12. 9. 2016

Novinka pod lupou: Harley and the Davidsons

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Harley and the Davidsons
Žánr: Drama / Historický / Minisérie
Stanice: Discovery
Premiéra: 5. 9. 2016, 18. 9. 2016 v České republice
Vysílání: 5., 6. a 7. září
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

O čem to je?

Harley-Davidson není jen pouhý motocykl. Je to symbol Ameriky od základu postavený svými zakladateli Walterem a Arthurem Davidsonem a Billem Harleyem. Cesta k úspěchu však byla trnitá – plná překážek, drsných konkurentů a mimořádných rizik. Tito tři mladí muži, synové dělnických imigrantů, obětovali všechno, co měli, aby zajistili přežití své firmy. Ale jak daleko zašli, aby dosáhli amerického snu?

Seriál, inspirován skutečnými událostmi, vykreslí zrození ikonického motocyklu v době velkých sociálních a technologických změn začátku dvacátého století. Walter, Arthur a Bill riskovali celé své živobytí. Každý z mužů musel čelit jiným problémům, ale byl to právě tento motocykl, který dokázal spojit jejich sny a ambice. Pro Waltera Davidsona byl tento riskantní podnik šance uniknout z omezené společnosti, možnost ignorovat pravidla a postavit motocykl, který by dokázal jet na plný plyn kamkoli. Pro Arthura Davidsona to byla příležitost vylepšit si jméno. Billu Harleyovi dal motocykl naději úniku od panovačných rodičů a možnost využít svůj inženýrský talent.

„Je to příběh o bratrství a silné vůli uspět a jít proti konvenčnímu myšlení doby. Zakladatelé značky Harley-Davidson vytvořili víc než jen motocykl. Vytvořili moderní podnikání,“ řekl Rich Ross, prezident kanálů Discovery Channel, Animal Planet a Science Channel.

Tyto motocykly, postavené v kůlně v Milwaukee, dokázaly obstát téměř ve všech možných podmínkách. Walter je skutečně testoval. Jeho divoké ambice ho poháněly kupředu, až se stal špičkovým motocyklovým závodníkem smrtících závodů, které se odehrávaly po celé zemi. Díky Walterovým odvážným kouskům se Harley-Davidson nejen proslavil, ale dokonce předstihl svého největšího konkurenta, společnost Indian, která dominovala trhu.

Hrdinové však řešili také morální otázku – co všechno jsou ochotni pro úspěch riskovat. Závody mohly mít často smrtelné následky. A to převážně v době, kdy byly v zemi na vzestupu nebezpečné motodromové závody.

Zakladatelé firmy Harley-Davidson, poháněni vynalézavostí, inovacemi a designem, museli čelit daleko větším rivalům. Když se zdálo, že těžší už to být nemůže, přišla velká hospodářská krize a motocyklový průmysl byl zničený. Harley-Davidson však navzdory všemu nepřestával vzdorovat osudu svými nápady a obchodními vizemi.

Minisérie se zabývá tím, jak si firma, na rozdíl od svých konkurentů, dokázala udržet své věrné zákazníky – ať už to byla smlouva s americkou armádou, školení řidičů o opravách motocyklů na silnici, nebo divoké motocyklové kluby po celé zemi. Nakonec všechny své zdroje vynaložili na svůj dosud nejriskantnější počin – sestrojení supermotocyklu, nejmodernějšího závodního stroje pro širokou veřejnost.

Díky Walterovi, Arthurovi a Billovi získala firma Harley-Davidson reputaci výrobce motocyklů, kterými lze bez ohledu na pravidla dojet největší možnou rychlostí naprosto kamkoli. Je to odkaz, který přetrvává už přes 100 let – v samotném srdci své značky i svých věrných řidičích.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

A máme tu další historický kousek podle skutečné události. Tentokrát ho má na svědomí Discovery a tuším, že pro stanici jde o první skriptový seriál. Harley vypadá po pilotu hodně slušně. Je to minisérie, takže s tím moc času neztratíte, a poodkryjete taje počátků motocyklového průmyslu.

Ačkoliv nejsem velkým fanouškem motorek, tohle mě zaujalo. Jde totiž stejně jak o tvorbu nového stroje a zvítězení nad konkurencí, tak i o osobní starosti a slasti hlavních hrdinů. Je super sledovat, jak velikáni své doby začínali a jak se dostali od počátku až do bodu, kdy je znal celý svět.

Příběh je vyprávěn poutavou formou, lidské drama prokládají akční závody, při nichž vám tuhne krev v žilách, protože nikdy nevíte, kdy jim to vyjde, a kdy se ten vrávorající stroj rozpadne. Ostatně samotná první epizoda končí hodně velkým a smutným cliffhangerem, který jsem nečekala.

Na druhou stranu dvouhodinová délka epizody je dost únavná a mnohdy zde najdete slabší a táhnoucí se pasáže. Nejde proto o vrchol ve svém žánru, nicméně je to slušný nadprůměr, který když si pustíte, tak rozhodně nebudete litovat.
  • slabší části
  • zbytečně dlouhá stopáž
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Tak tu máme dostaveníčko herců z Game of Thrones, kteří si v přestávce mezi natáčením odskočili do minisérie, kterou nikdo nečekal, nikdo o ní neví a dost možná ani nikdo nebude sledovat. Na úvod – dvouhodinová epizoda má sice příšerně dlouhou stopáž, ale ve výsledku to nevadí. Epizoda průběžně graduje až k závěru a jediné, co vám tímto ohledem vadí, je neustálé přerušování reklamou.

Výběr Harley-Davidsona jako společnosti hodné zeseriálování není špatný. Nejdřív ji vidíte jako vizionářskou, pak se najednou dozvíte, že společností jako ona byly mraky, pak zjistíte, že jsou lepší než ostatní, a pak, že neví jak konkurovat. Děj se přelévá z pozitivní noty na negativní docela rychle a v seriálu je spousta faktorů, které tomu nahrávají.

První je samotné období, prostředí a to, co o něm divák ví. Tvůrci pravděpodobně nepředpokládali, že by divák byl nepolíben a fakta samotná o motorkách nebo o inovačních řešení, o konkurenci a podnikatelském prostředí sypou z rukávu buď velice neobratně (takže šíleně okatě) nebo vůbec. A to je škoda, já bych se o tom třeba rád dozvěděl víc. Druhá věc, kvůli které seriál drhne, jsou herci. Výběr není špatný, i když Walter a Arthur se vám budou plést docela dlouho, hlavně proto, že všichni nosí čepice a nevidíte jim půl hlavy. Co je špatné, je šílené přelévání emočních poloh – v jednu chvíli, je všechno v pohodě, všichni se smějí a jsou šťastní, v následující chvíli po sobě křičí. Za minutu jsou zase v pohodě, klídeček a za další se zase chytnou. Není úplně příjemné se na to dívat.

Další věcí, která mi při sledování vadila, byla ta, že se z celého pilotu udělala vlastně jen takový sportovní dokument, kdy se Davidsonové honí za výhrami v závodech. Ok, byla to součást toho, co dělali, ale s ohledem na to, jak pomalá byla první polovina, mi to přijde ne úplně vyvážené. Lepší střih by tomu jen prospěl.

Osobně nemám seriál příliš za co chválit, ne spíš proto, že by byl špatný, ale že mě nic nenapadá. Těžko ukazuje své silnější stránky. Spadá na úroveň Bonnie & Clyde, Tuta, Marylin, Klondike a spousty dalších minisérek, které po odsledování zapomenete, i když budete vidět, kolik stálo práce je natočit.
  • závody motorek
  • reference na Forda, Westinghouse a další velké firmy
  • zdlouhavá první polovina
  • ne úplně vyvážené herectví hlavních postav
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Valesion

Valesion

Tak další minisérie co bych chtěl vidět, tak snad k tomu někdo udělá titulky.
před 226 týdny
STOUPA

STOUPA

šup s tím do watchlistu
před 226 týdny
La.Volpe

La.Volpe

Velmi příjemná minisérie se sympatickým obsazením. Trochu jsem měl strach z Discovery, protože Saints...
před 208 týdny
Další články k tématu