3. 10. 2016

Scéna měsíce: Září 2016

Vítáme vás u dalšího článku z naší rubriky, do které redaktoři vybrali scénu, která se jim za uplynulý měsíc nejvíce líbila, a zároveň svůj výběr zdůvodnili. A vy neváhejte napsat do komentářů tu vaši.

allyska

Killjoys (Vesmírní lovci)
herci
Mayko Nguyen (Delle Seyah Kendry), Aaron Ashmore (John Jaqobis)
scéna
Smrt Delle Seyah Kendry
allyska

Sice se rozjela nová sezóna, jenomže i tak se pro mě nic nedokázalo vyrovnat scéně z finálového dílu Killjoys. V závěru řady jsme se konečně dozvěděli něco Khlyenovi a jak to všechno začalo. Zdálo se, že není vyloženě špatný, čili jsem nechápala jeho kontaktování Delle Seyah. Díl byl ale napínavý, a tak jsem to celkem vypustila z hlavy, především po jeho oběti. O to větší bylo moje překvapení, když byl záběr na Delle Seyah v tmavé uličce. K té dorazil Johnny a už to všechno začalo do sebe zapadat. Johnny měl úžasný proslov a co bylo nejlepší, on ji opravdu zabil! Teda, v seriálech je všechno možné, že? Ale i tak, stačí ten záměr a u toho jeho hláška: „Jen, abys věděla, tohle nebylo za všechny ty lidi, cos zabila, nebo ty miliony, které si hodlala zotročit, kdybys dostala další šanci. Nejsem hrdina, prostě jsem ji miloval.“

Furiant

Quarry
epizoda
herci
Jodi Balfour (Joni), Logan Marshall-Green (Mac Conway)
scéna
Jodi se probouzí
Furiant

Nová seriálová sezóna je konečně tady a s ní i velký počet novinek. Jedna z nich je pro mě celkem očekávaný seriál Quarry, což by měla být taková náhrada za mé milované Banshee. No, zatím to tak tedy nevypadá, ale přesto mě v pilotu zaujala závěrečná scéna. Vezměme to popořadě – Joni se vzbudí se a hraje hudba ze „ztracené“ desky, kterou půjčila svému milenci. Tak se jde podívat, co se děje – na gramofonu se otáčí pistole, manžel si plave v bazénu, kouří cigaretu, dlouze se na ni podívá. A Jodi neví, co si myslet. Celá scéna proběhla naprosto beze slov, což jí dodalo na účinnosti a atmosféře. I když mám ke Quarry výhrady, tahle scéna mě opravdu dostala a donutila mě následující týden kouknout na další díl.

Gabik.029

Dark Matter
herci
Melissa O’Neil (Dvojka), Anthony Lemke (Trojka), Jodelle Ferland (Pětka), Alex Mallari Jr. (Čtyřka), Roger Cross (Šestka), Zoie Palmer (Android), Melanie Liburd (Nyx)
scéna
Explozivní cliffhanger
gabik.029

Ve finále druhé série měla posádka Razy nelehký úkol – dostat se na důležitý summit všech korporací, aby zde zabránili plánovanému bombovému útoku. V případě, že by se jim výbuchu zabránit nepodařilo, následovala by válka mezi korporacemi, čemuž chtěli předejít. Na stanici se nakonec dostali všichni kromě Nyx a Android. Pětce se podařilo zabránit výbuchu nastražené bomby, ale jak bylo předpovězeno, čekala na ně zrada v podobě jednoho z nich. Čtyřka nastražil další bombu, která skutečně explodovala a nad životy hlavních hrdinů tak visí až do léta velký otazník. Ještě předtím však došlo na lodi k boji mezi Nyx a Misaki, když se Čtyřka rozhodl ukradnout mžikový pohon. Nyx byla po vzoru Hamleta otrávena ostřím meče a krátce poté ji Android nalezla mrtvou. Pro mě se rozhodně jednalo o napínavý závěr a tuto poslední scénu (nebo spíš souhrn scén) si budu do premiéry další řady rozhodně pamatovat.

lukascoolarik

Mr. Robot
epizoda
herci
Grace Gummer (Dominique DiPierro)
scéna
Smutná a unavená Dom
lukascoolarik

Mr. Robot dokáže vyvolat celou škálu emocí; od naprostého zmatení a šoku až po chvíle přetékající emocemi. Tentokrát volím scénu, která spadá do té druhé škatulky. Dom se po, mírně řečeno, náročném dni vrací domů, aby si odpočala a načerpala síly na zatím největší zvrat v jejím případu. Lehá si do postele a zahájí konverzaci s Alexou, jakýmsi domácím robotem v podobě zařízení Amazon Echo. Dom se nám v průběhu druhé série představila jako velmi osamělá žena, která je plně oddaná své práci a ničemu jinému, a toto všechno je stvrzeno právě touto scénou. Začne se s Alexou bavit skoro jako s člověkem a snaží se v ní najít alespoň jediného přítele. Rozhovor vyvrcholí otázkou, zda ji má Alexa ráda, na což stroj odpoví, že něčeho takového není schopen. Scénu podtrhuje absence soundtracku a divák tak díky tomu skoro cítí tu prázdnotu, které Dom čelí.

Seraphine313

Narcos
epizoda
2×06 – Los Pepes (2. 9. 2016)
herci
Wagner Moura (Pablo Escobar), Paulina Gaitan (Tata Escobar), Maria José Sánchez Real (Manuela Escobar)
scéna
Pablo pálí své peníze, jen aby se mohl zahřát
Seraphine313

Narcos sám o sobě má mnoho silných scén. Je proto škoda, že kvůli svému vysílání se do scény měsíce dostane jen jednou. Já si zatím seriál dávkuju velmi opatrně, protože jakmile člověk přestřelí, přijde předlouhý absťák.

Proto vybírám do scény měsíce jednu z páté epizody, která perfektně ilustruje, jak se pro Pabla obrací všechno ke zlému. Dřív narkobaron, který vydělával tolik, že si mohl dovolit naprosto všechno, je teď pomalu, ale jistě zaháněný do kouta. Jde po něm čím dál tím víc lidí a když se zbaví jedněch, nastoupí na jejich místo další.

A právě tahle situace a všeobecný strach o sebe a jeho rodinu ho vytlačí z jeho domu. Jeho lidé umírají a zůstávají mu jen ti nejbližší. Smyčka se stahuje, do města přijíždí nové komando Los Pepes a Pablovi hrozí bezprostřední nebezpečí. Jeho dům vystřílí Los Pepes a on odváží celou svou rodinu na chatu. O všechny jejich potřeby se starají jeho lidé, ale nejsou schopni zapálit ani dřevo na oheň, u kterého by se ohřáli.

A tak Pablo posílá s penězi svého muže do města, aby nějaké dřevo koupil. Ten se ale nevrací a Pablo tak pálí jedinou věc, o které ví, že bude hořet – své peníze – aby aspoň trochu zahřál své děti a ženu. Pálí desetitisíce dolarů, aby měl trochu tepla.

Scéna podle mě skvěle ilustruje to, kam směřuje celá sezóna – k pádu Pabla Escobara. Jde na ní vidět to, čeho je člověk schopný se vzdát, pokud opravdu něco potřebuje. Scéna podle mě ilustruje i to, že i když měl Escobar spoustu peněz, to, co doopravdy potřeboval, peníze rozhodně nebyly. A ještě jednu věc – že jak rychle člověk, a teď nemluvím o Escobarovi, ale obecně, může peníze získat, tak rychle je zase může ztratit. Právě mnohovrstevnatost toho činu a vůbec celé scény, mě zaujala mnohem víc, než všechny dosavadní scény druhé řady, protože na ní šlo vidět, jak k ní vše směřuje – a jak právě od této scény dál už bude Escobar klesat jen níž a níž na samotné dno.


Které scény a ve kterých seriálech se za uplynulý měsíc vryly do paměti vám?

Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
allyska

allyska

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
inekafe

inekafe

Práveže som sa to snažil brať "objektívne", čo už sa asi nedá vrátiť späť, keďže som si to...
před 201 týdny
Seraphine313

Seraphine313

no Red Wedding to není, ale i tak to stojí za to ;)
před 201 týdny
phoboska

phoboska

Tak ja som si teda pozrela This is Us, hlavne teda kvôli Milovi a potom kvôli tomu koncu, čo sa všade...
před 200 týdny
Další články k tématu