2. 10. 2016

Novinka pod lupou: Luke Cage

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Luke Cage
Žánr: Drama / Akční / Superhrdinský
Stanice: Netflix
Premiéra: 30. 9. 2016
Vysílání: celá série naráz
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Cheo Hodari Coker
Herci: Mike Colter, Mahershala Ali, Alfre Woodard, Simone Missick, Theo Rossi, Frank Whaley, Sonia Braga

Ve zkratce

Luke Cage je chlápek, který získal supersílu a neproniknutelnou kůži díky nepovedenému experimentu, Nyní je na útěku z vězení, aby se stal nájemným superhrdinou.

Luke Cage je v pořadí třetí seriál, který Netflix do světa vypustí díky obsáhlé dohodě s Marvel Cinematic Universe. Jeho předchůdci jsou Daredevil a Jessica Jones, kde se sám Luke představil ve vedlejší roli.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Ač nerada, musím říct, že pro mě jde zatím o nejslabší kousek ze spolupráce Netflixu a Marvelu. Zatímco u Jessicy loni jsem byla po pilotu nadšená, letos u Lukea jsem pořád čekala na to, až se konečně něco začne dít. Dočkala jsem se a byla jsem nadšená. Jen jsem se potom mrkla na časomíru, kolik minut zbývá do konce pilotu, a k mému nemilému překvapení mi to ukazovalo pouhou minutu.

Celý díl mimo jeho velmi dobrý závěr je jen okecávačka, kde se všichni tváří jako největší tvrďáci, ovšem nic závratného se zde vlastně neděje. Doufám, že takto pomalé tempo nebude trvat celý seriál, ale seriál naváže na slibně vypadající závěr a akci trošku rozpoutá.

Co se týče postav, vyloženě mi do oka padl pouze týpek ze Sons of Anarchy, kterého jsem tam měla ráda a líbí se mi i jeho role zde, i když toho zatím moc nepředvedl. Byli jsme svědky i krátkého flashbacku do dob, kdy s ním byl Luke ve vězení, což se mi líbilo a doufám, že na to tvůrci v pozdějších epizodách ještě navážou, protože tato retrospektivní dějová linka mě hodně zajímá.

Ostatní ale pokulhávají. Luke má celou dobu jediný mimický výraz. Do jisté míry je charismatický, ovšem nevím, jestli má pro mě dostatek charisma, aby to jako hlavní postava utáhl. Jeho dámská kolegyně mě dokázala zaujmout ve scéně v baru, ovšem jakmile si obula své pracovní (policejní) botky, ztratila jiskru. U Jessicy mě ihned zaujal hlavní záporák, tady jsem více v rozpacích. Zatím nevím, co si o něm mám myslet, a nevím, jestli se mi líbí, nebo ne.

Další díly si určitě nenechám ujít, ovšem po pilotu je výhrad víc, než bych si přála. Proto je moje hodnocení zatím nižší, než možná bude po zhlédnutí celé série.
 • závěr, kde se konečně probudila akce
 • flirtování v baru
 • týpek ze SoA
 • flashback
 • nedostatek akce, kterou nahradilo hodně nudných dialogů
 • necharizmatický záporák
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Jelikož se mi první dva kousky, které vytvořil Netflix ve spolupráci s Marvelem líbily, tak bylo víceméně jasné, že v mém watchlistu se najde místo i na Lukea Cage. Toho i díky Jessice Jones nebude třeba tolik představovat, takže jsem vážně zvědav, co se tam semele.

Jako obvykle i tentokrát přišlo hned na úvod povedené intro a pak už hurá do černého sousedství. Původně jsem chtěl napsat do akce, ale to chvilku trvá, než se nějaká objeví. Té se nakonec trochu objeví na konci, ale většinu z ní už jsme viděli v traileru. Místo Lukea se spíše představují záporáci a vedlejší postavy, což není na škodu.

Samotný Luke Cage mi přijde skvěle obsazený a záporáci, které si zahrají třeba pánové z House of Cards nebo Sons of Anarchy, jsou příjemným bonusem. Přesto je Luke Cage jeden z těch seriálů, které by se neměly hodnotit po pilotu. Vím totiž, že to bude lepší a zajímavější až si najdu čas a podívám se na celou sérii a věřím, že stejně jako u Daredevila a Jessicy Jones půjde moje hodnocení nahoru.
 • povedené intro
 • obsazení
 • těším se na další díly
 • málo akce
70 %
Mé hodnocení
Pajky

Luke Cage mě zrovna nelákal, když bylo prvně oznámeno, že se na Netflixu dočká vlastního seriálu. Už v Jessice Jones mi přišlo, že svůj příběh víceméně řekl a že jeho postava je vyčerpaná, ale především natolik nezajímavá, že neutáhne vlastní seriál. A po zhlédnutí pilotu jsem stále na pochybách.

Pilot byl pomalý, na což si stěžovalo víc lidí. Už v úvodní scéně jsem obracel oči v sloup, když scenáristům přišlo jako skvělý nápad zahájit svůj seriál kecáním o basketbalu nebo co to vlastně bylo. Ale jdeme dál. Luke Cage se moc nepředvedl, ale chápu, že primárním účelem bylo představit nám prostředí a postavy, takže vzhledem k tomuto faktu a povedené závěrečné scéně to přehlédnu. Co ale nepřehlédnu je klišé á la hrdina na pochybách. Celkově zatím vidím ústřední postavu jako slabinu do budoucna, pokud se nedostaví lepší příběh.

Zbytek postav ušel, zazářil především hlavní záporák. Plusové body dávám povedené hudbě a kameramanům, kterým se podařilo přijít s několika pěknými záběry. Pilot se nevlekl, ale nějak extra rychle ta skoro hodinová stopáž taky neubíhala. Seriálu jsem nevěnoval svou plnou pozornost, a pokud se něco výrazně nezlepší, tak nevím, jestli někdy vůbec budu.

Suma sumárum, Luke Cage začal relativně průměrně. Má to šanci zazářit, ale zatím jen marně dumám nad tím, co na tom kritici vlastně vidí. Není to sice odpad, ale geniální drama to taky zrovna není.
 • fajn muzika
 • záporák
 • kamera
 • nějaký ten potenciál
 • hlavní postava
 • pomalý spád
 • hluchá místa
 • sportovní kecy v úvodu
70 %
Mé hodnocení
lukascoolarik

Luke Cage je v pořadí už třetí seriál od Netflixu, který vytvořil ve spolupráci s Marvelem, takže diváci od něj mají trochu vyšší očekávání než od klasické novinky. Zapadá do předchozích dvou seriálů? Ano i ne.

Prvně je třeba říct, že pokud znáte předchozí dva seriály, Luke Cage vás neohromí tolik, jako to v první sezóně dokázal Daredevil. Přesto se snaží být odlišný. Zatímco v Daredevilovi jste sledovali v podstatě superhrdinu z vyšších pater společnosti, v Jessice Jones jdeme ve společnosti o něco níž a zároveň se ponořujeme víc k obyčejným lidem Hell's Kitchen. V Lukovi jdeme ještě níž, na samotné dno. Kam se dostane Iron Fist mě samotného zajímá.

Luke Cage se dlouhou dobu pohybuje v atmosféře Jessicy i Daredevila. Sice je celkový vzhled temnější, ale dokud se nezmíní Avengers, nemáte ani pocit, že by šlo o seriál o superhrdinovi. Stejně tak samotný Luke je pasivní a svůj dar skrývá, možná z nějakého sebemrskačství ještě nepřišel na to, jak ho líp využít než zametáním v holičství a umýváním nádobí.

Postava je to poměrně zajímavá, ale i když jsme už měli možnost si ji lehce osahat v Jessice, pořád mám pocit, že jí něco chybí. Možná nějaká historie, možná trochu větší propojení s Hell's Kitchen? V úvodu se pohybujeme vyloženě jen v holičství, klubu a kuchyni.

To, co ale na seriálu nejvíc oceňuji, je styl, jakým je natočen. Není to sice očividné na první pohled, ale Luke Cage je v podstatě urban western kombinovaný s osmdesátkovými akčňáky. Seriál využívá detaily z klasických westernů, ať už jde o hudbu nebo třeba samotný koncept osamělého hrdiny, který na sebe vezme zodpovědnost za záchranu od protivníka, co ovládá město. Když už jsme u toho, Cottonmouth se zatím nijak moc neprojevuje a oproti Wilsonu Fiskovi a Kilgraveovi jde o velmi slabý odvar.

Na druhou stranu Luke Cage nabízí mnohem víc akce, než ze začátku nabízely předchozí marvelovské seriály. Dovolil jsem si se podívat místo jedné epizody hned na tři a musím říct, že Luke začne hodně brzo využívat svých schopností.

Doporučuji sledovat: ANO, pokud jste už viděli některý z předchozích seriálů. ANO, pokud jste viděli jen Avengers. NE, pokud se vám ani jeden z nich nelíbil.
 • osmdesátkový a westernový look
 • znělka je kopírkou Daredevilovy a Jessičiny
 • všechno je tmavé a chvíli trvá, než se zorientujete
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře19zobraz všech 19 příspěvků
Hrus

Hrus

Pro jistotu jsem zkouknul tři díly. Ale je to o ničem. Teda respektive má to tuctovej námět, tuctovýho...
před 229 týdny
007.dany

007.dany

Na tohle jsem se docela těšil,ale podle těch komentářů to vypadá na takový spíš průměr,tak nevím...
před 229 týdny
Koldik

Koldik

U mna podobne, cakal som na Novinku pod lupou aby som sa poriadne rozhodol a vidim, ze uz nemam az taku...
před 229 týdny
Další články k tématu