24. 10. 2016

Novinka pod lupou: Polda

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Polda
Žánr Drama / Krimi
Stanice Prima
Premiéra 23. 10. 2016
Vysílání neděle, 20:15 hodin
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Nový kriminální seriál vychází z žánru buddy movie, jeho hlavními postavami jsou dva naprosto rozdílní hrdinové, což s sebou nese i určité komediální momenty. Komisař Michal Bříza byl v roce 1995 při zásahu proti ruskojazyčné mafii postřelen do hlavy. Následkem zranění upadl do kómatu, z něhož se probudil po dvaceti letech. Do doby dotykových telefonů, sociálních sítí, navigací, testů DNA a také všudypřítomných zákazů kouření… Michal se vrací do života i do práce jako superpolda z minulého století. Jako parťáka dostane mladého, uhlazeného kolegu Andreje.

„Právě ta totální nesourodost obou protagonistů je zdrojem celé řady kuriózních situací, a jednotlivým příběhům tedy rozhodně nechybí humor. David Matásek je zde takový český Schimanski – svým chováním, komunikací, svéráznými postupy a v neposlední řadě i lehce omšelým zjevem,“ přibližuje seriálovou novinku Marek Singer, generální ředitel Prima Group.

Na jeho slova navazuje výrobní ředitelka Primy Lucia Kršáková: „Jsme přesvědčeni, že jsme v případě obsazení Davida Matáska měli neskutečně šťastnou ruku. Je úplně odlišný, než jak ho má valná většina diváků zafixovaného. David zraje doslova jako víno a v nové roli je velmi přesvědčivý a charismatický. Neskromně si troufnu říct, že jsme pro ženy stvořili nový sexy symbol a pro chlapy někoho, s kým nebudou mít žádný problém se ztotožnit.“

Podobné seriály

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Aj. Kde vůbec začít? Tohle se hodně nepovedlo. Podle ukázek to vypadalo zajímavě alespoň kvůli hlavní postavě a psycholožce, ale ve výsledku jediná Slovenka dokázala zaujmout. Bohužel v příběhu téměř nebyla, tvůrci ji omezili na dvě a půl scény.

Hlavních problémů je hned několik, ale začnu tím hlavním. Hrdina. Tohle prostě nefunguje. Herec je sympaťák, už jsem ho viděla v jiných seriálech (Redakce? Nepletu se?). Vzhledově se na roli perfektně hodí. Polda má být hláškující drsňák, který si jede podle sebe a nebere si servítky. Výsledek? Nepřesvědčivý herecký výkon, ze kterého vám je spíše do breku. Nevěřím mu ani nos mezi očima, natož jeho řeči, které se tvůrci opravdu snaží napsat hodně drsně po vzoru amerických kriminálek.

Druhou velkou mezeru vidím v samotném konceptu. Hned první scéna mě naprosto odrovnala. Dvacet let v kómatu a najednou se probudí, když na něho má sáhnout mladá krásná sestřička. A hned co otevře oči, tak není zmatený, ale hned mu z pusy jde vtip? OK, pak následuje rychlokurz chození, přece jen když si 20 let hrajete na Šípkovou Růžu, tak vám nohy neslouží tak, jak byste chtěl, ale po neurčitě dlouhé době najednou je hrdina zázračně zdravý, plný síly, energie a cool stylu (sluneční brýle a cigárko) a vydává se zpět do práce lovit zločince.

Protože k čemu by nám bylo alespoň nějaké letmé první setkání s manželkou (viděli jsme, já vím, ale to byla taková scéna/nescéna, určitě nešlo o jejich první setkání), nějaké oťukávání života, ale on hned z nemocnice míří do práce. A samozřejmě ani tady není žádný problém, 20 let jste tu nebyl, ale to nevadí, hned vás nasadíme do služby v terénu, hnedka budete pracovat na případu vraždy, i když ani nevíte, co je to mobil. Však detaily vyřešíme v průběhu, že.

Celé je to jedno velké fantasy. Když ale pominu tohle, musím i dál pokračovat v negativním duchu. Případ je v podstatě o ničem, průhledný jak okno. Epizoda ho navíc staví na vedlejší kolej, protože se nešťastně soustředí hlavně na hrdinu a jeho zvykání si na moderní dobu, což, jak už jsem zmínila výše, prostě nefunguje.

Jeho kolega je sice napsán od hlavy k patě typizačně (slušňák, upravený, protiklad, neustále srážen, ale daří se mu držet ho na uzdě), ale herec rozhodně roli zvládá lépe než jeho kolega, věřím mu ji a je asi jediným plusem, který jsem u seriálu objevila. Bohužel ani on mě nepřesvědčí, že bych měla druhému dílu dát šanci.

No a to nejlepší nakonec. Tedy „nejlepší“, ironicky. Hudba. První scéna už je tak dost na hlavu, ale korunu tomu dodává Robbie Williams se svým 15 let starým opraným hitem. V průběhu celého dílu hraje americký popík, který se v rádiích přehrával tak před 20 lety. Ale co jim teda neodpustím, to byl soundtrack na konci. Nikdo totiž nedokáže použít Bittersweet Symphony tak, jako legendární scéna pohřbu / před kostelem v Cruel Intentions. A házet ji sem, když hrdina chlastá na střeše tři metry od svého šéfa? Ne, prosím.
 • kolega slušňák
 • psycholožka
 • hlavnímu představiteli roli nevěřím
 • celá ta rehabilitační scéna od probuzení po odchod z nemocnice
 • hudba, zvlášť Bittersweet Symphony
 • slabý případ
20 %
Mé hodnocení
ragelly

S předchozí Primáckou nedělní kriminálkou „Mordparta“ jsem si zrovna nesedla (respektive mě spíš málem uspala), ale další víkendový počin musím ocenit o moc víc. S původní předlohou porovnat nemůžu, říkat, že je škoda, že tvůrci nemají námět z vlastní hlavy, už asi nemá cenu a je načase to vzdát… Tak tedy k samotné novince.

Po tom, co předvedla Mordparta, jsem toho už moc nečekala. Ale překvapivě je to oproti předchozímu nedělnímu kousku „jiné kafe“. Pana Matáska si z ničeho jiného nepamatuju (ne že bych ho nikde jinde neviděla, ale paměť mi prostě neslouží), takže ať už je to jeho charismatem, či postavou, kterou hraje, Michal Bříza je vážně sympaťák. Ve chvíli, kdy se probudí z kómatu člověk tak nevěřícně kouká, všechno ubíhá hrozně rychle,… A tohleto občasné zmatení přispívá k tomu, že se člověk nemá šanci nudit. Michalův parťák Andrej Křížek je taky překvapivě příjemná postava a kontrast mezi starou školou Michalem a členem mladší generace Andrejem funguje. A sympatickou postavou je i bývalý partner Michala Martin Fišer. Je fajn, že tvůrci až tolik nedovolili zabředávání do různých vztahů (i když rivalita mezi Michalem a Robertem je v mnoha ohledech prostě divná a nebýt jí, bylo by líp), dokonce i vztah s (asi) bývalou manželkou Eliškou nevyznívá trapně.

Na seriálu je velmi pozitivní to, že se nesnaží tolik hrát na city, ve všem je velmi patrný jistý nadhled. Mimo to seriálu nechybí ani smysl pro humor (který většinou pramení z lehce podivného charakteru hlavního hrdiny a jeho vztahu s novým kolegou). Plusem je i to, že se tvůrcům víceméně podařilo nepřekročit tu mez, kdy je Michalovo rebelství únosné a zábavné a kdy není („víceméně“ znamená, že jednou to tvůrci neodhadli a tu mez překročili, první scéna v posilovně byla zkrátka zvláštní). O pár negativech už jsem se sice zmínila, ale jedno ještě doplnit chce – moc nechápu postavu policejní psycholožky Táni Hoškové. Vyloženě špatná postava to sice není, samozřejmě chápu, že všude je tendence dosadit do pořadu nějakého Slováka, protože pak se pořad lépe prodává na další trh, ale tady to vyloženě působí jako pěst na oko. Stačilo by její přítomnost nějak vysvětlit, nějak to rozvinout, ale pouhopouhé zkombinování češtiny a slovenštiny prostě nestačí.

Celkově ale musím říct, že Polda je pro mě pozitivním překvapením. Srovnání s loňskými V.I.P. vraždami není asi dost dobře možné, ale ve srovnání s Mordpartou je Polda jasný vítěz. Druhá polovina epizody byla sice o trošku slabší než první, ale i tak mě sledování dalších epizod velmi láká. Vůbec špatně nevypadaly ani ukázky u závěrečných titulků. Čímž musím pochválit i design úvodní a závěrečné znělky. Pochvalu si ale nezaslouží jedna věc – to, že mi v neděli večer už teď dávají dva pořady a já mám nutkání dívat se i na třetí, není dobrá kombinace.
 • postava Michala Břízy a Andreje Křížka
 • nadhled, smysl pro humor a lehké rebelství
 • kontrast mezi hlavními hrdiny
 • příjemný soundtrack
 • povedený design znělek
 • vcelku dobrý případ
 • lehké zabřednutý do nijak originálních vztahů (rivalita Michala a Roberta)
 • tvůrci ne vždy dokázali odhadnout, co se do seriálu hodí a co už je trochu moc
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Hned jak mi do mailu dorazily první hejty, jsem věděl, že si tohle nemůžu nechat ujít. A taky že jo. Vítejte v pekle. Takhle to totiž vypadá, když předěláte seriál, který už v originále stál za starou bačkoru. České herecké výkony totiž jen umocňují trapnost scénáře i dialogů, které v původní verzi nevyznívaly tak trapně. K tomu připočtěte, že většina předkládaných faktů je totální nesmysl, ať už jde o udržování někoho 20 let v kómatu (v Česku!) nebo to, že po 14 dnech už v pohodě chodí do práce. Navíc tvůrci (což už byl problém i u Falca) nezachovávají konzistentnost ve zmatení moderními technologiemi. Michal je v jednu chvíli zmaten z mobilních telefonů, aby o chvíli později nad jinou „převratnou“ technologickou novinkou ani nemrkne.Co se týče úvodního případu, tak se jedná o takový průměrný standard českých kriminálek. Závěrečné doznání, když mám na chodbě policisty, už je je jen třešničkou na dortu absurdnosti.

 • hudba, i když je někdy až moc výrazná
 • je to case of week
 • cedulka zákaz kouření ve výslechovně
 • nonstop reklama na cigarety
 • nekonzistence
 • herecké výkony
20 %
Mé hodnocení
Fruiko

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře15zobraz všech 15 příspěvků
Katka Mrkvicová

Katka Mrkvicová

BOŽE !!!Tak tohle bylo neskutečně mimo. V první chvíli jsem jen seděla a přemýšlela jestli to tvůrci jako...
před 221 týdny
verunkabrožová

verunkabrožová

A tady se zase s hodnocením rozcházím,mě se seriál docela líbí.
před 221 týdny
Koldik

Koldik

Tak tohle musim vynechat...
před 221 týdny
Další články k tématu