to příjemná, letní a neotřelá komedie, která sice postrádá ostřejší směr, kvalitnější hlavní herečku a zajímavější postavy (ne, hodit dohromady americkou blondýnu, Teda Dansona, černocha, Asiata a mexickou modelku vám nevytvoří zájem o postavy). Celkově to není nejlepší komedie na světě, ale je to příjemná změna, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

ps.: Dům Eleanor je pěkný. Ale chápu, že chce zámek. Taky bych chtěl.

Doporučuji sledovat: ANO, protože každý z nás chtěl být někdy na místě, jako je tohle.
 • slunečné prostředí Dobrého místa
 • neklení
 • vlastně celý ten koncept je zajímavý
 • blondýna, černoch, Asiat
 • zatím ne úplně zřejmé, kam chce seriál směřovat
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte The Good Place šanci? Zrodila se podle vás komediální hvězda, nebo seriál čeká rychlá zkáza?

Další díly seriálu
Ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu. 
lukascoolarik

lukascoolarik

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
liskulka.lida

liskulka.lida

Tahle novinka mě vůůůbec nezklamala! Úplně mě dostalo: Bullshirt a Fork! :D :D
před 218 týdny
DenaaS

DenaaS

ok.. par vtipnych narazok.. ale teda toto urcite nie je sitcom. od srdca som sa ani raz nezasmiala. proti...
před 218 týdny
sandokan555

sandokan555

teda po vzhliadnuti casti 3 a 4 musim poedat ze je to cim dalej vtipnejsie :D a v  4 casti je...
před 216 týdny
Další články k tématu