5. 10. 2016

Novinka pod lupou: Conviction

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Stanice ABC představuje nové právnické drama Conviction v hlavní roli s bývalou agentkou Hayley Atwell.

Základní údaje

Název: Conviction
Žánr: Drama / Akční / Thriller / Právnický
Stanice: ABC
Premiéra: 3. 10. 2016
Vysílání: pondělí od 22:00
Předskokan: Dancing with the Stars
Konkurence: Scorpion (Tým Škorpion) (CBS), Timeless (NBC)
Tipovačka: Všechny týmy kromě CWzone tipují zrušení. Lid věří v prodloužení s převahou 55 % hlasů.

Kdo?

Tvůrce: Liz Friedman, Liz Friedlander
Herci: Hayley Atwell, Eddie Cahill, Shawn Ashmore, Merrin Dungey, Emily Kinney, Manny Montana, Daniel Franzese

Ve zkratce

Hayes Morrison je dcerou bývalého prezidenta Spojených států. Celý život vyrůstala na očích veřejnosti, což ji v mnohém poznamenalo. Hayes je velmi chytrá, ale vyhledává problémy na každém svém kroku, čímž se staví proti svým rodičům. Její matka kráčí nyní ve stopách manžela a rozhodla se kandidovat do senátu. Hayes má však na krku tradičně další malér, který by znamenal konec matčiny kampaně. Ta se proto rozhodne uzavřít dohodu, aby se dceřin malér nedostal na veřejnost. Hayes je přinucena vzít nevděčnou práci v týmu právníků, kteří se zabývají případy, ve kterých byl pravděpodobně obviněn nevinný člověk. K vlastnímu překvapení se Hayes v této práci skutečně najde.

Podobné seriály

Notorious
Scandal
State of Affairs (Ve službách CIA)
The Catch

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Pilot byl fajn. Atmosférou bych ho přirovnala k Bullovi na CBS, ovšem tady to vypadá reálněji, žádné sci-fi :-) Rozhodně půjde o výbornou oddychovku, u které se pobavíte, aniž byste museli nějak moc přemýšlet. Case of the week koncept seriálu sedí, paradoxně si tvůrci podepsali nad sebou ortel o tom, že žádný delší případ být nemůže (tedy pokud nebude tým vyšetřovat neoficiálně na vlastní pěst a bez státního rozpočtu), jelikož jedním z pravidel je pětidenní lhůta na každý případ.

Líbilo se mi, že ačkoliv to je přesně ten typ dojemných seriálů, snaží se to skrývat. Cílem týmu totiž není dostat nevinné lidi z vězení. Tedy ne úplně. Pokud bude trend pilotu pokračovat v dalších dílech, dočkáme se férového pohledu na obě strany, na obhajobu i obžalobu. Je proto možné, že u některých případů hrdinové dokážou, že člověk byl odsouzen právem. Seriál si tímto udržuje jakousi úroveň nepředvídatelnosti, jelikož nikdy nevíte, jestli přijde happy end, nebo jestli právo bylo nastoleno již před lety.

Druhou věcí, kterou bych vyzdvihla, je práce s napětím. Většinou jsem zvyklá na napětí hlavně u seriálů na kabelovkách, tady tento typ pohodových oddychovek z Velké pětky většinou moc adrenalinu nepřináší. Tady si ale tvůrci pěkně vyhráli, vzali nás na horskou dráhu, kde pocity lítaly nahoru a dolů. Odsouzený byl jednou vinný, jednou nevinný, důkazy šly pro a proti. Nejlepší ale byla scéna, kdy dvojice měřila stopkami čas běhu/vraždy. Proplétala se tu současnost s flashbackem, která mi úplně připomněla úvodní scénu Forbrydelsen (a taky The Killing). I když jsem věděla, že tam vrah s nimi není, tak mi tuhla krev v žilách, jak intenzivně to bylo natočeno, jak pouhá hra kamery a střihu dokázala vybudovat napětí.

Na druhou stranu však nejde o dokonalý seriál. Hlavní hrdinka je lehce otravná, především v první polovině, kdy si hraje na povýšenou. Některé scény s ní šly až trochu přes čáru. Jakože šňupání? Not cool. Nejhorší mi ale přišla scéna, kdy během porady přivezli do místnosti věšák s šaty a ona si je tam před ostatními začala zkoušet. Hayley je sice krásná ženská, ale z hlediska příběhu mi to přišlo naprosto na hlavu. Vrchol neprofesionality. Doufám, že podobné přešlapy se v dalších dílech vyskytovat nebudou.

I přes to ale Conviction doporučuju všem, kterým třeba chybí Mentalista nebo podobné krimi oddychovky.
 • zkoumá obě strany mince
 • hra s napětím
 • pohodová oddychovka
 • hrdinčino chování
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Na Conviction jsem se těšila od chvíle, kdy byl tento projekt oznámen. Právnické drama znělo na papíře dobře a obsazení ještě lépe. Po zrušení Agent Carter mě jeho objednávka potěšila ještě více a mé nadšení neopadlo ani po zkouknutí pilotu.

Hayes Morrison mi byla sympatická už od traileru. Hned bylo jasné, že si nenechá nic líbit a rozhodně nemá v plánu se přetvařovat, aby se zavděčila druhým a stala se oblíbenou. To vůbec není její styl. Místo toho každému sdělí přesně to, co si o něm myslí, a dělá si, co se jí zlíbí. Hayes se cítí ukřivděná kvůli tomu, jaké měla dětství, a svým rodičům to dává sežrat. Její chování je spíše jen obranný mechanismus, který si za ty roky vypěstovala. Jedná se skutečně o dynamickou postavu, přesto mi ale vadilo, jak často je upozorňováno na její dětství/dospívání jakožto dcery prezidenta. Hayley Atwell se ale role zhostila na jedničku a po sérii předvádění a sarkastických dialogů ukázala, že ani vážná a emotivní scéna jí nedělá žádný problém.

Prací týmu právníků v čele s Hayes je rozbor a přehodnocení případů, kde byl podle všeho usvědčen nevinný člověk. Na jeden případ mají pouze pět dní, jejichž odpočet je v průběhu dílu zaznamenáván. Tady se mi skutečně líbilo, že nebylo automaticky jednoznačně jasné, že odsouzený mladík je vlastně nevinný. Během vyšetřování docházelo k nesrovnalostem, na základě kterých se zdálo, že policie dopadla správného vraha a tým tak plýtvá časem. V těchto chvílích sami vážně nevíte, zda věřit v jeho vinu, nebo nevinu.

Nedá mi to a musím pochválit režisérku, která skvěle pojala vizi, kterou měla možná už během psaní scénáře. Tess a Frankie jdou po stopách vraha a rekonstruují vraždu oběti. Tess převzala její roli a během oné scény se mísí záběry skutečné vraždy a oběti s rekonstrukcí v hlavní roli s Tess. Na druhou stranu ale musím vytknout jejich další společné dobrodružství (což je mínusem pro scénář), a to určování času smrti oběti. Zkorumpovaného policistu bych jim ještě odpustila, přestože je to neskutečné otřepané, ale aby byl ještě k tomu špatně určený čas smrti a Frankie na to náhodou přišel? To už se mi zdálo moc.

Celkově však pilot hodnotím pozitivně. Přestože dostala Hayes nejvíce prostoru, naťuknuty byly i postavy zbytku týmu (plus Wallace a Hayesina bratra, který měl na můj vkus moc málo prostoru). Divákovi však byla nabídnuta jen malá ochutnávka, aby v něm vzbudila potřebnou zvědavost. Na mě to zafungovalo. Pokud si užíváte právnicko-detektivní dramata a baví vás postavy, které si neberou žádné servítky, pak můžete dát Conviction šanci.
 • zpochybnění případu
 • Hayley Atwell/Hayes Morrison
 • postavy
 • odpočet dní
 • režie
 • přehnaný počet náhod v jednom případu
 • až moc upozorňují na poznamenané dětství Hayes
80 %
Mé hodnocení
gabik.029

Plánujete dát šanci Conviction? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nás motivuj sdílením! 
Gabik.029

Gabik.029

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře11zobraz všech 11 příspěvků
anjoa

anjoa

Tak Conviction se přidává do watchlistu:-) + obsazení - Hayley, Eddie, Shawn + pravidelná dávka Ashmorů...
před 223 týdny
Koldik

Koldik

Nuz uvidime ako sa to bude vyvijat, pockam si na koniec sezony, ale je v mojom hladaciku...
před 223 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Ještě jsem neviděla a uvažovala jsem, jestli to bude dobré, nebo blbost. Že tam nemůžou případ táhnout déle...
před 207 týdny
Další články k tématu