25. 9. 2016

Novinka pod lupou: The Exorcist

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: The Exorcist
Žánr: Drama / Horor / Thriller / Nadpřirozený
Stanice: Fox
Premiéra: 23. 9. 2016
Vysílání: pátek od 21:00
Předskokan: Hell's Kitchen
Konkurence: Shark Tank (ABC), Hawaii Five-0 (CBS), Crazy Ex-Girlfriend (The CW)
Tipovačka: Všechny týmy věří ve zrušení. Lid tento tip podporuje těsnou většinou 51 % hlasů.

Kdo?

Tvůrce: William Peter Blatty (předloha), Jeremy Slater
Herci: Alfonso Herrera, Ben Daniels, Geena Davis, Brianne Howey, Hannah Kasulka, Kurt Egyiawan

O čem to je?

Psychologický thriller sleduje dva rozdílné kněze, kteří si každý svým způsobem vezmou na starost případ těžkého démonického posednutí. Otec Tomas Ortega je novou tváří katolické církve, je progresivní, ambiciózní a dokáže se vcítit do starostí a problémů druhých. Vede malou, ale věrnou farnost na předměstí Chicaga a nemá vůbec tušení, že se jeho život brzy od základu změní. Na druhé straně světa bojuje na život a na smrt jiný kněz. Otec Marcus Brennan je moderní templářský rytíř, sirotek vychovávaný od dětství Vatikánem. Otec Marcus je vším, čím otec Tomas není a je zcela pohlcen svou posvátnou misí.

Mezi oběma hrdiny se nachází rodina Ranceových, kteří patří do farnosti otce Tomase. Na první pohled vypadají jako normální rodina, ale v této domácnosti není vše takové, jak to vypadá. Táta Henry Rance pomalu začíná bláznit. Nejstarší dcera Katherine po autonehodě odmítá opustit svůj pokoj. Její mladší sestra Casey si myslí, že slyší podivné zvuky vycházející ze zdí. A matku Angelu trápí nekončící noční můry, vždy horší než noc předtím. Angela věří, že v domě něco je, nějaká démonická přítomnost, která každým dnem sílí. Je zoufalá a poprosí otce Tomase o pomoc. Tím nevědomky odsoudí lehce naivního kněze ke tvrdé srážce s realitou… a s otcem Marcusem. Každý zvlášť nemají možnost zlo porazit, ale dohromady tvoří jedinou naději na záchranu lidstva proti zlu, které mobilizuje své síly již po staletí.

Podobné seriály

Outcast
Constantine
Supernatural
South of Hell
Rosemary's Baby
The Living and the Dead
Channel Zero

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Trailer vypadal dobře a pilot jen potvrdil, že půjde o skvělou výplň vašeho času. Od začátku do konce se nenudíte, tvůrci vás nutí přemýšlet a vyvozovat si z příběhu indície a závěry, herci jsou sympatičtí a nechybí opět ani zvrat na konci, to je očividně nějaký trend letošního podzimu, ale rozhodně si nestěžuju.

Seriál výborně pracuje s flashbacky. Nepoznáte, co je minulost a co přítomnost, dokud to není důležité vědět pro vývoj příběhu. Stejně tak jsou do základního narativu výborně zakomponovány snové sekvence, jako celek pak pilot působí zvláštně, ale pozitivně zvláštně. Neustále se něco děje. I když se toho ve výsledku během 45 minut moc nestane, nemáte pocit, že by děj zaostával a vy jste se nudili.

Postavy jsou dobré. Samozřejmě musíme mít dva protipóly – starý a zkušený kmet, který toho má za sebou již mnoho, a mladičký naivní hrdina, který ani nechce uvěřit tomu, že něco jako démonické síly můžou existovat, a vše se snaží vysvětlit moderně a racionálně. Ačkoliv oba prozatím nemají mnoho společných scén, už se těším na další díly, až započne jejich spolupráce, jistě to bude zase o třídu lepší. Exorcista mi hodně tímto duem připomíná novinku Outcast od Cinemaxu, která v podstatě ukazuje úplně stejné téma. Oba seriály mají něco do sebe, i když samozřejmě na kabelovce si toho můžete dovolit mnohem více. Ani tady ale nechybí kruťárna, konkrétně moment, když démon v chlapcově těle mu doslova zakroutí krkem.

Lekavých scén během pilotu několik bylo, ovšem převážnou část dílu přežijí i ti méně otužilí :-) Až v samotném závěru opravdu začala ta správná hororová atmosféra a nechyběl ani baf moment, který navíc přišel i s již zmíněným zvratem, takže to mě dvojnásob zaujalo. Sledovat určitě budu dál, jen doufám, že tvůrci mají příběh vymyšlený a ve finále řady jej uzavřou, protože ta sledovanost napovídá, že půjde o další zábavný, leč Američany nesledovaný kousek zrušený po první sérii.
 • zvrat
 • lekavé momenty
 • poutavý příběh
 • žádná hluchá místa, i když je tempo někdy pomalejší
 • lehce naivní hrdina
 • mohli by přitvrdit na hororu
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Od Exorcisty jsem v podstatě věděl, co čekat, takže jsem si pilot užil od začátku do konce. I tak ale přijde jedno překvapení na závěr, které trailer nevyzradil (myslím).

Na jednu stranu vidím odvahu Foxu, který se nebál nového materiálu. Na druhou stranu vidím i strach Foxu, který se bál neúspěchu seriálu a hodil ho na pátek. Přitom seriál sám dokazuje, že má co nabídnout.

Divák minimálně od pilotu dostane, co očekává. Je tu hororová atmosféra, je tu nástin příběhové linky minimálně pro 13 epizod, jsou tu postavy s tajemnou minulostí… škoda jen, že gradace příběhu je poměrně pomalá a neusýpá. Milovníci hororů si ji ale budou užívat.

Na můj vkus pilot nenabídl zas tolik zvratů, kolik bych očekával. Postavy jsou koukatelné, až na otce Tomase to nejsou žádní na první pohled líbiví modelové, ale téměř běžní lidé. Co se mi také líbilo, bylo míchání minulosti s přítomností. Mexická část příběhu ale jako by z oka vypadla scéně z Constantina, tady je ale o něco silnější. I když zde téměř absentují trikové záběry, na atmosféře samotné se to nepodepsalo.

The Exorcist je seriál, který se hodí víc na kabelovku, než na Fox. Možná, pokud skončí brzy na Foxu, by jej mohla odkoupit FX. Mám obavu, že na komerční stanici se mu tolik nepovede.

Doporučuji sledovat: ANO, protože takovéto seriály se na Velké pětce moc nevyskytují.
 • atmosféra
 • neokoukaní herci
 • temná minulost
 • timeslot
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Horory mám rád a mrzí mě, že hororových seriálů není moc. Proto jsem se na Exorcist těšil. Hned úvodní půldruhé minuty dlouhá scéna mě překvapila svou skvělou mrazivou atmosférou (dokázala ve mně vyvolat dost neklidný pocit a to se v ní vlastně nic nestalo!), stejně tak i způsobem, jakým odkazovala na scénu ve Vymítačovi ďábla. Podobných menších či větších poukázání na slavný film se v dílu vyskytne několik poukázání na filmovou předlohu seriálu (za zmínku stojí třeba konečná část epizody, při níž hraje hlavní hudební motiv z Vymítače, ač se tam nic moc neděje, jen ta hudba sama o sobě vyvolává dost nepříjemné pocity).

Tvůrci rozhodně vědí jak pracovat se zvukem a při jakých zvucích se člověk necítí úplně komfortně. A využívají toho. Hororovou atmosféru seriál vyvolává dvěma způsoby. Buď pouze jakýmisi náznaky tajemna a strachu, nepříjemnými zvuky a pouhou atmosférou, bez nějakého vizuálního děsu. A druhý způsob je zcela opačný, především scény z Mexického vymítání jsou docela děsivé (smrt krysy nebo havrana ale je v docela blízkém závěsu), avšak při nich je přímého vyobrazení toho, čeho se má divák bát, hodně, ne jako v prvním případě. Fungovalo to tak ve filmu před 40 lety, funguje to i teď.

Seriál dost pracuje se symbolikou, například se zmíněnými havrany, což se mi na něm líbí taky. Herci jsou obstojní, zatím mi žádný z nich nijak extra nevadí. Jediné, co se mi na pilotu nelíbilo, byly scény ve tmě, tím myslím na půdě. Skoro nic tam vidět nebylo, vždycky jsem si to musel kousek vrátit zpátky, když jsem si něčeho nevšiml a bylo to dost zmatené (atmosféře to naštěstí neublížilo moc). Překvapilo mě naopak, že děj se posouvá kupředu docela rychle, očekával jsem, že převedením tématu do seriálové podoby dojde k výraznému zpomalení děje. Ale je to v pořádku, děj jde přirozeně a nijak jsem se nenudil.

Bál jsem se hlavně toho, aby neztratil seriál na atmosféře a strašidelnosti, tím že to dělá Fox, čili neplacená televize, ještě před zhlédnutím bych to raději viděl v rukou nějaké kabelovky. A díl mě dostal z omylu. Je to rozhodně strašidelné, napínavé a atmosféra je rozhodně hororová. Následuje to tón a náladu původního filmu, což je jenom dobře. Hlavní postavě se dá fandit a zakončení „Vymítačským“ soundtrackem výborně navnazuje k další epizodě.
 • atmosféra
 • herci
 • scény vymítání
 • odkazy k filmu
 • zvuk
 • masky
 • scény ve tmě
90 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát šanci Notorious? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
verunkabrožová

verunkabrožová

Těšila jsem se a nezklamalo,takže palec nahoru.
před 225 týdny
Squerago

Squerago

Všechno okolo těchto démoniků mi už leze krkem, trailer mě také moc nezaujal, takže seriálu pravděpodobně...
před 225 týdny
Caroline115

Caroline115

Tak musím říct, že z pilotu jsem nadšená a rozhodně budu koukat dál.
před 225 týdny
Další články k tématu