10. 10. 2016

Novinka pod lupou: Za sklom

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Za sklom
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: JOJ
Premiéra: 28. 9. 2016
Vysílání: každou středu večer
Předskokan: -
Konkurence: –

Kdo?

Tvůrce: Roland Kubina
Herci: Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Juraj Loj, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška

Ve zkratce

Policejní vyšetřovatelé na Slovensku dostanou případ masové vraždy dodávky plné uprchlíků, kde nechybí ani ženy a děti, stejně jako mrtvý řidič. Pátrání je zavede na stopu organizovaného zločinu, který se stane osudným pro jednoho člena týmu. Policisté po jeho vraždě slibují odplatu, ovšem hon za spravedlností je nakonec rozdělí a postaví proti sobě.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Naše první slovenská NPL, jupí! Za sklom je poměrně slušný začátek. Předem přiznám, že nemám moc s čím srovnávat, ale tak nějak automaticky předpokládám, že česká a slovenská tvorba jsou hodně podobné, takže budu vycházet z toho. Kdyby to nebyla pravda, klidně mě v diskuzi opravte a házejte příklady, co je jinak, budu jen ráda.

Hned první scéna začíná akčně. Bohužel napětí jaksi chybí. Je to dáno naprostým, ale naprostým tichem. Asi dvě minuty tam policisté pronásledují pachatele, pak se s nimi mlátí, ale v mezidobí neřeknou ani slovo. Jakože ani výkřiky typu „Stůj!“ „Běž tudy!“ „Au!“, prostě nic. Není k tomu ani žádná hudba, takže ticho vynikne o dost víc. Už tady jsem byla docela otrávená, zvlášť při pomyšlení, že mě čeká dalších 63 minut čistého času.

Musím ale říct, že následně se to zlepšilo. Stala se z toho klasická kriminálka, kterých je v USA pět na každém prstu. Nic světoborného, ale neurazí, obzvlášť na slovenské (československé) poměry. Hlavní hrdina mi strašně moc připomínal Nicka Stokese, a to jak vzhledem, tak i postojem, mimikou v tváři a hláškami. Ostatní mě víceméně nezaujali, resp. po zhruba čtyřech dnech po zhlédnutí už si je ani nějak moc nevybavuju. Jen vím, že jejich šéfka neměla absolutně žádnou autoritu, což je asi krapánek problém.

Téma bylo zvoleno chytře. Uprchlíci posledních pár měsíců patří k nejpropíranějším mediálním tématům, takže nevidím nic špatného na tom, že se z toho rozhodli těžit i tvůrci Za sklom. Případ vypadá dobře. Líbí se mi, že půjde o serializovaný příběh, i když jsem nad tím v průběhu sledování hodně přemýšlela. Už to vypadalo, že se tento případ uzavře, ale v posledních deseti minutách přišel zvrat a poslední scéna, ač po zvratu očekávaná, otevřela další pole možností.

Myslím, že naše domácí tvorba se každým rokem snaží přiblížit evropskému, potažmo americkému standardu. Z těch katastrof, které vznikaly zhruba před deseti lety, jsme se posunuli o ohromný kousek dál. Na druhou stranu pořád nejsme tam, kde bychom být mohli. Ke sledování ale rozhodně doporučuju, minimálně pilot na zkoušku.
 • aktuální téma
 • serializovaný děj
 • slovenský Nick Stokes
 • tichý úvod nenalákal
 • zbytečně dlouhá stopáž – moc dialogů na úkor akce a svižného tempa
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Nepamatuju se, co přesně bylo první českou novinkou v této rubrice, ale pokud mě paměť nešálí, Za sklom je prvním zástupcem slovenské tvorby. A ani já zatím nevím o tolika kouscích, které by mi k srdci přirostly natolik, abych si plánovala jejich sledování. Ale to bohužel hlavně z toho důvodu, že se k člověku zpráva o existenci prostě nedostane.

Tentokráte jsem ovšem upozornění někde zachytila a ke sledování mě ještě o trochu víc přilákalo jméno Tomáše Maštalíra, protože jsem sice moc slovenských seriálů neviděla, ale zrovna Dr. Dokonalý (či Ludský) patřil mezi ně, tudíž mě tak nějak zajímal ten posun za tři roky.

Za sklom je syrové, spíš než slova nechává k divákům promlouvat atmosféru. Taková znělka začíná ve čtvrté minutě a upřímně v ní zazní víc slov než do té doby v samotném seriálu. První případ je vybrán velmi odvážně. Téma uprchlíci pořád a stále vyvolává velké vášně jak na jedné, tak na druhé straně. Překvapivým prvkem je i to, že divák už skoro od začátku zná identitu vraha a tím pádem se nevyhne přemýšlení o tom, čím dnešní příběh vlastně skončí, vzhledem k tomu, že vyřešení případu z pohledu kriminalistů už by bylo trochu málo.

Hlavní postavy, Noro a Maxo, jsou v mnoha ohledech takoví ti typičtí drsňáci, kteří se neřídí žádnými pravidly (tohle je trochu škoda, chtělo by to už nějakou inovaci). Ani jednomu se nedá upřít charisma, zajímavé jsou dokonce i vedlejší postavy. Příběh poutavým způsobem dotvářejí i příběhy z osobní roviny policistů, občas je ale škoda, že člověk začne mít pocit, že něco z toho se tam zkrátka nehodí (například rozhovor o půjčce na dovolenou).

Jediný můj výraznější problém se seriálem Za sklom je hudba. Ta se do některých scén hodí perfektně, ale trochu to působí, jako by tvůrci váhali, kam přesně se hodí, a proto ji pro jistotu naházeli všude. Jak jsem řekla, někam hudba sedne, ale někde by její absence mohla podtrhnout „čistotu“ příběhu. Sice jsem si to nepočítala, ale mám takový dojem, že bez hudby si vystačilo snad jen pět minut hodinové epizody, což je škoda. Protože Za sklom je vážně dobré a berlička v podobě neustále hrající hudby není třeba. Ale třeba se to tvůrcům v dalších epizodách podaří vychytat.
 • riskantní případ
 • ve většině případů povedené ukázky mimopolicejní­ho života
 • sympatické postavy
 • překvapivý konec
 • hlavní dvojice, která se neřídí pravidly a je ultimátně drsňácká, je už trochu klišé
 • téměř neustále hrající hudba, občas doplněná takovými výplňkovějšími zá­běry
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

K tomuto seriálu som sa dostal úplnou náhodou. Nevedel som o ňom nič, ale už z prvých, viac-menej pozitívnych reakcií na internete som si povedal, že to musím skúsiť.

Začnem mínusmi, ktoré budú skôr technického charakteru – ako prvé mi skoro vypálil oči chaotický strih a kamera pri rýchlejších scénach, čo sme mohli vidieť hneď na začiatku pri naháňačke. Pri kriminálkach, kde sa podobné typy scén vyskytujú často, to kazí dojem z výsledného diela. Ďalším mínusom boli tzv. tiché súboje. Tiché údery pri bitke boli fakt divné, a tak som pri týchto scénach, ktoré práveže majú človeka nabudiť a udržať si jeho pozornosť, zaspával. A asi najväčším mínusom pre mňa boli komparzisti. Hlavne tí, čo sa im dostalo aj nejakej tej repliky. To bolo niečo hrozné. Neverím, že sa na Slovensku nenájdu ľudia, ktorí by to vedeli zahrať bez toho, aby to znelo tak vyumelkovane.

Ako taký protipól bolo hlavné osadenstvo, ostrieľaná trojica Maštalír, Koleník a Magálová mali veľmi dobrú chémiu. Herecky som s nimi v podstate nemal problém, akurát im to kazili tí random komparzisti. A za zmienku určite stojí aj mafián Bongy, ten herec si to očividne užíval a aj mu tá rola sedela. Aj keď to tak možno hneď nevyzerá, tak sa jedná skôr o temnejšiu kriminálku, čo bude určite viac posilnené v nasledujúcich epizódach. To je len a len dobre. Samotný príbeh vyzerá byť zatiaľ OK, je tam nejaké to vyšetrovanie, drsní policajti a na pozadí sa začína rozvíjať väčšia zápletka, ktorá časom určite prejde do popredia. Najviac však zaujal nečakaný zvrat na konci pilotu (áno, už aj slovenské seriály prebrali tento nový trend :D).

Vo výsledku som bol ale spokojný. Ak to vyslovene nebudete porovnávať so zahraničím, budete spokojní tiež. V opačnom prípade si treba odrátať nejakých 20–30 % z môjho hodnotenia.
 • hlavné obsadenie (Maštalír, Koleník, Magálová, Ondrík)
 • záber z vtáčej perspektívy hneď v úvode pri naháňačke v sklade
 • temná kriminálka
 • chaotický strih v rýchlych scénach (au, moje oči)
 • komparzisti, hlavne tí, čo mali nejakú repliku (aj ja by som to zahral lepšie)
 • tiché bitky (post-produkcia, haló?)
70 %
Mé hodnocení
inekafe

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
kaccci

kaccci

Jsem ráda, že i tenhle seriál se dostal do novinky pod lupou, docela jsem na to i čekala. :D A...
před 223 týdny
bettyragy

bettyragy

Viděla jsem oba díly a zatím mě to celkem baví. Uvidím jak to bude dál.
před 223 týdny
carolos

carolos

Videl som pilotnú epizódu v premiére na JOJ. Už úvodná scéna záberu na sklad z výšky pôsobila...
před 223 týdny
Další články k tématu